Quantcast
Channel: Paljas Porgand
Viewing all articles
Browse latest Browse all 349

Gluteen: kas vaieldamatult kõigile kahjulik?

$
0
0

Läinud detox rada ja tõesti hakanud uurima, kuidas meie igapäevane tarbimine mõjutab meie tervist ja heaolu, avastasin ma midagi hirmuäratavat: gluteeni mõju meie kehale. Tegin läbi dr. Tom O’Bryani gluteeni summiti, kus mitmed spetsialistid ja arstid räägivad gluteeni kahjulikust mõjust. See oli väga silmiavav! Ma ütleks lausa, et alates sellest on gluteen minu jaoks kõige suurem kurjajuur. Ma enne sööksin laktoosi, suhkrut, E-aineid ning jooksin alkoholi, kui sööksin gluteeni. Kuid kahjuks ei ole selle enam mitte kunagi tarbimine tõenäoline, sest sellest on saanud läänetoidukultuuri alustala. Miks peaksid sa iga hinna eest gluteenist hoiduma ka siis, kui sul ei ole gluteenitalumatust? Uurime välja!

 

Kõik saab alguse soolestikust

Ma ei väsi kordamast, et kõik haigused ja tervisemured saavad alguse soolestikust. Seetõttu pööravad ka teadlased soolestikule rohkem tähelepanu kui kunagi varem. Me teame tänaseks, et suur osa meie immuunsusest peitub soolestikus, mis tähendab omakorda, et meie immuunsuse eest hoolitseb meie mikrobioom ehk bakterid hoolitsevad meie tervise eest. Seega on meie ülesanne hoolitseda nende eest, et kanda hoolt oma tervise eest.

Kuidas bakterite eest hoolt kanda? Toiduga. Kõik mis me suust sisse topime, kas hävitab või toidab meie soolestiku (ja ka mujal asuvaid) baktereid. Ja vastupidiselt, kas hävitab või toidab meie soolestikus (ja ka mujal) leiduvaid patogeene. Kui patogeenid lähevad vohama, oleme me vastuvõtlikud kroonilistele haigustele ADHD, autism, õppimishäired, rasvumine, diabeet, Parkinsoni tõbi jpt. Tegelikult võib öelda, et KÕIK kroonilised põletikulised haigused saavad alguse meie soolestikust, mis saavad enamasti alguse valest toitumisest, stressist, ravimitest, vähesest liikumisest ja ebakvaliteetsest unest.

 

Mis roll on gluteenil krooniliste haigustega?

Esiteks peame me mõistma, et meie soolestik ei tohi olla lekkiv. Kui sul on lekkiv sool, siis toob see kaasa RODU terviseprobleeme. Terve inimese sool ei ole lekkiv ning hoiab mikroorganisme ja seedimata toiduosakesi vereringest eemal. Mis aga juhtub siis, kui sa gluteeni tarbid? Mul on kurb su “mul pole gluteenitalumatust, seega söön, mida tahan” mullikest lõhkuda, aga gluteen põhjustab otseselt lekkivat soolt.

Kuidas? Sel teemal on läbi viinud uuringu dr. Alessio Fasano, pedriaatriline gastroenteroloog, teadlane ja Center for Celiac Research and Treatment direktor, kes avastas 2000. aastal Marylandi ülikooli meditsiinikoolis oma meeskonnaga sellise proteiini nagu zonuliin, mis moduleerib seedetrakti seina rakkude vaheliste tihedate ristmike läbilaskvust. Zonuliin moduleerib soole läbilaskvust ja on seotud kasvajate, põletikuliste, metaboolsete, nakkus- ja autoimmuunhaiguste tekkega. Kui immuunsüsteem on kompromiseeritud lekkiva soole poolt, siis piisab vaid suuremast füüsilisest või emotsionaalsest traumast, pikemast stressiperioodist, mitme haiguse koosmõjust või toksilisest keskkonnast, et areneks välja autoimmuunhaigus või krooniline põletikuline haigus. Selline leid on hüppelauaks nende haiguste tekke mõistmisel ja seega ka ravimisel.

Mis aktiveerib zonuliini?

  1. väike kokkupuude suure hulga bakteritega (düsbioos e mikrobioomi tasakaaluhäire)
  2. GLUTEEN
  3. kõige levinum herbitsiid glüfosaat (kõige enamlevinud agrokemikaal, mis on 10 korda potentsem kui gluteen). Keelustatakse 15. detsembril 2022. Just seepärast on orgaaniline toit nii oluline!

Meie kehas ei tee zonuliini rada vahet gliadiinil (70% gluteeni valgust koosneb gliadiinist) ja zonuliinil. Iga kord, kui sa tarbid gluteeni, suureneb meie soole läbilaskvus. Meie keha jaoks on gluteen võõras ja kahjulik mikroorganism ning ta peab end selle eest kaitsma. Nii avab ta sooleseinad, et käivitada immuunvastus. Kokkuvõttes näitab uuring, et zonuliini raja aktiveerimine on meie keha kaitsemehhanism, et välja uhuda mikroorganisme, mis käivitaks meie immuunsüsteemi mikrobioomis aset leidnud ökosüsteemi muudatuste (eriti suure hulga bakterite kolonisatsiooni tagajärjel peensooles e SIBO, bakteriaalse düsbioosi või mõlema) tagajärjel. See leid ühildub aina suurenevate tõestustega, missugust rolli mängib mikrobioomi koosseis soole läbilaskvuses ning sellest põhjustatud krooniliste põletikuliste haiguste tekkes.

loss of mucosal immune homeostasis

 

Bakterid, mitte geenid, kontrollivad sinu elu

Fasano väidab, et meil pole piisavalt geene, mis vastutaksid kõigi meie tervist kahjustavate haiguste eest. See tähendab, et meie elustiil põhjustab neid, mitte meie geenid. Meie geenid laevad relva, aga eluviis vajutab päästikule. Geenid ei suudaks ka põhjendada haiguste väljendumise ajastust. Et neid müsteeriume lahendada, peame me ennekõike mikrobioomi uurima. Meie, kui indiviidide, ja meie keskkonna kooslus määrab meie kliinilise saatuse, mitte meie geenid. Meie geenid laevad relva, aga eluviis vajutab päästikule.

Lisaks mikroobide kooslusele, mängib olulist rolli ka meie sooleseina konditsioon. Täpsemalt selle kokkupuude keskkonnafaktoritega nagu mikroorganismid, toitained, saasteained, toksiinid jmt. Kuigi arvati, et rakkudevahelised tihedad ühendused on staatilised ja püsivad, siis nüüdseks me teame, et nii see ei ole. Veel paarkümmend aastat tagasi oleks arst sulle näkku naernud lause peale: “Ma arvan, et mul on lekkiv sool (leaky gut)“. Kuigi olgem ausad selliseid arste on tänaseni, võttes arvesse, et on olemas nahaarste, kes siiamaani pole kuulnud pärmseenest, pole kursis selle vohamise põhjusega (mis ilmneb sümptomina ka nahal e nahaseenena) ning ei oska patsienti ravida:

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-gluteen-tervis-toituminelekkiv-sool-autoimmuun-haigus-krooniline-põletik-tsöliaakia-talumatus

Minule saadetud DM Instagramis

 

Lihtsustatult:

Parimal juhul võiks tervislik homöostaas meie soolestikus välja näha nii:

  1. me puutume kokku antigeeniga e sisuliselt võõrkehaga, mis stimuleerib antikehade teket
  2. liigset immuunreaktsiooni ei teki

Kuidas näeb see välja aga düsbioosi või gluteeni tarbimise korral:

  1. me puutume pidevalt kokku suure hulga antigeenidega e sisuliselt võõrkehadega, mis stimuleerivad antikehade teket
  2. meie keha arvab, et oleme reaalses ohus ja hakkab tootma liigselt zonuliini
  3. zonuliin muudab meie soole läbilaskvaks
  4. immuunsüsteemis tekib tugev ja pidev reaktsioon
  5. tekib krooniline põletik
  6. piisavalt pika aja vältel arenevad välja erinevad kroonilised haigused

 

Zonuliini raja düsregulatsiooniga seotud kroonilised haigused hõlmavad:

  • Autoimmuunhaiguseid nagu tsöliaakia, 1. tüüpi diabeet, ärritunud soole sündroom, sclerosis multiplex ja anküloseeriv spondüliit (krooniline lülisamba haigus)
  • Metaboolseid häireid nagu rasvumine, insuliini resistentsus, mittealkohoolne rasvmaks, rasedusaegne diabeet, 2. tüüpi diabeet ja hüperlipideemia
  • Soolehaiguseid nagu ärritunud soole sündroom, mittetsöliaakiline gluteenitalumatus, keskkondlik enteraalne düsfunktsioon
  • Neuroloogilisi haiguseid nagu autism, skisofreenia, depressioon, krooniline väsimus
  • Aju ja maksa vähki

 

Mikrobioom mõjutab meie geneetikat ja vähiriski

Mitmed teadlased usuvad, et soolestiku mikrobioom mängib äärmiselt olulist rolli selles, kas sul areneb vähk või mitte, olenemata sellest, kas sul on geneetiline eelsoodumus. Ma tean, et paljud peituvad selle taha, et nende suguvõsas on kõigil olnud, seega on neil ka. Ei, see ei käi nii. Sina otsustad oma saatuse. Sina vastutad enda elu eest!

Soolebakterid mõjutavad seda, kas mingid geenid on “sisse lülitatud” või “välja lülitatud”. 2018 tehtud uuringus leiti, et lisaks sellele hoolitsevad soolestiku bakterid ka kasvajavastase immuunvastuse eest meie maksas. Leiti veel, et antibiootikumid mõjutavad negatiivselt maksa immuunrakkude kompositsiooni, põhjustades nii kasvaja arengut. Ei ole nii, et sul pole vähki ja siis järsku on. Meil kõigil on vähirakke, kuid terve immuunsüsteem saab nende elimineerimisega hakkama. Hävitades (nt gluteeniga) pidevalt oma immuunsüsteemi, lood sa soodsa võimaluse vähi tekkeks.

Kui sul on arst, kes ütleb, et vähil või autoimmuunhaigusel pole toitumisega pistmist või seda ei anna ravida/leevendada naturaalsel teel, siis ma soovitaksin sul arsti vahetada. Kui sul on arst, kes kirjutab sulle ravimid ja ütleb, et toitumist muuta pole vaja, siis ma soovitaksin sul arsti vahetada. Kui sul on arst, kes soovitab süüa liha, suhkrut, gluteeni või laktoosi, siis ma soovitaksin sul arsti vahetada. Me kõik mäletame arste, kes soovitasid suitsetada ja kes soovitasid iga pisema haiguse korral antibiootikume. Ka arstid eksivad. Nad on inimesed ja me ei peaks neid jumalatena kohtlema.

Seni oleme me käitunud ainult “ebasoodsaid baktereid” antibiootikumidega hävitades (hävitades nii ka head bakterid). Me oleme jõudnud kriisini, kus teadlased ennustavad, et aastaks 2050 sureb iga kolmas inimene, kuna bakterid on muutunud antibiootikumidele resistentseks. Meil on vaja uut väljundit. Me peaksime pigem tugevdama oma armeed ehk siis meie ülesanne on toita neid “häid” baktereid PÄRIS toiduga (ja see toit ei ole gluteen) ja toetada kõikvõimalikel viisidel, et nemad saaksid toetada meid! Sest need bakterid ON meie ELU. Fun fact, me oleme rakkude arvult tuhat kuni miljon korda rohkem mikroobid kui inimesed! Seega on aeg tõmmata pea oma inimpersest välja ja hoolitseda hoopis oma bakterite eest! *Haha, sorri, see kõlas hästi ja mõtlesin väikese nalja sekka visata*

 

Kuidas soole läbilaskvust vähendada?

  • ilmselgelt hoidu gluteenist “elu eest” *viskas jälle hea nalja*
  • ära tarbi töödeldud ja valmistoitu
  • hoidu lisatud suhkrust
  • hoidu toksiinidest, keskkonna mürkidest, pestitsiididest jne.
  • kasuta ravimeid s.h rasestumisvaseid hormonaalpreparaate ja antibiootikume vaid äärmisel vajadusel
  • hoidu igal võimalusel antibakteriaalsetest toodetest
  • detoxi
  • hoidu stressist
  • hoia oma soolestiku mikrobioom korras
  • toitu tervislikult ja mitmekülgselt, eelistatavalt taimselt ja orgaaniliselt
  • kui tarbid loomset, siis veendu, et loom oleks kasvanud vabaduses ning rohusöödal
  • tarbi fermenteeritud taimset toitu (ära aja seda segi marineeritud toiduga, hehe!)
  • tarbi ainult filtreeritud vett (ilma kloori, fluoriidi ja muu jamata)
  • tervenda oma soolestik
  • tarbi L-glutamiini, mis on sooleseinte ehitamiseks esmane toit
  • ole ühenduses loodusega ja ära karda baktereid
  • maga vähemalt 8 tundi ööpäevas
  • tarbi D-vitamiini, mis on üks olulisemaid komponente seedetrakti seina rakkude vahelistes tihedates ristmikes. Lisaks, D-vitamiini puudus vähendab mikrobioomi kooslust, nõrgestades nii ka immuunsüsteemi.

 

vitamin D deficiency may contribute to autoimmune disease

 

Siinkohal ma lihtsalt pean kommenteerima kohutavat trendi taimetoidumaailmas, milleks on ilmselgelt SEITAN. Seitan on vallutanud vegeletid oma lihalaadsete toodetega ja paljud arvavad, et see on päriselt ka tervislik valguallikas. Pean purustama selle mulli, sest see on kõike muud kui! Tegemist on puhta nisuvalguga ehk GLUTEENIGA. See on viimane asi, mida sa sadade grammide kaupa sooviksid süüa. Jah, ka mina läksin selle õnge, kuni hakkasin uurima, miks mul pärast selle söömist metsikud kõhuvalud tekivad. Nii paljud vege vorstid, veekonid, vönerid, kotletid jmt sisaldavad rohkem nisu kui päts saia kokku! PALUN olge ettevaatlikud ja küsitlege ka “tervisetoidu” pähe määritud tooteid.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-gluteen-tervis-toituminelekkiv-sool-autoimmuun-haigus-krooniline-põletik-tsöliaakia-talumatus

Ära unusta, et tervise eest hoolitsemine ei ole mingi quick fix! Pole nii, et gluteeni seni ei tarbi, kuni tervise korda saad ja siis lähed hommikuse röstsaia juurde tagasi. Võta oma tervise eest hoolitsemist samamoodi nagu füüsilist trenni. Sa ju ei näe paar kuud vaeva, et saavutada head vormi, et siis seda taas aastateks diivanilohkude vahele istutada. See peab olema elustiil! Tervislik eluviis on ELUSTIIL.

PS! Viskan siia väikese uudise, et minu gluteeni ja suhkru vabu tervislikke taimseid kooke saab nüüdsest ka lõigu kaupa vegan kohvikus SIIN nautida! Mine viska pilk peale, sest uusi maitseid saab pidevalt!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-gluteen-tervis-toituminelekkiv-sool-autoimmuun-haigus-krooniline-põletik-tsöliaakia-talumatus

Päeval, mil ma mõistsin, kuidas gluteen meie soolestikku hävitab, oli päev, mil kadus mul igasugune armastus Ferrero Rocheri (see oli 10a mu absoluutne lemmikkomm), kookide, kommide, jäätise, saia ja kõige muu jama järele! Nüüd olen väga huvitatud kuulma, kas see informatsioon oli sinu jaoks uudis? Kas sina tarbid gluteeni? Kui ei, siis miks mitte? Kas oled näinud oma elukvaliteedis ja tervises muudatusi? Kas sellise teabe omandamine paneb sind oma toidulauda üle vaatama? Olen huvitatud kuulma ka teie personaalseid lugusid autoimmuunhaigustest ja arsti poolt määratud ravist! Kui aga oled nisufanatt ja tunned end postitusest puudutatuna, siis palun ära raiska minu ja enda aega, et tulla oma meelehärmi pilluma. Ma ju ei tiri sult vastlakuklit käest ära, söö “terviseks”! *sorri, see kõlas mu peas taas nagu hea nali*

Postitus sündis suuresti tänu Mercola artiklile.

The post Gluteen: kas vaieldamatult kõigile kahjulik? appeared first on Paljas Porgand.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 349