Quantcast
Channel: Paljas Porgand
Viewing all articles
Browse latest Browse all 349

Kas sul on söögisõltuvus?

$
0
0

Sõltuvus on millestki olenemine. Miski, mis mõjutab otseselt meie elu. Aga kas me oleme sündinud sõltuvustega? Või oleme need endale tekitanud? Miks? Kuidas need tekivad? Kas tõesti toimeaine tõttu nagu suhkru-, nikotiini-, alkoholi- ja uimastisõltuvuse korral? Kas ka söömisest võib sõltuvus tekkida? Trennist? Tööst? Suhtest? Kuidas need ära tunda? Kuidas neile lõpp teha? Selles postituses kirjutan teile millestki, mida mõistsin alles hiljuti, kui töötasin läbi järjekordset peatükki eneseabikursusest “Tõeline Mina” (kes tunneb samuti huvi, siis koodiga “paljasporgand” on veebruarini online kursused -35%)

 

Millest tekivad sõltuvused?

“Tõeline mina” 17. nädala online loeng ja meditatsioonid põhinesid sõltuvustel. Ma polnud varem kunagi süviti mõelnud sel teemal, kuni kirjutises hakkasin end väga palju ära tundma. Nimelt oli seal kirjas, et sõltuvus tekib soovist põgeneda ümbritsevast reaalsusest ja mitte vaadata vastu nendele asjadele, mis tuleb ära lahendada. See on ühesõnaga oskamatus võtta oma elu eest vastutust. Sõltuvussuhe parandab ajutiselt meie enesetunnet ning võimaldab meid muresid unustades elust lihtsamalt läbi lipsata. Sõltuvused on hästi tugevalt seotud ka madala enesehinnanguga ehk siis “olen väärt” tunde ja enesearmastuse puudumisega.

merilin-taimre-blogi-söömishäire-toitumishäired-ülesöömine-liigsöömine-probleemid-stress-tervislik-toitumine-fresh-go-kuller

 

Söögisõltuvus

Võiksin kirjutada kõige enam levinumatest sõltuvustest nagu näiteks alkoholism, tubaka- või narkootikumisõltuvus. Minul pole nendega aga kaugeltki probleemi, mistõttu soovin puudutada hoopis vähemtuntud, kuid tegelikult kindlasti väga paljusid puudutavad teemat – söögisõltuvus. Lugedes antud peatüki materjali, kõrvutasin ma kõiki sõltuvussuhte probleeme enda ja toiduga. Vähemalt kunagise minaga. Ja võiks ju arvata, et me teame millest tekib ülesöömishäire, anoreksia ja buliimia, noh stress ja kehaga mitte rahulolemine, eks? Aga eiii, ma sain lõpuks aru, mis oli toitumishäirete ajal minu triggeriks selle kõige juures! Ma sain lõpuks aru, miks ma võisin joosta külmkapi kallale ja süüa end kogu kräpist lõhki seda hiljem kahetsedes ja nii mitmeid aastaid!

Ei, see polnud stress, igavus ega ka kehaga rahulolematus. Mul tekkis vahel hoog ka siis, kui olin oma parimas vormis ja muidu väga õnnelik ja puhanud inimene. Kindlasti on kogenud ka paljud teist seda – ma tean, et Bridget Jones oli sellega vägagi tuttav, hehe. See pole häbiasi. Miks? Sest see on meie viis tegeleda probleemidega. See on meie viis põgeneda elu komistuskivide eest ja saada mõtted mujale. Mõne puhul on selleks viisiks alkohol, mõnel narkootikumid, mõni kukub suitsetama. Parimal juhul on selleks trenn või töö. Meil kõigil on omad viisid, kuidas probleemidega tegeleda!

merilin-taimre-blogi-söömishäire-toitumishäired-ülesöömine-liigsöömine-probleemid-stress-tervislik-toitumine-fresh-go-kuller

Ütlen ausalt, et söömishoogudest pole mul üldse palju möödas. Olin hädas nendega ka pärast lahkuminekut…. Ja ma isegi ei mõistnud, miks ma pöördun toidu poole. Ma ju isegi ei taha süüa! Ma pole näljane! Mul pole isu! Aga vot… tegevust andis, viis mõtted mujale ning siis oli uus probleem, millega tegeleda. Selleks polnud enam südamevalu, mis tabas mind pärast suhte purunemist, vaid hoopis enesevihkamine, et ma kuritarvitasin toitu ning sõin palju jama ise sellest arugi saamata, kuni oli hilja. See viha ja häbitunne oli palju talutavam kui südamevalu.

Selleks ajaks olin ma küll toitumishäiretest juba ammu tervenenud, kuid panin tähele, et mõtted läksid toidu kuritarvitamise poole ikka siis, kui südamesse lõi meeletu valu. Ja mitte kunagi ei mõelnud ma, miks see ometi nii on? Miks ma olen toidu suhtes nii nõrk, kui mul hing valutab? Aga seepärast, et ma olin harjunud põgenema. Ma põgenesin probleemide eest, mitte ei tegelenud nendega. Ma ei lubanud endal tunda neid emotsioone. Kurvastada. Nutta. KARJUDA! Ma tahtsin valust mõni päev röökida, kuid ma olin vait, jätkasin elu toimetustega ja emotsioonide ülekuhjumisel matsin oma mured toitu. Vale, kas pole? Aga kui paljud meist seda teevad? Ole endaga aus…

merilin-taimre-blogi-söömishäire-toitumishäired-ülesöömine-liigsöömine-probleemid-stress-tervislik-toitumine-fresh-go-kuller

Pärast seda, kui oma praeguse kaaslasega kohtusin, siis olen talle lubanud, et ALATI kui ma tahan nutta – üksi või temaga – siis ma nutan! Röögin ka kui vaja. Tambin jalgu ja paugutan uksi kui vaja. Aga mitte kunagi ei hoia ma enam mürgiseid mõtteid ja emotsioone endas. Me peame neist lahti laskma ja siis neile otsa vaatama ja nendega tegelema. Roometiga saame me rääkida KÕIGEST! Ma ei pea kunagi muretsema, et tema jaoks oleks ükski mu tunne vale või põhjendamatu. Me oleme inimesed. Me oleme rikkalikud hinged. Meil kõigil on oma reaalsus, oma tõde, oma tee. Meil on õigus IGALE emotsioonile ja nende väljendamisele.

merilin-taimre-blogi-söömishäire-toitumishäired-ülesöömine-liigsöömine-probleemid-stress-tervislik-toitumine-fresh-go-kuller

Nagu Maris Saar kirjutab, siis ülesöömine ja söögisõltuvus, mõne puhul ka liigne õhtune näksimine on seotud tunnetega, et ma ei ole piisav, ma ei ole väärt. Tundega, et mind ei väärtustata piisavalt ja mind ei armastata. Söögisõltuvus on vaid selle tunde kompenseerimine. Aga sinu käes on võim sellele lõpp teha nagu tegin mina! Ma pole kunagi tundnud ennast söögist rohkem sõltumatuna. Ma ei kiida ega karista end enam ammu toiduga. Ma ei otsi sealt head tunnet, millest mul oleks elus muidu puudus. Ma sain aru, et kõik tunded minus vajavad tähelepanu, ka need kõige tumedamad. Endaga rääkimine ja mediteerimine on olnud võtmeks sõltuvusest vabanemisel. Ma olen õppinud oma elus probleeme teisiti lahendama ja võtma oma elu eest vastutust. Ma olen lõpuks õppinud end hindama, väärtustama ja armastama. Kes oleks arvanud, et see nii vabastav on? Ja küll oli põnev tagantjärele end ja oma tervenemist ära tunda “Tõeline mina” kursusel. Söömissõltuvus on kõigest suitsukate tõelisele probleemile, milleks on eneseväärtustamine ning enda eest vastutamine!

 

Kui vaevled söömishoogude käes ning ei tea, kust algust teha…

  1. Kõigepealt on vaja tahet, soovi ja usku sõltuvusest välja tulla. Sisendada endale, et see on ületatav, see on tehtav. Lahku ohvri staatusest ja võitle! Ma tean, et ei ole lihtne sõltuvusest lahti saada, muidu need meid ei painaks ju. Aga ükskõik kui raske see tundub, see on võimalik.
  2. Luba endal tunda, väljenda oma emotsioone ja aktsepteeri neid. Ära varja oma tõelist olemust. Naera nii valjult ja koledalt kui hing ihkab, nuta nii pisaraterohkelt kui soovid, karju nii valjult kui kannatad. Tegele oma tunnetega, mitte ära kompenseeri neid muul moel. Õpi end väärtustama, austama ja armastama. Siis teevad seda ka teised.
  3. Ära anna eksimiseks ruumi. Ükskõik mis sõltuvusest räägime, siis eemalda võimalus sõltuvuse rüppesse langeda. Olgu selleks tubakatooted, alkohol, narkootikumid, comfort food vms, eemalda see enda kodust! Nii eemaldad võimaluse mõtlemata selle järele haarata. Kui tekib isegi tahtmine poodi selle järele minna, siis on triggering emotsiooni tekke ja ostu sooritamise vahel piisav aeg, et järele mõelda ja oma emotsiooniga reaalselt tegeleda.
  4. Pööra sõltuvus ümber! Enamasti on meie sõltuvused tervist kahjustavad. Isegi trenni-, töö- ja suhtesõltuvuse puhul. Me seame end teisele kohale, ei väärtusta end ning koormame oma tervist. Olen leidnud, et mida rohkem ma pööran oma tervisele, heaolule ja enesearmastamisele tähelepanu, seda valusam on taas sõltuvussuhte poole pöörduda. See tähendaks kogu senise töö minema viskamist ning nullist alustamist. Kui tunned enda eest hoolitsedes end paremini kui kunagi varem, siis on ebatõenäoline, et nii lihtsalt enam libastud.

 

Kuidas enda eest hoolitseda?

Olgu tegemist söögisõltuvusega või mitte, toitumine on inimese tervise juures number üks määraja! Me toitume hästi – oleme tugevad, terved, püsime nooremad, positiivsed, näeme head välja ja väärtustame end. Me toitume halvasti – oleme väsinud, stressis, unetud, depressiivsed ja ei näe nii head välja. See pole isegi mitte vaidluskoht. Me oleme see, mida me sööme. Seega võiks olla toitumine just see, millega end tervendada.

 

Mööda hiilimine

Kui oled see, kes toidupoes eksib ära kommilettide vahele või lahkub poest krõpsupakk justkui imekombel kotti sattunud, siis on hea soovitus tellida toidukaubad otse koju. Esiteks säästad aega ning teiseks isudele allumist. Sisestad otsingusse vajaminevad toiduained ning ilma, et peaksid ringi kolama ja mööduma mitmest oma comfort foodi letist, ilmuvad vajaminevad toidukaubad ühe puudutusega ostukorvi. Austraalias kasutasin ma kojutellimise teenust koguaeg, kuid Eestis polnud seda varem teinud, sest ma olen alati see “mõni asi turult, mõni supermarketist ja mõni loomapoest” inimene.

merilin-taimre-blogi-söömishäire-toitumishäired-ülesöömine-liigsöömine-probleemid-stress-tervislik-toitumine-fresh-go-kuller

Paljude lemmikuks toidukaupade e-poeks on saanud FreshGo, mis koondab mitmed kohalikud väiketootjad, supermarketid (Stockmann), ökopoed (Biomarket), apteegi (Apotheka), loomapoe (PetCity) ja isegi turu ühte kohta kokku. Nii saan mitmes poes korraga šopata ja leida just endale sobiva hinna ja kvaliteediga tooted. Näiteks vitamiinid, loomatoidu, värske tooraine, supertoidud ja majapidamistarbed saab tellida kõik sooritades vaid ühe ostu ning kuller tööb kõik korraga otse ukse ette. Kõik e-poe hinnad on poodidega võrdsed ning kuller tuleb koju alates 40-eurosest ostust täitsa tasuta. FreshGo kulleriga on võimalus tagastada ka taara ning üleliigsed kilekotid. Taararaha läheb automaatselt mu kontole, mida saan järgmise ostu sooritades ära kasutada. Järjekorras seismised ja mööda linna vajalike asjade tagaajamine on minu jaoks minevik. Kõige mugavam on muidugi see, et saan kassidele tellida kilode viisi krõbuskeid ja liiva, ilma et peaksin ise seda neljandale korrusele tassima ja poolel teel kümme korda hingetõmbepause tegema.

merilin-taimre-blogi-söömishäire-toitumishäired-ülesöömine-liigsöömine-probleemid-stress-tervislik-toitumine-fresh-go-kuller

Aa, ja juhul kui mõni valitud toode pole hetkel saadaval, asendatakse see samaväärse tootega. Kui asendustoode on kallim, ei pea midagi juurde maksma, ning kui odavam, siis kantakse hinnavahe FreshGO kontole tagasi. Kõigi toodete puhul on võimalik asendamisest ka loobuda või paluda, et enne üle helistatakse. Mulle meeldiks, kui neil oleks olemas ka võimalus lisada toodete kõrvale kommentaar. Näiteks Austraalias elades, täpsustasin alati, kui pehmeid avokaadosid, mis varaseima säilivuskuupäevaga tooteid vms ma soovin.

 

Minu retseptideks vajalik otse ostukorvi

Ja muidugi kõige ägedam on see, et minu blogi ja raamatute retseptid on FreshGo retseptikogumikus üleval. Kui tekib tahtmine ühtegi neist kodus järele proovida, siis ainult ühe kliki vajutusega saad lisada kõik vajamineva otse ostukorvi, säästes nii meeletult aega! On aeg edasi liikuda ajast, mil sai meest märkepaberiga poodi saadetud, kes oli siis poes igati hädas nende asjade leidmisega ja tõi valed asjad koju ka veel pealekauba, hehe.

Tahaks küll öelda ainult, et proovige mu retsepte aina järele, kuid tegelikult on seal lisaks minu omadele veel üle 500 eri autorite retsepte! Seega igaühele midagi! Et teid motiveerida oma aega väärtustama, siis on mul teile ka sooduskood “paljasporgand”, millega saate esimeselt ostult lausa 7 eurot soodustust! Kood tuleb sisestada FreshGO kasutajaks registreerides lahtrisse “Sõbra kood”.

 

Rajalt maha kukkumine

Ja kallikesed, kes te vaevlete mistahes sõltuvuse käes, ärge olge endaga liiga karmid! Pidage meeles, et uute harjumuste tekkeks on vaja umbes 3 nädalat. Tõeline Mina kursus selgitas hästi lahti, miks see nii on: Kui inimene teeb muudatusi oma elus, siis tekivad ajus uued neuroühendused, kuid vanad ei katke kohe ära. Mingi aja pärast, kui olete olnud vanast harjumusest eemal, siis keha hakkab märku andma, et midagi on valesti ala miks sa enam söömisest lohutust ei otsi, miks sa ei suitseta või alkoholi ei tarbi? Seejärel hakkab keha tekitama maksimaalselt sellist olekut (nagu võõrutusnähud), et tekiks soov taastada vana harjumus. Need vanad neuroühendused meie ajus tuhmuvad umbes 21 päevaga ning annavad võimaluse uutele harjumustele enda sisse seadmiseks. Seega on oluline end tagasilanguse korral mitte liialt piitsutada, vaid teadvustada oma murrangulisi edusamme ning nende tegemist jätkata. Eksimine on inimlik!

Mis on sinu sõltuvus? Mis hetkedel selle poole pöördud? Kuidas oled sõltuvust seljatanud? Kui oluline on sinu jaoks tervislik toitumine? Kas tellid toitu koju? Oled FreshGo teenust proovinud?

The post Kas sul on söögisõltuvus? appeared first on Paljas Porgand ?.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 349