Kuidas ma küll varem pole mõelnud sel teemal kirjutada? Mul on need nipid kasutusel juba aaaaastaid ja tänu sellele olen ma suutnud oma igapäevasest peapesust saavutada vaid kord nädalas juuste pesemise! Ja see ei tähenda, et mu juuksed oleksid viimased 5 päeva mütsi või räti all rasusena peidus pulkas nagu märg mopihari, haha! Ma võin kõik need päevad olla täitsa lahtiste juustega!
Teema tuli üles mu InstaStoryde (kui sa neid veel ei jälgi, siis jääd PALJUST olulisest teabest ilma!) peale, kus uurisin, kas ma olen ainus, kes ei raatsi enne juuksurit pead pesta? Mul oli siis viimasest pesust juba 8 päeva möödas, aga juuksed olid ikka lahti ja peaaegu et ilusad, hehe! Selle peale olid paljud šokis, et nemad peavad iga päev kuni vähemalt mitu korda nädalas pead pesema, et kannataks väljas käia. Ja põhiline vastus oli: “Sul lihtsalt veab!”. Khm, ma pesin juukseid iga päev kuni ülikoolini ja sealt alates viskas see mul üle ning hakkasin teadlikult tegutsema, et pesudevahelist aega pikendada. Ja see polnud mingi vedamine või õnn, vaid asja kätte võtmine. Seega ma otsustasin aidata ka teil säästa aega ja ennekõike muidugi juuste tervist!
1. Pese harvem juukseid
Jeap, sellest saab kõik alguse! Praeguses kriisiolukorras ei tohiks ju ka probleemi sellega olla. See nipp ei ole aga ühekordne – see on pidev praktika elu lõpuni. Mida vähem sa juukseid pesed, seda rohkem su rasueritus saab aega neutraliseerumiseks. Minu plaan oli järgmine:
- pesin algul iga päev pead
- hakkasin pesema üle päeva – kui oli väga vaja, siis pesin ainult tuka osa
- hakkasin pesema üle kahe päeva – kui oli väga vaja, siis kasutasin allolevaid nippe, et viimase päeva saaksin veel pesemata hakkama
- hakkasin pesema üle kolme päeva – mu juuste rasueritus oli juba päris normaalne, nii et mu juuksed olid kolmandaks päevaks sellised nagu varem esimese päeva lõpuks
- lõpuks oli mul lihtsalt suva ja planeerisin oma juuksepesu pildistamiste, ürituste, väljaskäimiste järgi ja kui mul ka olid mustad juuksed, siis mis seal ikka. Mida ma põen? Nagu kedagi üldse kotiks, haha.
2. Tee kreppe
Rohkete fotoshootide tulemusel avastasin, et juuksurisoengutega püsisid mu juuksed oluliselt kauem puhtana. Nad ei läinud juurtest nii raskeks ja rasvaseks. Ja juuksurid kasutasid soengute tegemisel alati krepitange. Krepitangide soetamine oli parim otsus! Krepid tõstavad juukseid juurtest ja annavad neile volüümi, mis tähendab, et nad ei puutu peanaha rasuga nii palju kokku. Selle tulemusel ei lähe ka juuksed nii ruttu rasvaseks. Kindlasti krepita juukseid vaid kuni 5 cm peanahast ning jäta pealmine juuksekiht puutumata, et sulle mikker pähe ei tekiks.
3. Tupeeri
Kui krepitange pole, siis aitab alati tupeerimine. Küll aga tuleb olla sellega ettevaatlik ja kasutada vastavat kammi selleks, et juukseid mitte liigselt kahjustada. Olgu mul juuksed krepitud või mitte, kasutan vahel tupeerimist ka pesueelsel päeval, et lükata pesu veel päeva võrra edasi. Kui kammite juuksed ära, siis on eriti tugevalt näha, kui rasvased nad tegelikult on. Kui aga üliõrnalt neid juurtest tupeerite ja kergitate, siis juuksekarvad ei hoia enam nii üksteise külge ja petab sind ennastki ära, justkui oleks juukseid veel hiljuti pesnud! Sama teen ka soengusse sättimisel – alati tupeerin neid alt õrnalt, et juuksed ei paistaks lakutud!
4. Tee patse
Mu sõbranna lasi endale detsembri lõpus Tenerifel patsid teha ja eemaldas need alles mai algul. Kogu selle aja vältel ei pesnud ta juukseid kordagi ja need ei paistnud silmale mustad ka. See on parim viis teha juuste rasutootmisele reset, et hakata juukseid vähem pesema. Punupatsid on parim viis hoida juukseid puhtana. Olen nii, ilma juukseid pesemata, käinud nädalaks kuni kaheks reisil. Seda seetõttu, et sa ei katsu juukseid, ei pea kasutama viimistlusvahendeid, juuksejuured ei nühi vastu rasust peanahka jne. Kel lähevad juuksed seitli juurest kiiresti rasuseks, siis punu üks/kaks/kolm patsi keskelt üle pea, lahtised juuksed krepita ja tupeeri ning saad kenasti nädala puhaste juustega oldud!
5. Ära kasuta kõiksugu vahendeid
Kunagi kasutasin ma juuksevahtu, -lakki, -geeli, -õli, sissejäetavat palsamit jne. Kõik mis sa peale kannad, loob su juuksekarva ümber silmale nähtamatu kihi, mis ei lase juustel hingata, tõmbab mustust ligi ning teeb juuksed raskeks ja rasvaseks. Ma lõpetasin kõiksuguste lisaproduktide kasutamise ja mu juuksed on kerged, lenduvad ja ei lähe enam nii kiiresti rasvaseks. Kasutan pesemisel vaid šampooni, maski ja palsamit. Pärast kannan otstesse üht seerumit, mis aitas mu juustel pärast värvipesu taas terveneda ning kord kuni paar korda kuus teen Olaplex hooldust. Juukselakki kasutan megaharva, kui on vaja saavutada püsiv ja sleek soeng. Ja kuumaspreid kasutan vaid juuksepikkusel, mitte juurtel! Üldse väldin juuksejuurtel viimistlusvahendeid täielikult.
6. Sügavpuhasta
Kõik need viimistlusvahendid loovad tugeva kihi ümber su juuksekarva nagu öeldud. Kui minna juuksejuureanalüüsi tegema, siis on näha karva ümber kõiksugu jääkprodukte (mul polnud üldse, sest ma ei kasuta neid vahendeid). Tavašampoon ei ole piisavalt tugev, et neist lahti saada, mistõttu on olemas sügavpuhastav šampoon. Seda iga pesukord kasutada ei kannata, sest võib juuksed kuivaks ja tuhmiks muuta. Olenevalt, kui palju sa igast vahendeid pähe määrid, võiks juukseid sügavpuhastada iga kuu kuni kolme tagant. Mina teen seda päris harva, ütlen ausalt, aga kunagi tegin tihedamalt, kuna kasutasin ka juukselakki.
7. Ära kuumtöötle liiga palju
Kunagi ma pesin juukseid hommikuti ja kasutasin fööni, sest mul polnud aega oodata, kuni nad ise ära kuivavad. Seejärel sirgendasin või lokitasin ja viskasin peale viimistlusvahendid. Mingi hetk, kui mu juuksed pärast blondeerimist lausa murdusid (2015), hakkasin leiutama viise, kuidas ma ei peaks neid kuumtöötlema. Föönitamise lõpetasin täielikult ja siiamaani kasutan seda vaid hädaolukorras. Sirgendamise asemel punusin endale patse ja hakkasin kandma laines juukseid. Või siis kammisin need märjana ülisirgeks ja kinnitasin pisikeste kummikestega nii, et need saaksid kuivada sirgeks. Nüüd lühikeste juustega hakkasin ma jälle vähe rohkem sirgendama, kuid pärast värvipesu lõpetasin jälle ära, et anda juustele võimalus terveneda ja end koguda. Praegu naudin loomulikke laineid enim!
Miks kuumtöötluse vältimine üldse oluline on? Sest mida tervemad on juuksed, seda tervem on ka rasueritus. Mida rohkem neid kuumtöötled, seda rohkem kasutad ka kuumakaitset ja muid viimistlusvahendeid, mis kiirendavad juuste rasuseks muutumist. Minu nipp, et kuumtöötlus vähem juukseid rikuks ning püsiks kauem… Pesen õhtul pead ja allesjärgmisel päeval siis sirgendan või teen lokke, sest siis on juuksed 10x pehmemad ja neid ei pea nii kaua kuumutama ning tulemus püsib ka järgmise pesuni. Võta näpust, miks see nii on!
8. Higista vähem
Kui sa ikka iga päev korralikult higistad, trenni rügad teha, saunatad vms, siis ega muud üle ei jäägi. Kas higistada vähem või leppida rohke juuksepesuga. Õnneks või kahjuks peanahale anti-perspiranti pole, mis higinäärmete tööd pärsiks.
9. Kuivšampoon
Hädaolukordadeks on mul alati kodus olemas kuivšampoon. Noh, teate küll neid õhtuid, kui sõbranna on läinud kutist ootamatult lahku ning kutsub sind välja, kuid sa binge-vahid kell 22 õhtul Netflixist oma lemmiksarja, avad järgmist jäätisekarpi ning juuste pesemine on unustustesoppi vajunud sama sügavale kui meestel prill-laua alla laskmine. Kuivšampoon võib tõesti päästa päeva, võinoh õhtu, kuid leian, et päev pärast selle kasutamist on juuksed oluliselt mustemad. Mitte mingil juhul ei soovita ma kasutada seda iga kord, et lükata juuksepesu päeva võrra edasi, sest see jätab juustele ja ka peanahale korraliku kihi, mida tavašampoon ei pruugi maha pesta.
10. Kanna mütsi
Kui juuksed on väga mustad, aga sa soovid oma juuksepesuvahe pikendada, siis kanna viimastel päevadel lihtsalt mütsi! Jagasin nüüd ära oma suitsukatte… Japp, iga kord, kui mul on InstaStorydes müts peas, on mu juuksed ärakannatamatult mustad, hehe! Aga kokkuvõttes – keda kotib?! Parim viis pikendada aega peapesu vahel on mitte hoolida teiste arvamusest ja olla uhke oma rasuste juuste üle! Päriselt ka… kedagi ei koti! Ja kui kotib, siis keda kotib, et kotib?
Kui tihti pesed sina pead? Mis on sinu nipid, et seda harvem teha? Kas kasutad ühtegi minu nippidest ka?
The post 10 nippi, et juuksed rasvaseks ei läheks! appeared first on Paljas Porgand.