Mulle meeldib kui pikalt ma teid õnge otsas hoidsin selle postitusega. Ma pole näinud teid niimoodi ühegi toidupildi (peale mu koogipiltide) peale hullumas. Aga on ju arusaadav, kui keegi võtab järsku julguse öelda, et kohevad ameerika pannkoogid võivad olla magusad ja maitsvad, aga samas täitsa suhkruvabad, gluteenivabad, jahuvabad, laktoosivabad, rasvavabad, taimsed ning VÄGA valgurikkad! Minagi kukuks toolilt maha, hehe! Ma räägin teile ka taustaloo, kuidas ma nende pannakateni jõudsin ning miks vahetada (pannkookide puhul) lehmapiim taimse alternatiivi vastu välja!
Lehmapiim EI OLE tervislik
Ei leidu ühtegi põhjust, miks me peaksime tarbima teise looma piima, kui vaid meie enda ema oma. Müüt, et lehmapiim on tervislik, on juba ammu murtud. On hoopis leitud, et piimatooted põhjustavad laia spektrumi tervisevaevusi ning on esimene toidukategooria, millest arstid soovitavad loobuda, kui püüad võidelda ühegi tervisemurega. Kui vanasti olid piimatooted toidupüramiidis auväärsel kohal, siis tänaseks päevaks neil seal tegelikult kohta polegi. Ma ei püüa postitusega öelda, et ära nüüd kunagi tarbi lehmapiima, kuigi ideaalses maailmas võiks see nii olla, vaid tarbi omal vastutusel ja mõõdukalt!

Allikas: biomin.net
Saan aru, et šokolaadist, kohupiimast ja jäätisest on raske loobuda, kuid neid võiks siis vähemalt võimalikult harva tarbida või leida sobilikud taimsed alternatiivid. Ka mina tarbin vahel harva šokolaadi, kommi, jäätist, juustu vms. Aga ma annan endast parima, et seda juhtuks võimalikult harva ning võimalusel eelistan alati taimset. Soovin postitusega tuua sinuni vaid teadmised, millega sa ei pruugi kursis olla, sest lehmapiima kohta on kunagi levinud liiga palju müüte.
Miks vältida/oluliselt vähendada lehmapiima tarbimist:
- see on väga keskkonnakahjulik – 2018 uuring näitas, et ühe klaasi lehmapiima tootmine toodab kolm korda rohkem kasvuhoonegaase ja kasutab üheksa korda suuremat maa-ala kui mistahes taimne piim.
- et kaitsta loomi – lehmad viljastatakse kunstlikult ning neid hoitakse pidevalt tiinena, et nad toodaksid piima, nende vasikad röövitakse emadelt, neil puuduvad terve elu liikumisvõimalused, neid toidetakse neile mitte ettenähtud toiduga, neil on palju haigusi, neile antakse antibiootikume, ravimeid ja kasvuhormoone ning kui lehm enam piisavalt piima ei tooda, siis ta hukatakse. Vale toit, medikamendid ja stress kanduvad kõik lehmapiima, mida inimene mitte-teadlikult endale sisse joob.
- see pole inimesele sobilik – lehmapiim on toitumisalase koostise poolest sobilik vaid vasikate toitmiseks, kelle kaal kasvab mitukümmend kilo kuus. Sa ei läheks lehmanisa otsa ju jooma.
- laktoositalumatus – imikute organism toodab ensüümi laktaas, et emapiimas olevat laktoosi lagundada. Selle tootmine aeglustub võib peatub sootuks, kui laps enam emapiima ei saa. Kui meie keha ei suuda lehmapiimas olevat laktoosi lagundada vähemal või rohkemal määral, põhjustab see seedeprobleeme, mis omakorda põhjustavad palju teisi haiguseid ja tervisemuresid.
- tekitab aknet ja muid nahaprobleeme – mitmed teadusuuringud on tõestanud, et piimatoodete tarbimine tekitab aknet. Piimatoodetest loobumine vähendab oluliselt ekseemi, psoriaasi, atoopilist dermatiiti ja teisi nahakonditsioone.
- tõstab kolesteroolitaset – üks portsjon piima sisaldab u 24 mg südamele kahjulikku kolesterooli, mida taimsed piimad ei sisalda.
- suurendab menstruatsioonieelseid sümptomeid – kui vaevled päevade eel akne ja kõhuvalude käes, siis on soovitatud loobuda piimatoodetest, mis tõstavad kehas põletikutaset
- suurendab vähiriski – piima tarbimine suurendab riski rinna-, munasarja-, munandi- ja eesnäärmevähki oma kõrge östrogeenitaseme tõttu.
- sisaldab palju küllastunud rasva – üks portsjon täisrasvast piima sisaldab rohkem küllastunud rasvu kui 20% päevasest lubatud soovitusest. Juustu puhul on see number veelgi kõrgem.
Taimsed alternatiivid
Ma olen proovinud ära vast kõik erinevad taimsed “piimad” (enam ei tohi taimset piima aga piimaks nimetada, vaid hoopis taimseks joogiks) ning kirjutanud kõikvõimalike piimade kohta ka võrdleva postituse (makrotoitained, mikrotoitained, tootmisviis, tervislikkus, vahustatavus jne). Taimsed piimad on täpselt sama head (veelgi paremad minu arvates) joomiseks, kohvile, hommikuhelvestega, pudru keetmiseks, pannkookide valmistamiseks, smuutides jne.
See kord tahan ma võtta ette aga meie oma turu uued taimsed “piimad” Don Simonilt! Nii pea, kui näen turul uut brändi, pean ma selle koheselt ära proovima ja teile tagasisidet andma! Don Simon aga märkas minu positiivset tagasiside nende kaerapiimale Instagram Storydes ning saatsid mulle proovida ka nende ülejäänud piimasorte! Proovisin kõik järele nii paljalt juues, küpsetamises (need pannakad, mille retsepti ma teiega kohe jagan) kui ka kohvi peale – nii külmalt kui ka vahustatult.
Don Simonil on valikus neli taimset jooki:
- Don Simon Mandlijook – Rikas kaltsiumi ja vitamiinide (E, D) poolest. Madal kalorite ja rasvade tase. Gluteenivaba.Toiteväärtus 100 ml kohta: 15kcal, rasvad 1,2g sh küllastunud rasvhapped 0,1g, süsivesikud 0,4g sh suhkrud 0,1g, kiudained 0,3g, valgud 0,5g, sool 0,12g, kaltsium 120mg, vitamiin E 1,8 mg, vitamiin D 0,75 µg.
Maitse: Mu uus lemmik mandlijook turul! Kunagi olin mandlipiima suurim fänn, aga siis hakkas mind häirima kibe röstitud mandli maitse. See on maitselt aga väga magus, kuigi tootesse ei ole lisatud suhkrut. Ta on maitselt rohkem nagu Kinder Bueno ehk väga mõnusalt metspähklimaitseline. Kusjuures metspähklipiim on parima maitsega piim joomiseks.
Kohvile: Vahustub väga hästi, maitseb kohvil hästi.
- Don Simon Kaerajook – Rikas kiudainete, kaltsiumi ja vitamiinide (B12, D) poolest. Sisaldab vähe küllastunud rasvahappeid, mis aitab hoida normaalset kolesteroolitaset.Toiteväärtus 100 ml kohta: 43kcal, rasvad 0,8g sh küllastunud rasvhapped 0,2g, süsivesikud 7,5g sh suhkrud 4,9g, kiudained 0,5g, valgud 1,2g, sool 0,04g, kaltsium 120mg, vitamiin B12 38 µg, vitamiin D 0,75 µg.
Maitse: Tavaliselt on kaerapiim magus, kuid see nii väga pole. Neutraalse maitsega ja pole nii rasvane, et jätaks suulae libedaks nagu paljud teised turul olevad kaerajoogid (Valio Oddlygood ja Oatly Barista). Ka ei ole sellel haput maitset nagu Friendly Vikings piimadel. Kõrvutaksin seda kõige enam Alpro kaerapiimaga.
Kohvile: Vahustub väga hästi ning maitseb kohvil hästi. Ei ole liiga rikkalik ja rasvane nagu paljud teised kaerajoogid.
- Don Simon Sojajook Light – Rikas kaltsiumi ja vitamiinide (B2, B2, D2 ja B12) poolest. Sellel on kõrge valgusisaldus ja tavapärasest 40% vähem kaloreid ning vähem rasvu. Gluteenivaba.Toiteväärtus 100 ml kohta: 28kcal, rasvad 1,1g sh küllastunud rasvhapped 0,2g, süsivesikud 2,1g sh suhkrud 1,8g, kiudained 0,6g, valgud 2,1g, sool 0,15g, kaltsium 160mg, vitamiin B12 38 µg, vitamiin B2 0,21 mg, vitamiin D2 0,75 µg.
Maitse: Väga magus, aga mulle just magusam piim meeldibki. Pani kahtlema, kas sinna on suhkruid lisatud ja minu kurvastuseks on tõesti lisatud glükoosi- ja fruktoosisiirupit ning suhkrut. Sojapiima puhul vast ilma ei saa, sest seal ei esine otseselt looduslikke suhkruid, seega jook ei maitseks muidu hästi. Kindlasti uus lemmik neil, keda see vähene suhkrusisaldus (kõigest 1,8g 100 ml kohta) ei heiduta.
Kohvile: Teeb kohvi nii maitsvaks! Kes armastab suhkrut kohvi sees, siis selle “piima” puhul seda lisada kindlasti pole vaja! Vahustub ka väga hästi.
- Don Simon Sojajook – Rikas kaltsiumi ja vitamiinide poolest. Sellel on kõrge valgusisaldus ja vähe kaloreid. Gluteenivaba.Toiteväärtus 100 ml kohta: 47kcal, rasvad 1,9g sh küllastunud rasvhapped 0,3g, süsivesikud 4g sh suhkrud 3,5g, kiudained 0,3g, valgud 3,2g, sool 0,01g, kaltsium 120mg, vitamiin D 0,75 µg, vitamiin A 120 µg.
Maitse: Maitselt nagu sojapiim ikka, natuke rasvasem ja rikkalikum kui Soja Light. Sobib hästi pannkookide tegemiseks.
Kohvile: Kohvile ei sobi, sest nii külmalt kui vahustatult läheb kohvi sees tükki… (vt pidilt)
Don Simoni taimsed joogid on hetkel saadaval maaletooja e-poes,
Finewine ateljees ja Rimi kauplustes.
Parim pannkoogi retsept
Miks ma julgen öelda “parim”? Sest selles retseptis on kõigest KOLM KOOSTISAINET, sisaldamata rasva, jahu, suhkrut, gluteeni, laktoosi, loomseid koostisosi ning seda seda on ülilihtne valmistada. Pannkoogid on ülitervislikud ning sisaldavad palju valku! Põhimõtteliselt võrdub üks portsjon pannkooke ühe treeningjärgse taastusjoogiga: 28g valku ja 22g süsivesikuid. Jeap, see on võimalik!
Ma tulin selle retsepti peale, kui katsetasin Don Simoni taimseid jooke. Mõtlesin, kuidas oleks neist pannkooke teha. Kuna ma tavaliselt teen vegan pannkooke kaerahelveste, banaani ja valgupulbriga, siis seekord avastasin, et mul polnud kodus kaerahelbeid. Miks mitte proovida ainult valgupulbriga? Kuna herne- ja riisivalk (mis koos moodustavad täieliku aminohapete profiili) on väga tugeva kõrvalmekiga, siis otsustasin valmistada neid sojavalguisolaadiga (omaette täieliku aminohapete profiiliga), mis on igasuguse kõrvalmaitseta.
Kogused valisin vastavalt sellele, kui palju ma valku soovin saada. 30g valgupulbrit näo kohta on optimaalne ja samuti ka 1 suurem banaan on maksimum. Püreestasin banaani kahvliga (mitte blenderiga, et jätta taignasse tekstuuri – seda kohevamad on pannkoogid), segasin hulka valgupulbri ja seejärel hakkasin valama taimset piima (proovisin kõigiga ning tulemus sama hea), kuni segu on piisavalt voolav, aga siiski paksem. Lisasin hulka veel kaneeli ja tiba soola, et maitseid esile tuua ja nii see retsept sündiski! Kõige lihtsam ja tervislikum (= PARIM) pannkoogiretsept üldse!
- 235 g taimset "piima" või vett
- 175 g kooritud banaani (2 suuremat)
- 60 g sojavalku
- 1 tl kaneeli (valikuline)
- näputäis Himaalaja soola
- Püreesta banaanid kahvliga.
- Sega hulka sojavalk ja vesi/taimne "piim".
- Maitsesta soovi korral kaneeliga ja lisa näputäis soola.
- Sega taigen ühtlaseks.
- Kuumuta pann ja kasuta vajadusel oliiviõli.
- Aseta taigen lusikaga kuumale pannile ning kujunda see ilusalt ümmarguseks.
- Prae mõlemalt poolt kuldpruuniks.
- Serveeri rohke (suhkruvaba) moosiga!
Kas sina tarbid lehmapiima või taimset “piima”? Milline on sinu lemmik taimne piim? Anna mulle muidugi ka teada, kuidas pannkoogid välja tulid!
The post Uued taimsed piimad ja RETSEPT: Kolme koostisosaga kohevad pannkoogid appeared first on Paljas Porgand.