Quantcast
Channel: Paljas Porgand
Viewing all articles
Browse latest Browse all 349

Tapvad menstruatsioonivalud – kas endometrioos?

$
0
0

Kas oled kunagi tundnud nii tapvat kõhuvalu, et silme eest kisub mustaks? Tahaks karjuda ja nutta või hoopis sügavasse talveunne vajuda? Mitte miski enam ei aita! Valuvaigistitest oled end juba uimaseks manustanud ning ei tahaks jälle kiirabi kutsuda, et nad sulle ühe sutsaka valu vaigistavat imerohtu otse veeni tilgutaks. Kas see on tõesti normaalne või peaksid sa oma tervise pärast muret tundma? Ja kuidas seda valu koduste vahenditega eemale siis pelata? Olin eile täpselt sellises olukorras ja karjusin IG storydes appi! Püha müristus, mis naisvägi mul kohe selja taha ilmus. Sain pea 200 kirja kõiksuguste eri nippide, meetodite, hoiatuste ja kogemuslugudega. Sain küll valust lahti, kuid nüüd on mul üks suur peavalu – kas võib juhtuda, et mul on endometrioos?

 

Minu päevad läbi aastate

Olin alati see tüdruk, kes ei saanud aru ka, kui päevad olid ukse taga ootamas või juba hakanud. Ei mingeid kõhuvalusid, rindade tundlikkust, tujukõikumisi… isegi verevoolus oli olematu. Päevad olid nii minimaalsed, et kui tampoon maha ununes, siis ei juhtunud sellest ka midagi! Nüüd viimased pool aastat on mul kõik otse risti vastupidi! Kõhuvalud algavad “hoiatuseks” juba paar päeva varem, rinnad on nii tundlikud, et Roomet võib nende nägemisest vaid unistada, iiveldus jooksutab potile, tujud kõiguvad üles-alla, lõhnataju on äärmiselt terav ning päevade ajal on verevoolus justkui lõputu.

menstruatsioon-valud-krambid-endometrioos-päevad-haigus-ravi-sümptomid-abi-merilin-taimre-paljas-porgand-blogi

Rääkimata muidugi nendest tapvatest kõhuvaludest, mis on iga kuu läinud aina tugevamaks. Eile võttis see mu juba rajalt maha. Silme eest pidi pea mustaks minema, liikuda ei saanud ning olingi kodus krampides maas. Mis kõige huvitavam, siis valuhoog oli nii suur, et ajas isegi kõhu lahti. Ma ei räägi lihtsalt… kõhu lahti, vaid ikka valulikult… kõhu lahti. Loodame, et meespere seda postitust lugema ei juhtu, haha! Esmalt teeme valule lõpu ja siis hakkame uurima, kas ma peaks oma tervise pärast muretsema…

 

Naiste parimad nipid menstruaalkrampide vastu võitlemiseks

Nagu mainitud, siis sain teilt ohtralt igasugu häid ja mõne väga “omapärase” nipi, kuidas peletada kõhuvalu eemale ja sellele õudusunenäole lõpp teha. Jagan teiega neid kõiki, sest igaühele ei mõju sama asi ja ma tahaks loota, et igaüks leiab omale siit midagi. Arvestage, et kõik siin pole arstiteadus. Mõni on suisa naljakas. Seega võtke kõike tiba soolaga:

  • eletriline soojapadi – müüakse elektroonikapoodides ja toidupoodide elektroonika osakonnas
  • soojaveekott – müüakse apteekides. Häda korral saab ka termostassi kasutada või lasta kiisudel kõhu peal aeleda
  • istmesoojendus autos – päris mitmed vandusid selle nimel, kuid ma olin siiski liikumisvõimetu ja haige ning ei kippunud proovima. Kas teil toimib?
  • soe vann või dušš
  • menstruatsiooni krampide vastane soojenev plaaster – hoiab sooja 5h. Müügil T1 Jaapani asjade poes
  • No-Spa – spasmolüütikum, mis toimib otse silelihaskoele, vähendades lihasspasme
  • Ibuprofen + No-Spa / Ibumetin + Paracetamol – manustada koos, kui üksi ei aita.
  • Paratsetamool kodeiiniga
  • Dolmen – tugevatoimeline valuvaigisti. Eriti hea lihas- ja menstruatsioonivalude korral
  • Solpadeine vees lahustuvad tabletid
  • pärasooleküünal – juhul kui valu on nii tugev, et ajab oksele ja oksendad tableti välja
  • kiirabi valuvaigistavad süstid – mõni elab seda nii julmalt üle, et ei jäägi muud üle kui kutsuda kiirabi, kes teeb valuvaigistava süsti otse veeni. Mõni kirjutas, et teeb neid ise kodus
  • taimetee joomine – naistepuna, roosiõie, kibuvitsa, raudrohu, kummeli, pärnaäie
  • marineeritud kurgi söömine või vedeliku joomine – pole kindel, kas seda pohmakaga segi ei aetud, hehe
  • “väike seks ja mees lõpetab sulle sisse” – viimane asi, mida ma kõhuvalude ja veritseva emakaga teha tahaks, aga noh – igaühel omad moodused
  • liikumine – menstruatsioonijooga, selili õhujalgrattasõit, jooksmine, kõndimine, venitamine, rippumine
  • polümedel kile – polümeerne kile, millesse on spetsiaalse tehnoloogia abil pandud elektrilaeng üks tuhandik kulonit ruutsentimeetrile. Kile elektrostaatilises väljas toimub biokudede bipolaarsete molekulide orientatsioon, mis aktiviseerib füsioloogilisi protsesse välja mõjupiirkonnas ja kiirendab kudede regeneratsiooni, luumurdude kokkukasvamist, omab lokaalset valuvaigistavat toimet  jne. Polümedel suurendab organismi sisemisi ressursse ja ei oma kõrvalnähte. Mina polnud sellest varem kuulnudki. Kas kellelgi on kogemusi?
  • Livia – kui oled kord juba menavalude kohta Google Searchi teinud, siis seda toodet jäädaksegi sulle reklaamima. Ma ise pole kasutanud ega pole plaanis tellida. Kas kellelgi on ehk kogemusi?
  • eeterlikud õlid – teepuu, lavendli, salvei, kaneeli, ingveri, clary sage
  • sirutamine – kuigi paljud soovitavad just kägarasse tõmmata, siis krampide puhul tuleks just sirutada. Ka minul aitas see meeletult!
  • akupunktuur
  • magamine – tõepoolest parim ravim ükskõik mis haiguse ja mure korral. Kui aga valu magama ei lase jääda, siis pole sellest ikkagi kasu. Rohkem und võib aga valu intensiivsust vähendada
  • BEEBIPILLID – mul oli nii kahju lugeda, kui paljud seda mulle soovitasid. Ilmselt nad ei tea minu minevikku antibeebipillidega ning kuidas see mu keha järgnevad aastad on mõjutanud. Minu jaoks on see puhas mürk ja ma saadaksin pikalt iga arsti, kes ütleks: “Kui pille pole valmis võtma, siis kannata!” nagu mitmed kirjutasid. Ma pigem kannatan valu kui tagajärgede käes. Kui soovid lugeda miks lõpetasin antibeebipillide manustamise ning ka kuulda teiste naiste kogemustest pillidega, siis mine tšeki mu postitust ja kommentaariumit!

Minu päev lahenes lõpuks selliselt, et olin juba eesootavad kohtumised ära jätnud ning nutsin kodus valudes. Kuna ma pole valuvaigisti usku ning kunagi ravimeid ei tarbi, siis mul polnud peale ühe ibuka kodus midagi. See ei võtnud valu kuidagi ära. Lõpuks suutsin end püsti ajada, et teha kuum termosetass endale kõhu peale. Seegi väga palju ei aidanud. Järsku ilmus mulle koju aga prints valgel hobusel kuumaveekoti, Dolmeni, No-Spa ja šokolaadiga (ok-ok, valgubatooniga). Kõik, mis ma vajasin! Möödus 10 minutit ja oi, kui hea oli olla! No-Spa kallale ei pidanud asumagi, aga kõik muu läks käiku. Kadusid valud, kadus ka kõhulahtisus. Lugenud teie kõigi vastuseid ja hoiatusi endometrioosi ja tsüsti ohule, tekkis siis huvi uurida tagamaid, mis põhjustab sellist valu ning kas ma peaksin muretsema oma tervise pärast?

 

Menstruatsioonivalude seos kõhulahtisusega

Päevade ajal vallanduvad emakas prostaglandiinid, mis saadavad emakale justkui signaali: “Suru veri välja!”. Liiga palju prostaglandiine põhjustabki valulikke krampe. Kui need lekivad meie vereringesse, siis reageerivad ka muud süsteemid sellele, hakates nii kokku tõmbuma ning kõike liigset väljutama, põhjustades nii kõhulahtisust. Prostaglandiini vastu aitab ibuprofeen ja aspiriin. Hormoonimöllu tagajärgi saab leevendada ka süües kiudainete rikkamat toitu.

 

Käisin naistearstil…

Käisin günekoloogi juures vastuvõtul 18. detsembril. Mureks olid juba siis valulikud menstruatsioonikrambid, kuid arstini viis mind päevade esinemine juba viimased paar korda kaks korda kuus. Literally, oli tunne, et päevad just lõppesid, kui hakkasid kõhuvalud mind valmistama ette juba järgmisteks. Arst tegi nii ultraheli kui ka analüüsid ja kõik olevat vägagi korras. Ta ütles, et see võib paljugi olla seotud stressiga. Ning tõepoolest seostasin seda perioodi väga raske ajaga oma elus, millest ka siin kirjutasin. Päevad läksid küll taas regulaarseks, kuid kõhuvalud vaid hullemaks. Paljud teist uurisid mul Instas, kas see endometrioos või tsüst ei või olla? Tsüst on välistatud arsti poolt, kuid endometrioosist ma ei tea midagi rohkemat, kui selle nimetust. Kui vastasin ühele neiule, et arst ütles, et kõik korras, siis ta rääkis oma loo. Arsti vastuvõtul ei pidavat seda teada saamagi. Ultraheli siinkohal ei aita, vaid tuleb läbi viia laparoskoopiline operatsioon, et see tuvastada.

 

Endometrioos

Aga millega üldse tegu? Olevat väga levinud haigus naiste seas ja paljud pole sellest isegi mitte teadlikud. Kuidas seda ära tunda? Mida on haiguse tagajärjed? Kuidas ravida ja üldse ennetada seda? Järgnev tekst on kokkuvõte inimene.ee lehelt leitud usaldusväärsest teaduslikust informatsioonist.

 

Millega tegu?

Endometrioos on haigus, mille korral emaka limaskesta sarnane kude asetseb väljaspool emakat ja läbib sarnaselt emakale kõik menstruatsioonitsüklid. Kõige sagedasemad endometrioosi kollete leidumiskohad on väikevaagnas ja munasarjades, aga ka teistes elundites (nt. sooles). Olenemata oma asukohast võib enometrioosi kolle funktsioneerida sarnaselt normaalsele emaka limaskesta koele emakas ehk läbida samad menstruatsioonitsükli etapid. Noortel naistel põhjustab endometrioos tavaliselt lastetustvalulikku menstruatsiooni ja verejookse. Menopausis endometrioos kaob nagu lakkab funktsioneerimast ka emaka limaskest.

 

Tekkepõhjused

Endometrioosi kude on östrogeenist (munasarjas toodetav naissuguhormoon) sõltuv ja talitleb emakalimaskestale sarnaselt. Tavaliselt paiknevad endometrioosikolded väikevaagnaelundite  pinnal või munasarjades, operatsiooni lõikehaavadel, kuid võivad paikneda põhimõtteliselt igal pool organismis. Endometrioos on noorte naiste (25-30 a) haigus ning esineb viljastumisvõimelises eas naiste hulgas 10%.

Endometrioosi täpne tekkemehhanism pole veel teada, kuid esineb mitmeid teooriaid:

  1. Metaplaasia teooria kohaselt saab endometrioos alguse emakalimaskestaks areneva eellaskoe rakkudest, mida mõjutab tundmatu faktor.
  2. Implantatsiooniteooria kohaselt satub endomeetriumikude menstruaalverega takistunud väljapääsu tõttu läbi munajuhade kõhuõõnde ning kinnitub sinna. Endomeetriumikude võib levida ka vere ja lümfi vooluga. Endometrioosile omase koe moodustumist mõjutavad immunoloogilised ja kasvufaktorid, samuti soodne hormonaalne seisund. Endometrioosi kude toodab endomeetriumile sarnaselt prostaglandiine, mille üleküllus põhjustab valulikke emaka kokkutõmbeid ja häirib munajuhade talitlemist.

 

Tagajärjed

Endometrioos võib põhjustada liidete teket munajuhades ja väikevaagnas viies munajuhade sulgumiseni ja viljatuse tekkeni. Endometrioos võib kasvada allolevasse koesse, sagedamini esineb selletaolist kasvu emaka ja pärasoole vahelises süvendis. Moodustuvad kühmud põhjustavad valulikkust vahekorra ajal. Munasarja sees paiknev endometrioosi kolle, mis menstruatsiooni ajal veritsedes suureneb, võib pöörduda või lõhkeda ja põhjustada ägedat tugevat kõhuvalu.

 

Sümptomid

Endometrioos võib kulgeda kaebusteta, kuid võib esineda tugevat alakõhu- ja ristluu piirkonna valu, eriti enne menstruatsiooni. Samuti võib esineda vahekorraaegset kõhuvalu ja menstruatsioonile eelnevat pruunikat määrivat voolust. Kui endometrioosi kude haarab pärasoole või kusejuhad võib esineda valulikkust või veritsust urineerimisel või istel. Haigusega kaasub tihti viljatus.

 

Diagnoosimine

Haigust diagnoositakse kaebuste ja günekoloogilise leiu alusel. Tupes, emakakaelal või operatsiooniarmidel näeb vaatlusel iseloomulikke punakas- pruunikaid või sinakaid alasid. Emakas võib olla liidete tõttu tahapoole kaldunud ja emakamanustega liidetes. Emaka kõrval paiknevad koed võivad olla katsudes hellad. Ultraheliga võib näha munasarjas endometrioomi. Lõplik diagnoos selgub siiski alles laparoskoopilise (kõhuõõnesisene vaatlus) operatsiooni käigus.

 

Ravi

Ravi valik sõltub haiguse raskusastmest, rasestumise soovist, patsiendi vanusest:

  1. Kirurgilise raviga endometrioosi kolded eemaldatakse, liited vabastatakse. Raskete muutuste korral, kui naisel ei ole rasestumise plaani võidakse emakas ja/või munasarjad ja munajuhad eemaldada.
  2. Kergete haigusvormide korral võib kasutada kombineeritud rasestumisvastaseid hormoontablette või ainult kollaskehahormooni sisaldavat ravimit, mille tulemusena endometrioidne kude väheneb ja valu väheneb.
  3. Keskmise haigusraskuse puhul kasutatakse ravimeid, mis pärsivad suguhormoone vabastava hormooni tootmist ja sellega seoses tekib organismis menopausi taoline seisund, mille käigus endometrioos taandub. Sagedasti on kirurgiline ja medikamentoosne ravi kombineeritud. Valu leevandamiseks võib kasutada prostaglandiinide tootmist pärssivaid valuvaigisteid (ibuprofeen, tolfenaamhape).

Ilma ravita haigus ja kaebused süvenevad. Raskete anatoomiliste ja immunoloogiliste muutuste tõttu võib olla rasestumine raskendatud ja mõnikord ei aita ka ravi. Menopausis haigus taandub iseenesest. Endometrioosi saab vältida laste varajase sünnitamise ja püsiva hormonaalsete rasestumisvastaste tablettide tarvitamisega.

Lisaks veel üks väga asjalik artikkel: http://epl.delfi.ee/news/melu/endometrioos-kisub-naised-valust-koverasse?id=51297385

Minul läksid karvad püsti, sest kõik sümptomid viitavad sellele. Järgmine samm on minna laparoskoopilisele operatsioonile. Ma palun, et te kõik, kes te vaevlete ränkade valude käes, mõistaksite, et see pole normaalne! Menstruatsioon ei tohiks olla nii valulik! Teie keha püüab teile midagi öelda, omal viisil kommunikeerida. Palun laske end kontrollida ning hoidke end. Kurb tõdeda, et oli nii palju naisi, kes kirjutasid mulle, et kõhuvaludega lõpetavad tihti lausa EMOs. Kui oled üks neist, kes on põdenud endometrioosi, siis palun jäta kommentaar, kuidas selle avastasid, mis olid sümptomid ning kas õnnestus seda ravida? Oleme üksteisele toeks ning abiks!

The post Tapvad menstruatsioonivalud – kas endometrioos? appeared first on Paljas Porgand ?.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 349