Quantcast
Channel: Paljas Porgand
Viewing all articles
Browse latest Browse all 349

Koroonane Küpros – ettevalmistus

$
0
0

Kuna peaaegu et kogu reis oli TEIE planeeritud, siis on minu soov teid selle eest tänada ja jagada ka omapoolseid soovitusi Küprose kohta! Olen väga õnnistatud, et mul on nii ägedad jälgijad, kes võtsid vaevaks mulle pikalt ja laialt oma kogemusest kirjutada, soovitusi ja isegi pilte ja videoid jagada, et mu reisikogemus oleks ikka maksimaalne! Esimest korda läksin reisile nii, et bucket list voolas üle ja ma ei guugeldanudki tavapärasel viisil: “Things to see and do in … “. Ainus asi, mida ma guugeldasin, oli hetkeolukorraga seonduvad piirangud. Kui eelmises postituses rääkisime, kuidas reisides terveks jääda, siis selles postituses räägime, kuidas praegusel ajal reisida, mida silmas pidada ja kuidas meil ikka viltu veab, hehe.

 

Hetkeolukorras reisiks valmistumine

Esmalt tuleb vaadata, kas riigipiirid on lahti. Seejärel, kas PCR testi nõutakse. Kolmandaks, kas kohapeal praegu üldse midagi teha on. Neljandaks, tuleks veenduda, et ettearvamatutel juhtudel oleks kõik tehtud kulutused tagastatavad või edasi lükatavad. Reisikindlustus on tugevalt soovituslik!

Sihtkohaks valisin Küprose, sest see oli eestlaste seas veel hiljuti populaarne sihtkoht (võib-olla kuna see oli ainsana mingi aeg ka avatud turistidele, hehe). Kuigi minu reisi valiku ajal olid ka teised kohad avatud, siis see tundus rahaliselt, ilma ja vaatamisväärsuste poolest kõige apetiitsem valik. Tenerifel olen juba 2x käinud, Hispaanias ja Itaalias on juba jahe ja Maldiivid, Mehhiko jmt on liiga kallis sellisel ajal reisimiseks, mil paljud võimalused riigis on nina eest suletud.

Üli-ülioluline on veenduda, et kui lend tühistatakse, siis lennufirma kas tagastab raha või laseb reisiks uue aja valida. Küprosele pääsemiseks on vaja lennujaamades näidata ette mitte kauem kui 72h tagasi tehtud negatiivne PCR test ja inglisekeelne sertifikaat. Lisaks oli vaja täita ära Cyprus flight pass. Teiseks on ülioluline valida reisikindlustus, mis kataks tehtud kulutused ka juhul, kui PCR test osutub positiivseks ja sa pead reisi ära jätma. VÕI veel hullem, kui sa haigestud kohapeal ja pead jääma võõrasse riiki karantiini. Ainus kindlustuspakkuja Eestis kes pakub Covidi reisikindlustust oli Salva Kindlustus, kes hüvitab COVID-19 haigestumise tõttu tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) ning katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 1500 eurot (tutvu kindlustustingimustega lähemalt salva.ee). Lisaks hüvitavad nad reisitõrke alusel reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse haigestumine enne reisi Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Selle ka stressi vältimiseks valisime!

 

Suletud Küpros

Küprose piirangutest nii palju, et kõik restoranid, kaubanduskeskused, muuseumid, kunstigaleriid jmt olid suletud ning ei mingeid avalikke üritusi. Restoranid olid avatud vaid kaasa tellimiseks ning Woltimiseks ja Boltimiseks. Eks restoranid panid valitsusele protestidega vastu ikka ja avaldasid meelt, mida nad nendest piirangutest arvavad, kuid kahjuks see olukorda ei muutnud. Lugesin uudistest, et Küprosel on kevadest saati juba toitlustusasutused suletud, vaid paar korda lühikeseks ajaks on saanud end taas avada, kuid käest lipsas aasta kõige olulisem hetk, milleks on turismi tipphooaeg ehk suvi. Ennustatakse, et vaid kolmandik Küprose toitlustusvaldkonnast elab selle viiruse üle. Looks like it really is a killer virus… for democracy and capitalism at least.

Toidupoed olid tavapäraselt avatud. Riigis kehtis curfew ehk kella 21-st saati pidid kõik kodus olema, just nagu tatikatena. Uskumatu, et täiskasvanud inimesed sellisele “regulatsioonile” alluvad. Nagu lasteaed! Tahaks teada, kuidas see õieti viiruse levikut tõkestab? Oehh! Kõikjal tuli maski kanda ja väga kuulekalt kanti ka – isegi üksinda rannas, üksinda autoga sõites ja üksinda vabas looduses jooksmas, jalutamas ning rattaga sõitmas. Tekkis lausa küsimus, millal siis värsket õhku ka hingatakse? Kuigi kohalike sõnul võis maskita käimise eest koheselt 300 eurot politseilt trahvi saada, siis ma ei näinud kordagi kedagi kuskil maskide kandmist kontrollimas. Tagantjärele sain teada, et meie reisi ajal kohaldus turistidele vist veel linnadevaheline liikumiskeeld. Kui oled Paphoses, siis sinna peadki jääma. Ma teadsin, et see oli enne meie reisi, kuid sain aru, et see kadus vahepeal ära. Hiljem kuulsin aga, et see vist ikka oli veel teemas? Imestan, et riiki sisenedes keegi käimasolevaid regulatsioone ei tutvustanud või vastavat brožüüri ei jaganud… Meie igatahes sõitsime ringi nagu segased.

 

Rahajutud ja reisitõrked

Reisimise tegi lisaks päikesele eriti atraktiivseks selle hind praegusel ajal. Või peaks ma ütlema hoopis: selle hinna olematus? Kuna reisiotsingud toimusid novembri lõpus, siis juhtumisi oli samal ajal Black Friday. Ega ma poleks kunagi arvanud, et selle ostuhullusega lähevad kaasa ka lennukompaniid, aga nii oli. Ryanair pakkus kõikidele lennupiletitele: ostad ühe, saad teise tasuta! Suurimad tänud ühele jälgijale, kes selle pakkumise mulle saatis, nähes mind suremas siin Eesti halli kliima kätte. Niisiis ostsingi Ryanairi pakkumisega 2 piletit +1 äraantava pagasi vaid 121.78 euro eest.

Reisitõrked said meie puhul alguse juba kohe pärast reisi. Meie lend tühistati üsna pea ja ma nutsin juba hoogsalt. Kui hakkasin aga kirja Roometile ette lugema, sain aru kui kõõrdi ma kirja oma hirmudest lähtuvalt olin mõistnud. Mitte mõlemad lennud ei tühistatud, vaid ainult tagasilend. Meie algselt 10-päevasest reisist jäi järele vaid 6 päeva! Kõige kurvem loo juures on see, et ilmaennustus näitas reisi esimestele päevadele metsikut äikesetormi ja null päikest. 10-päevase reisi puhul polegi nii hull, aga 6-päevase?!

Lisaks sai tunde minu ajast korstnasse kirjutatud, kui minu pingsa otsingu ja valiku tulemusel broneeritud hotell andis teada, et nad on suletud ja peavad mu broneeringu tühistama vaid paar päeva enne väljalendu. Siis läks mul umbes täpselt sama palju aega, et uus koht leida… aga jumal tänatud, et see juhtus, sest uus koht osutus KÕIGE ILUSAMA vaatega hotelliks, kus ma kunagi viibinud olen! Psssst… ja oluliselt odavamaks täna Bookingu Genius programmile! Lisaks teenin Bonuswayga cashbacki. Nii olen soodsamalt iga reisi majutuse, autorendi ja vahel ka lennupiletid läbi nende platvormi teinud. Kui soovid ka raha säästa, siis lituda saad siin: https://www.bonusway.ee/.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

Ainus jama oli see, et see osutus kindlaks valikuks, kuna seal olevat ka jõusaal, mis on ka kõik üleriigiliselt suletud (v.a hotelli omad klientidele). Tuli välja, et nad pidasid silmas välijõusaali ja Eesti näidetest me teame kõik, kui närused need on ja ei liigitu kuidagi jõusaali alla. Aga muus osas jäime kõigega rahule! Merevaatega, basseiniga, köögiga, wifiga Paphose külje all privaatselt mere ääres asuva apartemendi 7 öö hinnaks osutus 229.32 eurot.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

Ka autorendi sain enneolematu Black Friday pakkumisega. Võtsin kõige lihtsama ja odavama rendiauto, sest meil polnud plaanis sellega midagi väljakutsuvat vastu võtta (khmm, see oli kohutav otsus!). Broneeringu tegin Aercaris, mille pakkumine oli teistest pea poole odavam. Ka põhjusega, sest me saime lubatust oluliselt rotima ja vanema auto ning esindus oli neil päris rott. Aga noh, mida sa tahad, kui 6-päeva autorendi hinnaks on 37 eurot, hahahahha!

Kui asi on nii odav, siis tasub silmad lahti ja kõrvad kikkis hoida kõikide kaardiviibutamiste ja allkirjastamistega. Roomet oli märgitud ainsaks autojuhiks, kuna, noh, mees on roolis ja mina loen kõrval GPMS-i (Global Positioning Merru’s System). Küll aga jättis poiss oma rahakoti kõikide kaartide ja dokumentidega Eestisse maha. Mida oli aga vaja autorendis ja sõiduki juhtimiseks? Autojuhilube. Broneeringuga oli võimalik vahetada autojuhti või neid lisada ja seda lisatasuta. Kuna see tuli aga üllatusena alles autorendiesinduses, siis öeldi meile, et juhti enam vahetada ei saa. See lihtsalt pole võimalik… Seejärel küsis mees minult minu juhilube, mis olid mul õnneks kaasas ning sõnagi lausumata palus mul täita mingeid dokumente. Me küll ei küsinud, aga jäi mulje, et ta vist ikkagi vahetas süsteemis juhi ära, kuigi enne saime möliseda, et load maha jäid ja meile vannuti, et vahetus pole võimalik.

Seejärel küsiti meilt krediitkaarti. Seni on saanud nii mu SEB kui LHV kaarti kasutada igas autorendikohas deposiidi jaoks. Nüüd ütles aga mees, et see pole võimalik ja me ei saa autot rentida ilma reaalse krediitkaardita. Ilmselgelt meil pole krediitkaarti, kas tõesti muud moodi ei saa? Siis ütles, et peame 9 eurot päevas lisaraha maksma ning siis veel 350 eurot deposiiti. Uhm, kui 350 eurot saab deebetkaardiga deposiiti maksta, siis miks ma 3000 eurot ei saa nagu lepingus ette nähtud? “Lihtsalt ei saa,” ütles mees.

See kõik oli nii segane ja me püüdsime talt mingitki loogikat välja imeda, sest tõesti jäi mulje, et meilt pressitakse praegu lisaraha välja. Lõpuks mees murdus ja ütles: “No kui teil tõesti on 800 eurot, siis saan seda deebetkaardilt deposiidina võtta ja siis ei pea te mingeid lisarahasid maksma. Kui auto on tagastades korras, siis teeme täielikult 800 eurot tagasimakse.” Ilmselgelt on, mille peale oli mees hämmingus ja küsis üle, kas tõesti on? Me ei saanud kumbki aru, millest siis algselt üldse probleem tekkis? Miks meil selle jaoks krediitkaarti vaja oli? Andsime alla püüdluses seda mõista ja olime rahul, et saime siiski kella üheks hommikul auto kätte, et sõita apartementi magama.

Kuna mind määrati juhiks, siis pidin mina sealt autorendiparklast sõitma. Vähe olin ma kursis, et neil on vastupidine liiklus. Rool istus kõrvalistmel, kus olin mina alati harjunud istuma, aga nina telefonis, mitte käed roolil. Samamoodi pidi käike vahetama parema käega ning suuna sisse panema vasakuga. Lisaks oli tegu automaadiga ja ma pole juba u poolteist aastat juba automaadiga sõitnud. Põnev, kuidas seegi meelest läheb, haha! Ütleme nii, et mul on siiralt kahju, et Room ei filminud minu esimest paari minutit roolis. Ma tundsin end nagu UFO laevas, saamata üldse aru mis toimub. Ja ma olen muidu 10-aastase juhikogemusega ja väga äss sõitja, eks?! Ringile oli raske siseneda, suuna asemel läksid kojamehed käima (ka Roometil terve see nädal aega kusjuures, haha!), leidsime end ikka ja jälle vastassuunast ning istusime ikka valele poole autosse.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

Õnneks kujunes meie esimene sõit läbi kummituslinna. MITTE ÜHT HINGE. Paphose kesklinnas lasime autoaknad alla ja kuulatasime. Me reaalselt kuulsime kauguses tuule käes mööda asfaltit keerlevaid puulehti. Sõitsime ka ühest mendiautost mööda ja ootasime huviga, kas kimab järgi, et öiseid rikkujaid trahvida, kuid ei – seekord märulit ei saanud.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

Siinkohal vabandan, aga pean selle postituse otsad siinkohal kokku tõmbama, et seda mitte liiga pikaks venitada ja asuda korraks jõululainele. Järgmises postituses saate kogeda vapustavaid vaateid, pööraseid seiklusi ja maitsvaid toiduelamusi. Loodan, et kõik saavad turvaliselt mingil kujul oma D-vitamiini doosi kätte – olgu see toidulisandite abil või soojamaa päikese all! Tervist ja tugevat immuunsust teile ning südamlikke ja sooje jõulupühi!

The post Koroonane Küpros – ettevalmistus appeared first on Paljas Porgand.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 349