Kanep on toidukultuuris üks kõrvu kikitama panevaid sõnu. Mõne mehe võtab muhelema, teise kulmu kortsutama. Kui kanepi suitsetamine on enamasti ikkagi keelatud, siis selle kasutamine köögis ja meditsiinilistel eesmärkidel, vastupidiselt, igati teretulnud. Ise olen ma suur kanepifänn… piirdume siis jutuga toitumise teemal, eks? Lisan seda koguaeg oma salatitesse, smuutidesse ning meeldib ka niisama kanepiseemnete kallal krõbistada. Enne kui jagan oma pikemaaegselt juba lemmikute killas püsiva salati retsepti ning mängime auhinnamängu, räägin lahti, mis on kanepitaim ja mille poolest see eriline ja kasulik on.
Kanepist
Kanep (Cannabis sativa) on üks iidsemaid kultuurtaimi, mida on sajandeid kasvatatud vastupidava kiu ja õlirikaste seemnete saamiseks. Algupäraselt on kanep pärit Kesk-Aasiast. Taime kodupaigaks peetakse piirkonda Afganistaanist kuni Altai mäestikuni Siberis. Tänaseks on kanep levinud kõikidele kontinentidele. Euroopa ajalooallikad ei kajasta kanepi kasutamist suitsetamise eesmärgil kuni 18. sajandini. 19. sajandil on mainitud, et tema lehtede mahl on uimastav ning põhjustab hullumeelsust, seemned aga õlirohked ning rahustava toimega.
Kanepi seemnete, lehtede ja võrsete tippude kasutamine oli laialt levinud nii meditsiinis kui erinevate rahvaste rituaalsetes toimingutes. Planeedil Maa ei ole teist taime, millel oleks inimpopulatsioonile nii palju pakkuda: toit, kehakate, ehitusmaterjal, energia, paber, ravim, meeleolu tõstja ja teadvuse avardaja. Lausa uskumatu, et kõik heaoluks esmatähtsa saaks põhimõtteliselt tagada vaid ühe taime kasvatamisega.
Kasulikud omadused
Kanepiseemnetel on palju suurepäraseid omadusi inimese tervisele. Kanepi kasulike omaduste nimekiri on ilmselt üks pikimaid taimede hulgas, aidates paljude hädade vastu ja veelgi enam – ennetades haiguste teket.
Rasvad
Kanepiseemned on väga toitvad, sest need sisaldavad kuni 35% õli. Õlirikkaid seemneid ja vilju on looduses palju, ent kanepiõli teeb eriliseks selle biokeemiline koostis. Selles on kuni 90% tervisele soodsalt mõjuvaid mono- ja polüküllastamata rasvhappeid, mida tänapäeval tuntakse niinimetatud oomega-3- ja oomega-6-rasvhapetena. Kanepiõli tuntumad rasvhapped on inimorganismile asendamatud alfalinoleenhape ja linoolhape. Koos linaga ongi kanep üks väheseid taimi, mille seemneid võib polüküllastamata rasvhapete suure sisalduse poolest võrrelda rasvaste merekaladega.
Valgud
Kanepiseemnete valgusisaldus küünib kuni neljandikuni nende kaalust. Ent taimse valgu puhul polegi tähtis mitte niivõrd valgu üldhulk, kuivõrd selle aminohappeline koostis. Kanepiseemnete valgus on rohkesti arginiini, histidiini ja väävlit sisaldavaid aminohappeid. Lisaväärtusena peab mainima, et gluteenvalku kanepiseemnetes pole, järelikult sobivad nendest tehtud toidud ka tsöliaakiahaigetele.
Süsivesikud
Ligikaudu kümnendik seemnete kaalust langeb süsivesikute arvele. Ehkki suhkruid on seemnetes üsna kasinalt, kõigest 2%, ei kahanda see nende energeetilist väärtust, mis rohke õli tõttu on niigi väga suur. Lõviosa süsivesikutest on hoopis kiudainetes, mis hoiavad korras seemnesööjate seedimise.
Mikrotoitained
Keemilistest elementidest on kanepiseemnetes mainimisväärselt kaaliumi, magneesiumi, fosforit, väävlit ja kaltsiumi. Mikroelementidest peaks märkima tsinki ja rauda. Hoopis märkimisväärsem on kanepiseemnete vitamiinisisaldus. Et nende koostises on palju õli, siis leidub neis ka rasvlahustuvaid vitamiine. Külmpressitud kanepiõlis on rohkelt vitamiin E eri vorme ja vitamiin A-d.
Kodumaised kanepitooted
Kõrgekvaliteedilised Eestis kasvatatud Perfect Planti kanepitoodete tootmises on kasutatud vaid sertifitseeritud finola sordi maheseemneid, mistõttu võib veenduda, et kõik tooted on täiesti allergeenide-, GMO- ja gluteenivabad. Annan ülevaate, mille poolest kanepiproduktid teineteisest erinevad, et teaksid täpselt, mis just sinule sobivaim on. Mina olen seni tarbinud igapäevaselt kanepiproteiini, alates tänasest ka kanepiõli ja kanepiseemneid!
Kui soovid proovida KÕIKI Perfect Plant tooteid, siis osale minu Facebooki ja/või Instagrami auhinnamängus, kus loosi läheb täiskomplekt, mis sisaldab kanepiseemneid, -pähkleid, -õli, -proteiini, -jahu ja -kiudaineid.
Kanepiseemned
… sisaldavad väga väärtuslikke valke, rasvhappeid, kiudaineid, süsivesikuid ja mineraale. Mineraalainetest leidub kanepiseemnetes palju magneesiumi, kaaliumi ja fosforit, koortes sisaldub palju E-vitamiini, pehmes sisus on aga väga kasulikud rasvhapped ja valgud. Kanepiseemnete kõrge toiteväärtuse tõttu soovitatakse neid tarbida igapäevaselt ja eriti stressirohketel perioodidel. Olles meeldiva, õrnalt pähklise maitsega on nad ideaalsed küpsetite valmistamiseks. Madala süsivesikute taseme tõttu sobivad hästi ka diabeetikutele.
Kanepipähklid
… ehk kooritud kanepiseemned sisaldavad 30% kõrgekvaliteedilist proteiini, sealhulgas kõiki asendamatuid aminohappeid ning 39% omega-6 ja omega-3 rikast õli (vahekorras 3:1). Kanepipähklites sisalduv magneesium ja valgud aitavad organismil säilitada tasakaalu stressirikastel aegadel. Kõrge toiteväärtuse tõttu soovitatakse kanepipähkleid tarbida eriti rasedatel naistel ning rinnaga toitvatel emadel. Madala süsivesikute taseme tõttu sobivad ka diabeetikutele.
Kanepiõli
… on kõrge polüküllastumata rasvhapete sisaldusega ning inimese jaoks unikaalses ja täiuslikus tasakaalus. Seetõttu annab ta asendamatu panuse sinu igapäevasele toitainetevajadusele ja tervisele. Kanepiseemneõlil on meeldiva õrnalt pähklise järelmaitsega, mis on ideaalne salatite, värskete toitude ja külmade roogade valmistamiseks. Õli võib kasutada ka küpsetamiseks ja praadimiseks kuni süttimistemperatuurini (150-180°c). Finola sordi kanepiseemneõli sisaldab kaks korda rohkem gamma-linoleenhapet (omega-6) ja stearidoonhapet (omega-3) kui teised kanepiseemneõlid. Kanepiseemneõli toimib ka ekseemiravimina ja mõjub hästi vere kolesterooli tasemele.
Kanepiproteiin
… on kanepiseemnest valmistatud looduslik proteiinipulber, mis sisaldab 50% täisväärtuslikke valke, millest 65% moodustab globulaarne valk edestiin, mis sarnaneb väga inimese vereplasmas leiduvale globuliinile. Edestiin on kergesti seeduv, inimorganismi hästi imenduv valk, mis aitab toetada immuunsüsteemi. Kanepiproteiin sisaldab 21-te aminohapet, sealhulgas 8 asendamatut aminohapet, mida inimorganism ise toota ei suuda. Nende hulgas arginiin ja lüsiin, mis on vajalikud hormoonide tootmiseks ja toetavad lihaskasvu. Lisaks sisaldab toode lahustumatuid kiudaineid, mis toetavad seedimist. Kanepiproteiin sobib väga hästi allergikutele, sportlastele, taimetoitlastele, vanuritele ja lastele. Toode on erinevalt paljudest teistest valgupulbritest gluteeni- ja laktoosivaba.
Kanepijahu
… on kanepiseemnetest jahvatatud jahu, mis sisaldab umbes 30% täisväärtuslikke valke. Kanepijahu sisaldab 21-te aminohapet, sealhulgas 8 asendamatut aminohapet, mida inimorganism ise ei tooda. Lisaks sisaldab toode üle 50% lahustumatuid kiudaineid ning eluks vajalikke polüküllastumata rasvhappeid omega-3 ja omega-6 inimese organismile ideaalses 1:3 vahekorras. Kanepijahu sobib hästi smuuti sisse, küpsetistesse ja paneerimiseks.
Kanepikiudained
… on kanepiseemne koortest valmistatud looduslik kiudainepulber, mis sisaldab umbes 60% kiudaineid, millest enamik on vees mittelahustuvad kiudained. Lahustumatud kiudained ergutavad mao ja soolestiku motoorikat ning ennetavad kõhukinnisust. Samuti seovad need palju vett, mistõttu suureneb toidu mass maos ja tekib täiskõhutunne – aitab reguleerida dieeti. Kiudainetel on võime siduda raskemetalle ja nii vähendada nende imendumist organismis. Kanepikiudainete lisamine küpsetistesse ja piimatoodetele on hea viis suurendada lahustumatute kiudainete osakaalu oma dieedis.
Kergelt magus salat kanepi, kitsejuustu ja wokiköögiviljadega
Olen avastanud uued salatifavoriidid. Esimeseks maailmamuutjaks on kanepivalgu lisamine salatisse. See tekitab salatile sellise mõnusa paksu kastmelaadse mögina ümber. Idee pärineb Ukult, kes mulle esimest korda salatit valmistades, seda kuhjaga sisse lisas. Mõtlesin, et poiss on lolliks läinud, aga salatit sööma asudes, pidin lausa ära armuma, hehe! Suur lemmik ever since! Teiseks kohustuslikuks aineks on muidugi kitsejuust. Kui otsid head kitsejuustusalatit pakkuvat restorani, siis tasub vaid minu poole pöörduda. Kolmandaks üsna uueks lemmikuks on saanud röstitud sibul! No kuidas saab üks asi olla perfektne nii omletil, salatis, köögiviljaroogadel kui üldse absoluutselt igal pool. Jällegi, props to Uku. Ja neljandaks favoriidiks on kuivatatud jõhvikad! Jah, rohkelt lisatud suhkrut enamikes, aga natuke salatisse ei saa ju ometi paha teha. Uhmmm, hirmutav nüüd mõelda, kust ma sellegi endale külge olen saanud… jällegi Ukult. Nojah, mis parata, see mees on omandanud lisaks võimekale lauluhäälele ka köögikunni staatuse.
Rikkalik, soe, krõmpsuv, pähkline, tervislik, toitev, värske, kergelt magus, vitamiiniderikas, kiudaineterikas, gluteeni- ja laktoosivaba.
- 250 g maguskartulit
- 250 g paprikat
- *200 g kanafileed
- **35 g kitsejuustu
- 30 g salatimixi või beebispinatit
- 30 g basiilikulehti
- 30 g lehtsalatit
- 25 g granaatõunaseemneid
- 25 g kuivatatud jõhvikaid
- 10 g kanepiproteiini
- 5 g neitsikookosõli
- 5 g vahtrasiirupit
- 5 g kanepiõli
- 2 spl kanepipähkleid
- ***2 spl röstitud sibulat
- Himaalaja soola
- musta pipart
The post Kanep meie toidulaual + RETSEPT: Kanepiga woki-kitsejuustusalat appeared first on Paljas Porgand.