Quantcast
Channel: Paljas Porgand
Viewing all articles
Browse latest Browse all 349

Toidutalumatuse test – kõik, mida sa teada võiksid!

$
0
0

Mul on toidutalumatuse testidega juba pikem ajalugu. Olen neid teinud erinevates kohtades erinevatele toiduainete hulgale ning saanud iga kord ka erinevad tulemused. See on teema, mille osas saan vähemalt kord kuus lugejatelt küsimusi. Seega usun, et see postitus tuleb kasuks paljudele, kes veel pole päris täpselt aru saanud:

  • mis vahe on toidutalumatusel ja toiduallergial
  • millest tekib toidutalumatus
  • mis on toidutalumatuse testi eesmärk
  • mis juhtub, kui tarbida toiduaineid, mille vastu esineb talumatus
  • kuidas toidutalumatustest vabaneda

 

Mida tähendab toidutalumatus?

Toiduallergia ja toidutalumatus ei ole üks ja seesama asi. Seega toidutalumatuse korral ei pruugi sümptomeid koheselt ilmneda nagu allergia puhul. Allergia määramiseks on olemas omaette allergiatestid. Toidutalumatusest tingitud ilmingud avalduvad pikema aja jooksul. Need ei avaldu nii tajutavalt ning võivad jääda täiesti märkamatuks, kuid võivad ajapikku koormata organismi ja põhjustada tõsiseid haigusi.

Toidutalumatuste tekkeks on mitmeid põhjuseid. Toon välja 2 peamist:

  1. ensüümide puudulikkus – seedesüsteemi ärritavad teatud toiduained ning ensüümid ei suuda neid lagundada. Võib tekkida ärritunud soole sündroom ehk IBS.
  2. lekkiv sool – sooleseinad on saanud kahjustada ning lasevad toiduosakesi läbi vereringesse, kus tekib immuunreaktsioon ehk IgG antikehad tarbitud toiduainetele.

Hippocratese “All disease begins in the gut.” on siia sobilik näide, et mõista, kuidas nõrgenenud mikrobioom, sellest tekkinud soolepõletik ning sellest omakorda tekkinud soole limaskesta kahjustused võivad põhjustada talumatusi toitude suhtes. Kui mikrobioom on ülekurnatud, siis võib kahjustunud sooleseina tõttu sattuda soolesisu läbi sooleseina, põhjustades immuunreaktsiooni, mille peale tekivad igG antikehad meie veres antud toiduaine vastu. Samasuguse reageeringu ehk antikehade tekke võivad põhjustada ka nahale kantud kreemid-pesemisvahendid ja ka sissehingatavad osakesed nagu näites hallitusseente osised ehk selles testis Aspergillus niger. Neid samu igG antikehasid toidutalumatuse test aitabki tuvastada. Kuid nagu ehk aru saate, siis nende toiduainete välistamine ei ole ainus lahendus… Sest põletikulise soole puhul tekib lõpuks talumatus järgmiste toiduainete suhtes, mille vastu eelnevad välja vahetatakse, isegi tervislike toitude vastu.

Kui probleemiga mitte tegeleda, võite leida end järgmistes võimalikes olukordades:

  1. Vaikne autoimmuunsus: positiivsed antikehade tulemused, kuid sümptomeid ei esine
  2. Autoimmuunreaktsioon: positiivsed antikehade tulemused ja sümptomide esinemine
  3. Autoimmuunhaigus: keha on piisavalt koormatud, et areneb välja krooniline autoimmuunhaigus

 

Sagedasemad toidutalumatuse ilmingud:

  • peavalud,
  • väsimus,
  • liigesepõletikud,
  • diabeet,
  • kilpnäärme põletik,
  • gastrointestinaalhäired (Crohni tõbi, tsöliaakia ja ärritunud soole sündroom),
  • naha probleemid (atoopiline dermatiit, akne ja psoriaas),
  • psüühilised häired,
  • depressioon,
  • ülekaalulisus,
  • kõrgvererõhutõbi,
  • fibromüalgia,
  • kõrge kolesterooli tase,
  • podagra jne.

 

Toidutalumatuse testimisest

Toidutalumatuse korral leitakse testi käigus verest immunoloogiline vastus, mida puudulikult lõhustatud või sooleseina suurest läbilaskvusest (lekkiv sool e leaky gut) tingitud toiduained võõrkehadena esile kutsuvad. Toidutalumatuse testi puhul määratakse antikehi (IgG) või leukotsüütide reaktsiooni. Lastele seda testi otseselt ei soovitaks kohe esimese asjana, kui mingi toiduaine suhtes kahtlus, vaid esmalt proovida välistusmeetodit ja teadlikku toidulaua tasakaalustamist toitumisnõustaja toel..

Härm viib läbi Synlab Eesti Cytolisa® testi 176 toiduaine suhtes. Testi läbiviimine ise on äärmiselt lihtne. Põhimõtteliselt nagu iga teine vereproov. Parim teha hommikul ärgates tühja kõhuga (10h söömata) ja vett enne tarbimata (vähemalt 2h joomata). Enne vereproovi andmist väldi võimalusel paar-kolm päeva seedimist mõjutavaid ravimeid/toidulisandeid (nt ensüümid). Mina hüppan selleks tavaliselt voodist otse autosse ja Synlabi süstlasse. Suts ja valmis ning vereproov saadetakse Synlabi Saksamaa laborisse. Testi vastus edastatakse nõustajale maksimaalselt 16 päeva jooksul. Testi vastuseid saab tellida eesti, inglise ja vene keeles.

Toidutalumatuse testi näidis

Minu testitulemused on alati näidanud, et mulle ei sobi piimatooted, mesi, aedoad, liha, mereannid, viinamarjad ja gluteeni sisaldavad toiduained! Põnev selle juures on see, et ma tõesti ei sallinudki viinamarju (ja rosinaid), mett, gluteeni, liha, piimatooteid ja ka aedube. Justkui mu isu teaks, mis mulle ei sobi. Tänaseks ma ikka veel ei söö neid, küll aga armastan vahel veini juua ja mida üllatust, viinamarjad on listist ära kadunud. Kunagi varem oli mul probleeme ka läätsedega, kaeraga ja kaunviljadega (eriti sojaga), aga neist olen soolestiku tervendades üle saanud ja söön neid tänaseks igapäevaselt.

 

Kuidas pärast testi edasi toimida?

Testi tulemused võivad paljude jaoks olla ootamatud ja suisa hirmutavad. Mõnel võib ees olla täitsa päikeseloojang (punased ja oranžid foorid), teisel aga roheline aas. Esimene samm võiks olla igal juhul reageeringut põhjustavate toiduainete vähendamine või välistamine teatud perioodi jooksul. Võib juhtuda, et see võimaldab toiduainet tulevikus menüüsse tagasi tuua. Kuigi need on kindlasti toidud, mida võiks süüa ka tulevikus harvem ning väiksemates kogustes, et keha mitte liigselt koormata.

Kindlasti on välistatavate toitude seas ka toiduaineid, mis ühel või teisel põhjusel pole niikuinii meie keha ja tervist toetavad, vaid vastupidiselt põletikulised, ning mille menüüsse tagasi mitte toomine tuleb vaid tervisele kasuks (gluteeni sisaldavad toiduained, piimatooted, sealiha, alkohol jt)!

Kui toidutalumatust tekitavaid toiduaineid edukalt vältida, võib märgata tervise üleüldise seisundi paranemist – alanenud põletikutase, stabiilsem immuunsüsteem (alanenud allergiad, nahaprobleemid jt), parem uni, kergem enesetunne, parem seedimine ja kõhu läbikäik ning muude krooniliste haiguste paranenud seisund. Nagu aga varasemalt kirjutasin, siis vaid toitumise muutmine ei ole siinkohal lahendus. Tegeleda tuleb ka eluviisi ülevaatamise ning soolestiku tervisega, et, lisaks põletiku alandamisele, tervendada ka lekkiv sool, et vältida tulevikus toidutalumatusi. Kuidas soolestikku tervendada, loe mu postitusi antud teemal SIIT, SIIT, SIIT ja SIIT!

Ja kuna 80% meie immuunsüsteemist on meie soolestikus, siis on puhtloogiline, et tervenedes oma soolestiku, terveneb ka meie immuunsüsteem, mis võib ümber pöörata ka toidutalumatused. See aga ei tähenda, et kõik toidutalumatused saaks elimineerida lõplikult, sest me kõik oleme erinevad ja meie kehad reageerivad erinevatele ainetele erinevalt. Mõne geenidesse on kirjutatud, et talle teatud toiduaine lihtsalt ei sobigi ja nii ongi! Aga kuidas iganes Sa toidutalumatusest püüad vabaneda, siis ära unusta oma soolestike eest hoolitseda, sest muidu leiad end oravarattast, kus sümptomid tulevad tagasi.

Paljud inimesed ei tea, et nende tervis võiks olla parem, sest nad on harjunud pideva kehva enesetundega ning ei tule selle pealegi, et võiks oma toidulaua üle vaadata ja soolestikku tervendada. Haiguse mitte ilmnemine ei tähenda veel optimaalset tervist! Optimaalne tervis tähendab kõrget energiataset ja libiidot, head und, head väljanägemist ja palju muud!

 

Boonus!

Et aidata Sul saavutada optimaalne tervis, siis mul on rõõm jagada teiega oma kauaaegse partneri ja suure sõbra Härmi eripakkumisi eksklusiivselt Sinule:

  1. -20% toidutalumatuse testile koodiga “TEST20” kuni 19.08!
  2. -15% kogu Härm tootevalikule (komplektidele ei kohaldu) koodiga “paljasporgand” kuni 19.08!

Juuli on Härmi sünnipäeva kuu ja selle tähistamiseks pakuvad nad palju erinevaid sooduspakkumisi! Nende uudiskirjadega liitunud saavad teada iga nädal uuest loosist, seega pane ka end kirja, et anda õnnele võimalus just Sulle naeratada!

Lisaks minge piiluge Paljas Porgandi Instagrami lehele, et osaleda auhinnamängus, kus loosime välja 1 tasuta toidutalumatuse testi!

Andke mulle kommentaarides teada, kas teie olete kunagi toidutalumatuse testi teinud? Millised olid tulemused? Kas tajusite mõne toidu puhul ka ise talumatust, mida test kinnitas? Kas muutsite seejärel toitumist? Ootan huviga teie lugusid!

Postitus on sponsoreeritud Härm OÜ poolt, et saaksite kõik seda tasuta lugeda!

The post Toidutalumatuse test – kõik, mida sa teada võiksid! appeared first on Paljas Porgand.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 349