Detox ehk detoksifikatsioon ehk lihtsas emakeeles puhastuskuur on meetod, millega soovitakse organismi puhastada sinna kuhjunud toksiinidest ehk mürkidest, mis võivad kahjustada inimese tervist. See koosneb üldjuhul paastumisest või ainult teatud toitude tarbimisest (nt rasvade, süsivesikute, puu- ja juurviljade, vee jms) ja teiste vältimises. Lisaks üldisele puhastusele, läbitakse seda ka lokaalselt – puhastatakse teatud organeid spetsiifiliselt. Algselt meditsiinis kasutusele võetud termin detoksifikatsioon tähendab tõsist narkootilistest ainetest või alkoholi liigtarbimise nähtudest vabanemist, kuid seda terminit näeme me kasutuses toitumises ja puhastuskuurina aina rohkem. Kas me peaksime detoxima või mitte?
Tänapäeval võime näha sõna “detox” igalpool sotsiaalmeedias ja isegi toitlustuskohtade menüüdes. Esmalt igati teretulnud ja tore ettevõtmine pälvib endast aga rohkemat – eirates meie keha reaalset funktsioneerimisviisi, võib detox osutuda lausa ohtlikuks. Seepärast on igati asjakohane siinkohal ka natuke oma arvamust avaldada. Kuna viimaste postitustega tervise teemadel olen saanud palju kriitikat, et ma ei kasuta viiteid ja seda uurimistööna ei esita, siis mainin sarnaste kommentaaride vältimiseks juba kohe alguses ära, et tegemist on minu arvamuspostitusega ja suhtuge kõike kriitiliselt. Ärge võtke minu arvamust tõepähe ja julgege kommentaariumis minuga arutelu alustada.
Organism ei vaja kõrvalabi
Organismil on mitmeid süsteeme, kuidas ta ennast puhastab. Enamjaolt toimub see läbi naha, kopsude, maksa, neerude, soolestiku ja lümfisüsteemi abil. Loomulik puhastus toimub meie organismis iseenesest ja kogu aeg ning ükski toode seda asendada ei suuda:
- Nahk on meie kaitsebarjäär, mida ained niisama lihtsalt ei läbista. Ükski detox plaaster ei suuda mõjutada meie organismi tööd läbi naha. Seepärast ka näiteks valuvaigistavad kreemid pakuvad leevendust vaid tänu pindmisele tuimestavale efektile ja temperatuuri kõikumistele, mis valuaistingut peidavad.
- Maks sisaldab ensüüme, mis kahjulikud ained vähemkahjulikuks lõhub, et need saaksid siis uriini või soolestiku kaudu väljutatud.
- Soolestiku ülesandeks on väljutada ebavajalikud tahked ained kehast. Tooted, mis väidetavalt aitavad soolestikku puhastada, võivad vastupidiselt hoopis kahjustada selle kaitsvat barjääri.
- Neerud imevad kõik vajalikud ained kehasse ja sorteerivad välja ebavajalikud, mis uriiniga väljutakse. Liigset mürkainete kogunemist organismi ei saa siinjuures tekkida. Kui see tekiks, võiks juba väiksem muutus PH-s ja mürkainete sisalduses olla organismile surmav.
- Lümfisüsteem koos põrnaga filtreerib kehast välja kahjulikud bakterid ja viirused ning see süsteem töötab pidevalt.
Miks aga paljud end peale detoxi paremini ja n-ö puhastatuna tunnevad? Sest toidul kulub meie seedesüsteemi läbimiseks ja väljutamiseks sageli mitu päeva. See aga tähendab, et mistahes ajahetkel on meie soolestikus alati suuremas mahus jääkaineid. Täna söödud toit jõuab jääkidena meie kehast välja vahest mitu päeva hiljem, olenemata sellest, kui palju oleme vahepeal WC-s käinud.
Lühiajaliselt paastumine annab aga võimaluse kehal soolestik suuremas mahus tühjendada, sest uut toitu peale ei anta või tehakse seda minimaalselt. Ilmselgelt toob see kaasa kehakaalu languse ning „kergema“ enesetunde. Kuid sama ilmselgelt on see nähtus ka ajutine. Tavainimese jaoks on detox reklaamilõks! Tervise turgutamiseks tuleks vaadata üle oma senine eluviis. Kas sa oled piisavalt aktiivne, magad hästi, toitud tervislikult ja mõõdukalt ning väldid stressi? Rakendades neid meetmeid igapäevaselt, puhastabki organism end maksimaalsel võimsusel ning ükski detox dieet ei saa asendada neid alustalasid.
Lühiajaline paastumine ja vähese toidu tarbimine ei ole veel kõige hullem ettevõtmine, kuid probleemid tekivad pikemaajaliste dieetidega, kus ilma tahke toiduta veedetakse päevi ja nädalaid. Sellised dieedid võivad kaasa tuua kahjustusi meie soolestikule ja lüüa paigast meie hormonaalse tasakaalu.
Aga mis asi on “teatox“?
Teatox on mõneti veelgi uudsem nähtus. Tegemist on keha puhastamisega mitte dieedi ja toitumise muutmise abil, vaid tarbides teatud aja vältel eritoimelisi ravimtaimeteid. See on koht, kus võtan aga mütsi maha, sest ma tahaks teada kasvõi üht põhjust, miks me ei võiks tarbida ravivat ja organismi põhifunktsioone toetavat looduslikku teed. Eriti ajal, mil levivad enim igasugused viirushaigused ja külmetusoht on suur.
NudeyTea
Alustasin uuest aastast NudeyTea teatoxi kuuri, mis sisaldab:
- Päevast detox teed (Hiina oolong tee, ingver, sidrunhein, nõges, piimaohakas, apelsinikoor, kardemon) – mõnusalt magus ja kõigist minu absoluutselt lemmikmaitse! Oolongi tee ergutab ainevahetust ja on väga hinnatud abiline kaalulangetamises. Ingverit ja kardemoni on traditsiooniliselt kasutatud seedimise soodustamiseks. Piimaohakat ja kõrge rauasisaldusega nõgest kasutatakse suurendamaks keha võimet puhastada maksa ja verd. Apelsinikoor ja sidrunhein lisavad värskendava tsitruse noodi.
- Õhtust detox teed (rooibos, kummel, sennalehed, kannatuslill, aniis, lambalääts, vanilje aroom) – rooibos on tohutult populaarne looduslik kofeiinivaba alternatiiv tavalisele teele, mis pulbitseb vitamiinidest ja mida võib nautida koos piimaga. Teesegule on lisatud kummelit ja kannatuslille, mis aitavad magama jääda. Senna, aniis ja lambalääts on tuntud toksiinide kehast väljaviimise poolest.
- Ergutavat päevateed (Hiina roheline tee, hibiskuse kroonlehed, kibuvitsakoor, õunatükid, leedrimarjad, apelsinikoor, Gotu Kola ehk Aasia vesinaba, võilill, lagrits, mustika aroom) – vitamiinirikkad hibiskus ja kibuvits on lisatud rohelisele teele, mis on tuntud antioksüdantide poolest ja ainevahetuse ergutajana. Magus lagrits on hiina meditsiinis tuntud kui tugevuse ja pika eluea sünonüüm, sama kehtib ka Aasia vesinaba kohta. Võilille kasutatakse traditsiooniliselt organismi puhastamiseks.
Kõik nende teed on valmistatud Suurbritannias looduslikkest koostisosadest, mis aitavad kaasa keha loomulikule puhastusprotsessile ning seeläbi võivad avaldada postitiivset mõju kaalukaotusele ja üldisele heaolule. Kõrge antioksüdantide tasemega detox teed stimuleerivad ainevahetust, vähendavad kõhupuhitusi ning tõstavad kehas energiataset. Seda muidugi juhul, kui järgid lisaks tervislikku eluviisi või teed oma elus selle suunas positiivseid muudatusi. NudeyTea tee pakatab looduslike vitamiinidega rikastatud koostisosadest, mis on tõhusaks abiliseks tervislikule eluviisile. Nende teed on 100% looduslikud ja gluteenivabad.
Miks soovitan NudeyTea-d?
- see tõesti on kõige maitsvam ravimtaimetee, mis ma seni joonud
- see on püramiidpakis purutee ehk ülilihtne ja mugav valmistada
- ühte teepakki on kombineeritud rohkelt häid ravimtaimi
- see paneb mind päeva jooksul rohkem vett jooma
- mu keha väljutas kuuri ajal liigse vee
- ma toitusin juba alateadlikult veelgi tervislikumalt
- umbes 9ndal kuuri päeval nägin ma tohutut muutust oma unerežiimis!
Kui oled huvitatud isegi ravimtaimedega teekuuri läbimisest, siis osale minu INSTAGRAMI ja FACEBOOKI mängus, kus õnnelik võidab kaks vabalt valitud teepakki NudeyTea-lt!
Õhtune unetee
Olen vaevelnud juba aastaid korraliku une saamisega. Austraalias oli mul pikemat aega unetu periood, sest rabelesin tööga liiga palju. Kui mul on eraelu jonksust väljas, siis annab see kohe tunda mu unetundide vähenemisega. Bikiiniprepi ajal oli täitsa lappes, sest olin energeetiliselt suures defitsiidis ja keha oli stressis. Uni oli kaootiline ning see mõjus väga halvasti mu üleüldisele heaolule. Ma polnud kuidagi võimeline seda päris korda saama… kuni alustasin seda kuuri!
Seni olen olnud õhtuse kummelitee või apteegi unetee jooja. Mingi aeg aga viskab üks maitse üle ja mul oli rõõm näha, et NudeyTea-l on olemas selline pakike nagu Sleepy Tea ehk õhtune unetee. Kombineerisin sellegi oma kuuri ja ma olen alates 9ndast kuuripäevast saanud 8-10 h und. Ära on kadunud igatunnised ülesärkamised… JAH, ma ärkasin IGA TUND üles! See oli kohutav ja tundsin, et mõjus rängalt mu eesmärkidele jõusaalis. Isegi pärast kuuri, kavatsen jätkata nende unetee joomist. See sisaldab ravimtaimi nagu kummelit, laimi õisi, kannatuslille, lavendlit ning humalat. Kõik need komponendid sisaldavad rahustavaid ja uniseks tegevaid omadusi.
Kokkuvõtteks
… soovin aga öelda, et miski ei asenda meie keha isepuhastumisvõimet. Meie ülesanne on toituda mitmekülgselt ja tervislikult, olla liikuv ja piisavalt magada! Meie keha oskab enda eest ise hoolitseda, meie ülesanne on teda vaid hoida ja armastada, et ta oma tööd täiel võimsusel teeks!
The post Detox – kasulik või suisa ohtlik? appeared first on Paljas Porgand.