Quantcast
Channel: Paljas Porgand
Viewing all articles
Browse latest Browse all 349

Lõpuks ometi soovitab arst antibeebipillidest eemale hoida

$
0
0

Mind assotseeritakse Eestis varsti rohkem antibeebillide vastase liikumise eestkostmise kui blogimisega. Või Daysy eest kostmisega? Või akne vastu sõdimise ja lõpuks selle alistamisega? Või siis üldse naiste enesetunde ja heaolu parandamisega. Sest see on tegelikult ju mu eesmärk! Mu eesmärk pole kunagi üht brändi/toodet/teenust maha teha ja teist ülistada, vaid suunata inimesi õigele teele, mis tuleks kasuks nii nende tervisele, heaolule kui ka rahakotile. Ja muidugi ka meie keskkonnale.

Seekord ei süvene ma ei internetiavarustesse ega isiklikesse kogemustesse, vaid juhtusin lugema raamatut, mis peaks olema igale suguküpseks saavale naisele KOHUSTUSLIK, et nooruses teadlmatusest oma tervist terveks ülejäänud eluks ära ei lõhutaks. Muidugi leiame me abi arstidelt, aga nagu enda ja ka teiste kogemus on näidanud, siis tihtipeale läheb arst lihtsamat rada pidi ning ei süvene indiviidi vajadustesse. Pealegi… keda me saame usaldada, kui ravimitööstus ja arstiteadus on nii tugevalt teineteisest sõltuvad? Kas tõesti ei kriibi naistearstil hinge, kui ta kirjutab 13-aastasele tüdrukule välja hormonaalpreparaadid, et ta menstruatsioonitsükkel oleks valutum ja korrapärasem?

 

“Paremate päevade käsiraamat”

Lara Briden, rohkem kui 20-aastase kogemusega Kanada loodusraviarst, on pannud naistele kokku käsiraamatu, mis toetub 400-le teadusuuringule ja patsientidelt õpitud kogemustele. “Paremate päevade käsiraamat” võimaldab loobuda pillidest, pakkudes teadmisi, kuidas kehasiseselt oma menstruaalsüsteemi ravida ja püsivalt toetada läbi loomuliku reguleerimise. See kätkeb endas kõike, mida üks naine peaks teadma hormoonide, menstruaaltsükli ja rasestumisvastaste vahendite kohta.

merilin-taimre-paljas-porgand-daysy-viljakus-monitor-hormoon-ravi-pillid-spiraal-menstruatsioon-endometrioos

Aina rohkem räägitakse menstruatsioonist ja öeldakse hormonaalpreparaatidele ei. On oluline õppida oma tsüklit tundma, sest päevad pole juhuslik nähtus, vaid väljendavad otseselt naise tervislikku seisundit. Kui oled terve, siis algab menstruatsioon sujuvalt ja regulaarselt ilma soovimatute sümptomiteta. Tervisehäirete korral peegeldab seda ka menstruaaltsükkel.

Sellega nõustub ka Ameerika Sünnitusabi ja Günekoloogia Kolledž: “Teismeeas märgatud normist erinev menstruaaltsükli muster võib aidata täiskasvanueas varakult avastada võimalikke terviseriske. Arstid peaksid oskama seda analüüsida, et hinnata üldise tervise seisundit.”

Küll aga elame naiste tervise jaoks kummalisel ajal, mil peetakse normaalseks selliste ravimite välja kirjutamist, mis nende hormonaalse süsteemi hoopis välja lülitavad. Miks peaks terve naise hormoonid (sealjuures tema reproduktiivtervise) alla suruma lihtsalt selleks, et rasedust vältida? Viljakus ei ole haigus, mida peaks sünteetiliste rohtudega ravima.

 

Miks hormonaalne rasestumisvastane vahend ei ole lahendus?

Enamik arste isegi mitte ei mõtle, mis on naise ebaregulaarse, valuliku või puuduliku tsükli põhjus, kuna tal on sellele kohene lahendus – pille võtta. Ja miks nii? Sest see on mugav kõigile lahendust pakkuv vahend (KUIGI VALE):

  • pole menstruatsiooni?
  • liigne veritsus?
  • menstruatsioonikrambid?
  • ei taha rasestuda?
  • (menstruatsiooni ajal esinev) akne?
  • endometrioos?

Võta PILLE!

Küll aga… ei ole pillid imeravim, mis meie tsükli korda teevad ja sümptomid kaotavad. See on kunstlik ja ajutine viis kuidas naha rasueritust pärssida, suruda alla meie kehaomaseid hormoone ja tekitada veritsust, mis ei ole isegi mitte tegelik menstruatsioon. Jah, naised, pillide manustamise ajal teil EI OLE menstruatsiooni.

Pillid ei reguleeri meie hormoone, vaid lülitavad need täielikult välja. 

Pillidest tekkiv veritsus ei järgne ovulatsioonile, vaid on ravimite toimel tekkinud vaheveritsus. Hormonaalvahendid stimuleerivad emaka limaskesta, põhjustades veritsust, kuid lülitavad munasarjad välja ehk peatavad kehaomased suguhormoonid. Fakt, millega enamik naisi kursis pole!

 

Mida hormonaalvahendid tegelikult sisaldavad?

Selline sünteetiline hormoonasendus võiks olla okei, kui sünteetilised hormoonid oleksid samaväärsed kehaomaste hormoonidega, kuid nad pole seda ning võivad tekitada hoopis hulgi olulisi terviseprobleeme.

Pillides sisalduvad hormoonid ei ole päris hormoonid. 

Naise munasarjade hormoonid on östrogeen ja progesteroon. Need pole vajalikud mitte ainult rasestumiseks, vaid ka meeleolu, kilpnäärme, lihaste ning ainevahetuse tervise heaks. Need on INIMESE hormoonid, mis on meie tervise heaolu ja füsioloogia toimimise jaoks meile looduse poolt ette nähtud ja VAJALIKUD. Võrdluseks on pillides toimivateks sünteetilisteks  hormoonideks etinüülöstradiool, drospirenoon, levonorgestreel ja teised pseudohormoonid.

PS! Hormonaalses rasestumisvastases vahendis ei ole ovulatsiooni toimumise tulemusel vallanduvat naise kehale vajalikku tsüklitervise kõige olulisemat hormooni progesteroon. Progesteroon tasakaalustab östrogeeni ning on oluline ka aju, kognitiivse süsteemi ja juuste tervise jaoks. Üks hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite suurimaid varjukülgi ongi see, et need röövivad naiselt rahustava, meeleolu parandava progesterooni toimed, mistõttu hormonaalsed ravimid põhjustavadki naistes soovimatut “tujukust” ja ärevust, muutes naise aju struktuuri.

merilin-taimre-paljas-porgand-daysy-viljakus-monitor-hormoon-ravi-pillid-spiraal-menstruatsioon-endometrioos

Foto – Siiri Kumari

Oleme aastas 2019 ja ometi kasutame rasedusest hoidumiseks nii iganenud meetodit. 50 aastat tagasi (mil hormonaalpillid turule tulid) oli normaalne kasutada putukamürki DDT ja suitsetamist peeti peeneks tegevuseks. Kas ikka veel? Ei. Kuid hormoonidega oma tervise kallale asumine on jäänud oma kohale. Miks küll? Järsku kuna nende naise tervisele põhjustavatest ohtudest ei räägita piisavalt? Õnneks annab raamat sellest põhjaliku ülevaate nagu olen seda püüdnud vähemal või rohkemal määral teha varasemalt ka mina.

 

Hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite riskid ja kõrvaltoimed

Vähk, trombid, depressioon, ärevus, tujukus, madal libiido, akne, juuste väljalangemine, kaalutõus, kõrge vererõhk, toitainevaegus, kilpnäärme funktsioonihäired, soolestiku ning vaginaalsete bakterite tasakaalu häire, põhjustades nii seedeprobleeme, pärmseene ja tupeseene vohamist ning viies lõpuks ka emakakaela rakkude patoloogiliste muutusteni. Tuleb tuttav ette?

Jah, ei vaidle vastu, hormonaalravimitel on ka oma positiivne külg. Mitte miski siin maailmas pole üdini hea või üdini halb. Ka liigne vee tarbimine võib tappa ning isegi kauem seisnud vee tarbimine võib tervisele kahjulik olla, haha. Kuigi hormonaalpillid vähendavad pärasoole-, munasarja- ja emakavähi riski, siis on sellegipoolest olemas ka alternatiivseid ohutumaid ja looduslikemaid ravivõimalusi. Ka kõigele sellele saab vastuse raamatust.

 

Hormoonpillid – kas akne ravim või tekkepõhjus?

Ma pakun, et suurem osa noori naisi otsustab hormoonpillide kasuks just oma naha väljanägemise pärast. See mõte ei teki neil pähe aga niisama. Seda soovitab pea IGA naistearst! Miks küll? Sest see on ajutine kõige kiirem lahendus võidelda noore naise hormonaalse mölluga, selle lihtsalt VÄLJA LÜLITADES. Aga kas noor naine on ka kursis, mida see pill tegelikult teeb? Et see ei ravi mitte aknet, vaid kõigest pidurdab tema kehapärast protsessi tasakaalustada hormoone, mis naiseks saamisega on östrogeeni suurema tootmise tõttu paigast loksunud? Kas teda viidi kurssi ka sellega, et pillidelt maha tulemine põhjustab enamikel naistest VEEL HULLEMAT aknet, millest on juba kordades raskem lahti saada? Vaatame seda asja lähemalt!

Hormoonpillidega lõpetamise tulemuseks võib olla rohkem rasu, kui eales varem on olnud, põhjustades aknet.

Steroidravimid hormonaalses rasestumisvastases vahendis mõjuvad ülihästi akne vastu, sest need suruvad alla naharasu tootmise – pole enam mingi uudis. Ka kõige rängema aknega naine võib steroididel nautida beebipehmet nahka, sest tsüprosteroon viib rasutootmise lapsepõlve tasemele, mis on tõsisemalt järele mõeldes lausa hirmutav. Täiskasvanutel peab olema rohkem rasu kui lastel, seega tekib ebanormaalne seisund – ravimitele reageerimiseks peab nahk hakkama rasu juurde tootma, mis jätkub ka hormoonpillidega lõpetamisel. Tulemuseks võib olla rohkem rasu, kui eales varem on olnud.

Pillidejärgse akne teiseks põhjuseks võib olla ka munasarjade ajutine suurenenud androgeenide tootmine, kui need pillidega lõpetamise järel oma tegevust taas alustavad (ära unusta, et pillide ajal naise munasarjad ei ole töövõimelised). Õnneks hakkavad munasarjad mingi aja peale (taastudes pillidest) taas östrogeeni ja progesterooni tootma, mis mõjuvad loomulikul moel nahale väga hästi. Võitlusperiood võib kesta aga umbes 6-12 kuud.

 

Mis võimalusi peale hormonaalvahendite meil veel on?

Ilmselgelt on meil olemas ikka veel vana hea barjäärimeetod ehk preservatiiv… noortekeeli kondoom. Kuid kiirust ja loomulikkust eelistavad himurid seda ei eelista. Mis variante siis veel on, kui hormonaalsed vahendid kõrvale jätta?

Mul on hea meel, et te küsite, haha! Ja mul on veel parem meel, et minule meelepärasest meetodist (juba aastast 2016) kirjutab ka austatud autor Lara Briden oma raamatus. Selleks on viljakusteadlikkuse ehk loomulik pereplaneerimise meetod. Ei, selleks ei pea ennast iga hommik kraadiklaasiga kraadima, kuufaase jälgima ja märkmikku pidama. Elame aastas 2019, mil meil on mugavus seda kõige imelihtsalt ja TURVALISELT teha.

Selleks on olemas küll igasugused äpid nutitelefonis kasutamiseks, kuid pea meeles, et äpid ei ole piisavalt usaldusväärsed. Need ei tunne sinu tsüklit päris täpselt ning ei lähtu oma andmete kokku panemisel ka sinu basaaltemperatuurist, mis on otsustava tähtsusega rasestumisvõimaluse määramisel. Selleks on meil olemas Daysy (loe lähemalt SIIT), mis on Lara Brideni poolt suure au sees esile toodud ta raamatus, kui usaldusväärse ja täpse viljakusteadlikkuse meetodi vahendina. Daysy viljakusmonitor on meditsiiniseade, mis annab igale naisele, kes soovib elada terviseteadlikult ja harmoonias oma organismi toimimisega, võimaluse jälgida menstruatsioonitsüklit, et teada, millistel päevadel on võimalik rasestuda ja millistel mitte.

merilin-taimre-paljas-porgand-daysy-viljakus-monitor-hormoon-ravi-pillid-spiraal-menstruatsioon-endometrioos

Või peaksin ma ütlema Daysy 2.0? Jah, mul on uudiseid jagada! Välja on tulnud uus uuendatud Daysy 2.0, mis ühildub nutitelefoniga läbi Bluetoothi. Daysy-l on ka oma äpp DaysyView, mis võimaldab Daysy’l ühilduda nutitelefonidega ja pakub võimalust laiendada teadmisi oma menstruaaltsükli ja keha toimimise kohta: ovulatsioonipäeva, keskmise tsükli pikkuse, keskmise madalama basaaltemperatuuri, keskmise kõrge basaaltemperatuuri, luteaalfaasi pikkuse jpm. DaysyView annab võimaluse seda teavet alla laadida ja ka oma arstiga jagada.

merilin-taimre-paljas-porgand-daysy-viljakus-monitor-hormoon-ravi-pillid-spiraal-menstruatsioon-endometrioos

Daysy hind on 299€. Kui sul on huvi see endale soetada, siis kirjuta sellest mulle merilin@paljasporgand.ee, jättes mulle oma täisnime, telefoninumbri ja pakiautomaadi nime, kuhu soovid Daysyt saada (postikulu on TASUTA). Vastu saadan arve, Daysy juhendi ning üsna pea kuuludki Daysy perekonda.

PS! Kõik viljakusteadlikkuse meetodid peale Daysy nõuavad väljaõpet.

 

Menstruatsioonivalule vastu teaduslikult ja loomulikult

Valu alakõhus on oluline näitaja ning sellest ei tohiks mööda vaadata. Kõik tabab meid põhjusega. Pea meeles, et kannatusi tekitav menstruatsioonivalu ei ole normaalne. Terve naise menstruatsioon peaks toimuma suuremate valuilminguteta. Õrnem valuhoog alakõhus on igati normaalne veidi enne mentstruatsiooni või selle esimesel kahel päeval. Valu ei tohiks aga häirida igapäevategevust.

Tõsise menstruatsioonivalu üks tüüpilisemaid põhjuseid on endometrioos või adenomüoos.

Kui valu on aga väljakannatamatu ning ei kao vanusega või sünnituse järel, siis ei ole tegu enam normaalse menstruatsioonivaluga, vaid tuleks uurida põhjuseid. Selline tõsine menstruatsioonivalu on tuikav, põletav, kõrvetav või torkiv valu, mis kestab päevi. Selle vastu ei pruugi aidata ka ibuprofeen ning valu tugevus võib esile kutsuda ka iiveldust ja oksendamist. Tõsise valu üks tüüpilisemaid põhjuseid on endometrioos (loe lähemalt SIIT!) või adenomüoos (valulik seisund, kus endomeetriumi kude sopistub emaka paksenenud lihaskesta vahele).

Minu jaoks on suureks probleemiks viimasel ajal olnud ülitugev valu alakõhus päevade esimesel päeval (loe lähemalt SIIT!). Alguses kimbutas valu mind mitu päeva, kuid NPA-meetodiga sain valu vabastatud ja mingiks ajaks kadus see sootuks (loe lähemalt SIIT!). Küll aga kimbutab see mind vahel ikka ja jälle, kuigi õnneks vaid esimesel päeval. Aga ikka nii tugevalt, et võtab jalutuks, voodisse pikali. Ma ei taha leppida, et see nii hakkabki olema, mistõttu võtan ma enda selle suve missiooniks saada valust lõplikult lahti. Eks ma hoian teid kursis, kui probleem on seljatatud!

merilin-taimre-paljas-porgand-daysy-viljakus-monitor-hormoon-ravi-pillid-spiraal-menstruatsioon-endometrioos

Lara Briden aitab raamatus väga hästi enda sümptomid seal kirjeldatuga kokku viia ning leida erinevate valude põhjustajad ning ravi. Raamatu teine osa keskendubki eelkõige ravile – kuidas enda jaoks päevad võimalikult meeldivaks teha toitumise, liikumise, treeningu, stressi alandamise, une, toidulisandite jm võtete abil. Kui soovid enda eest maksimaalselt hoolt kanda, valust lahti saada või enda naiselikku tervist tundma õppida, siis on see raamat sinule!

Raamatut saad soetada SIIT! Sooduskoodiga “TERVENAINE” saad raamatu täishinnast -15% soodustust!

Viin 27.06 kl 16:00 läbi InstaLIVE’i (võimalus järele vaadata 24h), kus räägin lähemalt:

  • kogemusest pillidega
  • sõjast hormonaalse aknega
  • tapvatest menstruatsioonivaludest ja nendega toimetulekust
  • kogemusest Daysyga
  • kogemusest menstruatsioonianumaga

Kallid naised, nagu alati, ootan ka teie kogemusi, teadmisi, arvamusi antud teemal. Jäta mulle kommentaar, et saaksime häbitundeta ning kritiseerimata teisi oma kogemustest rääkida. Järsku leiab keegi sellest abi!

The post Lõpuks ometi soovitab arst antibeebipillidest eemale hoida appeared first on Paljas Porgand.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 349