Kas oled kohvigurmaanide kohvikus jäänud kunagi jänni üüratu pika kohvimenüüga? Latte macchiato, espresso lungo, caffe americano… Mul on küll silme eest täitsa kirjuks võtnud. Nõudlikum klient pommitab seepeale vaest teenindajat kümne küsimusega, et too selgitaks kõikide jookide omapära lahti. Ometi otsustab lõpuks oma klassikalise caffe crema või caffe latte kasuks, sest pärast kohvijookide põgusat ettekannet on silme ees juba jälle kõik kirjuks läinud. “Mis see nüüd piima, kui palju, mis vahekorras sisaldas?” Totally me! Kui mu kodu aga Saeco PicoBaristo võrra rikkamaks sai, siis otsustasin ka kohvijoogid endale selgeks teha, sest see masin pakub joogivalikuks 9 erineva kohvijoogi vahel.
Saeco PicoBaristo kohvirepertuaari kuulub espresso, espresso lungo, cafe crema, cappuccino, latte macchiato, ristretto, double espresso, baby cappuccino ja flat white. Need on vast ka kõige populaarsemad kohvijoogid, ega muidu neid esiritta poleks seatud. Mis on iga kohvijoogi eripära või ütleme parem “võlu”?
Espresso
Espressot valmistatakse 95 kraadise veega, mis surutakse 9-10 atmosfääri suuruse rõhu all läbi tihedalt pakitud peene kohvipulbri, mis on jahvatatud espressoubadest. Tõeline kohvigurmaan suudab nautida espressot selle puhtas olemuses. Sel juhul peab olema tegu eriti kvaliteetse kohviga, mida kroonib külluslik pähkelpruun, siidine ja tiheda tekstuuriga crema, mis on ühtlasi espresso kvaliteedi näitajaks – kvaliteetsel espressol on 3-4 mm paksune kohvivahu kiht. Espresso on aluseks ka paljudele teistele kohvijookidele. Mina olen pigem nende espressopõhiste kohvijookide kui puhta espresso nautija. Päris nii vintske sell ma veel pole.
Ristretto
Ristretto on üliväike ja väga intensiivne kohv, mis on valmistatud samamoodi kui espresso, kuid kasutades kuni poole vähem vett ehk ca 15-25 ml suurune. See on tugeva kontsentratsiooniga ja väga intensiivne ergutaja.
Espresso lungo
Lungo ehk itaalia keeles “pikk”, sisaldab vastupidiselt ristrettole espressoga võrreldes topeltkoguses vett ehk 50-70 ml suurune jook.. See on siiski kange must kohv, kuid kergema aroomi ja kontsentratsiooniga kui ristretto või espresso.
Caffe crema
Caffe crema on õrn espressojook, milles kasutatakse sama kogust jahvatatud kohviube kui espresso puhul, kuid pisut rohkem vett, mis muudab kohvi aroomi mahedamaks. Caffe crema puhul kasutatakse võrreldes espressoga neli korda rohkem vett – ehk see on poole suurema veekogusega kui lungo ehk keskmiselt 100-140 ml jook. Minu puhul on see mu Saeco masina go-to kohvijook, sest piimavahtu saan peale lasta täpselt oma soovi järgi.
Cappuccino
Cappuccino on täiuslik harmoonia espressost, piimast ja piimavahust. Täiusliku cappuccino puhul on kasutatud ⅓ espressot, ⅓ piima ja ⅓ kreemjat piimavahtu. Cappuccino kutsub esile tugevad ja sametised haistmisaistingud, milles sulanduvad kordumatud kohvi ja piimavahu aroomid. Joogi peal on pehme piimavaht, milles on segunenud piima valge ja kohvi pruunjas värvus. Cappuccino tekstuur on paks, tihe, kreemjas ja ilma nähtavate mullideta. Cappuccino maitse toob esile rikkalikud aroomid, mida leidub ka teraviljades, šokolaadis või vanillis. Vahule on võimalik kujundada erinevaid kohvi-piimavahu kujundeid, mis muudab kohvijoogi mänguliseks kunstiteoseks.
Latte macchiato
Latte macchiato ehk caffe latte on kreemjas nauding, mis koosneb ⅔ kuumast piimast ja ⅓ piimavahust, millele on lisatud vastavalt soovile kas üks või kaks espressot. Latte macchiato on täiuslik piimakohv, kus tasakaalustatud on kohvi ja piima temperatuurid, järelmaitse püsivus ja intensiivne lõhn ilma nn kõrbenud kõrvalaroomideta.
Caffe Americano
Caffe americano ehk ameerika kohvi valmistatakse espressost, millele on lisatud kuuma vett, mis säilitab kohvi kanguse, kuid muudab kohvi aroomi ja maitset õrnemaks. Americano kangus sõltub espresso kogusest ning sellele lisatud kuuma vee kogusest. Itaalias nimetatakse caffe americanoks nii espressot, millele on lisatud kuuma vett, kui ka filtreeritud musta kohvi, mille puhul on kogu vee kogus pressitud läbi jahvatatud kohvipuru. Caffe americano on keskmiselt 120-140 ml jook, vastavalt sellele, kui palju on kasutatud espressot ja kuuma vett.
Flat white
Flat white on espressopõhine kohvijook, mis valmib pehme vahustatud piima valamisel üle topeltespresso. See on mõnevõrra sarnane latte macchiatole. Aga flat white on väiksem ning sisaldab rohkem kohvi ning vähem piima. Minu kindel valik kohvikutes käies.
Caffè mocha
Caffè mocha ehk mocaccino on šokolaadimaitseline latte macchiato, millesse on lisatud tumeda šokolaadi kastet. Populaarsed on ka variatsioonid, kus kasutatakse valge šokolaadi või karamellikastet. Mõndade kohtade puhul peetakse kohustuslikuks lisada kohvijoogile ka vahukooremüts, millele on peale puistatud šokolaadilaastud või valatud šokolaadikastet. Tegemist on üüüpriski magusa ning mõistagi ka kaloririkka kohvijoogiga. Minu kohvigurmaani algusaasta mattus just selle alla.
Caffe frappe
Caffe frappe on külm kohvijook, milles on blenderdatud kokku jää, piim ja espresso. See on saanud kuumade suvepäevade hitiks ning variatsioone on piiramatult. Lisandina sobivad kõiksugused siirupid, püreed ja isegi valgupulbrid.
Mina olen olnud kohviarmastaja alates päevast, mil mu vanaema andis mulle maitsta oma suhkrupiima kohviga, haha! Kutsus ta seda lastekohviks ning ise joob seda siiamaani. Kohv ei ole kahjulik. Kõigile lihtsalt ei sobi samad asjad ning tuleb oma keha tunda ja kuulata. Kui tahad teada kohvi kasulikest ja kahjulikest omadustest, siis loe mu selleteemalist postitust. Millist kohvi armastad Sina juua?
The post Kohvijookide ABC appeared first on Paljas Porgand.