Quantcast
Channel: Paljas Porgand
Viewing all 349 articles
Browse latest View live

8 raamatut, mis muutsid mu elu!

$
0
0

Nagu teate, olen ma ehtne raamatukoi. Selle asemel, et lasta oma tähelepanul igapäevaselt hajuda telekasse, raadiosse, ajalehtedesse ja teiste tegemistesse sotsiaalmeedias, suunan ma kogu oma tähelepanu sissepoole. Sest seespool lasuvad kõik vastused. Sest meie sisemaailm on see, mis loob meie reaalsuse. Me oleme teadlikud loojad. Iga. Kuradima. Sekund. Kas sa usud, et oled enamat kui füüsiline keha, või mitte, sa lood oma kogemuse selles elus ise. Sinu valik, kas teadlikult või ebateadlikult. Aga sa lood selle.

Võtsin paar aastat tagasi vastu otsuse, et ma pole elu ohver. Kõik siin elus olen ma enda ellu kutsunud, kas teadlikult või mitte. Kõik haigused, valu, õppetunnid, konfliktid, raskused olen ma ise loonud, et neist õppida. Ma kas õpin ja kasvan või ma kannatan ja kogen seda jälle ja jälle, kuni ma õpin ja kasvan. Mõni kannatab kogu elu, aga mina olen valinud esimese tee. Allolevad raamatud on olnud sel teel minu mõistuse avardajateks, kogemuste selgitajateks, valgustajateks ja sel rajal püsimiseks lihtsalt hädavajalikud. Kõik on mänginud oma osa, et ma õpiksin manifesteerima endale täpselt sellist elu nagu ma soovin. Sest me kõik oleme täiuslikud siin ja praegu ja kõik on kättesaadav meile siin ja praegu.

merilin-taimre-paljas-porgand-vaimsus-spirituaalsus-lemmik-raamat-raamatud-soovitus-manifesteerimine-õppetunnid

Foto – Siiri Kumari

Kui sa peaksid vähemalt pooled neist raamatutest läbi lugema, siis su eneseusk ja enesearmastus lendavad läbi lae. Mitte üks kriitikanool ei saa sulle enam pihta, sest sind lihtsalt ei huvita enam mitte kellegi teise arvamus. Sest sa lõpuks mõistad, et kõik, mis on, on sinu sees. Et sina oledki maailm ja maailm ongi sina. Et me kõik oleme üks. Kui me teeme haiget teistele, me teeme haiget iseendale. Kui me oleme enesekriitilised, me kritiseerime ka teisi. Sa õpid armastama iseennast ja kõiki teisi. Vähemalt saad rattad veerema selle suunas. Sa õpid andestama. Sa õpid rahu sõlmima. Sa õpid mõistma. Sa õpid küsitlema kõike, mis on, sest kõik on ainult perspektiiv. Me kõik kogeme kõike erinevalt. Mitte kellegi maailm pole identne. See annab sulle piiramatu vabaduse. Sa ei saa kunagi meeldida kõigile, sest kõik näevad sind erinevalt. Sa oled teiste inimeste jaoks lõputu hulk perspektiive. Ja kõik on sinu jaoks. Sina otsustad, missugused teised sinu ümber on. Sina otsustad, mida sa maailmas näed. Sina otsustad, milliseks su elu kujuneb. Sina oled kõik mis on.

  1. “Living With Joy” Sanaya Roman – õpetab, kuidas ennast armastada, elada kooskõlas kõrgema eesmärgiga, avastada oma elueesmärk, kuidas kiirata välja armastust, olla kaastundlik, tolerantne ja andestav; kuidas tunda sisemist rahu ning sooritada kvanthüpe, saavutada selgus ning avaneda uutele asjadele ja olukordadele; kuidas õppida usaldama oma sisemist juhtimist, muuta negatiivne positiivseks ning avaneda vastuvõtmisele, kuidas tõsta oma sagedust, suurendades oma võimet armastada; kuidas suurendada oma eneseväärikust, luua harmooniat, selgust ja rahu. Võitlemise ja pingutamise asemel võime me kõik elada rõõmus.
  2. “Personal Power Through Awareness” Sanaya Roman – astmeline kiirkursus energiate tunnetamiseks. Kuidas luua koheseid ning sügavaid muudatusi oma suhetes, suhtumises iseendasse ja võimes armastada ning olla armastatud. Kuidas mitte olla mõjutatud teiste inimeste tujudest ning negatiivsusest. Kuidas märgata endas teiste inimeste energiaid ning neid kergesti vabastada. Kuidas jääda püsima oma keskmesse ning säilitada tasakaalu, teada, kes sa oled, suurendada positiivseid vibratsioone enda ümber, armastada ning aidata teisi.
  3. “The Power of Now” Ekchart Tolle – KÕIGE rohkem korda läinud raamat mul kunagi ja sama ütlevad paljud vaimsed inimesed. Ei tea ühtegi vaimset õpetajat, kes seda raamatut ei oleks lugenud või neid põhimõtteid igapäevaelus ei rakendaks. Raamat õpetab, kuidas leida Tõeline Mina, kuidas hoiab meie mõistus meid elus tagasi, mis on valu ja kannatuse ainus põhjus ning kuidas sellele koheselt lõpp teha, kuidas elada hetkes, mida tähendab päriselt olemine?
  4. “New Earth” Ekchart Tolle – Kuidas kõik algab sinust? Raamat loob spirituaalse tausta, mis võimaldab igaühel muuta oma elu – ja ühtlasi maailma – paremaks ja tähendusrikkamaks. Tolle põrmustab tänapäevased arusaamad egost, omamisest ja ühiskonnast ning paljastab meid kõiki kummitavad hirmud. Ta näitab meile, milliseid lihtsaid, elujaatavaid samme võime õnne leidmiseks astuda.
  5. The Art of Living: Peace and Freedom in the Here and Now” Thich Nhat Hanh – kuidas elada teadlikult õnnes ja vabaduses, kuidas oleme me kõik omavahel seotud ja moodustame üksainsuse, kuidas me elame pärast surma kõiges edasi, kuidas vabaneda hirmust, kuidas kogeda kõike, mida hing ihaldab, siin ja praegu, kuidas leida rahu kõiges.
  6. “You Can Heal Your Life” Louise L. Hay – kuidas me loome endale haigusi, kuidas me suudame mõttejõul neist terveneda, mida haigused meile õpetama tulevad. Raamatust leiad harjutused, kuidas oma elu muuta ja terveneda.
  7. “Emotsioonid. Inimkonna suurim sõltuvus” Ingvar Villido – igaühe elu kvaliteedi määravad emotsioonid. Nad mõjutavad kõiki meie tegevusi, tekitades väga konkreetseid tagajärgi, sulle endale, teistele või ümbritsevale. Aga kas sa valid ise emotsioone, mida oma elu loomiseks kasutad? Kõikide inimeste kõigi tegude motiiviks on tunda ennast emotsionaalselt hästi. Ometi pole hea enesetunne kunagi püsiv saavutus, sest emotsioonid kui liikuvad energiad ei ole loomult püsivad. Nii aetaksegi kõigi poolt terves maailmas kõige erinevamate vahenditega taga teostumatut unelmat – tunda end kogu aeg hästi. Kõik meie hädad peretülidest ühiskondlike vastasseisude ja ökokatastroofideni on tingitud iseseisvalt aktiveeruvatest emotsioonidest ja teadlikkuse kasutamise puudulikkusest. See raamat pakub uudse, kõigile kättesaadava väljapääsu emotsioonide rüpest.
  8. The Biology of Belief” Bruce H. Lipton – kuidas on seotud meie mõistus ja meie keha? Kas me kontrollime mõtetega oma tervist? Teaduslikel uuringutel põhinev raamat, mis seletab lahti, kuidas ja mil määral on meie mõttetöö seotud kogu meie kehaga. On tehtud kindlaks, et meie DNA ei vastuta meie bioloogia eest, vaid seda teeb meie mõtetest tulenev energia. Ja see tõestab teaduslikult, et meie tervis on TÄIESTI meie enda kätes.

Enamikel, kui mitte kõikidel, raamatutel on olemas ka eestikeelne väljaanne. Depressiooni puhul soovitaksin Arabella Tammeraba raamatut “Initsiatsioon nimega depressioon“. Ma ei ole seda lugenud, kuid olen sellega tutvunud. See raamat leidis oma tee minu juurde kinnituseks minu suhtumisele depressiooni. Ehk siis, et selle ülesanne on meid äratada – depressioon on taassünd.

Anna mulle teada, millised on sinu lemmikud raamatud, mis on sind aidanud! Anna ka teada, kas oled ühtegi ülalolevatest lugenud ning millised on sinu mõtted neist!

The post 8 raamatut, mis muutsid mu elu! appeared first on Paljas Porgand.


Ma poleks arvanud, et see mu ära rikub…

$
0
0

Antud postitusest on keelatud kasutada sisu ja pilte ilma autori kirjaliku nõusolekuta.

Ärkan lameda kõhuga, ei mingit valu, gaase ega puhitust. Söömise ees on lausa hirm tekkinud, sest ma kunagi ei tea, mis toidu järel lõpetan diivanil pikali valudes, mis toit sunnib mind püksirihma lõdvaks laskma või mis toit põhjustab mulle häbiväärseid roiskunud lõhnaga gaase, mis hiilivad ligi väga salakavalalt. See on minu elu viimased 10 aastat. Kas tuleb Sullegi tuttav ette? Me pole üksi. Iga kaheksas inimene maailmas vaevleb seedeprobleemidega. Põhjuseid võib olla tuhandeid, aga lahendusi on vaid mõni. Olen LÕPUKS saanud vastused ja leidnud lahenduse. Ühine minu teekonnal ning järsku leiad Sinagi abi!

 

Ma rikkusin teadmatu noorena oma tervise

Umbes põhikooli lõpus tekkisid mul esimesed kurjad mõtted oma keha kohta. Mu kehal polnud midagi viga, aga mu minapilt oli moonutatud. Ma olin sõbrannade seas ainsana pesulaud ning arvasin, et kui ma vähemalt alla võtan, siis ehk olen ma väärt. Sealt sai alguse mu ortoreksia, mis süvenes anoreksiaks üsna pea, kui sain poistelt oma keha kohta märkuseid. Kaasa ei aidanud ka tol ajal valdav dieedikultuur, kus kõik reklaamid kinnitasid naistele, et nad pole piisavad – selleks, et olla peavad nad tegema trenni, tarbima rasvapõletajaid, käima iluhoolitsustel ja igasugustel veidratel protseduuridel. Poodiumi-, ajakirjakaane ja televäärne keha oli ilus. See oli normaalne.

Noore naisena langesin ikka väga sügavale anoreksia küüsi, kus ma ei tarbinud enamikel päevadel muud, kui kapsast, kaalikat ja porgandit. Halvimatel päevadel jõin vaid kiirsupi vedelikku. Õnneks see kõige hullem periood kestis umbes aasta, kuid LAASTAV kahju oli tehtud. Lõpetasin igapäevaste kõhukrampide ja puhitusega gastroenteroloogi vastuvõtul, kes ei osanud muud öelda, kui: “Uuringu tulemused on kõik ideaalsed. Sa oled terve!”. Kui aga uuris mu toitumise kohta, nähes mu alakaalu, siis mu vastuse peale ütles, et pean hakkama sööma, kui rasestumisvõimetuks ei taha tulevikus jääda.

Kuigi mu soolestikuga pidavat kõik justkui korras olema, siis rasestumisvõimetuse mõte hirmutas mind parajalt ära ja ma otsustasin, et aitab. Laste saamine oli mu suurim unistus ja otsustasin, et on aeg muutuda! Mu tervenemine kestis AASTAID, sest isegi kui ma õppisin sööma normaalselt, siis need halvavad mõtted ei kao nii kergelt. Neil on sügavale ulatuvad juured ja nad käivad end koguaeg meenutamas, et sa pole piisav. Loe, kuidas ma sellest kõigest lõplikult lahti lasin, SIIT ja SIIT!

 

Ma kukkusin kõhuvaludest korduvalt kokku

Kui ma anoreksiast tervenedes hakkasin taas normaalselt sööma, siis juhtus midagi ootamatult. Mu kõhuvalud muutusid aina tihedamaks! Pärast enamikke toidukordi läks mu kõht paiste, pärast paljusid kordi tekkisid mul väga ebameeldivad kõhugaasid ning vahel tekkisid lausa kõhukrambid, mis niitsid mu rajalt maha!

Kui ma pidin lendama Uus-Meremaalt Vietnami (2015), siis tekkis mul nii suur valu, et ma ei saanud lennujaamas väravasse kõndida, vaid kukkusin kõhukrampidest kokku. Need on metsikult valusad, päriselt! Mulle kutsuti lennujaama meedik ja ma lõpetasin arsti järelvalve all ning nad keeldusid mind lennule laskmast. Õnneks leevendasid tugevad valuvaigistid valu ning pidin vähe luiskama, et mul on kõik korras ja ma ikkagi saan lennata. Jumal tänatud, et see täpselt enne lendu ei juhtunud ning mind tund hiljem ikkagi lennule lubati.

Sama olukord on juhtunud palju ka teenindajana restoranides tööl, sünnipäevadel, kontsertidel jne. Mulle on korduvalt meedikut kutsutud ning olen lõpetanud oma õhtu kodus valust nuttes. See ju ei saa ometi normaalne olla?!

Küll ma arvasin, et süüdi on maha vannutud gluteen, küll laktoos. Mu vereanalüüsid küll ei näidanud, et ma oleksin kummalegi talumatu, aga neid süües oli kõhus olukord kordi hullem. Kui mõlemad dieedist välistatud, siis eeldasin, et suhkur on kurjajuureks. Kui ka see ei aidanud, siis eemaldasin kõik piimatooted. Ka suhkruasendajatest loobumine ei muutnud midagi. Mingi hetk püüdsin olla isegi vegan, aga see tegi asjad ekstreemselt hulluks! Kui need valud tekkisid juba ka avokaadost ja munast, siis ma mõtlesin, et ma pean vist eluks ajaks paastule minema. Vesi on ainus, mis mind ei ohusta! Ma hakkasin kahtlustama, et asi polegi üldsegi toidus, vaid hoopis mu kehal on miskit korrast ära.

 

Kõik analüüsid on rohkem kui korras…

Ja järgnev jutt on püsilugejatele teada – käisin kõiksuguste spetsialistide juures, et leida vastus oma metsikule veepeetusele, kõhu puhitusele ja kõhuvaludele. Tegin toidutalumatuse testid, kakast mikrobioomi testi, parasiiditestid, vereanalüüsid, lasin kontrollida endrokriinsüsteemi, soolestikku, sapipõit, neere, maksa ja kõik, mis ma vastuseks sain, oli: “Sa oled terve kui purikas!”. MA EI OLE JU TERVEEEE! Mul on pidevalt kõhupuhitus ja valu. Ma vajan niiii väga abi. Ma ei tea enam mida teha!

merilin-taimre-paljas-porgand-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Mina pärast tavapärast tervislikku toidukorda

Ja tuleb välja, et täpselt nii tunnevad end kõik, kellel on sama mure. Tuleb välja, et see on midagi nii tavalist, kuid täiesti väljaspool arstide kompetentsust. Seda mure ei märgata tavameditsiinis. Arstid ei näe meid kui tervikut, vaid ainult nende erialasse puudutava sümptomina. Aga me oleme palju rohkemat kui üks sümptom. Tihtipeale oleme me ise ainsad, kes saavad end aidata. Ja sarnast asja märkasite teie, kes te mulle oma lugu olete jaganud, ja kõik need inimesed, kelle lugu ma internetist lugesin.

Ma pole selle 10 aasta vältel loobunud leidmast enda murele lahenduse! Nagu ma varasemalt blogipostituses olen kirjutanud, siis meie tervis on MEIE ENDI TEHA. Ja ma usun sellesse täielikult. Me oleme loodud täiuslikena ning me ei pea kannatama. Me ei pea leppima sellega, et ma ei saa kunagi normaalse inimese moel toitu nautida. Ma otsustan teisiti. Ma loon endale parema reaalsuse. Ja ma olen siiralt tänulik teile, et te olete aidanud mul seda teha! Kui ma jagasin storydes frustratsiooni järjekordse kõhuvalu üle, siis nii paljud teist kirjutasid mulle ja vaid mõni oskas ära pakkuda, mis on päriselt valesti! Ja ma sain kätte oma juhtlõnga, et muuta oma elu! Ma olen siiiiiiralt tänulik.

 

Pole vahet, kuidas sa seda nimetad…

Nii mõnigi pakkus, et tegu on IBS-iga ehk ärritunud soole sündroomiga, lekkiva soole sündroomiga, gastriidiga, helikobakteriga ja/või SIBO-ga ehk peensoole bakteriaalse ülekasvuga. Need kõik võivad vastata tõele või ainult üks neist. Aga ausalt öeldes ega vahet polegi. Sest mida rohkem ma nende kohta uurisin, siis need pole tegelikult haigused, vaid kõik lihtsalt SÜMPTOMID. Need on sümptomid ebatervislikule elustiilile. Seda tunnistavad ka gastroenteroloogid ning ei näe tervenemist, kui toitumist ei muudeta. Mulle meeldib, et iga “haigusega” jõuame tagasi selle juurde, et toitumine on meie keha A ja O!

Ma tean, mis sa mõtled: “Aga ma ju toitun tervislikult ja olen aktiivne!” Mõtlesin täpselt sama, aga kõik need sümptomid esinevad enim inimestel, kes kannatavad kroonilise stressi käes ja tarbivad üle valku, mistõttu on need sündroomid väga levinud just fitnesskultuuris. Ja see pani mu suu kinni. Ma olen aastast 2015 tarbinud pea iga päev valgupulbrit (isegi kui taimset), jälginud kullipilguga, et iga mu toidukord sisaldaks vähemalt 20g valku ja snäkkidena armastanud valgubatoone. Õnneks on mu valgutarbimine juba pikemat aega olnud väga palju madalam, aga kahju on tehtud. Vaatame nendele “sündroomidele” ka lähemalt otsa…

 

SIBO

Peensoole bakteriaalne ülekasv nagu nimigi ütleb tähendab seisundit, mil peensooles esineb ülemäära soolestikubaktereid. Võiks arvata, et see on haruldane, aga tegelikkuses vägagi levinud. Paljudel puuduvad lihtsalt tugevad sümptomid ning nad ei teagi, et neil on soolestikus bakteriaalne tasakaalutus.

 

Tüüpilised sümptomid:

Sümptomid võivad inimeseti oluliselt erineda ning ka vastavalt esinevatele bakteriliikidele:

  • kõhuõõnepõletik
  • kõhulahtisus
  • kõhuvalu
  • liigne soolegaas
  • iiveldus
  • väsimus
  • nõrkus
  • raskemal juhul kaalulangus
  • malabsorptsioon e vitamiinide ja muude toitainete imendumise raskendumine

SIBO diagnoositakse endoskoopia käigus võetud biopsia või mitte nii invasiivse hingamistesti abil (mis pole aga nii täpne ja usaldusväärne).

 

IBS

IBS ehk ärritunud soole sündroom on jämesoole talitlushäire, mis ei ole uuringute ega analüüsidega tuvastatav. Nagu öeldud, siis IBS ei ole haigus, vaid omakorda sümptom, mis viitab ebasobivale elustiilile. Peamiselt on põhjustajaks ülemäärane stress, toiduallergiat tekitavate toitude pidev tarbimine, hormonaalsete vahendite kasutamine (mistõttu esineb IBS kuni 4 korda enam naistel varajases täiskasvanueas) ja ka pidev hormoone täis pumbatud loomse toidu tarbimine ning puudulik soolemikrofloora (kehva toitumise või ravimite liigtarvitamise tagajärg). Testimisvõimalusteks on vere- ja roojaanalüüs, koloskoopia, ultraheliuuring ning kompuutertomograafia.

 

Tüüpilised sümptomid:

  • kõhuvalu
  • kõhupuhitus
  • pidev täiskõhutunne
  • rohkenenud soolegaasid
  • kõhulahtisus ja/või -kinnisus
  • motoorikahäired e soolesisu liikumise aeglustumine või kiirenemine
  • kramplikud soole seina lihaste kokkutõmbed
  • lekkiv sool
  • vahelduv kõhulahtisus ja -kinnisus
  • Candida vohamine

 

Lekkiva soole sündroom

Tekib soolebarjääri nõrgenedes patogeense stressi, korduvate Candida või parasiitide rünnakute, antibiootikumide tarvitamise, gluteenitalumatuse, ebatervisliku toidu pideva tarbimise jms tagajärjel. Selle tõttu pääsevad bakterid otse vereringesüsteemi, tingides immuunvaste ja põletiku ning muutes kesknärvisüsteemi talitlust. Lekkiv sool ei ole seega samuti haigus, vaid hoopis sümptom.

Nii võib mitte-täielikult seeditud toit sattuda läbi sooleseinte ning toidud, mis tavaliselt ei põhjusta mingeid probleeme, tekitavad allergilisi reaktsioone. Tavaliselt jämesooles olevad toksiinid valguvad seeläbi vereringesse ja lümfaatilisse süsteemi, põhjustades põletikku ja väsimust. Lekkiv sool võib olla üks sümptomitest IBS-i korral. Lekkivat soolt saab testida uriinianalüüsi abil laboris.

 

Tüüpilised sümptomid:

  • nahakonditsioonid (akne, ekseem, dermatiit, psoriaas jt)
  • viraalsed ja bakteriaalsed infektsioonid
  • kõhulahtisus ja/või -kinnisus
  • IBS
  • depressioon
  • soolepõletik
  • toidu ja kemikaalide tundlikkus
  • toiduallergiad ja –talumatused
  • tsöliaakia
  • (krooniline) väsimus
  • Candida vohamine

 

Gastriit

Gastriit e mao limaskesta põletik on üsna sageli esinev haigus, mis on jällegi seotud inimese eluviisidega (toitumine, ravimid, alkohol, stress jne). Erinevad toiduained vallandavad erineval määral tugeva seedevõimega maomahla eritumist. Probleemiks on tasakaalu saavutamine seedemahlu ergutava ja samal ajal siduva toime vahel. Järsku tekkinud ja lühikest aega kestnud põletiku korral on tegemist ägeda ning pikka aega kestnud aga kroonilise gastriidiga. Kroonilise gastriidi korral maonäärmete hulk väheneb, mistõttu seedeensüüme toodetakse maos liiga vähe. Harva esineb ka autoimmuunset gastriiti, mis tähendab, et organism ei tunne oma seedenõresid tootvaid maorakke enam ära, vaid hakkab tootma nende hävitamiseks antikehi.

Gastriiti diagnoositakse endoskoopilise uuringu abil, et näha, kas mao ja/või kaksteistsõrmiksoole sein on normaalne või muutunud. Muutuste korral viiakse läbi täpsemaks uurimiseks biopsia.

 

Tüüpilised sümptomid:

  • valu mao piirkonnas
  • ebamugavustunne toidu seedimisel
  • isutus
  • iiveldus
  • oksendamine
  • rõhumistunne ülakõhus
  • ebameeldiv maitse suus

 

Helikobakter

Helicobacter pylori infektsioon on üks levinumaid nakkuseid maailmas (täiskasvanud eestlaste seas on esinemissagedus väga suur, 84-94%). Bakter levib inimeselt inimesele (ühised nõud, pesemata käes, vesi, toit, emalt lapsele). Helikobakteri tüvede valgud ja toksiinid erinevad, mistõttu osa tüvesid on ohtlikumad kui teised, tekitades haavandit ning maovähki. Kord nakatunud, jääb Helicobacter pylori püsima kogu eluks. Helikobakteri infektsiooni diagnoosimine on kerge ja täpne – saab kasutada nii mitteinvasiivseid kui ka invasiivseid meetodeid.

Helikobakteri põhjustatud sümptomid on iseloomulikud ka teistele seedetrakti haigustele. Helikobakteri vohamine toob endaga kaasa muutusi vähi arenguga seotud geenides ja DNA parandusmehhanismides. Ajapikku osa maonäärmete koest kahjustub ja hävineb, mille tulemusel saavad maohape ja seedeensüümid limaskesta tungida. See tekitab kudede ärritust ja moodustuvad haavandid. Maokude kaotab oma algse funktsiooni ning võib tekkida maovähk.

 

Tüüpilised sümptomid:

  • kõhuvalu
  • kõhulahtisus
  • iiveldus
  • põletustunne maos
  • täiskõhutunne
  • värvi muutnud väljaheide (must)
  • väsimus
  • halb hingeõhk
  • gastriit
  • maohaavandid

 

Kokkuvõtteks

Kuna ma ei taha üht blogipostitust meetripikkuseks venitada, siis siinkohal lõpetan. Nagu ka Candida postituste puhul, siis esmalt jagan ma informatsiooni ja siis oma kogemust ja raviplaani. Võin etteruttavalt öelda, et tänaseks päevaks olen ma lahti saanud metsikust puhitusest, kõhukrampidest, gaasidest ja kõhuvaludest. Kogu mu teekonda saad jälgida nagu ikka Instagram Storydes.

Jäta mulle tagasiside, kas oled ühegi ülaltoodud soolestikuprobleemiga kokku puutunud? Millised olid sümptomid? Kas ja kuidas said abi? Sinu kogemuslugu võib aidata paljusid, seega ära häbene, kommenteerida võid ka anonüümselt!

The post Ma poleks arvanud, et see mu ära rikub… appeared first on Paljas Porgand.

10 nippi, et juuksed rasvaseks ei läheks!

$
0
0

Kuidas ma küll varem pole mõelnud sel teemal kirjutada? Mul on need nipid kasutusel juba aaaaastaid ja tänu sellele olen ma suutnud oma igapäevasest peapesust saavutada vaid kord nädalas juuste pesemise! Ja see ei tähenda, et mu juuksed oleksid viimased 5 päeva mütsi või räti all rasusena peidus  pulkas nagu märg mopihari, haha! Ma võin kõik need päevad olla täitsa lahtiste juustega!

Teema tuli üles mu InstaStoryde (kui sa neid veel ei jälgi, siis jääd PALJUST olulisest teabest ilma!) peale, kus uurisin, kas ma olen ainus, kes ei raatsi enne juuksurit pead pesta? Mul oli siis viimasest pesust juba 8 päeva möödas, aga juuksed olid ikka lahti ja peaaegu et ilusad, hehe! Selle peale olid paljud šokis, et nemad peavad iga päev kuni vähemalt mitu korda nädalas pead pesema, et kannataks väljas käia. Ja põhiline vastus oli: “Sul lihtsalt veab!”. Khm, ma pesin juukseid iga päev kuni ülikoolini ja sealt alates viskas see mul üle ning hakkasin teadlikult tegutsema, et pesudevahelist aega pikendada. Ja see polnud mingi vedamine või õnn, vaid asja kätte võtmine. Seega ma otsustasin aidata ka teil säästa aega ja ennekõike muidugi juuste tervist!

 

1. Pese harvem juukseid

Jeap, sellest saab kõik alguse! Praeguses kriisiolukorras ei tohiks ju ka probleemi sellega olla. See nipp ei ole aga ühekordne – see on pidev praktika elu lõpuni. Mida vähem sa juukseid pesed, seda rohkem su rasueritus saab aega neutraliseerumiseks. Minu plaan oli järgmine:

  1. pesin algul iga päev pead
  2. hakkasin pesema üle päeva – kui oli väga vaja, siis pesin ainult tuka osa
  3. hakkasin pesema üle kahe päeva – kui oli väga vaja, siis kasutasin allolevaid nippe, et viimase päeva saaksin veel pesemata hakkama
  4. hakkasin pesema üle kolme päeva – mu juuste rasueritus oli juba päris normaalne, nii et mu juuksed olid kolmandaks päevaks sellised nagu varem esimese päeva lõpuks
  5. lõpuks oli mul lihtsalt suva ja planeerisin oma juuksepesu pildistamiste, ürituste, väljaskäimiste järgi ja kui mul ka olid mustad juuksed, siis mis seal ikka. Mida ma põen? Nagu kedagi üldse kotiks, haha.

merilin-taimre-juuksed-tervis-ilu-nipid-pesemine-puhtus-šampoon-rasu-rasvased

 

2. Tee kreppe

Rohkete fotoshootide tulemusel avastasin, et juuksurisoengutega püsisid mu juuksed oluliselt kauem puhtana. Nad ei läinud juurtest nii raskeks ja rasvaseks. Ja juuksurid kasutasid soengute tegemisel alati krepitange. Krepitangide soetamine oli parim otsus! Krepid tõstavad juukseid juurtest ja annavad neile volüümi, mis tähendab, et nad ei puutu peanaha rasuga nii palju kokku. Selle tulemusel ei lähe ka juuksed nii ruttu rasvaseks. Kindlasti krepita juukseid vaid kuni 5 cm peanahast ning jäta pealmine juuksekiht puutumata, et sulle mikker pähe ei tekiks.

merilin-taimre-juuksed-tervis-ilu-nipid-pesemine-puhtus-šampoon-rasu-rasvased

 

3. Tupeeri

Kui krepitange pole, siis aitab alati tupeerimine. Küll aga tuleb olla sellega ettevaatlik ja kasutada vastavat kammi selleks, et juukseid mitte liigselt kahjustada. Olgu mul juuksed krepitud või mitte, kasutan vahel tupeerimist ka pesueelsel päeval, et lükata pesu veel päeva võrra edasi. Kui kammite juuksed ära, siis on eriti tugevalt näha, kui rasvased nad tegelikult on. Kui aga üliõrnalt neid juurtest tupeerite ja kergitate, siis juuksekarvad ei hoia enam nii üksteise külge ja petab sind ennastki ära, justkui oleks juukseid veel hiljuti pesnud! Sama teen ka soengusse sättimisel – alati tupeerin neid alt õrnalt, et juuksed ei paistaks lakutud!

merilin-taimre-juuksed-tervis-ilu-nipid-pesemine-puhtus-šampoon-rasu-rasvased

 

4. Tee patse

Mu sõbranna lasi endale detsembri lõpus Tenerifel patsid teha ja eemaldas need alles mai algul. Kogu selle aja vältel ei pesnud ta juukseid kordagi ja need ei paistnud silmale mustad ka. See on parim viis teha juuste rasutootmisele reset, et hakata juukseid vähem pesema. Punupatsid on parim viis hoida juukseid puhtana. Olen nii, ilma juukseid pesemata, käinud nädalaks kuni kaheks reisil. Seda seetõttu, et sa ei katsu juukseid, ei pea kasutama viimistlusvahendeid, juuksejuured ei nühi vastu rasust peanahka jne. Kel lähevad juuksed seitli juurest kiiresti rasuseks, siis punu üks/kaks/kolm patsi keskelt üle pea, lahtised juuksed krepita ja tupeeri ning saad kenasti nädala puhaste juustega oldud!

merilin-taimre-juuksed-tervis-ilu-nipid-pesemine-puhtus-šampoon-rasu-rasvased

 

5. Ära kasuta kõiksugu vahendeid

Kunagi kasutasin ma juuksevahtu, -lakki, -geeli, -õli, sissejäetavat palsamit jne. Kõik mis sa peale kannad, loob su juuksekarva ümber silmale nähtamatu kihi, mis ei lase juustel hingata, tõmbab mustust ligi ning teeb juuksed raskeks ja rasvaseks. Ma lõpetasin kõiksuguste lisaproduktide kasutamise ja mu juuksed on kerged, lenduvad ja ei lähe enam nii kiiresti rasvaseks. Kasutan pesemisel vaid šampooni, maski ja palsamit. Pärast kannan otstesse üht seerumit, mis aitas mu juustel pärast värvipesu taas terveneda ning kord kuni paar korda kuus teen Olaplex hooldust. Juukselakki kasutan megaharva, kui on vaja saavutada püsiv ja sleek soeng. Ja kuumaspreid kasutan vaid juuksepikkusel, mitte juurtel! Üldse väldin juuksejuurtel viimistlusvahendeid täielikult.

 

6. Sügavpuhasta

Kõik need viimistlusvahendid loovad tugeva kihi ümber su juuksekarva nagu öeldud. Kui minna juuksejuureanalüüsi tegema, siis on näha karva ümber kõiksugu jääkprodukte (mul polnud üldse, sest ma ei kasuta neid vahendeid). Tavašampoon ei ole piisavalt tugev, et neist lahti saada, mistõttu on olemas sügavpuhastav šampoon. Seda iga pesukord kasutada ei kannata, sest võib juuksed kuivaks ja tuhmiks muuta. Olenevalt, kui palju sa igast vahendeid pähe määrid, võiks juukseid sügavpuhastada iga kuu kuni kolme tagant. Mina teen seda päris harva, ütlen ausalt, aga kunagi tegin tihedamalt, kuna kasutasin ka juukselakki.

 

7. Ära kuumtöötle liiga palju

Kunagi ma pesin juukseid hommikuti ja kasutasin fööni, sest mul polnud aega oodata, kuni nad ise ära kuivavad. Seejärel sirgendasin või lokitasin ja viskasin peale viimistlusvahendid. Mingi hetk, kui mu juuksed pärast blondeerimist lausa murdusid (2015), hakkasin leiutama viise, kuidas ma ei peaks neid kuumtöötlema. Föönitamise lõpetasin täielikult ja siiamaani kasutan seda vaid hädaolukorras. Sirgendamise asemel punusin endale patse ja hakkasin kandma laines juukseid. Või siis kammisin need märjana ülisirgeks ja kinnitasin pisikeste kummikestega nii, et need saaksid kuivada sirgeks. Nüüd lühikeste juustega hakkasin ma jälle vähe rohkem sirgendama, kuid pärast värvipesu lõpetasin jälle ära, et anda juustele võimalus terveneda ja end koguda. Praegu naudin loomulikke laineid enim!

merilin-taimre-juuksed-tervis-ilu-nipid-pesemine-puhtus-šampoon-rasu-rasvased

Miks kuumtöötluse vältimine üldse oluline on? Sest mida tervemad on juuksed, seda tervem on ka rasueritus. Mida rohkem neid kuumtöötled, seda rohkem kasutad ka kuumakaitset ja muid viimistlusvahendeid, mis kiirendavad juuste rasuseks muutumist. Minu nipp, et kuumtöötlus vähem juukseid rikuks ning püsiks kauem… Pesen õhtul pead ja allesjärgmisel päeval siis sirgendan või teen lokke, sest siis on juuksed 10x pehmemad ja neid ei pea nii kaua kuumutama ning tulemus püsib ka järgmise pesuni. Võta näpust, miks see nii on!

 

8. Higista vähem

Kui sa ikka iga päev korralikult higistad, trenni rügad teha, saunatad vms, siis ega muud üle ei jäägi. Kas higistada vähem või leppida rohke juuksepesuga. Õnneks või kahjuks peanahale anti-perspiranti pole, mis higinäärmete tööd pärsiks.

 

9. Kuivšampoon

Hädaolukordadeks on mul alati kodus olemas kuivšampoon. Noh, teate küll neid õhtuid, kui sõbranna on läinud kutist ootamatult lahku ning kutsub sind välja, kuid sa binge-vahid kell 22 õhtul Netflixist oma lemmiksarja, avad järgmist jäätisekarpi ning juuste pesemine on unustustesoppi vajunud sama sügavale kui meestel prill-laua alla laskmine. Kuivšampoon võib tõesti päästa päeva, võinoh õhtu, kuid leian, et päev pärast selle kasutamist on juuksed oluliselt mustemad. Mitte mingil juhul ei soovita ma kasutada seda iga kord, et lükata juuksepesu päeva võrra edasi, sest see jätab juustele ja ka peanahale korraliku kihi, mida tavašampoon ei pruugi maha pesta.

 

10. Kanna mütsi

Kui juuksed on väga mustad, aga sa soovid oma juuksepesuvahe pikendada, siis kanna viimastel päevadel lihtsalt mütsi! Jagasin nüüd ära oma suitsukatte… Japp, iga kord, kui mul on InstaStorydes müts peas, on mu juuksed ärakannatamatult mustad, hehe! Aga kokkuvõttes – keda kotib?! Parim viis pikendada aega peapesu vahel on mitte hoolida teiste arvamusest ja olla uhke oma rasuste juuste üle! Päriselt ka… kedagi ei koti! Ja kui kotib, siis keda kotib, et kotib?

merilin-taimre-juuksed-tervis-ilu-nipid-pesemine-puhtus-šampoon-rasu-rasvased

 

Kui tihti pesed sina pead? Mis on sinu nipid, et seda harvem teha? Kas kasutad ühtegi minu nippidest ka?

The post 10 nippi, et juuksed rasvaseks ei läheks! appeared first on Paljas Porgand.

Toitumise abil puhitusest, gaasidest ja kõhuvalust vabaks!

$
0
0

Eelmises postituses ma rääkisin teile oma 10-aastase loo kõhuvalude, puhituse ja gaasidega. Kuidas ma alles nüüd mõistsin, et ma olen selle kõik endale ise põhjustanud. Lõpuks sain ma vastused, milles asi on olnud, miks mul söömise järel gaasid, kõhuvalud ja puhitus pea alati tekkisid. Ja mis kõige olulisem, need vastused aitasid mul leida viisi, kuidas end tervendada. Seekordne postitus ongi esimene osa minu tervenemisteekonnast. Kõik, kes on samade hädadega vaevelnud, haarake märkmik ja pliiats ning valmistuge kokkuvõtet kirjutama! Postituse lõpus on tunnikontroll, hehe!

 

Kust alustada?

Ütlen ausalt, et mu teekond oli nii segane ja sada asja korraga, et mul on väga raske isegi kuskilt otsast alustada. Aga kust siis alustada? Esiteks tegin ma endale selgeks, mis on leaky gut, IBS, SIBO, Candida ja Helico bakter. Kuidas on need kõik omavahel seotud? Ja miks mu eesmärk pole mitte end diagnoosida, vaid alustada raviga. Sest nagu eelmises postituses oli pikemalt neist juba juttu, siis need on kõik vaid sümptomid. Algpõhjus on siiski soolestikus ja minu eesmärk on seega tervendada oma soolestikku.

 

1. Veepaast

Kõiiiige parem samm alustamiseks on muidugi veepaast, millest olen ma väga pikalt rääkinud sellele pühendatud blogipostituses! Veepaast on kiirtee tervenemiseni, kui seda korrektselt läbi viia. See tühjendab meie soolestiku ja teeb sellele justkui reseti. Kõik vana välja, tervenemisprotsess (autofaagia) ja ettevalmistus uueks ja paremaks. Minu eesmärk oli küll paastuda 3-7 päeva, aga seekord läks asi kuidagi väga raskelt. Kuna see oli minu esimene paastumine ilma musta kohvita, mis muidu mu vererõhku tõstis, siis seekord ei lubanud mu ülimadal vererõhk mind isegi voodist välja ning viisin läbi vaid 2-päevase paastu. Sellegipoolest oli see suureks abiks, sest tühjendas mu soole täielikult, lasi seedimisel puhata ja sooleseintel taastuda. Sealt edasi sain ma vaikselt hakata seda tervendama.

 

2. Toitumine

Ükskõik, mis seedeprobleemiga tegu – need on kõigest “sümptomid” ebatervislikule toitumisele või toitumisharjumustele. Ja need “sümptomid” ei teki üleöö! Minu toitumine aastatel 2009-2014 on minu praeguste vaevuste põhjuseks. Seega PALUN-PALUN mõelge enne, kui omale si*ta suhu kühveldate ja alkoholiga seda alla loputate, lootuses, et teie soolestik on kuidagimoodi supervõimetega selle kõigega toime tulema. Tagajärjed võivad ilmneda alles kõrgemas vanuses, kui tervis pole enam nii raudne. Ja siis ei pruugi see tulla nii kergelt nagu gaasid ja puhitus… vaid hoopis salakavalamalt ja ohtlikumalt nagu näiteks maksa-, mao- või soolevähk, mis arenevad välja kuni 15 aasta jooksul ja on üks suurimaid surmapõhjustajaid, saades alguse vaid maole, maksale või soolestikule põhjustatud stressist!

 

Lahktoitumine

Ma ei suuda siiamaani uskuda, kuidas on võimalik, et 21. sajandil ei ole koolis vastavaid aineid, mis õpetaksid maast madalast meid:

  1. õigesti toituma
  2. oma emotsioonidega toime tulema
  3. raha planeerima
  4. mediteerima, stressi leevendama jne.

Rasvumine, soolehaigused ning vähktõved on populaarsemad kui 00’ndatel alt laienevad teksad. Mis toimub?! Ka mina, kes ma olen olnud toitumisvaldkonnas juba pikalt ja põhjalikult, polnud väga kursis, mida tähendab lahktoitumine ning miks me KÕIK võiksime seda järgida vähemal või rohkemal määral!

Lahktoitumine e food combining on erinevalt teistest toitumistrendidest pika ajalooga ja teaduslikult tõestatud taustaga toitumisviis, mis on meie soolestiku tervisele imeline, kuid kahjuks vägagi overlooked! See on alguse saanud ajurveedast e India traditsioonilisest meditsiinist, mis on maailma üks vanimaid holistilisi tervendamispraktikaid. Ajurveeda kohaselt on iga toiduaine klassifitseeritud selle maitse, energia ja seedesüsteemile avaldava mõju järgi. Erinevate toiduklasside kombineerimine nii, et nende toimed ei vastanduks ning põhjustaks seedeelundkonnas vastuolu ning raskusi, ongi lahktoitumise alus. Kuigi ajurveeda järgis seda rohkem spirituaalsetest põhitõdedest lähtuvalt, siis tänapäeval on aluseks teaduslikult tõestatud põhitõed erinevate toiduainete toimete kohta.

 

5 põhimõtet:

  1. Ära kombineeri tärklist valkudega
  2. Söö puuvilju eraldiseisvalt tühjale kõhule (hommikul)
  3. Köögivilju võib kombineerida kõigega
  4. Ära kombineeri erinevaid valguallikaid
  5. Rasva võib kombineerida tärklisega
merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Foto – Kristiin Kõosalu (Ajakiri Mood)

Siin on teile LINK kõige mugavama ja põhjalikuma graafikuga mida millega süüa võiks.

Ainuüksi nendele põhitõdedele toetudes, on võimalik vabaneda (või vähemalt leevendada) seedehäiretest täielikult. Kuidas see meie seedimist tervendab? Siin tuleb mängu toidu happelisus ja aluselisus ning nendega mängimine, et luua võimalikult soodne keskkond toidu täielikuks seedimiseks. Sest millest üldse tekivad gaasid, kõhuvalud ja puhitus? Toit ei seedu korrektselt, läheb sooles käärima ja/või toiduosakesed lekivad läbi soole vereringesse.

Lõpuks sain ma vastuse, miks anoreksia ja dieetide ajal olid mu sümptomid 100x hullemad, kui siis, kui sõin normaalselt. Nimelt oli palju neid hetki, kus ma näksisin igasuguste toitude kallal, mida ma endale päriselt söömiseks ei lubanud. Nagu varasemas postituses kirjutasin, siis see näksimine ju ei lugenud ja ei läinud justkui arvesse. Ma võisin järjest ampsata pitsat, kooki, pastat, jogurtit, pähklivõid, eelmise päeva õhtusööki, kommi, šokolaadi jne. Ehk siis sõin ma korraga tärklist, valku, rasva, suhkrut – aluselist ja happelist toitu läbisegi. Selle tulemusel tekkisid mul kõige piinarikkama haisuga gaasid, ilge puhitus ja kõhuvalu. Ometi, kui sõin neid asju eraldi, siis ei olnud midagi viga. Mõtlesin alati, et see tekkis vastu süümepiinadest või stressist. Kuigi seda ka kindlasti…

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Terve inimese seedetrakt on piisavalt võimekas, et seedida koos nii happelist kui aluselist toitu, nii valku, rasva kui süsivesikut (kuigi peab nägema oluliselt rohkem vaeva ning ei saa kindlalt öelda, kas see ka soolestikku pikemas perspektiivis kahjustab), kuid nõrgema või juba kahjustada saanud soolestiku puhul esineb negatiivseid tagajärgi. Erinevad toidud vajavad seedumiseks erinevat keskkonda. Kui süüa aga happelist ja aluselist toitu koos ning su seedimine on niigi aeglane, vaevarikas ja puudulik, jättes nii osa toitu seedimata ning soolestikku käärima, mis tekitabki ootamatuid gaase (tavaliselt ka kääriva haisuga) ning sellest tulenevalt metsikut puhitust ja valulikkust pärast söömist. Mind on see korduvalt jalust niitnud nii hullult, et pean pärast söömist järgnevad tunnid veetma voodis kõveras.

Kui aga anda oma seedeelundkonnale aega seedida eelmine söögikord enne uut täielikult ära (4h), süüa korraga vaid aluselist või happelist ning neutraalseid omavahel kokku sobituvaid toite ja toetada seda veel vajalike ensüümidega, siis võid need kõhuvalud unustada! Ma ei tee nalja. Neid lihtsaid põhitõdesid järgides, olen ma oma elukvaliteeti oluliselt parandanud! Ja, mis kõige lahedam, lahktoitumine ei maksa mitte midagi!

 

Seedeensüümide olulisus seedimises

Seedehäirete üheks teguriks on ka keha võimetus toota piisavalt seedeensüüme, mis toitu lagundavad. Inimesed, kes on pikalt olnud läänelikul dieedil ning hakkavad üleöö nt veganiks, toortoitujaks või suureks smuutijoojaks, lähevad kiiresti paiste kui õhupall. Seda sain tunnistada ka enda peal, kui proovisin pool aastat olla vegan. See on esimene märk, et Su keha ei ole jõudnud uue toitumisega kohaneda ning seedeensüümide tootmine on puudulik. See ei tähenda aga seda, et täisväärtuslik taimne toit Sulle ei sobi, vaid Su seedimine on kehva toitumisega laisaks muutunud ning ei suuda toota piisavalt vajalikke ensüüme ning heade ja halbade bakterite tasakaal on paigast ära, mis on aluseks paljudele tervisehädadele.

Peensoole pikkus reedab, milline peaks olema tegelikult meie toidusedel.​ Töödeldud toit imendub juba esimese peensoole meetri jooksul. Siit tekib reeglina ka SIBO, sest toit, mis seedub 1 m jooksul, ei anna peensoolele piisavalt tööd ja peensoole elustik hakkab arenema e tekibki mikroobide ülekasv. Paleoliitilise inimese toidulaud koosnes pähklitest, juurikatest, aedviljadest, taimeosadest ja harva saavatest sitketest lihatükkidest. Antud menüü korral oli kasu 6-meetrisest peensoolest rohkem, kui tänapäevase töödeldud toidu korral.​ (Härm OÜ koolitus “Põletikulised soolehaigused” 2019)

Kõhunääre eritab kõhunäärmenõret, mis on täis toitu lagundavaid ensüüme, lõhustades toidu vereringesse sattumiseks sobiva suuruseni. Peensool on justkui filter, et ära hoida mittesobivate osakeste organismi sattumine. Kui filter on korrast ära, ei suuda sooleseinad seda enam kontrollida ning lekitavad sooleseina kaudu ka suuremaid ning sinna mittekuuluvaid osakesi. Selle nimetuseks ongi lekkiv soolmillega seostatakse ka paljude autoimmuunhaiguste teket (nt südame-veresoonkonna haigused, kasvajad, nahahaigused, allergiad, diabeet jne).​ Kui igapäevaselt süüa kõrge suhkru- ning loomse valgu- ja rasvasisaldusega toitu, soodustab see tervist kahjustavate bakterite ehk põletikke tekitavate bakterite kasvu, mis põhjustab erinevaid põletikulisi soolehaigusi. (Härm OÜ koolitus “Põletikulised soolehaigused” 2019)

Siis tuleb mängu käärsool. Selle üks tähtsamatest ülesannetest on enne jääkainete väljutamist eraldada peensoole filtrist tulnud kiusodi vedelik, soolad ja mineraalained. Käärsoole mikrobioom peaks ideaalis olema kõige suurema elustikuga keskkond, kus kõik areneb sümbioosis.​ Käärsooles paikneb 80% meie immuunsusest. Seal toodetakse aineid, mis mõjutavad meie ainevahetust ning määravad meie tuju, näljatunnet, haigestumisi ja ka meie isusid. (Härm OÜ koolitus “Põletikulised soolehaigused” 2019)

Käärsoolele on hea, kui peensoole meetripikkune osa läbitakse kiiresti (sellest lähemalt ka allpool järgmises alapeatükis). Kui aga söögi- ja bakterijäägid ning kõrvalsaadused jäävad liiga kauaks soolde paigale, põhjustavad need kahjulike ainete moodustamise riski, mis mõjutavad soolestikku ja suurendavad põletikulistesse soolehaigustesse, sh. vähki haigestumise riski.​ Töödeldud ja kiudaineteta läänelik toit ning vähene füüsiline liikumine mängivad aga suurt rolli selles, et paljude läbikäik kestab 3-4 päeva (söömisest väljutamiseni). (Härm OÜ koolitus “Põletikulised soolehaigused” 2019)

 

Valkude vähendamine toidulaual

Mida rohkem teemasse süübida, seda enam tuleb esile, et valgud on kurjast. Mina oma fitnesstaustaga aga olin ilmselgelt valgurikka toitumise suurim kummardaja. Kana ja riis pole ühegi fitnessentusiasti toidulaualt puudunud, mis on juba lahktoitumise kohapealt kohutav, mida oma seedimisele teha! Seega võite vaid ette kujutada, milline välk selgest taevast see kõik mulle on! Kusjuures valkude ületarbimine on üks peamisi põhjuseid kõiksugustele soole- ning nahahaigustele ja mängib olulist rolli ka vähktõvede kujunemise juures. Ega ilma asjata taimne toit ei ravi inimesi mitte ainult haigustest, vaid ka vähist.

Ma tutvusin TalTechi toidutehnoloogia osakonna vanemteadurite Kaarel ja Signe Adambergi uuringuga, mis keskendus soolebakteritele. Uuringus kasutati spetsiifilist metoodikat, mis võimaldab eristada baktereid, kes on võimelised kasvama kiiretel või aeglastel sooletiku läbivoolukiirustel. Kiired kooslused iseloomustavad kiiret seedimist (läbikäik 1-2 päeva), mis on omane kiudainerikka (peamiselt taimse) dieedi sööjatele. Aeglased kooslused aga aeglast seedimist (läbikäik 3-4 päeva), mis kujuneb välja kiudainevaese liha- ja rasvarikka lääneliku dieedi puhul. (https://www.taltech.ee/ttu-uudised/uudised/avaleht-8/tehnikaulikooli-toiduteadlased-uurivad-seedimiskiiruse-moju-inimese-soolebakteritele/)

Mida aeglasem meie seedeprotsess on, seda enam koguneb soolestikku jääkaineid lagundavaid baktereid. Liiga pika seedeprotsessi tõttu bakterite osakaal aina kasvab, hakates tootma toksilisi ühendeid. Lisaks hävitavad nad energia saamiseks soolestiku limakihti, mille kahjustumine on soolepõletiku algpõhjuseks! Valkude aeglase lagunemisega kaasneb mitmete organismile toksiliste ühendite teke (fenool, väävelvesinik jt). Valgurikka dieediga kaasneb tavaliselt ka suurem rasvade tarbimine, mis omakorda tõstab sapisoolade hulka seedetraktis, mis takistavad mitmete heade kiudaineid lagundavate ja orgaanilisi happeid tootvate bakterite kasvu ning mille laguproduktid on inimesele toksilised. (https://www.taltech.ee/ttu-uudised/uudised/avaleht-8/tehnikaulikooli-toiduteadlased-uurivad-seedimiskiiruse-moju-inimese-soolebakteritele/)

Võtmesõnaks on tasakaal kiudainete ja valkude lagundamise vahel. Kiudainete lagundamine võiks olla ülekaalus võrreldes valkude lagundamisega, mille tulemusena tekib rohkem kasulikke orgaanilisi happeid (piimhape, äädikhape jt), mis annavad soolestiku rakkudele energiat, aktiveerivad meie immuunsüsteemi, pärsivad liigset söögiisu ning reguleerivad soolesisu happesust. (https://www.taltech.ee/ttu-uudised/uudised/avaleht-8/tehnikaulikooli-toiduteadlased-uurivad-seedimiskiiruse-moju-inimese-soolebakteritele/)

Uuringu tulemusena võib järeldada, et toiduga on võimalik seni arvatust oluliselt rohkem mõjutada meie soolebakterite ainevahetust ning seeläbi ka oma tervist, kui vähendada oluliselt valkude tarbimist ning pannes rõhku just taimsele kiudaineterikkale toidule. See aitab oluliselt vähendada ka toksiliste ainete tekkimist organismis, hoiab ära põletikke ja onkoloogilisi haigusi. (https://www.taltech.ee/ttu-uudised/uudised/avaleht-8/tehnikaulikooli-toiduteadlased-uurivad-seedimiskiiruse-moju-inimese-soolebakteritele/)

Olen oma valkude tarbimist vähendanud u 70%, süües päevas vaid 1-2 toidukorda, kus on kvaliteetsed valgud esindatud, milleks on enamasti kas muna või kala. Hommikut alustan ma smuutiga ILMA valgupulbrita (mida ma varasemalt alati smuutidele lisanud olen), lõunaks söön ma muna ja/või kala köögiviljadega ning õhtuks söön ma köögiviljapüreesuppi, salatit või köögivilju rasvadega. Ja kõhul on hea kerge olla!

 

Low FODMAP toitumine

FODMAP e Fermentable Oligo-, Di-, Monosaccharides and Polyols on lühikeste ahelatega kääritatavad oligosahhariidid, sahhariidid, monokarbiidid ja polüoolid, mis imenduvad peensooles halvasti, on osmootilised (tõmbavad soolestikku vett e tekitavad puhitust), põhjustavad liialdades sooleärritust ja on heaks toiduks bakteritele, kes neist jämesooles gaasi toodavad. FODMAP-e sisaldavad väga paljud toidud (süsivesikud), kuid eri kogustes, mistõttu klassifitseeritakse toiduaineid vastavalt: madala sisaldusega (söö rohkem), keskmise sisaldusega (limiteeri), kõrge sisaldusega (väldi). Kui palju mingi toit FODMAP-e sisaldab, saad sa otsida kasutades selleks mugavaid telefonirakendusi nagu nt FODMAP A to Z.

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Kuidas ma FODMAP-ideni jõudsin ning see samamoodi mu elukvaliteeti parandas? Mu InstaStoryde truud jälgijad juba teavad (kui Sa ikka veel ei jälgi neid, siis jääd paljustki ilma, ma ei väsi kordamast!). Alguse sai see sellest, kui otsisin oma kõhuhädadele lahendust ning üheks enim soovitatud “ravimiks” oli Medical Mediumi sellerimahl… Ütleme nii, et ma läksin sellest täielikuks õhupalliks (kirjutan sellest lähemalt juba järgmises postituses) ning uurimise tulemusel sain ma aru, et põhjuseks on arvatavasti selle ülikõrge FODMAP sisaldus. Alles siis tegin ma sügavamat uurimistööd, mis see FODMAP “dieet” üldse on ning miks seda nii väga seedehäiretega inimestele soovitatakse!

Mida rohkem ma selle kohta uurisin, seda enam paralleele ma oskasin tuua. Üks põhilisi kohti, kus inimesed ei tea, et nende keha ei kannata kõrge FODMAP sisaldusega toite, on gluteenitalumatus. Nimelt on väga paljud hakanud end isediagnoosima gluteenitalumatuks, kuigi veretest seda ei kinnita. Ka mul ei näidanud testid, et mul oleks gluteenitalumatus, kuid OMETI vaevlesin ma iga kord kõhuvaludes kui nisutoodetega vähegi liialdasin (loe: sõin normaalse inimese kombel seda). Eeldasin, et mu veri lihtsalt ei näita gluteenile otsest talumatust, aga mul ikka arvatavasti see on! Enesetunne ütleb ju rohkem kui tuhat testi. Kusjuures see ebamugavustunne tekkis ka gluteenivabade toodetega, mis sisaldasid palju nisu või muud teravilja. Ja tuleb välja, et ma pole ainus – see on vägagi tavaline. Ja mis kõige vingem, sel on ka loogiline selgitus!

Teraviljad nimelt sisaldavad suures koguses fruktaane, mis on üks FODMAP-idest, ning on FODMAP tabelis ka punases tulbas. Lääneliku toitumise juures, kus teraviljad katavad 1-4 korda päevas toidulauda, on FODMAP-idega liialdamise oht just teraviljade näol kõige suurem, mistõttu nende piiramine võib seedehäireid oluliselt leevendada. Ja pane tähele, et gluteenil pole pistmist FODMAP-idega. Gluteen on valk, kuid FODMAP-id süsivesikud.

Seega kogu see gluteenivaba toodete trend ja turg on 99% ulatuses BS ja 1% ulatuses päriselt kasulik tsöliaakia haigetele. Enamik, kes ei talu gluteeni, ei talu pigem fruktaane, mida teraviljad sisaldavad ja mis on üks FODMAP-idest. Ja mu hüpoteesi, et hoopis FODMAP-id on need, mis mu kõhu panevad valutama, sai kinnitust, kui avastasin, et kõrge FODMAP sisaldusega on veel ka:

  • suhkruasendajad – jagasin teiega kunagi, et mu keha ei taha enam suhkruasendajaid, kõhus hakkab veider, keha läheb paiste ja nahale tekivad punnid. Lõpetasin mingi aeg täielikult nende tarbimise, kuulates oma intuitsiooni. Praegu tarbin väääga harva, kui tekib tahtmine midagi magusat süüa.
  • teraviljad – nisu, oder, rukis ja neist valmistatud tooted.
  • laktoos – e siis kõik piimatooted (kõige vähem kõva juust). Laktoos ise ongi üks FODMAP suhkrutest.
  • avokaado – ma olin vahepeal avokaadost hullunud. Sõin seda paljalt koos ürdisoolaga. Lemmmmik! Aga avastasin peagi, et iga kord, kui ma avokaadot sõin, hakkas kõht räigelt valutama. Sain kinnituse sellele kusjuures just täna, kui panin tähele, et mul hakkas iga kord pärast poke kaussi kõht valutama ainult siis, kui seal oli avokaadot. Täna ma võtsin avokaadota ja ei mingit ebamugavustunnet!
  • sibul, küüslauk ja tšilli – tšillit pole ma mitte kunagi armastanud ja selle puhul teadsin alati, et see ei istu mu kõhus hästi. Küüslauku ja sibulat armastan aga VÄGA! Viimane kord kui Roomet tegi sibulamoosi, siis mul hakkas koheselt seda süües jube halb! Mul tekkisid korralikud gaasid ja ei kannatanud ei istuda ega astuda. Nüüd olen täheldanud, et kõik toidud ja isegi marinaadid, kus on kasutatud sibulat, küüslauku ja/või tšillit, tekitavad mul puhitust, gaase ja valusid.
  • õun ja pirn – puuviljad, mis tekitavad väga paljudel gaase. Ma pole kunagi suutnud neid süüa, ilma et mul kõhus pärast veider oleks ja paar pussu selle peale tuleks, haha!
  • läätsed, kikerherned ja oad – nendega on vähe pikem ajalugu. Nagu mu retseptidest ja mu InstaStorydest võite järeldada, ma ARMASTAN kaunvilju ja läätsesid! Mu absoluutsed lemmikud, kuid ALATI tekitasid mul kõhuvalusid. Eriti hull oli asi hummuse ja falafelitega või nt läätsepajaga. Olen blogis ka kirjutanud, et see oli üks peamisi põhjuseid, miks ma vegan toitumise lõpetasin, sest mulle ei sobi ei oad, läätsed, kikerherned jms. Nüüd tean siis jällegi miks.
  • datlid – kõik need toorbatoonid, datlikoogid jms ei istu mu kõhus hästi. Megaraske olemine ja paistes kõht on olnud alati tulemuseks. Datlid on ka väga kõrge FODMAP sisaldusega.
  • lillkapsas – see köögivili tekitab paljudel gaase.
  • seened – seened olid ka üks neist, mida ma sõin varem metsikult palju. Ka nende söömise tagajärjed ilmnesid kõige paremini siis, kui olin vegan toitumise peal.

On tõestatud, et FODMAP-ide piiramine aitab leevendada nii soolepõletike kui ka ärritunud soole sündroomi sümptomeid, mis saadab vähemalt veerandit elanikkonnast. Kokkuvõttes peaks seedeprobleemidega (või sooviga olla ka tulevikus terve) inimene eelistama päris toitu, mis on võimalikult lihtne ja arusaadav, et teaksid hästi, mida sa sööd. Enamik töödeldud toite sisaldab vähemal või rohkemal määral:

  • kõrge FODMAP sisaldusega toiduaineid
  • toiduaineid, mida lahktoitumise kohaselt ei tohiks koos süüa
  • palju kunstlikke lisaaineid
  • lihtsalt kräppi (suhkrut, nisu, halbu rasvu)

Sinu enesetunne olgu Sinu teejuht! Vältida tuleks toitu, mis põhjustab halba enesetunnet, isegi kui ta on klassikalises mõttes “tervislik”, siis sinu keha jaoks ehk ei ole. Pane tähele, et gluteenivaba, vegan, orgaaniline ja suhkruvaba märgistusega tooted pole enamasti teps mitte tervislikumad! See on müügitrikk. Õpi lugema toodete sildistust ning koostisosi!

 

Mida vältida?

Lisaks kõrgetele FODMAP toitudele ja valedele toidukombinatsioonidele tuleks vältida veel:

  1. Põletikulisi toite – Kõige olulisem, mida vältida! Peamised toidud, mis tõstavad meie kehas põletikutaset on teraviljad (eriti gluteen), suhkur ja ka suhkruasendajad (ükskõik mis vormis), töödeldud toidud, ebatervislikud rasvad (s.h rapsiõli), kaunviljad, kõik sojatooted ja piimatooted.  See on ülioluline ka meie pH tasakaalu jaoks, et halvad bakterid s.h pärmseen ei saaks meie soolestikus vohada.
  2. Ärritavaid jooke – kofeiin (ka kofeiinivaba kohv sisaldab seda u 30%), alkohol, magustatud joogid.
  3. Ravimeid ja hormonaalpreparaate – ravimid, antibiootikumid ja hormonaalpreparaadid kahjustavad otseselt meie sooleseina ning mõjutavad mao happelisust ja soolebakterite tasakaalu. Kui vähegi võimelik, siis väldi üleliigsete medikamentide ja hormoonide manustamist ning konsulteeri oma arstiga, kas oleks võimalik leida holistilisi alternatiive, ilma negatiivsete kõrvalmõjudeta.
  4. Stressi ja magamatust – krooniline stress ja vähene uni on kõige hullem, mis sa oma tervisele teha saad! Need mõjutavad otseselt meie seede- ning immuunsüsteemi. Vähene uni ja stress aeglustavad ainevahetust ning kahjustavad soolestiku mikrofloorat.

Mine vaata mu InstaStoryde Highlightsi “IBS”, et saada minu elumuudatustest selgemat pilti ja kuidas lahktoitumine ja low FODMAP toitumine mind aitasid! Järgmises postituses teeme juba juttu kuidas toetada soolestiku tervenemise teekonda toidulisanditega ning miks ma pidin pärast kolmandat kuud sellerimahla joomist sellele üleöö lõpu tegema!

Kas sina oled pannud tähele, et kindlad toidud tekitavad rohkem gaase, puhitust ja kõhuvalu? Missugused? Kas oled proovinud lahktoitumist või low FODMAP toitumist? Kas minu nippidest on Sulle kasu olnud või kavatsed neid järele proovida? Soovin kõigile gaasivaba elu, hehe!

The post Toitumise abil puhitusest, gaasidest ja kõhuvalust vabaks! appeared first on Paljas Porgand.

Toidulisandid, mis parandasid mu soolestiku

$
0
0

Me oleme rääkinud põhjustest, MIKS Sa näed välja nagu rase pärast söömist. Me oleme rääkinud, kuidas toituda, et seda ei juhtuks ja vähendada juba tekkinud vaevusi! Ja nüüd räägime, kuidas seda probleemi hakata juurest välja sikutama ja terveneda! Sest usud või mitte, Su keha on fantastiline intelligentne masin, mis käib kui kellavärk, kui Sa sellele keppi kodaratesse ei viska. Kuna paljud meist on seda mitte-teadlikult teinud (dieedid, vale toitumine, näljutamine, ravimite liigtarvitamine, antibiootikumid, hormonaalsed preparaaadid, stress), siis vaatame, kuidas me saame justkui kella tagasi keerata ja taastada oma soolestiku tervisliku seisundi!

 

L-glutamiin

L-glutamiin on üks 20-st aminohappest, kuid erinevalt paljudest teistest on see väga eriline, sest L-glutamiin on peamiseks ja eelistatud energiaallikaks sooleseina rakkudele. Mis tähendab, et need rakud tarbivad selle koheselt, et end parandada ja paljuneda. Võttes L-glutamiini toidulisandina:

  1. alaneb soolestikus põletikutase
  2. pehmeneb sooletöö
  3. paraneb soolesein – väheneb toiduosakeste lekkimine vereringesse (e lekkiv sool)
  4. mingi aja järel, kui soolestik on tervenenud, alaneb kogu keha põletikutase, sest aina vähem patogeene ja toksiine lekib soolestikust vereringesse
  5. immuunsüsteem tugevneb

Kuna meie tervis algab meie soolestikust, siis L-glutamiiniga suplementeerimine aitab kaasa üleüldisele tervislikule seisundile. Lisaks aitab see isusid (eriti suhkruisu) kontrollida, stabiliseerides veresuhkrutaset. See osutub eriti kasuliks just lekkiva soolega inimestele, kes ei tohiks suhkrut tarbida.

 

Kuidas tarbida?

    1. Võta tühjale kõhule! Parim on seda manustada tühjale kõhule hommikul ärgates ning söögikordade vahel, et sooleseina rakud saaksid selle paremini omastada. Nii ei pea L-glutamiin võistlema teiste aminohapetega imenduvuse pärast. Süüa võiksid ideaalis 45 minutit hiljem.
    2. Ehita üles oma taluvus! Alusta kümnest grammist päevas, tõsta kahekümnele grammile ning seejärel megadoseeri kolmekümne grammiga. Alguses võib see tekitada kõhus veidrat tunnet, ajada iiveldama vms. Seetõttu alusta vaikselt ning vaata, kuidas see Sulle sobib!
    3. Kapslite asemel vali pulber! Viga, mille ma alustades tegin. Kuna enamik L-glutamiini toidulisandeid on mõeldud sportlastele ja jõutõstjatele, kes tarbivad seda treeningust kiiremini taastumiseks, siis nende keskmine doos on 1-2g (2-4 kapslit) L-glutamiini enne magamaminekut. Ja sellest piisab. Kuna meie eesmärk on aga soolestikku tervendada, siis sellest ei piisa kohe üldse! Et ennetada 60 kapsli manustamist, siis telli endale L-glutamiin pulbri kujul. Mina tarbin Lambertsi L-glutamiini (500g).
    4. Sega seda külma või toasooja veega! Sega 1 kuhjaga tl L-glutamiini (u 5g) ühe klaasitäie (240 ml) külma või toasooja veega. Segades lahustub see täielikult.
    5. Kui soolestik on terve, siis vähenda kogust! Kui soolestik on terve ja Sa toitud hästi, liigud piisavalt ning Su läbikäik on korrapärane ja ilus, siis ei ole põhjust L-glutamiini igapäevaselt manustada. Kui aga toitud kehvemini, siis võiksid soolestiku toetuseks tarbida 5-10g päevas.

 

Kollageen

… on kolmest aminohappe ahelast koosnev kolmekordse heeliksi molekulaarstruktuuriga struktuurvalk, mis moodustab vastupidavad kiud ja tagab kehale selle struktuuri. Kollageen on inimese keha kõige rikkalikum valk, moodustades umbes 1/3 kogu valgu sisaldusest. See tagab meie keha sidekudede terviklikkuse, elastsuse ja tugevuse, säilitades nii meie naha, kõhre ja luude vormi ja funktsiooni. Kõigele lisaks on see üks võtmekomponente terve soolestiku jaoks:

      1. reguleerib maohappelisust
      2. kollageenis leiduvad glütsiin ja proliin tervendavad sooleseinu ning ennetavad haavandeid
      3. parandab seedimist
      4. sisaldades glutamiini, aitab see ka lekkiva või ärritunud soole puhul nagu eelnevalt oli juttu

Üks kollageeni parimaid allikaid toidust on luuüdi puljong. Kui Sa aga ei armasta seda juua, ei viitsi seda valmistada või leiad, et valge pulbri segamine veega on lihtsam, siis parim viis kollageeni tarbimiseks on maitsestamata hüdrolüüsitud kollageenipeptiidid.

Minu valikuks osutus Col Du Marine merekollageen, sest teaduslikud uuringud näitavad, et meie keha omastab seda paremini kui loomset kollageeni. Lisaks uurisin ma selle kollageeni kohta lähemalt ning Col Du Marine merekollageen täidab kõik lahtrid:

  1. ilma lisaaineteta, maitsestamata
  2. neutraalne lõhn ja maitse
  3. seguneb vees täielikult
  4. maksimaalne kontsentratsioon puhast I ja III tüüpi kollageeni –  on olemas palju erinevaid kollageeniliike (16), kuid kõige levinumad ja enam uuritud kollageeniliigid on tüübid I, II ja III. I tüübi ja III tüübi kollageen on meie kehas kõige enam levinud.
  5. biosaadavus (imendumiskiirus) üle 95% – Molekulmass 4 kDa, mis tagab toote imendumise juba läbi limaskesta. Kollageenile lisaks pole vaja manustada väikestes annustes muid toidulisandeid ja vitamiine (nt C-vitamiini, mida soovitatakse tavalise kollageeni imendumise abistamiseks tarbida)
  6. asendamatute aminohapete kõrge sisaldus – 19 erinevat aminohapet. Aminohapped on valkude ehituskivid, et sünteesida organismile vastavalt vajadusele erinevaid valke, ensüüme, hormoone jt, mis tagavad keha uuenemise ja toimimise. Aminohapped on seotud keha kõikide funtsioonidega (aminohapped on antud toote võtmekomponendid). Kehas toimub pidev uuenemise protsess ja sellest tulenevalt on ka vajadus aminohapete järele pidev.
  7. 100% looduslik meresaadus – mikrograanulitest koosnev pulber, mis on toodetud vaid valitud kalanahast. Tootmisprotsessis kasutatakse 9 erinevat etappi, mis tagab toote kvaliteedi, puhtuse ja efektiivsuse. Häid tulemusi võib anda ainult väga õrna hüdrolüüsi teel töödeldud ja kõigist 9 faasist kulgev kollageen, mis on vajalik täpsete järjestatud peptiidide väljastamiseks (peptiidid on aminohapete jadad).
  8. toodetakse želatiini faasi kaudu, seega on peptiidide järjestus 100% kontrollitud
  9. hinna ja kvaliteedi suhe – toodetud vastavalt ISO 9001 ja FSSC 22000 standarditele, omab ka Halal, Kosheri ja Non-GMO sertifikaati.
  10. ei ole ametlikult registreeritud kõrvaltoimeid.

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

 

Kuidas tarbida?

Parim viis kollageeni kasutamiseks on segada see vette ja tarbida tühjale kõhule, et imenduvus oleks maksimaalne. Ise armastan segada seda sooja sidrunivette. Soovitatav kuur on 12 nädalat, mis eeldab 5g kollageeni tarbimist iga päev. Minul on olemas nii 150g purk kui ka annusepakikesed, et saaksin mugavalt vajaliku koguse kollageeni võtta ka siis, kui ööbin mujal.

 

Seedeensüümid

… mängivad üliolulist rolli meie seedesüsteemis. Toidu keemiline lagundamine ei leiaks ilma nendeta aset. Lihtsalt öeldes on ensüüm proteiin, mis kiirendab meie kehas keemilisi reaktsioone. Seedeensüümid on seega vajalikud, et suured toidu molekulid saaksid lõhustatud organismile sobivaks. Ensüüme leidub kõikjal, kuid eriti suures koguses just puuviljades, köögiviljades ja teraviljas, millest me peaksime saama ka enamiku ensüüme kätte.

Ensüümid ei paljune organismis, mistõttu peavad organid neid ise pidevalt juurde tootma. Umbes pool seedeensüümidest asub süljes, mistõttu tundub lõpuks ometi loogiline vahepeal levinud dieedinipp: mäluge oma toitu vähemalt 20x, siis kiireneb seedimine. Arvasin noorena, et selle rohke mälumise mõte on toit võimalikult peeneks närida, kuid lisaks sellele aktiveerib see meie seedeensüümide tootmise.

Seedeensüümide rohkus ja toime sõltub paljugi meie seedesüsteemi tervisest, hormoonidest ja stressist.  Terve inimese soolestikus elab 1014 baktereid, mis toodavad umbes 25% kõikidest ensüümidest. Kõhunääre on samuti väga oluline ensüümi tootja. Juhul kui kõhunääre ei toimi hästi, peab soolestiku mikrobioom ensüümide tootmist asendama. Kõhunäärme ja soolestiku mikrobioomi kahjustuste korral oleme avatud haigustele ja allergiatele ning olukord aina halveneb, kui ensüümide aktiivsust ei taastata normaalsele tasemele. Lisaks võib märkida sealjuures ka kaalutõusu, sest ensüümide aktiivsus määrab ka meie ainevahetuse.

Juhul kui keha ensüümide tootmine on vähenenud (näiteks vananemisel või siseorganite võimekuse vähenemisel), saame abi inimspetsiifilistest ensüümidest, mis pärinevad maksast või kõhunäärmest. Inimspetsiifilised seedeensüümid olid kusjuures üks esimesi toidulisandeid, mida ma võtma hakkasin, et puhitust, gaase ja kõhuvalusid enneteda ja leevendada. Alustasin ma Biolatte Hiivaxiga, nagu mu pärmseene postitusest lugeda võisite, mis oli ideaalne ka pärmseene vohamise vastu, sest sisaldab lisaks Cayenne’i pipart, kaneeli ja ingverit, mis kõik on efektiivsed pärmiliste hävitajad. Lisaks on toode pärmi (e pärmseene toidu) vaba, mis on ülioluline pärmseene vohamise vältimiseks. Pärmseenega paistab, et sain olukorra jonksu, ka Dida tabletikuur on nüüdseks läbi!

Seetõttu lõpetasin ka Hiivaxiga praegu ning võtsin kasutusele igapäevaselt hoopis Biolatte Superzymi ning menstruatsiooni eel ja ajal Biolatte Ladyzymi. Need naistele suunatud ensüümid võivad aidata, kui Sul esineb tasakaalutusi hormonaalsüsteemi töös, menstruatsioonivalu, öist higistamist ja tujumuutusi. Nagu nägite, siis eelmine kuu oli mul esimene menstruatsioonivaluvaba kuu. Kas Ladyzymi pärast? Ma ei tea. Aga see oli üks abivahenditest, mis ma kasutusele võtsin. Kõikidest menstruatsioonivaludest vabanemise sammudest kirjutan ma juba eraldiseisva postituse!

 

Kuidas tarbida?

Ensüüme võtan ma pool tundi enne suuremat või raskemat sööki. Päris kerge smuuti, salati või köögiviljade eel ma ensüüme lisaks ei tarbi. Pigem toidud, mille puhul ma olen täheldanud, et juhtuvad gaasid, valud või puhitus tekkima. Kaunviljad, rasvad+valgud, tärklis, töödeldud toidud, küpsetised, maiustused jms. Sünnipäevade või muude söömingute puhul võtan ma neid lausa 2 tk – üks enne sööki ja teine enne magustoitu vms.

 

Piparmündiõli

Veel üks suurepärane nipp, mida ma olen kasutama hakanud, on piparmündiõli! Nii paljud teist soovitasid mulle seda ja mulle meenus, et olen ka kunagi apteekri soovitusel seda tarbinud, kui kannatasin tugevate kõhuhädade käes. Piparmündil on postiivne toime seedetrakti tervisele. See aitab toetada korrapärast seedimist, aitab kaasa seedetrakti normaalsele toimimisele ja seedefunktsioonidele.

Piparmünt aitab eriti veel neid, kes kannatavad IBS-i käes. Uuringud on näidanud, et piparmündi eeterlikus õlis sisalduv toimeaine mentool rahustab seedeelundkonna lihaseid ning selle kaudu aitab parandada sapi voolu, mida keha kasutab sealhulgas rasvade lagundamiseks ning seedimiseks. Selle tulemusel läbib toit keha kiiremini ega põhjusta seedevaevusi. Teatavasti kasutatakse just piparmündiõli valuliste kokkutõmmete, spasmide, alakõhuvalu leevendamiseks ning gaaside ja puhituste korral. Samuti on leitud, et piparmündiõli on efektiivne alternatiiv ravimitele, mis ravivad lihasspasme seedeelundkonnas. Lisaks on võib piparmündiõli leevendada ka menstruatsiooniperioodil esinevaid vaevusi.

 

Kuidas tarbida?

1 kapsel söögikorra ajal või pärast söögikorda. Kindlasti hoidu enne söögikorda tarbimisest, sest piparmündiõli on päris kange ning võib ärritada tühja soolestikku. Ma ühe korra võtsin ja see kõrvetas mul neelu ja magu. Mentoolikrookse pidin päris pikalt kannatama ja need pole just meeldivad.

 

Probiootikumid

… on meie soolestiku kasulikud bakterid, mis toetavad immuunsust ja soolestiku mikrobioomi, osalevad aktiivselt toitainete lõhustamises ning aitavad ära hoida seedeprobleeme. Meie soolestikus esineb veel patogeenseid baktereid, mille rohkus võib põhjustada erinevaid seedehäireid, haiguseid, põletikke jne.  Meie ülesanne on väestada meile kasulikke baktereid tervisliku toidu ja prebiootikumidega. Ebatervislike eluviiside või patogeensete bakterite vohamisel lisaks manustatavate probiootikumidega, et taastada vajalik tasakaal. IBS-i, SIBO, lekkiva soole, düsbakterioosi (või kuidas iganes Sa oma ebatervislike eluviiside tagajärge nimetada soovid) puhul on tekkinud soolestikus haigustekitajate, patogeenide ja toksiinide ülekasv, mistõttu on probiootikumidega suplementeerimine ülioluline, et taastada vajalik tasakaal.

Patogeensed bakterid ja seenelised on tugevad ning neist juba niisama lihtsalt lahti ei saa. Eriti keskmine tänapäevane inimene, kes on läänelikul dieedil (teravilja, suhkru, töödeldud toidu, rasvade ja valgurikas, kiudainete, puu- ja köögiviljavaene), kannatab pidevalt stressi käes, joob alkoholi, manustab antibiootikume, hormonaalpreparaate ja/või ravimeid. Seetõttu on ülioluline veenduda, et probiootikumid, mida sa tarbid, on piisavalt kvaliteetsed, päriselt toimivad ning sisaldavad vajalikus koguses baktereid. Tänapäevase elu”kvaliteedi” tõttu, tarbiksin ma neid aastaringselt koguaeg, sest meie õhk on saastatud, vesi on mürgine ja toit toitainevaene.

Soolestiku mikrobioomi tasakaalustamine on VÄGA pikk ja aeganõudev protsess, mis vajab pühendumust ja järjepidevust. Muuta tuleks nii oma toitumist, elustiili kui ka abistada end toidulisanditega. Kahjuks peab aga tunnistama, et ENAMIK probiootikume turul on TÜHJAD ja täiesti mitte-toimivad, sest:
  1. neis on juba eos surnud bakterid – enamikel toodetel pole bakteritele tagatud ellujäämistingimused (nt kapslis on niiskustase vale) või nad on kahjustunud/surnud juba eraldamismeetodi käigus (tsentrifugaalmeetod kahjustab rakukesta, mistõttu tuleks eelistada filtreerimismeetodil eraldatud baktereid).
  2. inimsoolestikus ellujäämisvõimetud – kui tegu ei ole inimspetsiifiliste bakteritega ning neid on söötmemassist eraldatud tsentrifugaalmeetodil, siis nende rakukest on kahjustunud. Et need edukalt soolde jõukasid tuleb neid kaitsta maohappe eest, selleks on välja mõeldud erinevad meetodid nt mikrokapseldamine ja happekindlad kapslid. Mikrokapseldamine kahjustab veel enam rakukesta ning selline bakter ei ole võimeline soolestikus midagi tegema. Inimspetsiifilisi ning filtreerimismeetodil saadud baktereid ei peagi tegelikult üldse kapseldama ning muid trikke tegema, sest mao pH ei mõjuta nende aktiivsust.
  3. baktereid pole piisavalt palju – enamik turulolevad tooted ei sisalda piisavas kontsentratsioonis olevaid elujõulisi baktereid päevase annuse kohta. See tagab probiootikumile odava hinna, mis on tarbijale küll meelepärane, kuid toode samas üpris kasutu.
  4. ei kasutata piisavas kontsentratsioonis bakteritüvesid või kõrge kvaliteediga tüved puuduvad täielikult – see on probiootiliste toidulisandite suurim probleem. Enamik tooteid kätkeb endas 12-14 (ja ka rohkem) erinevat odavalt toodetavat tüve, mõni suisa 56. Tavatarbija eeldab, et see on kvaliteedimärgis, sest nagu ikka, mida rohkem seda uhkem ju, eks?! Eksite. Erinevad tüved täidavad meie organismis vägagi erinevaid eesmärke. Valida tuleks probiootikum, mis sisaldab kuni 6 erinevat tüve, sest kapsel on universaalsuuruses, kuid iga tüve jaoks on vajalik oma ruum ning lisained. Mida rohkem tüvesid (s.t 12-14, on ka 20+ ja 50+ tüvedega), seda väiksem on kontsentratsioon ja seda ebastabiilsem on kvaliteet.

Seda võite kuulda ükskõik mis eksperdilt, kes antud teemat jagab, kuid kahjuks on keskmine inimene selliste probiootikumide tootjale kerge ja rahaliselt tasuv saak. Probiootikumide puhul jälgiga ennekõike ülalolevaid punkte, mitte hinda 1 kapsli kohta, sest muidu viskate lihtsalt raha maha! Sel teemal kirjutan ma tulevikus kindlasti väga palju pikema ja põhjalikuma postituse, et mitte kunagi enam mitte üks tootja teid ära kasutada ei saaks ja teil oleks ka päriselt kasu toodetest, millesse oma raha ja usaldust investeerite!

Mina olen pärast põhjalikku uurimistööd ja kvaliteedikontrolli jäänud kindlaks Biolatte probiootikumidele. Kuna mu soolestik vajas tervendamist, sooleseinad tugevdamist ning läbikäik kiirendamist, siis tegin esmalt läbi Biolatte Havitall kuuri, mis koondab kokku nii kiudaine (psüllium) kui probiootikumid (filtreerimismeetodil eraldatud inimspetsiifilised piimhappebakterid). Selle psülliumikiud suurendavad ja pehmendavad väljaheitemassi, aktiveerides soolestiku funktsiooni. Lisaks puhastavad need soolestikku, sidudes end kahjulike ühenditega ning viies neid organismist välja. Veel suurendavad kiud osmootset rõhku soolestikus ning piimhappebakterid saavad tänu sellele areneda kiiremini ja tõhusamalt. Toode sisaldab psülliumikesti, -tuuma ja -idusid ning rõhku on pööratud kiu suurusele, milleks on 20 mesh-i. See on ÜLIOLULINE, et kiud poleks liiga väikesed, mis tähendab lekkiva soole puhul leket soolestikust vereringesse. Sealjuures on oluline seda toodet smuutisse, vette või mahla SEGADA, mitte blenderdada, sest muidu peenestad kiud soolestiku jaoks liiga peeneks (hakkab lekkima) ja hävitad elusad bakterid. Kuna toode on ka pärmseene ravi toetuseks, sobis see mulle ideaalselt! Ma ei liialda, kui ütlen, et see toode aitas mul läbikäigu saada regulaarseks nagu kellavärk! Havitalli kuuri ajal ei ole vaja lisaks piimhappebaktereid sisaldavaid tooteid juurde manustada. Jällegi on toode pärmivaba, mida on ülioluline jälgida, kui pärmseen vohab.

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Pärast Havitalli kuuri võtsin ma kasutusele Biolatte Original pimmhappebakterite kapslid. Tegemist on filtreerimismeetodil eraldatud inimspetsiifiliste piimhappebakteritega, mille uuritud ja hoolikalt valitud inimspetsiifilised bakteritüved on kiiresti jagunevad ja stabiilsed ning bakterid maksimaalse efektiivsusega.

Erinevate teadustööde järgi on inimspetsiifilised piimhappebakterid mao- ja sapphapetele vastupidavamad ja kinnituvad paremini käärsoole limaskestale. Krooniliste ning ägedate haiguste korral on olemas ka spetsiaalsed pakikesed, milles on 5 tavakapsli sisu. Suurem doos sobib ka neile, kellel soole läbikäik on aeglasem ning kõht kinnisem ja liikumine piiratud (nt liikumispuudega inimesed).

Nii Havitalli kui ka Originaliga võtan ma lisaks Biolatte Boulardiid. Selles sisalduv Saccharomyces cerevisiae sp. boulardii avaldab head mõju seedesüsteemile, aitab taastada limaskesta, aitab takistada patogeenide verre sattumist ja loob soodsa pinnase mikroorganismidele (nt piimhappebakterid). Lisaks eeltoodule on teadustöödega kindlaks tehtud, et Sc. boulardii omab head mõju põletikulistele soolehaigustele, pärsib patogeensete bakterite ja pärmiliste kasvu ning toetab immuunsust. Head toimet avaldab see ka nahale kippuvate haigustele nagu nt atoopiline dermatiit, psoriaas jne korral.

Kui mind on tabanud haigus või infektsioon, siis võtan ma lisaks Biolatte Subtilist, mis on vastupanuvõimet tugevdav. Bacillus subtilis-t sisaldav toode. Tegemist on soolestiku mikroobi tüvega (ei ole piimhappebakter), mis toodab 66 erinevat looduslikku antibiootikumi – subtiliini. See aktiveerib antikehi tootvaid rakke, hoides seega ära viiruseid ja patogeenseid baktereid. Lisaks toetab tsink rasvhappe ainevahetust, pH tasakaalu ning immuunsüsteemi tavapäraseid toiminguid.

 

Kuidas tarbida?

Piimhappebaktereid tuleks tarbida:

  • seedeprobleemide korral
  • antibiootikumikuuri järgselt – kuna antibiootikumid hävitavad ka sisse võetavad bakterid, siis erinevalt tavaarusaamale, ei ole mõtet nendega koos piimhappebaktereid juurde võtta. Küll aga tuleb pärast antibiootikumide kuuri mikrobioom kindlasti taastada piimhappebakteritega.
  • ravikuuri ajal
  • immuunsüsteemi toetamisel
  • allergiate ja toidutalumatuste korral

Parim aeg probiootikumide võtmiseks on vahetult kuni 30 minutit enne esimest söögikorda, sest bakterite ellujäämisvõime on siis kõrgeim. Kuna kapslis olevad tüved on happekindlad, siis võib kapsleid avada ja raputada pulbri otse suhu, nagu teen mina Boulardii puhul, et see saaks hakata toimetama juba suu, ninaneelu ja söögitoru limaskestadel. Sellisel viisil võiksid toodet manustada ka need, kellel on kõrvetised, reflukshaigus või on tuvastatud helikobakteri vohamine. Probiootikumide võtmise järel tuleks kindlasti süüa, sest tühjale kõhule võivad need tekitada ebamugavust, iiveldust, kõhuvalu. Kui soovid saada ühest kapslist rohkem, siis raputa õhtul enne magamaminekut ühe kapsli sisu väiksesse topsi või pitsi, kalla peale ca 15-20 ml toasooja vett ning hommikul tühjale kõhule võta see lonks endale sisse. Öö jooksul hakkavad bakterid vedelikus juba kehaväliselt paljunema – nii saad ühe kapsli asemel kaks (või isegi kolm)!

Probiootikume võiks tarbida tänapäevase elustiili juures igapäevaselt ja haiguste, pärmseene, kehvema toitumise korral lausa kõrgemas annuses. Püsiva toime saavutamiseks tuleks neid võtta vähemalt 1-2 kuud. Teatud olukordades (nt pikema ravimikuuri ajal) on see aeg kindlasti pikem. Kvaliteetseid probiootikume ei pea külmikus hoidma, mis tähendab, et tegemist on stabiilsete ahelatega ja toode on varustatud probiootikumidele eluks vajalikuga.

 

Sooduskoodid

Mida rohkem ma jagasin InstaStorysid oma seedeprobleemidega, seda enam pöördus mu poole erinevate toidulisandite tootjaid – ütleme nii, et kõik ensüümide ja probiootikumide turu juhtivad brändid. Lisaks ka turu juhtivad kollageeni tootjad. Küll aga tahan öelda, et olen oma põhjaliku uurimistöö teinud ning usaldanud end ülevalolevate brändide kätte oma pikaajalise kasutajakogemuse, toote kvaliteedi ja/või nende tooteid toetavate teadusuuringute tõttu.

Mitmed teist uurisid mult, kas mul on sooduskoodi nendega. Lamberts on mu ammune koostööpartner, kelle kvaliteetseid ja kontrollitud toidulisandeid olen aastaid tarbinud, ning nendelt sain koodi kerge vaevaga: “paljasporgand” annab -15% kõigelt mai lõpuni!

Härm (Biolatte maaletooja) sai minu suureks sõbraks märtsi algul, kui nende eesmärk oli tänada mind olulise töö eest siin platvormil, kus mul on võimalus olnud aidata sadu kui mitte tuhandeid naisi erinevate probleemidega. Nad soovisid mind sel teekonnal toetada ning ilma mingisuguse omakasuta jagada informatsiooni, mis aitaks TEID! Ja see kõnetas mind väga, sest see on ka minu missioon. Sain lähemalt tuttavaks nende tootevalikuga, mille eesmärk ei ole tarbijaid tüssata, teenida tarbijate teadmatuse arvelt omakasu jms. Need on LEGIT tooted! Ja ma võin öelda, et mu seedimine ei oleks siin, kus ta praegu on, ilma nendeta. Minu armastust Biolatte toodete vastu märkasite ka teie ja ilma, et mul oleks olnud sooduskoodi, hakkasite te seda juba ostukorvis sisse lööma. Ja nii otsustas Härm teha teile kingituse ja pakkuda kogu tootevalikule -15% koodiga “paljasporgand”.

Col Du Marine pakkus mulle prooviks oma kõrge biosaadavusega kollageeni juba mõni aeg tagasi, kuid ju siis polnud see Universumil veel ette nähtud, sest pikemalt süvenemata asi koostööni ei viinud. Kui ma aga uurisin soolestiku tervendamise kohta, siis kollageeni tarbimine oli üks peamistest sammudest, mida soovitati. Ja kuna Universum on niiiii imeline ja annab Sulle kätte kõik omal õigel ajal, siis päev pärast mu taipamist võttis Col Du Marine minuga taas ühendust ja uuris, kas ma olen meelt muutnud. Ja ilmselgelt just olingi! Kui uurisin nende kollageeni tausta ja kvaliteeti, siis selgus teaduslikest uuringutest, et tõepoolest on merekollageen kõige parema kättesaadavusega! Nende -10% sooduskood on kahjuks juba läbi, kuid see-eest on meil käimas Instagramis auhinnamäng!

 

Kokkuvõtteks

Suuremad sõbrad, kes mind Instagramis jälgivad, on hästi kursis, kuidas kogu tervenemise protsess mul kulgenud on. Kui sa oled sellest ilma jäänud, siis viska pilk peale mu Instastoryde highlights-ile “IBS”. Lühidalt kurssi viies võin öelda, et mu kõhuvalud, puhitus ja gaasid on jäänud minimaalseks, justkui tavalisel tervel inimesel pärast keerukamat söögikorda, hehe. Mu kõht on igapäevaselt lame, tunne on kerge ja pärast pikemat aega low FODMAP ja lahktoitumist olen suutnud ilma negatiivsete tagajärgedeta taas vähehaaval süüa toiduaineid, mida selle “dieedi” ajal pidin pigem vältima (kaunviljad, arbuus, mango jms).

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Minu tulemus (ei mingit raseda kõhtu enam)

Üldsegi mitte mu eesmärk, aga olen ka kaalu kaotanud (eeldan, et vee arvelt), kuigi ma pole üldse trenni teinud ja olen liikunud vähem kui kunagi varem – kaalunumber on miinus 4 kg. Ma tunnen, et mu keha on vähem paistes ja ei hoia vett nii palju kinni. Seda võib seletada mu sooleseinte tugevnemine, sest kui enam toiduosakesi mu vereringesse ei leki, siis ei pea ka lümfid nii palju vaeva nägema mu organismi puhastamisega.

Nii paljud teist käivad seda rada koos minuga. Seepärast soovin uurida, kas oled juba positiivseid muudatusi täheldanud? Missugused nipid minu kahest viimasest postitusest oled kasutusele võtnud? Jaga meiega oma teekonda ning saame ühiselt teineteist inspireerida ja toetada!

The post Toidulisandid, mis parandasid mu soolestiku appeared first on Paljas Porgand.

Avastamas Eestimaad: Haapsalu ja Läänemaa

$
0
0

Maaeluministeerium kuulutas 2020. aasta Eesti toidupiirkonnaks Haapsalu ja Läänemaa. Eriolukord seadis aga selle tiitli esiletoomiseks omad piirid. Kuna maitsete aasta avaõhtusöök jäi ära ning Läänemaa maitsetega ning kohaliku toorainega sel kevadel tutvuda polnud võimalik, toodi mulle need hoopis koduukse taha kätte ära! Sain proovida palju värskelt valmistatud kala ning muid põnevaid maitseid! Kui jagasin sotsiaalmeedias kogemusi, siis paljud soovitasid mul leida aega, et minna neid ka kohapeale nautima ning Läänemaad avastama. Tuleb tunnistada, et olen oma elus Haapsalus palju käinud, aga siiski väga vähe näinud! Oli aeg seda muuta…

 

Eesti toidupiirkond 2020

Olin otsustanud sõita Haapsalu ja Läänemaad avastama, kui kuulsin, et restoranid on end taas pärast ränka kriisiaega avanud ning piirangud leevenenud. Lisaks juhtus just sel samale nädalavahetusele “Põhjamaade Veneetsia” e nädalavahetus, mil Haapsalu vanalinn on kujundatud hubaselt itaaliapäraseks ning kohvikutes leiab palju itaaliapäraseid eripakkumisi. Tavaliselt on sellel ajal toimunud Haapsalu Veinipidu, kuid eriolukorrast tulenevalt oli loodud sel aastal lihtsalt meeleolu ning veinide degusteerimised. Mastide otsas olid Itaalia lipud, tänavaid kaunistas itaaliapärane muusika ning restoranides pakuti veinidegustatsiooni!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Ajaloolist põnevust lisas kogu tripile rannarootslaste kultuur, mis ei jää üldse mitte kaugele Haapsalust. Pean tunnistama, et ma pole Läänemaad veel avastamas käinud, nõnda sai ka see väljasõitu sisse planeeritud. Mereäärse rahvana leidub seal palju rannakalureid ja isetegijaid, kes pakuvad kõige värskemat merekraami ja oiiiii, kui maitsvat! Piirkonnas toimub sel aastal hulgaliselt toidusündmuseid. Kõik see kokku ongi Eesti toidupiirkond 2020!

 

Haapsalu

Saabusime Haapsallu reedel kell 13, mil oli täpselt õige aeg kosutavaks lõunaks (meie puhul siis hommikusöögiks)! Istusime restorani KaksTeist lillelisele terrassile, mis oli pärast kriisi äsja avatud külalistele. Restoranil võiks küll olla veidi laiem valik taimseid toite, sest isegi mina jäin valiku tegemisega veidi hätta. Roometil oli see-eest aga raske valikut teha, sest kõik isutas. Pean esile tooma nende risotto, mis viis keele alla! Mina, kes ma kunagi risotot ei telli, sõin Roometi tellitud risoto peaaegu et üksinda ära! Ma oigasin ja mõmisesin seda süües ikka korralikult. Veel viis keele alla nende pesto, mida pakuti ciabatta kõrvale. No lihtsalt VAU!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Kõhud täis, seadsime sammud lähedal asuva vastrenoveeritud Haapsalu linnuse poole, kus ootas meid eriti vahva giid. Ütlen ausalt, et me pole pea kunagi giidiga ringi liikunud, kuid uskumatu kui palju lisaväärtust see annab! Eriti kui giid on kirglik selles, mida teeb. Kindlasti soovitan linnuse muuseumi just giidiga läbi käia, et saada kätte maksimum!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Seejärel rentisime me ülejäänud päevaks Rakser Sport spordipoest jalgrattad, et minna omal käel Haapsalu linna avastama. Külastasime Haapsalu promenaadi, Väikest Viiki, Haapsalu raudteejaama ja sõitsime vast kogu vanalinna ka läbi. Ma olin sõnatu, kui kaunis Haapsalu on! Kui merelähedane, kui roheline, kui vaikne, kui sõbralikud kohalikud on, kui ilus linnapilt on – palju, palju, palju kohvikuid. Küll me võtsime palju aega, et lihtsalt istuda mere ääres ja hingata sisse seda ilu, mis Haapsalul pakkuda on. 

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Sama päeva õhtuks olid Itaalia lipud juba vardas, itaaliapärane muusika täitis kogu linna ning restoranid tegid veel viimaseid ettevalmistusi Põhjamaade Veneetsiaks. Meie õhtusöögikohaks oli palju kiidetud Hapsal Dietrich kohvik. Pean ütlema, et see koht on kiitust väärt. Teenindus oli superhea ning toidud samamoodi. Seekord pistsin ma Roometi antrekoodi taldrikult brokoliinid ja maguskartulifriikad nahka. Need oli lihtsalt suurepärased, küüslaugused ja soolased. Oeh… nii head! Me teadsime juba ette, et see õhtu läheb käest, kui nägime pärast korralikku õhtusööki veel nende isuäratavat koogiletti… Kuna olime kurguauguni toitu täis, siis otsustasime võtta koogilõigud kaasa meie majutuspaika, Reta külaliskorterisse. Valisime välja kolmešokolaaditoorjuustukoogi ja pähklitoorjuustukoogi. Kolmešokolaadikook on nüüdsest minu uus lemmik! See sulas suus ja selle maitsete kombinatsioon oli lihtsalt taevalik. Kindlasti pean seda veel kunagi saama.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Aga pean tunnistama, et vastupidiselt minu suhkruvabadele ja kõige jama vabadele kookidele, tekitab selline suhkrupauk ikka metsikult halva enesetunde. Mul hakkas koogist lausa nii paha, et pidime minema õue jalutama. Küll aga olen selle eest megatänulik, sest muidu poleks me viitsinud kell pool 1 enam sellest imeilusast Reta apartemendist välja minna ning meil oleks jäänud Haapsalu ööelu täitsa kogemata!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Kuna me kaks ju uudiseid (üldse meediat) ei jälgi, siis polnud meil õrna aimugi, et just sel nädalavahetusel avasid end ka baarid ja klubid ööeluks. Kõnnime mööda rahulikku peatänavat, kui ootamatult on ümber nurga metsik läbu ja trall. Inimesi oli hordides ja no 2+2 asemel viljeleti pigem 10+0,1. Poleks arvanud, et Haapsalus üldse nii palju noorigi on! Aga on ja kõik lokatsioonid olid rahvast täis. Jalutasime mööda öist vanalinna ning lõpuks jõudsime ka Kuursaali, mis oli tõeline Telliskivi vibe! Keerutasime korra isegi jalga, kuid kuna väsimus oli nii suur ja varahommikul avastusretked pidid juba jätkuma, siis otsustasime “koduteed” minna.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Laupäeval ärgates, tundsin ma kooki ikka veel söögitorus istumas ning hommikusöögi isu polnud üldse. Umbes kella 12ks suutsime end siiski püsti ajada ning minna plaanipäraselt Beguta Taimetoidukohvikusse, mida olen varemgi külastanud ning väga rahule jäänud! Töötajad seal olid väga armsad ja kirglikud ning toidud muidugi ülihead. Tahtsin lõpuks ometi ära proovida kikerhernejahust omletti. Pean tunnistama, et see mulle muljet ei avaldanud. Munaomlett maitseb oluliselt rohkem. Küll aga oli imeeeeehea nende rebitud kaeraga must burger! Lisaks maitses meile mõlemale meeletult nende menüü uustulnuk – vegan vorstikesed. Ma unistan sellest, et neid juba jälle süüa. Ja muidugi ei saa jätta mainimata nende toidu kõrvale pakutavat karaskit, mida ma suutsin ka lõpuks 2 viilu näost sisse ajada. Aaa, ja täitsa unustasin, et meil ei lubatud lahkuda ilma, et ma oleksin proovinud nende Bounty kooki! See oli lausa suus-sulav! Ka minu koogiraamatus on vegan Bounty kook olemas, küll aga suhkruvaba, kuid niisama maitsev. 

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

 

Läänemaa

Pärast brunchi võtsime me sihi Dirhami poole. Tee peal oli plaanis külastada ka Marimetsa raba matkarada, kuid ilmal olid teised plaanid. Nii pea kui olime kõndinud esimese kilomeetri metsa vahele, tabas meid paduvihm ja pidime tagasi ruttama, sest me polnud just vastavas riietuses et muda sees märjaga tallata. Pluss see rada oli ikka päris üksluine, kuigi teadsime, et lõpp-punkt on seda väärt! Ju siis mõni teine kord.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Selleks ajaks, kui me jõudsime Dirhami lähistel Roosta Puhkekülasse, oli päike jälle väljas. Kuulsime, et Roosta Puhkeküla rannas on eriti vinge SurFar surfibaar. Ja tõesti kukkus meil seda nähes suu ammuli! Eriti armas pereettevõtmine, millega on kõvasti vaeva nähtud. Justkui oleks kuskil Byron Baysse ära eksinud. Koht oli tõeliselt hipi-surfi vaibi ning töötajad/omanikud jällegi nii sõbralikud ja lahedad. Tegime seal kerge lõuna ehk siis mina ei tellinud peale taimse latte midagi ja Roomet tellis endale pitsa, ribid ja maguskartulifriikad. Õnneks ma suutsin teda kanatiibadest välja rääkida… Ja õnneks oli ta nii armas ja lasi mul jälle kõik oma friikad ära süüa, hehe! Jaaa, jah, ma võtsin ühe ampsu ta pitsast ka, aga see ei lähe arvesse!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Kõhud täis, võisid seiklused jätkuda Roosta Seikluspargis! Kuid ega need seiklused pikaks ei jäänud. Juba umbes kolmandal rajaosal mõistsin ma, et olen vanaks jäänud. Kuhu on kadunud see noor seiklushimuline ja adrenaliinitulvi täis Merilin, kes ei kartnud kõrgust, hüppeid jms. Ma hoidsin rada kinni literally mingi 30 minutit nii, et väikesed tüdrukud läksid must mööda ja tegid mulle silmad ette. Lõpuks tuli instruktor mulle järele, kuid ühisel pingutusel suutsin ma väikeste mööndustega rada jätkata ja hiljem tegime ka musta ehk kõige karmima raja ära. Minge vaadake täpsemalt mu IG storydest, kui palju jama minuga oli, haha!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Kokku läks meil Seikluspargis u 2 tundi ning seejärel sättisime end Dirhami poole Dirhami Kalakohvikusse, mida oleme oodanud alates päevast, kui mulle saadeti koju pakk Dirhami kalaampsudega, mis viisid keele alla! Meid ootas seal kolmekäiguline menüü degustatsioon ehk siis läbilõige kogu menüüst. Maitsesime ka kohalikku siidrit ja õlut ning nende uusi kokteile nii alkoholiga kui alkoholivabu!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Kogu menüüst maitses mulle eriti palju suvikõrvits, spargel, porgandid ja muidugi KÕIK nende kalad, kuid eriti veel lõhe. Selles olime Roomiga ühel meelel. See oli kõige imelisem värske lõhe, mis ma elus söönud olen. Magustoiduks toodi jällegi meile ette kogu valik. Õnneks on Roomet põhjatu auk, ta sõi ära poole eelroa valikust, 2 ja kolmveerand pearooga ning 2 ja kolmveerand magustoitu, haha! Ma proovisin kõikidest magustoitudest ampsu ning võtsin ette vaid oma lemmiku, milleks osutus kaera ja rabarberi krõbedik koos vaniljekastmega. Roomet sõi veel lisaks beseed astelpajukreemiga ja mannavahtu piparmündipiimaga.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Kõhud paistes, vestlesime me pikalt veel Annelyga, Dirhami Kalakohviku ja Külalistemaja omanikuga. Ta oli niii armas inimene ja uskumatult põnev oli kuulda tubli ettevõtliku naise tegemistest ja kogu Dirhami kompleksi saamisloost. Elasime talle täiega kaasa ning vestlesime seal veel oma 2h. Kokku istusime me Kalakohvikus seega 5h! Kui kell sai 1, siis oli viimane aeg lahkuda, et hommikul vähegi värske peaga uusi seiklusi alustada. Ööbisime seal samas uudses Dirhami Külalistemajas, kus tervitas meid kõige armsam majaperenaine üldse – nii üdini rõõmus ja lustakas!

Magasime ülihästi, kuna toas käis ventilaatori kaudu värske ja jahedam õhk läbi ning aknad olid täispimendavate kardinatega täielikult kaetud. Ärkasime u kl 10 ning, ülla-ülla, meid ootas järjekordne söömaaeg. See sama perenaine valmistab kõikidele külalistele ise uhke hommikusöögilaua, kust otse loomulikult ei puudu Rootsi lauale võrdväärne kalavalik. Veel pakkus ta soojasid täistera croissante, värskeid puu- ja köögivilju, putru, praemune peekoniga, laia joogivalikut ja ka singivalikut. Seega kõigile midagi. Ühe sõnaga… Room sõi end jälle kooma! Kuna me olime viimased, kes sööma jõudsid, siis ei saanud ta lubada, et taldrikutelt midagi ära viskamiseks läheks ja ta võttis oma kohustuseks need tühjaks süüa. Oeh.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Ja olimegi valmis oma viimaseks seikluseks, milleks on Osmussaare külastus! Mitte kõige tavapärasem asi mida teha, sest saare külastuseks on vaja saarevahi Rita Koppeliga eelnevalt kaatriga kohale saamine kokku leppida ning siis soovi korral ka terve saare tuur. Saare külastus saab aga toimuda vaid tuulevaikse ilmaga, mistõttu meie sõit lükkuski edasi laupäevalt pühapäevale ja korraldasime kõik oma plaanid ümber. Sellest polnud aga midagi, sest ilma ei jäänud me millestki. Väljasõit toimus sealt samast Kalakohviku eest Dirhami sadamast. Dirhami Kalakohvikust pandi meile kaasa veel ka korralik korvitäis piknikumanti ning meie termostass täideti jääkohviga. Meie olime igati valmis ja ootusärevil!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

 

Osmussaar

… on Eesti loodepoolseim, suuruselt neljateistkümnes metsavaene, pigem võsastunud kadakaterohke saar. See piklik saareke on kõigest 4.8 km². Saarevahi Rita abikaasa tuli meile kaatriga Dirhami sadamasse kella 12ks järele. Sõitsime läbi hüplevate lainete u 25 minutit Osmussaarele nii, et kohale jõudes oli kohv otsas – pool sellest jõin mina ja ütleme nii, et ülejäänud sellest ei joonud Roomet, haha! Merehaiged võiksid vastavad tabletid igaksjuhuks kaasa võtta.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Saarele sõidab külastajaid pidevalt. Nii et, kui me maha tulime, astusid eelnevad külastajad juba kaatri peale, et tagasi mandrile sõita, s.h pisikesed fännpoisid, kes mind plaksutades vastu võtsid, haha! Juba esimene vaatepilt saarele oli hingemattev. Sealne rahu, õhk ja maa on midagi hoopist teistmoodi. See oli justkui Eesti oma Bali (mida ma muidugi külastanud pole), kuid mis on väga sobilik sügavaks puhkamiseks ja meditatsiooniks. Saarel elabki vaid Rita oma perekonnaga e kokku 5 inimest! Sinna pole täna võimalik osta ega rentida krunti, sest terve saar on looduskaitseala. Rita on näinud kurja vaeva, et hoida saart väljaspool ohtu inimtegevuse poolt, kuid samas pakkuda külastajatele põnevust ja avastamist.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Kui soovid saart avastada nagu tõeline maadeavastaja, siis soovitan väga Rita neljaveolise Jeepi kasti hüpata ja sellega saarele tiir peale teha justkui autosafaril! Ta näitab ära kõige vingemad paigad, räägib kõigele taustaloo ning ta on üldse üks fantastiliselt äge, elav ja positiivne naine, kes veel paarkümmend aastat tagasi elas Õismäe korteris, kuid on leidnud oma südamele uue kodukoha. Kes autokastis sõita ei taha või tahab omapäi avastada, saab ette võtta avastusretke matkates jalgsi. Saar on piisavalt väike, et jõuda kõike teha ja näha ühe päeva jooksul! Kuigi saarel pakutakse ka majutusvõimalusi, nii et võid võtta ka aja maha, kui soovid!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Saar on tõeline pärl – muru hoiavad madalal lambad ja šoti mägiveised, keda silmad läbi saare vabalt liikumas, seal on avastada palju looduslikke vaatamisväärsusi, põnevaid militaarobjekte, vana kabeli varet koos kalmistuga, kellatorni. Meie vaieldamatult lemmikuks olid ikkagi militaarobjektid, mille kolossaalsus paneb ohkama ning mis viib tagasi ajalukku ning paneb hindama seda vabadust, mis meile antud on.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Teise maailmasõja ajal saar militariseeriti, kohalikud elanikud sunniti lahkuma ja rajati rannakaitsepatareid. Kogu okupatsiooniaja oli saar tsiviilelanikele keelutsoon nagu enamus Eesti rannikust ning hinnanguliselt paigutati saarele ligi 800 meest. Osmussaar jäi nõukogude armee kätte 1941. aasta detsembrini ning Saksa okupatsiooni ajal, 1942. aasta kevadel said allesjäänud osmussaarlased loa saarele tagasi pöörduda. Palju oli selle aja jooksul muutunud – suurem osa ehitistest oli varemeis, sh kabel ja kellatorn, mis mõlemad on tänaseks päevaks renoveeritud ja külastatavad.

Kõige uskumatum vaatepilt oli muidugi venelaste rajatud ja hilisemalt ka lammutatud suurtüki kauglaske kahur. Kahurit ennast enam seal pole, küll aga on avastamist väärt selle alune, mis oli omal ajal koduks u 150-le sõdurile. Selles kolmekorruselises maa-aluses rajatises oli olemas köök, elutoad, püssirohukelder jpm.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Ja kõige uskumatum on, et sinna alla on võimalik veel pääseda! Eeldaks, et see on ohutuse tagamiseks suletud, kuid ei, täitsa ligipääsetav, kui seal all just ei uputa. Meil paraku ei õnnestunud sinna pääseda, sest vaatepilt oli kergelt märg… Küll aga umbes kuu pärast on vesi juba madalam ja pääseb sisse kõikidesse ruumidesse peale püssirohukeldri. Üks jälgijatest saatis mulle Instagrami ka pilte ja videot oma eelmise aasta külastusest sinna ja see nägi päris õõvastav välja ikka! Kindlasti aga soovitan piilumas käia, kui pimedust ja kitsaid maa-aluseid ruume ei karda!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Ma liiga detailideni välja minna ei taha, et ka teil oleks, mida avastada! Seega siinkohal lõpetan oma seiklusjuttude vestmisega. Tahan vaid öelda, et Haapsalu ja Läänemaa pakkus mulle enamat, kui ma kunagi oleksin oodanud. Ma armusin nii ära, et ei suuda oodata, millal jälle tagasi minna. Poleks uskunud ka, et nii pisikesel saarel, nagu Osmussaar, on niiiii palju pakkuda. See võiks olla igaühe bucket listis, kes vähegi armastab looduslähedust ning ajalugu. Mul on nii hea meel, et mul oli võimalus saada osa nii vingest nädalavahetusest ning loodan siiralt, et see postitus ajendab ka teid, kallid lugejad, Eestimaa looduskauneid kohti rohkem avastama ning ehk ka Haapsalule ja Läänemaale pilgu peale heitma!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-haapsalu-läänemaa-eesti-reis-reisimine-restoran-vaatamisväärsus-muuseum-linnus-meri-tripp-osmussaar-roosta-seikluspark-dirhami-kala-kohvik

Reisi pidin ma nagu ikka lõpetama 2-päevase veepaastuga, sest mu soolestik ei kannata niimoodi teistmoodi toitu seedida. Seda tunnistab ka kõhukinnisus, mis sai meie tripiga koos alguse. 5 päeva ei mingit väljaheidet ja tunne oli justkui kannaks elevanti kaasas. Samas Roomet, kes sõi minust 10x rohkem, palju liha, saia ja kõike, mis ette jäi, ei vaevelnud mingi kõhukinnisuse ega valude käes. Võta näpust! Vähemalt sain ma paastu lõpuks Senna tee abil ka oma kilose häda väljutatud ja jälle on jube hea olla. Paast välistas ka paarikilose kaalutõusu ning nüüd võib rõõmsalt jälle tavapärase toitumise juurde naaseda.

Palju emotsioone, videoid ja lisapilte leiate nagu ikka mu Instagram Highlights alt “Haapsalu” ja “Läänemaa”. Seniks aga järgmiste retkedeni!

The post Avastamas Eestimaad: Haapsalu ja Läänemaa appeared first on Paljas Porgand.

Jumalannad, ärkame!

$
0
0

Mul on suurim rõõm korraldada oma kallitele lugejatele ja suures mõttes ka ustavatele sõbrannadele (sest ma ometi jagan teiega pea kogu oma elu) südant soojendav nädalavahetus, mil tuleme kõik kokku ja veedame üheskoos imeliselt aega!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-vaimsus-spirituaalsus-jooga-pühajärve-otepää-väevilla-vestlusõhtu

Rahulik, lõõgastav ja sisemaailma avardav nädalavahetus vaikses Lõuna-Eesti villas väekate naiste seas ootab Sind! Saa osa eksklusiivsest ja intiimsest vestlusõhtust minu ja Roometi emaga, mu suure õpetajaga, Merje Poomiga! Üheskoos me korraldame 18-le naisele (kahjuks rohkem väge me ei suuda käsitleda, hehe!) põneva vestlusõhtu, kus jagan teiega kõige haavatamat teekonda oma elust – toitumishäired, katkised suhted, lapsepõlvetraumad, vaimne ärkamine, enesevihkamisest enesearmastuseni, võltsist tõeliseni, ohvrist jumalannani, ilusad ja valusad õppetunnid, õnne leidmine ja palju muud!

Samal ajal naudite teie hõrgutavat 3-käigulist täistaimset ja tervislikku õhtusööki, mille kirss tordil on minu kõige viimasest ülipopulaarsest retseptiraamatust täistaimne suhkru- ja gluteenivaba tort! Te oleksite üks väheseid, kellele ma isiklikult kokanud olen! Õhtusöögi ja vestlusõhtu vahele lahutab meelt Sven Rannari akustilise ja muheda etteastega.

Kõhud täis, ootab teid ees tõeline lõõgastus – kuumaks on köetud soome saun, turbasaun ja infrapunasaun! Naudi enne või pärast sauna veel hilisõhtust suplust Pühajärves (villast kõigest 7 min kaugusel), mille temperatuur on soojem kui mõnel vannivesi! Ööbimine on kahestes tubades – kes ööbib seal vana sõbrannaga, kes samal õhtul saadud uue sõbrannaga.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-vaimsus-spirituaalsus-jooga-pühajärve-otepää-väevilla-vestlusõhtu

Hommikul ootame varajasi ärkajaid meiega päeva tervitama Pühajärve ääres energiajooga saatel! Unimütsid võivad jääda veel põõnama. Kõik ärkajad saavad sellegipoolest alustada päeva terviseshottide, puhta mahla ja smuutidega. Pärast joogat koguneme tagasi villasse, kus serveerin teile oma kõige kõige lemmikumaid täistaimseid pannkooke ja oma pudruraamatu kõige erilisemat putru!

 

 17. juuli kell 16:00 – 18. juuli kell 13:00

Täpsem tegevuskava:

  • Uksed avatud alates 16:00 (palume saabuda hiljemalt 18:00)
  • Saabumisel tervishot
  • 18:30 algab vestlusõhtu Paljas Porgandiga, mida saadab Merje Poom (kestvus ~2h)
  • Muusikalist vahepala pakub Sven Rannar
  • Vestlusõhtu ajal naudivad külalised 3-käigulist täistaimset ja tervislikku õhtusööki
  • Õhtu jooksul avatud saunakompleks (Soome saun, turbasaun, infrapunasaun ja kuumakivi lamamistoolid)
  • Ööbimine Väevilla 2-kohalises toas
  • 8:00 soovijatele varahommikune energiajooga “5 tiibetlast” Pühajärve ääres Merje Poomi juhendamisel (vihma või külma ilma korral toimub siseruumides, kuid palume sellegipoolest varuda soojad üleriided)
  • Varajastele ärkajatele on avatud tervislik mahla- ja smuutibaar
  • 10:30 tervislik täistaimne pannkoogi- ja pudru hommik + kohv/tee
  • 13:00 check-out
  • Valikuline: rannakülastus, järves ujumine, võrkpall, SUP (asjad saab jätta villasse hoiule)
Hind:
120 eurot jumalanna kohta
Korraga suudame hoolitseda vaid kaheksateistkümne jumalanna eest, seega kiirusta ja broneeri oma koht juba täna, kirjutades oma soovist kuningannad@gmail.com

The post Jumalannad, ärkame! appeared first on Paljas Porgand.

RETSEPT: Rabarberikoogi puder

$
0
0

No ei jäeta mind Insta DM-ides enam pärast neid storysid rahule, hehe! Seega mis mul üle jääb, kui seda retsepti teiega jagada! Jah, ma olen parimate maitseelamuste korral oma näoilmete ja häälitsustega väga ekspressiivne. Aga kuidas muidu mu kaaslane ja sina, kallis inimene teisel pool ekraani, peaksite mõistma KUI HEA mingi toit on?! No vot! Seega mu oiged, tilkuv ila ja kuklasse ulatuvad silmad on igati asja eest!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-retsept-postitus-lihtne-kiire-rabarber-kaerahelbed-puder-hommiku-söök-tervislik-suhkru-gluteeni-vaba-taimne-vegan

Käes on rabarberi hooaeg! See retsept sündis suuresti tänu mu armsale emale, kes tõi mulle oma aia rabarberit. Need on tal imekombel alati niii magusad ja head. Muidugi ei saanud ma neist ära öelda. Kuigi ma ei teadnud mis ma nendega peale hakkan, siis kokana ei saa ma ju ometi minna retsepte guugeldama, vaid pean panema ise oma peakese tööle, et saada hakkama järjekordse täistaimse, suhkru- ja gluteenivaba retseptiga, mida juba niisama lihtsalt netiavardustest ei leia!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-retsept-postitus-lihtne-kiire-rabarber-kaerahelbed-puder-hommiku-söök-tervislik-suhkru-gluteeni-vaba-taimne-vegan

Rabarberilt koor maha, noaga väikesteks tükkideks ning kookosõliga kaetud kuumale pannile! Ja minutitega on olemas soe, magushapu ja ülimõnus rabarberi”moos”. Seejärel röstisin kaerahelbed, mida serveerisin koos rabarberimöksi ja vanilje maitselise riisipiimaga. Kuna kaerahelbed läksid piima sees pehmeks ja meenutasid rohkem putru, siis mõtlesin, miks mitte kohe sellest putru teha? Rabarberimögina võid segada pudru sisse või asetada pudru peale. Ka vaniljekaste on täitsa valikuline!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-retsept-postitus-lihtne-kiire-rabarber-kaerahelbed-puder-hommiku-söök-tervislik-suhkru-gluteeni-vaba-taimne-vegan

Kes suvel kuuma putru süüa ei armasta, siis sellest retseptist võib valmistada ka ideaalse üleöö pudru. Selleks rösti kaerahelbed (võid jätta ka röstimata) ning sega piimaga. Pane purgi põhja rabarberimögin ja selle peale kokku segatud puder. Kõige peale võid lisada ka vaniljekastme ja väheke kaneeli. Kata kile või kaanega ning hommikul naudi jahedat kosutavat magustoiduputru!

Rabarberikoogi puder
 
Ettevalmistus
Küpsetamine
Valmistamisaeg
 
Eriti lihtne, kiiresti valmiv, hooajaline, suussulav ning tervislik puder, mis on lisaks täistaimne, suhkruvaba ja gluteenivaba! Maitseb just nagu rabarberikook ilma süümepiinadeta!
Autor:
Retsepti tüüp: Hommikusöök
Kogus: kahele
Koostisained
  • 400 g rabarberit
  • 80 g (gluteenivabu) täisterakaerahelbeid
  • 20 g (gluteenivabu) kaerakliisid
  • u 150 ml taimset piima
  • näputäis Himaalaja soola

    Serveerimiseks:
  • 6 spl vaniljekastet/-jogurtit
  • näputäis kaneeli
Valmistamine
  1. Koori rabarberid ja viiluta.
  2. Kuumuta pannil kookosõli.
  3. Lisa rabarber pannile ja alanda kuumust.
  4. Kuumuta neid u 5 minutit kuni kokku kukkunud ja pehmenenud.
  5. Samal ajal rösti kaerahelbed (valikuline).
  6. Sega kaerahelbed potis kliide, piima ja soolaga. Magusa hamba korral lisa ka soovipärast magustajat.
  7. Kui puder valmis, siis sega rabarberimögin putru või aseta peale justkui moosi.
  8. Soovi korral lisa ka vaniljekastet, -pudingit või -jogurtit.
  9. Puista peale kaneeli ja ongi valmis imeline magustoidu koha väärne hommikupuder!
Märkused
Putru võid serveerida ka üleöö ehk jaheda pudruna, mida on kiire ja kerge süüa, kui hommikusöögi tegemiseks aega ei ole. Loe lähemalt postitusest!
Toitumisalane teave
Kogus: 1 portsjon Kalorid: 414 kcal Rasv: 18 g Küllastatud rasv: 10 g Süsivesikud: 46 g Suhkur: 3 g Kiudained: 9 g Valk: 18 g

 

The post RETSEPT: Rabarberikoogi puder appeared first on Paljas Porgand.


Menstruatsioonivaludest TÄIELIK vabanemine

$
0
0

Päris vana teema juba, aga uskumatu, kui kaua võttis minu jaoks aega, et leida lahendus, mis toimib 100%! Seni aga iga kuu valudes vaevlemist ja valuvaigistite manustamist, mis on tegelikult mulle nii vastukarva. Olen varasemalt rääkinud endometrioosi kahtlustest, kuid õnneks arstlikud ülevaatused seda ei kinnitanud (soovitan aga lugeda kõigil, kel on igakuised tugevad valud). Siis hakkasin otsima alternatiivravi, sest mitte üks valu ega haigus ei ole normaalne! Mul ajab harja nii punaseks, kui keegi ütleb: “Menstruatsioonivalud ongi normaalsed”, “Akne ongi normaalne”, “Söögijärgne puhitus ongi normaalne” jne. Ei! Normaalne on hoopis, et Sina oled õnnelik, tunned end hästi ning ei kannata!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Võtsin ette vajalikud meetmed ja leidsin läbi emotsionaalse stressi ja valu vabastamise endale abi – vabanesin suurematest valudest, KUID mitte täielikult! Ikka oli kombeks, et päev enne kuufaasi tekkis õrn ebamugavustunne, millele järgnesid kohutavad krambid, uugav sisemine valu ja progesterooni üleküllusest kõhulahtisus. Poppisin küll pille, aga valu tuli ikka ja jälle tagasi. Nii veetsin päeva Dolmeni paki seltsis ja teadsin, et kõik päevased tegevused on juba eos tühistatud. Ma tean, et ma olen veel üks õnnelikke. sest paljud naised on teinud kiirabisse justkui subrscription-i, sest kord kuus käiakse külas ja tehakse valuvaigistavat süsti. Muu lihtsalt ei aita. See. Ei. Ole. Normaalne. On aeg oma elu ja selle kvaliteet jällegi enda kätesse võtta ja teha 1:0!

Naise menstruatsioon on tema igakuine tervisekaart! Kas sinu menstruatsioon on korrapärane, valutu, normaalset värvi ja normaalses koguses ehk üleüldse tervislik? Kui mitte, siis peegelda oma valikuid ning mõtle järele, mida sa peaksid oma elustiilis muutma, et olla tervislik?

 

Mikrobioomi seos naissuguhormoonidega

Sellised hormonaalsed häired ja “naisteprobleemid” olid kuni 1960ndateni erandlikud, kuid on nüüd laialdaselt levinud. Seda “tänu” sünteetiliste ainete laialdase kasutamise nii toiduainetööstuses kui ka loomulikult meditsiinis ja põllumajanduses, kogu meie keskkonnas! Mikrobioom ei asu vaid meie soolestikus, vaid üle kogu meie keha (nahal, suus, soolestikus jne). 1960ndatel, mil sai hoo sisse kiirtoidu- ja ravimitööstus, muutus inimeste toidulaud äratundmatuseni. Ka antibiootikumide ja antibeebipillide tarvitamine muutus laialdaseks, mis oli suureks põhjuseks, et terveks olemiseks vajalike bakterite ja hormoonide tootmine ning tasakaal läks paigast ära ja naisteprobleemid muutusid ülemaailmseks “pandeemiaks”. Nagu ka “The Gut Solutioni” 13-tunnises webinaris selgus, siis kõik saab tõesti alguse meie mikrobioomist – ka tupeseen, PCOS, PMS, endometrioos jne!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Kui sul on vaginaalne mikrobioom paigast, siis on see paigast ka su soolestikus. Paljud võitlevad oma probleemidega lokaalselt, ainult selleks, et probleem mõne aja pärast naaseks. Me peame alustama soolestikust, kus elab suurim osa meie mikrobioomist, mis mõjutab mikrobioomi ka ülejäänud kehas. Iga probleemi puhul tuleb läheneda süstemaatiliselt ja ravida probleemi täitsa selle juurest alates! Kui sul on üks süsteem paigast ära, on terve keha paigast ära, sest me oleme terviklik süsteem, mitte mehaaniline juppide kogumik nagu paljud arstid meid näevad. Kui sul on põlves põletik, siis vaata üle oma toitumine, une kvaliteet ja stressi tase, mitte ära määri peale Fastum geeli! Kui sul on depressioon, siis vaata üle oma endokriinsüsteem, toitumine, mikrobioom ja otsi vaimset tuge ja abi, mitte ära ulatu rahustite ja antidepressantide kallale. Kui sul pole sobivaid mikroobe, kes serotoniini toodaksid, siis sa ei saagi õnnelik olla. Su ajukeemia pole paigast (see on müügitrikk, mida on ka teadlased tõestanud), vaid su toitumine ja elustiil on. Me oleme nii kergekäelised ulatuma plaastri järele, kuigi haav on veel puhastamata ja kinni õmblemata.

Arst rääkis webinaris, kuidas ta on ravinud laparoskoopia järjekorras ootava naise endometrioosi enne operatsioonile minekut täielikult terveks! Naine, kes iga menstruatsioon oksendas, minestas ja sai kõige tugevamaid valuvaigistavaid süste. Muutes tema menüüd drastiliselt (teraviljad, suhkur, alkohol jms välja), vahetades välja kogu kodukeemia ja kosmeetika ning toetades teda vajalike toidulisanditega (probiootikumid, seedeensüümid jms), võis ta valud ja endometrioosi unustada sootuks kahe kuuga.

 

Keskenduses soolestikule, kadusid ka menavalud

Kui ma alustasin oma soolestiku tervendamisega, siis mu soolestiku tervise funktsionaalne nõustaja Küllike Põlma uuris minult muuhulgas ka menstruatsiooni kulu kohta. Rääkisin talle, et viimased poolteist aastat on mu menstruatsioon olnud äärmiselt valulik ja ebameeldiv. Sel ajal on olnud ka rinnad turses ning ca nädal enne on välja löönud akne. Ta seostas minu tunnuseid soolestikuga ning soovitas mulle lisaks teistele toodetele ka ensüüme (mis need on ja milline on nende toime, loe SIIT) – igapäevaselt võtan tugevama toidukorra ajal 1 kapsli Biolatte Superzymi ning mõned päevad enne menstruatsiooni ja selle ajal asendan selle Biolatte Ladyzymiga (koodiga “paljasporgand” kõik Biolatte tooted -15%).

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Vahet ei ole, mis vanuses naine on – teismeline tütarlaps, noor/vanem fertiilses eas naine või kliimaksile lähenev või infertiilses eas olev naine – Ladyzym mõjub igas eas naistele. See leevendab tsükli ja naissuguhormoonidega seotud vaevuseid nagu PMS, kõhuvalu, tundlikud rinnad, tursed, peavalu, migreen, spasmid jne.

Teatud osa eelhormoone toodetakse käärsoole alanevas osas sealolevate mikroorganismide poolt. Kui antud piirkonnas tunned valu, puhitusi, ebamugavustunnet, siis võib see viidata bakterite ülekasvule ehk düsbioosile. Samas piirkonnas mõjutab düsbioos ka mh emakakaelavähi, rinnavähi teket ja muid tervisehäireid. Düsbioos on kõhukinnisuse või tasakaalustamata toitumise tagajärg, nagu näiteks siis, kui tarbida kiirtoitu või E-aineid, muid kemikaale rohkelt sisaldavat toitu või ka toitu, mis on küll tervislik, kuid antud inimese kehale ei sobi (näiteks toidutalumatuste korral). Ladyzymis sisalduvate ensüümide hoolikalt valitud kombinatsioon ja kogus mõjutab naiste suguhormoonide talitlust mh läbi toitainete omastamise ja soolestikus olevate patogeenide poolt toodetud molekulide lagundamise ning selles peitubki toote võti. Igaüks on erinev ning reageerib erinevalt, kuid statistika Biolatte ensüümide kasutamise tulemuste osas on muljetavaldav!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Võtnud lisaks ka kõiki ta soovitusi soolestiku ja seedimise osas kuulda ning implementeerides tema nõu oma igapäeva juba kuid, nägin tohutut edu seedesüsteemi talitluses ja ka oma füüsises. Mu kõht ei lähe enam ammu niimoodi paiste nagu varem, mu keha pole pidevalt vett täis ning mul pole gaase ja kõhuvalusid pärast ükskõik kui tervislikku toidukorda. Lisaks kõigele ma kakan nagu normaalne inimene – vähemalt kord päevas! Insta jälgijad ehk mäletavad mu kohutavaid kakaseiklusi, kus ma võisin oma igapäeva toitumise juures kakada vaid kord nädalas ja olin sunnitud jälle kõhulahtistite abil hakkama saama…. Kõigele lisaks on ka kaal alanenud! Minu soolestiku teekonnast ja kõikidest mu nippidest saate lugeda täpsemalt juba SIIT!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Ja täiesti uskumatul kombel üks päev hakkas mul menstruatsioon lihtsalt niisama. Ma võtsin juba soojakoti ja Dolmeni endaga kaasa, kuna ööbisin kodust eemal ja jäin täitsa valvesse, et millal see valu siis nüüd tuleb?! Ja valu jättis mind pika ninaga! Seda ei tulnudki. Mu päevad möödusid täiesti valutult vaid kerge ebamugavustundega, mis on tingitud emaka kokkutõmmetest. Mõtlesin, et see kuu peab mingi erand olema, ma lihtsalt ei suutnud seda uskuda. Samas püüdsin teadlikult seda ime endast mitte eemale peletada ja valu taas ligi tõmmata, seega sisendasin endale enne järgmist tsüklit: “Menstruatsioon on minule valutu ja ma võtan teda vastu rõõmu, kerguse ja hiilgusega!”

Ja mis te arvate, kas tuli valuga?! Ei tulnud! Ja see oli päev, mil ma hõiskasin selle ime ka teile välja, sest võisin olla kindel, et midagi on minu sees muutunud! Mu mikrobioom naeratas mulle!

 

Veel aitavad:

  1. Magneesiumiga suplementeerimine. Magneesium mõjutab sadu ensüüme meie kehas, see on põletikuvastane, parandab insuliinitudlikkust, lõdvestab lihaseid (lihaskrampe). Kas teadsid, et u 90% inimkonnast on pidevas magneesiumipuuduses? Me saame seda küll toidust, kuid sellisel juhul peaksime sööma metsikus koguses rohelisi lehtköögivilju, pähkleid ja seemneid. Lisaks me kaotame seda urie väga kergesti. Seetõttu tuleks alati seda lisaks võtta. Mina olen tarbinud magneesiumit juba alates aastast 2015?
  2. Lisaks hakkasin ma igapäevaselt võtma maca pulbrit, mille kasulikkusest olen juba varasemalt blogis kirjutanud, kuid selle seose PMS leevendamisega sootuks unustanud. Aitäh, kallid Instagrami jälgijad meelde tuletamast! Võtan ühe tableti iga päev ja menstruatsiooni eel ja ajal 2 tabletti. Maca on tuntud kui naturaalne hormoonide tasakaalustaja ja PMS leevendaja. Kasutasin seda viimane kord pärast pillidelt mahatulekut, et tasakaalustada oma segi löödud hormoone ja leevendada sellega kaasnenud aknet.
  3. Stressi maandamine! Naised, kes kannatavad stressi all oma tsükli alguses, kannatavad rohkemate PMS sümptomite käes (teadustöö). Viimane kord, kui ma olin VÄGA stressis, siis järgmised päevad tulid kohutava valuga, tujudega ning enneolematu aknega. Nautige elu ja õppige lõõgastuma. Te ei saa reaalsust muuta niikunii. Muutke oma suhtumist sellesse ja teie nägemus reaalsusest muutub.
  4. Liigsetest ravimitest hoidumine, sest need kõik kahjustavad meie mikrobioomi, mis omakorda loob aluse tasakaalustatud hormonaalseks seisundiks. Iga antibiootikumi kuur hävitab ka kõik su head bakterid. Pöördu holistilise abi poole seal, kus vähegi võimalik.
  5. Kemikaalidest hoidumine oma majapidamises, kosmeetikas ja toidus, sest kemikaalid häirivad meie endokriinsüsteemi. Võimalusel vali orgaaniline, vähe töödeldud, kohalik ja keemiavaba toit. Eelista 100% naturaalset kosmeetikat kodupuhastusvahendeid.

Ma lubasin teile juba üle kuu aja tagasi selle postituse kirjutada, aga teil pole õrna aimugi, mis mu elus on vahepeal toimunud ning miks ma ei olnud suuteline seda postitust teieni enne tooma. Vähemalt on see nüüd teile olemas ja saate ka alustada tervenemist!

Anna mulle (anonüümselt) teada, kas sinul on PMS? Kas oled leidnud seose soolestiku tervise ja menstruatsioonivaevuste vahel? Räägi mulle oma lugu, ükskõik kas sa pole kunagi kannatanud valude käes, kannatad koguaeg või said neist vaevustest üle! Aitame teineteisel terveneda ja oleme üksteisele toeks!

The post Menstruatsioonivaludest TÄIELIK vabanemine appeared first on Paljas Porgand.

Mineraalmeik, mille nimel ma vannun!

$
0
0

Suisa hirmutav, kui ammu ma pole blogis oma meigirutiinist juttu teinud. Sain aru, et on ka viimane aeg, sest üks tüüpilisi küsimusi, millega mu poole pöördutakse on: “Loen blogist, et kiidad Sampure tooteid, aga juba viimane poolteist aastat oled kasutanud Bellapierre’i. Kumba sa rohkem soovitad?”. Tõepoolest oli minu esimene mineraalmeik Sampure toodetega ja ma olin rahul – kattis hästi ja ei sisaldanud mu nahale ebavajalikku koostisosi. Küll aga, päeval, mil ma proovisin esimest korda Bellapierre’i mineraalpuudreid, sain ma aru, mida tähendab olla kohe VÄGA rahul! Vaatame lähemalt, miks just see bränd, ning loe lõpuni, et saada -30% vajaminevatelt toodetelt…

 

Miks Sampure ja Jane Iredale ei sobinud?

Lähme natuke ajas tagasi. Ma hakkasin Sampure’i toodete puhul märkama üha enam selle sügavat kollakat tooni. See jäi silma eriti fotode peal, kui fototöötlusega pidin ma kollast tooni vähemaks tõmbama… Lisaks vajas see päeva jooksul poputamist, sest nahk läks rasuseks ning see “kulus” maha. Ma olin avatud uutele brändidele ja nii ostsin ma ka Jane Iredale tooted, mida üliiipaljud on soovitanud. Kui sul on mega ühtlane nahatoon, pole aknet, aknearme ega siniseid silmealuseid, siis by all means go with it! Bränd on iseenesest väga vägev ja usaldusväärne. Küll aga ei saavutanud mina sellega sobivat katvust ja hind minu jaoks poolkõva tulemuse kohta oli liiga krõbe.

Sel ajal olin ma juba käinud Nanoasia esindussalongis ja tutvunud väga toreda brändijuhi Irinaga, kes on mu blogi suur fänn ning elab täiega kaasa mu tegemistele. Ta soovis mind kutsuda Nanoasia hooldusi tegema ja pakkus koostööd, kuid mulle jäi meie kohtumisel silma hoopis nende salongi meiginurk, mis säras Bellapierre’i toodetega. Kokkuvõtteks juhtus nii, et uurisin hoopis Bellapierre’i kohta ning lahkusin kotitäie meigitoodetega. Imeline on just see, et see oli temapoolne kingitus, mitte mingi ära ostetud reklaam. Ta tahtis tänada mind Eesti naistesse tehtud panuse eest!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-mineraal-meik-loodus-kosmeetika-naturaalne-puuder-bellapierre-akne

See oli umbes märts 2019, kui hakkasin Bellapierre’i tooteid kasutama. Ma alles otsisin siis oma käekirja, lemmiktooteid, kindlustunnet neis jne. Teiega jagasin ma oma esimesi kogemusi aprilli keskpaigas ja alates sellest ajast olen ma olnud paadunud fänn! Ja ajas olen ma muutunud nende toodetega vaid kindlamaks, leidnud uusi lemmikuid ning uusi meiginippe! Ja täna tahangi ma seda kõike teiega jagada, et te ei peaks iga kord mul IG-s ja IGTV-s luubiga tuhnimas käima.

 

Miks just Bellapierre?

Bellapierre on ligi 12 aastat üks juhtivaid mineraalkosmeetika brände nii Eestis kui ka mujal maailmas. Tegemist on 100% mineraalse brändiga, mis ei kasuta oma toodetes kunstlikke parabeene, lõhna-, värv- ega säilitusaineid. Nende tooted sisaldavad ainult mineraale, taimsed õlisid ning nahale täiesti ohutuid koostisosasid. Tänu naturaalsele koostisele puudub toodetel ka säilivustähtaeg. 2013. aastal pälvis Bellapierre Londoni rahvusvahelise tiitli „Queen of mineral make up“ (mineraalmeigikuninganna). „Buduaari ilulemmiku“ auhindu võidab Bellapierre igal aastal ja seda põhjusega.

Bellapierre on rohkem kui meik, see kaitseb meie nahka ka väliste faktorite eest, hooldab nahka ning ei ummista poore ehk sa võid sellega olla nii pikalt kui hing ihaldab ning seda pole vaja enne trenni maha pesta! Lisaks ei jäta higi ja pisarad nahale jälgi ehk meik ei voola maha. See on tõesti esimene meik, millega saan täie kindlusega olla ka vihmase ilmaga, suvel kui silmad jooksevad päikesest vett, kui minna pulma, kus kisub pisara välja jne. Ma pole kunagi näinud et meik ei voola veega maha, vaid istub täpselt sama kindlalt nahal edasi. Minu sõna selle peale!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-mineraal-meik-loodus-kosmeetika-naturaalne-puuder-bellapierre-akne

Bellapierre ka katab ideaalselt. Katvust saad ise määrada pintsli suuruse ja tihedusega ning pintslile võetud puudri kogusega. Isegi kui eelistad paremat katvust, siis mineraalpuuder ei tekita nahale maski efekti ega raskustunnet, mida teevad KÕIK jumekad, mis on vähegi katvamad. Mineraalkosmeetika struktuur on lihtsalt palju kergem. Õhulised mineraalpuudrid annavad nahale võimaluse meigi all ka hingata ega ummista poore.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-mineraal-meik-loodus-kosmeetika-naturaalne-puuder-bellapierre-akne

Bellapierre’i tooted on multifunktsionaalsed, mis tähendab, et üht toodet saab kasutada nii lauvärvina, huulevärvina, lainerina, ripsmetušina, põsepunana jne., lisades tootele kas vett, glütseriini vms. Lisaks on neil väga lai valik erinevaid tooteid inimestele, kes ei armasta toodetega katsetada ning eelistavad iga otstarbe jaoks oma toodet. Bellapierre’i tootevalikust võib leida kõike täiuslikuks meigiks!

 

Mineraalkosmeetika peamised koostiosad on:

  1. Vilgukivi (Mica) – naturaalne sädeleja, pehmendab nahka.
  2. Titaandioksiid (Titanium Dioxide) – naturaalne päikeseblokaator, mis tagab
    kosmeetika hea püsivuse. See on naturaalne valge värvipigment; inertne, kasutatakse isegi toiduainetööstuses.
  3. Tsinkoksiid (Zinc Oxide) – kõige enam kasutust leidnud nahale määritav ravivahend. Tsinkoksiid on põletikuvastane nahka rahustav toimeaine ning naturaalne päikeseblokaator, mis kaitseb nii UVA kui UVB kiirte eest. Sobib suurepäraselt kõikidele nahatüüpidele. Eriti soovitatav on see aga tundliku naha puhul ning inimestele, kellel on akne, roosatsea ja/või operatsioonijärgsed naha
    vigastused.
  4. Raudoksiid (Iron Oxide) – annab kosmeetikale värvi.

Tasub teada, et ka traditsiooniline kosmeetika sisaldab eelpool nimetatud looduslikke mineraale, kuid vaid 3-8% ulatuses. Ülejäänud rohkem kui 90% tootest koosneb sünteetilistest ja üldjuhul nahale mittevajalikest ainetest. Uuri alati, mida su kosmeetika sisaldab!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-mineraal-meik-loodus-kosmeetika-naturaalne-puuder-bellapierre-akne

Bellapierre’i mineraalkosmeetika ei sisalda vett ega odavaid täiteaineid, mida lisatakse tavakosmeetikasse koguste suurendamiseks ja toote lahjendamiseks. Mineraalkosmeetika on kontsentreeritud ja sisaldab vaid neid aineid, mida nahal ilusa jume saamiseks tõesti vaja on. Meik on veekindel, mineraalid kinnituvad tugevasti nahale ja jumestus püsib ühtlase ning kaunina hommikust õhtuni. Isegi rasusel nahal püsib mineraalmeik kenasti ja kaua peal!

 

Paljas Porgand ilubox

Kuna ma olen nende nii suur fänn, siis otsustasime üheskoos naistele anda võimaluse soetada minu kõige enam kasutatud ja armastatud tooteid lausa 30%-lise soodustusega! Selleks oleme loonud “Paljas Porgand iluboxi”! See tähendab, et minu iluboxi tootest, on sul võimalik valida 3 kuni kõik tooted -30%-lise soodustusega:

  1. MEIGIALUSKREEM HD MAKEUP PRIMER – kasutan seda alati enne õhtumeiki, kui eesmärk on saavutada võimalikult veatu meik, sest see katab kõik naga ebatasasused ning jätab naha siidiselt pehmeks! Muidugi võib seda ka igal teisel ajal enne meiki kasutada, kuid hommikuti kasutan ma juba niigi nahka siidiseks tegevat Repechage mineraalset Face Shieldi, mis kaitseb keskkonna saaste ja UV-kiirguste eest. Liiga palju tooteid ei tahaks meigi alla üksteise peale kihitada! Primer on rikkaliku geelja koostisega, mis ei ummista poore ning on, erinevalt teistest sarnastest toodetest, silikooni-, parabeeni- ja muude sünteetiliste säilitus-, lõhna- ja värvainete vaba. Kanna väike kogus primerit üle näo ja enne meikimist oota 3-4 minutit toote täielikuks imendumiseks.
  2. PEITEKREEM MINERAL CONCEALER STICK (mina kasutan light tooni)– ülikatva toimega peitepulk, mida kasutan alati oma tumedate silmealuste peitmiseks. Kanna toode väikeste tõmmetega soovitud kohtadele ning kasuta Bella Blendrit et see tupsutades hajutada. Peitekreem KINDLASTI kinnitada heleda mineraalpuudriga (silme all kasutan ivory tooni) või kontuurpaleti heleda presspuudriga.
  3. MINERAALNE JUMESTUSPÕHI – toode, millest sai mu armusaaga alguse. Tõesti parima katvuse ja püsivusega mineraalpuuder mu aastatepikkuse kogemuse juures! Kasutan silme all ivoryt, talvel iseruunistunud keha puhul cinnamon tooni ja suvel isepruunistunud + päevitunud naha puhul nutmeg tooni! Puudrit kannan ma silme alla ja punnikeste/armide peale peitepintsliga, mis võimaldab eriti head katvust ning ülejäänud näole tihedama puudripintsliga, mille leiate reisikomplektist. Mida suurem pintsel, seda õrnem katvus, mida tihedam pintsel, seda parem katvus.
  4. JUMESTUSPALETT NÄO KONTUURIMISEKS “CONTOUR & HIGHLIGHT PRO PALETTE” – täielik lemmik kontuurpalett. Antud palett on loodud põskede, nina, lõuajoone ja otsmiku kontuurimiseks ning põsesarnade ja kulmukaare esiletoomiseks. Sealsed puudrid on samuti mineraalsed! Kui seda paletti proovisin, siis viskasin oma NYX paleti kohesele minema! Nina kontuurimiseks kasutan üht vana ninakontuurimispintslit ning ülejäänud näo kontuurimiseks Bellapierre’i põsepunapintslit, millega on hajutamine väga lihtne!
  5. PEITEPINTSEL – kasutan seda punnikeste ja tumedate silmealuste katmiseks ning silmalauvärvide pealekandmiseks.
  6. PÕSEPUNAPINTSEL – kasutan näo modelleerimisel.
  7. PUUDRIPINTSEL – tegelikult seda kindlat ei kasuta, vaid minivarianti sellest, millega saavutan tugevama katvuse. Kuid võib kasutada muidugi ka seda pintslit ja parema katvuse nimel kanda peale lisakihte või lihtsalt rohkem toodet.

Et -30% soodustus aktiveeruks, kasuta ostukorvis kupongit “paljasporgandbox”! Kõikidele teistele toodetele kehtib endiselt mu kood “paljasporgand”, mis annab kõikidelt toodetelt -10% soodustust!

Vaata ka minu make-up tutorialeid SIIT, SIIT ja SIIT! Mis Bellapierre tooteid kasutad/oled kasutanud Sina? Missugused on sinu lemmikud? Kas kasutad mineraalmeiki või tavakosmeetikat? Miks? Igasugune tagasiside on oodatud!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-postitus-mineraal-meik-loodus-kosmeetika-naturaalne-puuder-bellapierre-akne

The post Mineraalmeik, mille nimel ma vannun! appeared first on Paljas Porgand.

Klaar nahk on kõigile kättesaadav

$
0
0

Pikk suvepuhkus seljatatud, olen ma taas blogimise lainel! Selle aasta suvel õppisin ma esmakordselt end täielikult välja lülitama. Ma reisisin (eelkõige kodumaal) ringi, olin pere ja sõprade seltsis ning võtsin aega ka üksi olemiseks. Olen palju enda sisse peegeldanud ja vaadanud oma sügavamale tõele otsa. Olen palju end tervendanud ning teinud oma elus ja enda ümber korrektuure. Olen palju uut enda kohta avastanud ja astunud sammu lähemale oma tõelisele olemusele.

Üheks peegelduspunktiks oli minu nahk – täpsemalt minu nahahooldus. Olen teile vilksamisi teinud mõtteavaldusi IG storydes, kuid päris selgelt ma midagi öelnud ei ole. Ma ei tahtnud enne midagi avaldada, kui ma polnud asjas kindel. Tahtsin olla 100% veendunud, et ma ei hõiskaks enne õhtut ja saaksin teiega võimalikult aus olla. Niisiis on tänane postitus keskendunud minu näonahale ning räägime lihtsalt ja selgelt:

  • miks ma oma näohoolduse kardinaalselt välja vahetasin
  • kuidas ma sain klaari näonaha

 

Mis oli valesti?

Minu varasem näohooldus ja kosmeetiku pidev külastus aitas mu näonahka juba oluliselt parandada, võrreldes sellega mis enne 2018ndat aastat toimus. Seda nägite ka teie ja ma jagasin oma näonaha olukorda pidevalt, kuna aknest vabanemine oli minu üks suurimaid raskuseid. Olnud juba 2,5 aastat uuel näohooldusel, mis oli turu keskmist arvesse võttes ikka väga kulukas, ei näinud ma päris neid tulemusi, mida ihkasin. Ma küll ei saanud enam öelda, et mul akne oli, kuid põletikulised punnid tegid comeback‘i tihedamini, kui võiks. Kuna ühe punni paranemine võtab ikka oma nädala aega, siis kogesin ma 100% klaari näonahka mitte just kõige tihedamini. Menstruatsiooni eel oli lugu veel hullem ja naisena ei pea ma vist isegi selgitama, missugune mu nahk siis oli, arvestades, et punnid olid mul pigem kerged tulema…

Küll aga olin ma õnnelik juba tehtud suurte edusammude üle ja jagasin teiega oma rõõmu. Kuna huvilisi mu näohooldusele ja saavutatud tulemusele oli palju, kohe metsikult palju, siis pinnisin ma teile välja ka sooduskoodi, millega saaksite vähemalt natuke soodsamalt oma nahka hooldada.

Kahe aasta vältel oli mu buduaari tekkinud terve kastitäis erinevaid näohooldustooteid:

  • 5 maski
  • 4 kreemi
  • 3 seerumit
  • 2 toonikut
  • 2 koorijat
  • näovaht
  • cleanser jne.

Mu näohooldusrutiin küll roteerus, aga päeva jooksul pidin ma kasutama siiski u 9 toodet. Üks päev pärast oma näohooldusrutiini jagamist sain ma ühelt neiult kirja:

Kui sa ei saaks neid tooteid tasuta, kas sa siis olenemata nende kallist hinnast päriselt ka kasutaksid kõiki neid tooteid?

Ma polnudki sellele varem mõelnud. Vaatasin üle kõikide toodete hinnad ja vastasin talle väga ausalt, et ei kasutaks. Olen ka teistele varasemalt öelnud, et te absoluutselt ei vaja kõiki neid tooteid ja soovitanud uurida kosmeetikult, mis toode teid enim aitaks. Sest enamik minu kasutusel olnud toodetest polnud elementaarsed ja otseselt vajalikud, vaid pigem komplimenteerivad, ala lisa niisutust pakkuv, arme kaotava toimega, matistav vm lisatoimega. Mind jäi niiiii kummitama see küsimus. See oli umbes aprilli kuus ja ma mäletan nii selgelt, kuidas sealt alates minu sees miski muutus ja ma läksin Roometiga seepeale pikale jalutuskäigule, kus rääkisin talle oma sisetundest, mis on käinud mul juba tegelikult ka varem koputamas.

Nagu varasemad lugejad teavad, siis seda näohooldust toovad maale mulle väga kallid inimesed ja mul oli rõõm näha, kuidas nad said läbi minu aidata ka paljusid teisi. Küll aga tekkis minus konflikt, kui nägin, et mu nahk võiks olla veel parem ja toodete hind minu jaoks ei võrdu päris selle tulemusega, mida mina taga ajan. Minus kerkis küsimus: kas klaar ja terve nahk ei peaks olema (rahaliselt) kättesaadav kõigile?  See ei peaks olema niii keerukas, vajama nii palju tooteid ja olema nii kulukas! Ja nii tekkiski minus suur soov vaadata turul ringi, uurida ja katsetada midagi uut – mis oleks tõestatud toimega, taskukohane ja piisaks vaid põhitoodetest:

  • puhastus
  • niisutus
  • kaitse

 

Igapäevased muudatused viisid võidule

Lisaks näohooldusele (millest ka kohe räägime) olen ma viinud veel väga olulisi muudatusi ellu, millest ma näen, et on vajalik kõneleda.

 

Mentatliteet

Ma usun, et mõttes peitub jõud. Kui te järele mõtlete, siis kas mitte kõik ei saa alguse mõttest? Mõte omakord on vibratsioon. Kõik meie ümber on vibratsioon, pidev energiavõnge. Kõik, mida loome (teadlikult või ebateadlikult), on energia selle loomise vibratsiooniga. Ehk mis vibratsioonil on su mõtted, samas vibratsioonis on su mõtete tulem. Kui sinu mõtted on negatiivsed, on sinu elukogemus negatiivne. Kui sinu mõtted on positiivsed, on sinu elukogemus positiivne. Lihne ja loogiline.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-akne-nahk-nägu-näonahk-punnid-poorid-näohoolitsus-bioderma

Foto – Artur Ivlijev

Ehk juba mõistad, kuhu ma tahan jõuda? Sinu mõtted ja uskumused loovad aknet. Lõpeta AKNE MENTALITEEDILE energia andmine. Jah, isegi siis kui su nägu on kui kuumaastik. Lõpeta! Ja mõtle:

Minu nahk on terve. Minu nahk kaitseb mind. Minu nahk on ilus. Ma olen tänulik oma naha eest. Ma armastan oma nahka. Ma hoolitsen oma naha eest. Ma olen avatud uutele ideedele.

Ja pane tähele, et su nahk HAKKAB muutuma. See ei pruugi ise füüsiliselt koheselt muutuda, kuid sa oled avatud positiivsetele kogemustele ja tervenemisele, mis viivad sind ka füüsilise tervenemiseni. Sa ei salga enam maha sinuni jõudvaid võimalusi, kuidas aknet seljatada, sest sinu vibratsioon lõpuks ometi ühtib nendega! Kui sa aga oled madalas vibratsioonis ja usud, et “mitte miski ei toimi niikuinii”, siis sa ei võta omaks teavet, mis on just see, mis sinu naha puhul toimiks! Seega võta omaks teave, mida ma sinuga jagan, sest see tõesti toimis!

 

Hoia eemale!

Me ei räägi sellest teistele, kuid kõik, kes aknega kokku puutunud, teavad hästi, kuidas vetsus käimine, riiete vahetamine, hammaste pesemine jmt möödub… peeglisse sisse suumimisega, et oma nahka idiootselt lähedalt justkui luubiga inspekteerida! Kas kuskil on ummistunud poor jälle või hoopis uus punn? Kuidas nendel vanadel punnidel ja armidel ka läheb? Vaatame, kas me saame selle punni kuidagi vähemmärgatavaks pigistada (mis teeb punni ainult hullemaks!)! Me kõik oleme seda teinud. Kui mulle öeldi, et hoia peeglitest eemale, siis ma isegi ei mõistnud, mida sellega silmas peetakse. Kuni ma juba sellele järgenud vetsus käigu ajal sain aru, mida see tähendab… Ma tõesti najatungi üle kraanikausi, et oma nahka lähedalt türanniseerida. Ometi, mitte keegi teine ei näe meid nii lähedalt ja ka meie neid mitte. Kuid siiski, me lammutame oma näo peeglis poorideks, mitte ei näe seda tervikuna nagu teised meid vaadates seda näevad!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-akne-nahk-nägu-näonahk-punnid-poorid-näohoolitsus-bioderma

Foto – Artur Ivlijev

Lõpeta oma näo katsumine, selle inspekteerimine ja pidev hindamine. Kui su mentaliteet on “mul on akne”, siis sa ka ärkad ja lähed magama oma näo katsumisega (mis tekitab punne!), et veenduda punnide olemasolus, ning peeglite ees paratamatult viid kogu oma tähelepanu punnide peale. Ära anna oma punnidele tähelepanu! Ära suuna oma energiat aknesse! Võta oma energia sealt ära, mida sa luua EI SOOVI, ja suuna see millessegi, mida sa luua SOOVID!

 

Soolestik

Kui ma olin oma mõtteviisi muutunud, siis jõudis minuni kogu teekond ka soolestiku tervendamisega. See oli küll vähe teistel teemadel nagu:

Kuid soolestiku tervendamine oli KINDLASTI oluline osa minu naha paremas tervises. Miks? Sest kui meie soolestik lekib, nagu lekkiva soole puhul, siis pääsevad toiduosakesed verre, mis sinna loodud ei ole, tekitades nii põletikku. Ka kõik toksiinid pääsevad läbi sooleseina soolestikku. Veres tekkinud põletik ja verre sattunud toksiinid võivad avalduda nahal – akne, ärritus, allergia, dermatiit jne. Nahk on siiski oluline organ toksiinide väljutamiseks läbi higi.

Lisaks on kõik aknega kokkupuutunud kuulnud terminist “hormonaalne akne”. Rasunäärmete tööd reguleerivad androgeenid, mis peaksid olema östrogeeni ja testosterooniga tasakaalus, et vältida liigset rasu tootlust, mis tekitabki aknet. Kui võtta kiirtee ja minna pillidele, et androgeenide sünteesi kehas östrogeeniga alla suruda, siis see on sama, mis agressiivse karu eest puu otsa põgeneda, lootuses, et ta ei näinud, et sa puu otsa ronisid, sest karu on fantastiline ronija. Sellel on kaks võimalust: 1) Sa oled kaitstud, kuni ta sind puu otsas ei märka, kuid mingi hetk sa väsid ära ja pead ikka alla tulema ja karuga silmitsi seisma. 2) Ta märkab sind ja ta saab su kätte niikuinii, lihtsalt puu otsas sul end kaitsta vast ei õnnestu. Kohutav näide, ma tean. Aga point on selles, et pillid sind ei päästa. Sulle võib selline mulje jääda, aga sa võid neilt maha tulles avastada 10x hullema akne, sest su keha ei suuda enam ise östrogeeni toota ja peab taastuma pillidest (paar aastat keskmiselt). Hullem variant on see, et nende tagajärjel said sa migreeni, kaalutõusu, meeleoluhäired, libiido kadumise, tromboosi, tsüsti, lekkiva soole, pärmseene, tupeseene, tupekuivuse jne.

Kullakesed, hormoonide sünteesis on üliolulisel kohal meie SOOLESTIK. Tervenda oma soolestik ja sa tervendad oma hormonaalse tasakaalu. Head aega puhitus, kaalutõus, kõhuvalud, gaasid, akne, menstruatsioonivalud, haigused, kehv immuunsus, allergiad jne! Kuidas oma soolestikku tervendada, loe SIIT!

 

Toitumine ja stress

Olen tähele pannud, et kehv toitumine üksi ei põhjusta mul kaalutõusu ja kehva nahka. Samas kehv toitumine + stress annab kogu kokteili! Kui ma olen puhkusereisil ja toitumine on vähe lappes, siis mu keha andestab, sest ma olen parasümpaatilises olekus, kus seedimine toimib täiel raual, soolestikubakterid on õnnelikud ja enesetunne on hea. Kui ma olen aga pingsal ärireisil, kus pean palju tööd rügama, vähe maganud, halvad unenäod ja palju ebaõnnestumisi, siis mul on toidust kõht paistes ja tekivad punnid siia ja sinna… halastamatult! Sest toit, mida ma söön, ei saa seeduda fight or flight mode‘is ehk sümpaatilises seisundis ning jääb mu kehasse istuma ehk muutub toksiliseks. See omakorda avaldab mõju kogu kehale.

Seega on ülioluline võtta aeg maha, maandada oma energiat ja teha sügavaid hingamisharjutusi. Ülioluline on mitte süüa stressirikkal hetkel. Ma veendun alati, et ma ei tegeleks söömise ajal ka millegi muuga ja mu tähelepanu oleks täielikult söömisel. Kui mind on miski eelnevalt endast välja ajanud, siis ma teen sügavat hingamist 10x või väikese jalutuskäigu enne kui söömise juurde asun.

Et aga soolestiku tervis oleks hea ja ka nahk saaks kõik vajaliku kätte, siis on oluline toituda mitmekülgselt ja valdavalt tervislikult, juua puhast filtreeritud vett ning liikuda palju, et kehast higi kaudu toksiine väljutada!

 

Uus näohooldusrutiin

Ja nüüd see kõige olulisem punkt! Miks kõige olulisem? Sest enamikel on akne põhjustatud ikkagi pindmisest ebasobivast hooldusest. Meie nahk on loodud olema TERVE. Enamasti meie keha “saab hakkama” (jutukates, sest pealtnäha saab hakkama) kõige selle jamaga, millega me teda igapäevaselt hävitame – alkohol, ebatervislik toit, saastunud vesi, toksiinid meie kosmeetikas, õhus, tarbeesemetes jne. Ja näonahk ei peaks olema erand. Küll aga, kui me kanname sinna peale kõike, mis sinna ei kuulu, siis on pooride ummistumine ehk akne paratamatu.

 

Mis ummistab siis poore ehk millest hoiduda:

  • õlid – veendu, et üheski sinu näohooldus- ja meigitootes EI OLEKS õli!
  • silikoon – veendu, et su meigitooted ei sisaldaks silikooni, mis jätab nahale kihi, võimaldamata naharasul pooridest väljuda, mis põhjustab bakterite vohamist.
  • mustus – puhasta oma nägu igal hommikul ja õhtul mitsellaarvee või cleanseriga
  • surnud naharakud – koori oma nahka, kuid mitte seda kraapides ja kahjustades (väldi suhkru ja muude osakestega mehaanilisi koorijaid)
  • liigne naha koorimine – liiga tihti koorides eemaldad nahalt naturaalse kaitsekihi, mis ergutab nahka rohkem rasu tootma, mis omakorda võib ummistada poore
  • liigne rasu – tegele oma hormoonidega ja söö puhast toitu, et vältida liigset rasu tootmist ning vali näohooldustooted vastavalt nahatüübile!

 

Nagu postituse alguses oli juttu, siis minu eesmärk oli teha näohooldus võimalikult lihtsaks ja anda nahale võimaluse puhata. Tasapisi hakkasin loobuma eelmistest näohooldustoodetest, et nahka mitte liialt “üllatada” ning hakkasin implementeerima näohooldustooteid, mille kohta olen kuulnud (ja näinud before-after piltidelt imesid). See ei tähenda, et just need tooted kohe sulle sobiksid, kuid need sobisid mulle! Seega palun uuri ka ise lähemalt, kuidas oma nahka maksimaalselt toetada, mida mingi toode sisaldab jne. Ja üks kindel reegel, mida unustada ei tohi – PARANEMINE VÕTAB AEGA (toote toimest saad aru alles 2-3 kuu pärast ehk ära enne alla anna)!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-akne-nahk-nägu-näonahk-punnid-poorid-näohoolitsus-bioderma

 

Minu näohooldusrutiin iga hommik ja õhtu:

  1. Puhastan nahka Bioderma mitsellaarse näopuhastusveega SEBIUM H2O.
  2. Teen naha veega märjaks, et pakkuda nahale niisutust.
  3. Niiskele (mitte tilkuvale) nahale kannan peale hüaloroonhapet (antud hetkel kasutan HOIA Homespa oma), et pakkuda nahale sügavniisutust.
  4. Seejärel kannan koheselt niiskele nahale Bioderma HYDRABIO geelkreemi, et lukustada niiskus nahka.
  5. Hommikuti lisan mineraalset päikesekaitset, et nahka kaitsta päikese, tuule, külma ja keskkonna kahjustuste eest.

 

Jap, nii lihtne see ongi! Kõigest kolm põhitoodet, et oma naha eest hoolitseda ja nagu näete, siis need on VÄGA taskukohased! Ma olen kasutanud neid nüüd juba mai kuust saati ja olenemata teie suurest huvist, siis ma ei tahtnud enne jagada, mida ma kasutan, sest tahtsin veenduda nende toimes. Miks just need tooted? Selle tänu võlgnen ma ühele neiule nimega Olena Beley, kes nimetab seda 3 step moisture method-iks. Ma hakkasin teda teie soovitusel jälgima ning olen temalt palju õppinud aknelise naha kohta. Kui ma poleks tema otsa sattunud, siis poleks miski pannud mind oma näohooldust vahetama. Olen täielikult muutnud suhtumist oma nahka ja aru saanud, et mida vähem, seda parem! Näppude ja muute mehaaniliste vahenditega peaks nahast üldse eemale hoidma! Järgmine samm on implementeerida koorivaid õrnatoimelisi happeid ja aktiivaineid oma rutiini, kuid enne kui ma seda teen, tahan ma olla võimalikult palju sel teemal uurinud.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-akne-nahk-nägu-näonahk-punnid-poorid-näohoolitsus-bioderma

Bioderma tooteid tellin ma AZETA.ee-st, sest nad pakuvad neile parimad hindu ja tihti ka sooduspakkumisi! Tegemist on uue ilu-, tervise- ja heaolukaupade veebipoega, mille valikust leiate palju suurepäraste hindadega pakkumisi. Nende tootevalikus on tuntud brändid nagu Bioderma, Vichy, Eucerin, Filorga ja paljud teised. Lisaks dermakosmeetikale leiab nende valikust palju erinevaid toidulisandeid ja tervisetooteid, mis just sügise saabudes osutuvad väga vajalikuks! Mul on ülihea meel, et nad olid nõus minuga koostööd tegema! Et nende tootevalikuga tutvust teha, pinnisin ma neilt välja teile sooduskoodi “paljasporgand10”, mis on kehtiv 05. oktoobrini! Lisaks soovisid nad teile Instagramis ja Facebookis välja loosida ka Bioderma kinkekomplekti rasusele ja kombineeritud nahale!

Ma loodan, et sellest postitusest on teile palju abi ning soovin kõigile tervet ja ilusat nahka!

The post Klaar nahk on kõigile kättesaadav appeared first on Paljas Porgand.

Sügisele vastu raudse tervisega!

$
0
0

Sügis on kõige tüüpilisem aeg, mil meie immuunsüsteem on kompromiseeritud ja me haigestume üsna ootamatult. Paljud inimesed on haiged igal sügisel, küll aga ei pea see nii üldse olema. Mina pole haigestunud juba aaaastaid. Kuidas küll? Uurime lähemalt, sest tugev immuunsüsteem on kättesaadav ka Sinule, kui Sa tead, kuidas selle eest hoolitseda!

 

Mis on immuunsüsteem?

See on rakkudest ja molekulidest koosnev kompleksne süsteem, mille ülesanneteks on meid patogeenide eest kaitsta, ennetada haigusi ja soodustada haavade paranemist. Immuunsüsteemil on kaks sünergiliselt toimivat haru – kaasasündinud, mis on emalt päritud, kuid jääb oluliselt saamata, kui laps on sündinud keisrilõike läbi, ja omandatud immuunsus, mida omandame keskkonnast eluea jooksul. Hästi toimiv immuunsüsteem tolereerib kahjutuid mikroorganisme, toitu ja iseennast, kuid kui immuunsüsteem on mingil põhjusel tasakaalust väljas, võivad tekkida sagedased infektsioonid, allergiad, toidutalumatused ja autoimmuunhaigused, kuna immuunsüsteem ei tee enam vahet ohutul ja ohtlikul. 70-80% meie immuunsusest asub soolestikus – selle teooriaga tuli esimesena avalikkuse ette Yves Delatte (Biolatte looja) 1980-ndatel, pärast 5 aastat kestnud uuringuid loomadel.

Allikas: https://www.happygutlife.com/2015/10/14/leaky-gut-what-is-it/

 

Kuidas oma immuunsüsteemi igapäevaselt tasakaalus hoida:

  • uni – piisav ja kvaliteetne uni on äärmiselt oluline immuunsüsteemi normaalseks toimimiseks, kuna une ajal viiakse läbi vajalikud protsessid keha tasakaalu säilitamiseks. Immuunrakkude ja tsütokiinide kõrgeim süsteemne tase saavutatakse magades, mistõttu unepuudus mõjutab nende taset veres ja seeläbi immuunsust. Unepuudus nõrgestab immuunsüsteemi ja suurendab vastuvõtlikkust infektsioonidele. Juba 2 magamata ööd nõrgestab meie immuunsüsteemi. Unehäired võivad põhjustada ka kroonilisi põletikulisi ja metaboolseid haiguseid.
  • stress – Stressi võib käsitleda kui keha tasakaalu ohustatud olekut. Stressi puhul on suur erinevus, kas tegemist on lühiajalise või kroonilise stressiga. Lühiajaline stress (näiteks eksamid, trenn) surub alla rakulist immuunsust, kuid antikehadel põhinev immuunsus säilib ning lühiajaline stress võib immuunsüsteemi ka ergutada ja olla seeläbi kasulik. Krooniline stress aga alandab nii rakulist kui antikehadel põhinevat immuunsust, võib suunata immuunsüsteemi valesti reageerima ja põhjustab muuhulgas kroonilisi põletikke. Stress kahjustab ka soole limaskesta ning muudab selle läbilaskvamaks kahjulikele ainetele ja patogeenidele, mistõttu need satuvad vereringesse. Kui stress on liiga intensiivne või kestab liiga pikalt, ei suuda keha enam endist tasakaalu taastada ja sellele võib järgneda haigestumine.
  • toitumine – Immuunsüsteemi normaalseks toimimiseks on oluline piisav ja täisväärtuslik toitumine, mis sisaldab palju küllastumata rasvu, täisteratoite, kaunvilju, taimset valku (pähklid, seemned, oad), puu- ja juurvilju ning vähe trans- ja küllastunud rasvu, töödeldud tärklist, loomset valku, kõrgelt töödeldud teravilju, magustatud toite ja jooke. Toitumine võib mõjutada immuunsüsteemi nii otseselt kui ka kaudselt, reguleerides soole mikrobioota koostist. Traditsioonilise dieedi puhul, mis sisaldab palju taimseid süsivesikuid ja kiudaineid (Aafrika, Lõuna-Ameerika), on mikrobioom mitmekesine. Lääneliku dieedi puhul, mis sisaldab palju loomset valku ja küllastunud rasvu (nt USA), on mikrobioota mitmekesisus madalam ja potentsiaalselt ohtlike enterobakterite (nende seas on palju tuntud patogeene) osakaal kõrgem. Enterobakterid võivad põhjustada infektsioone nagu sooltepõletik, kuseteede põletik, kopsupõletik jmt. Ka teatud mikroelementide puudus võib tugevalt mõjutada immuunsust. Näiteks tsingi ja seleeni puudus nõrgestab nii omandatud kui kaasasündinud immuunsust ja muudab infektsioonidele vastuvõtlikuks.
  • vesi – Vee joomise tähtsust on võimatu ülehinnata, kuna vesi osaleb kaudselt või otseselt enamikes organismis toimuvates protsessides. Vesi aitab hapnikku kehas laiali kanda, on vajalik normaalseks seedimiseks, hormoonide ja neurotransmitterite sünteesiks, aitab lahustuda mineraal-  ja toitainetel, reguleerib kehatemperatuuri, aitab väljutada jääkaineid higi ja uriinina, on vajalik vererõhu hoidmiseks, sülje ja lima tekkeks jpm. Vesi aitab puhastada maksa, loputades sealt välja toksiine, mis eralduvad kas naha või soolestiku kaudu. Maks ja neerud on lähedalt seotud ja piisav kogus vett aitab neerudel normaalselt jääkaineid filtreerida, võimaldades maksal keskenduda oma jääkainete metaboliseerimisele.
  • liikumine – Regulaarne mõõdukas treening on tervisele kasulik ja tugevdab immuunsust. On kindaks tehtud, et trenn suurendab T lümfotsüütide hulka ja võimendab naturaalsete killerrakkude funktsiooni. Naturaalsed killerrakud on lümfotsüüdid, mis tunnevad ära ja hävitavad viiruste/bakteritega nakatunud või kantserogeenseid rakke ja piiravad nende levikut kudedes. Oluline on märkida, et treeningu ajal tõuseb leukotsüütide arv, väheneb põletik ja põletikku tekitavate tsütokiinide tase ning psühholoogiline stress. On leitud, et füüsiline aktiivsus võib vähendada ka kroonilise stressi põhjustatud depressiooni.

Kuna me aga ei ela ideaalses maailmas, stressi ning aja- ja unepuudust on vahel pea võimatu vältida ning ka teistes aspektides võib olla vajakajäämisi, siis tasub vaadata toidulisandite, s.h probiootikumide poole, mis aitavad meil soolestikku ja seeläbi ka immuunsust rasketel aegadel toetada. Kahjuks ei anta meditsiinikoolides arstidele piisavalt teadmisi inimese mikrobioomi ja probiootikumide kasutamise kohta, mistõttu nende kasutamine meditsiinis on ebapiisav. Kuigi arstide täiendkursustel ja konverentsidel on hakatud nendel teemadel loenguid läbi viima, valitsevad laialdaselt siiski valearusaamad ja ignorantsus. Soolestik on meie esimene aju. Sealt saavad alguse enamik autoimmuunhaigused ning paljud teised kroonilised haigused. Ka viirustele vastupanek on seotud otseselt soolestiku tervisega, kuna soolestikus kohtuvad immuunsus ja bakterid.

 

Soolestik: kus immuunsüsteem ja bakterid kohtuvad

Meie soolestiku tervist mõjutavad väga mitmed faktorid ja seda juba sünnieelselt. Ema mikrobioota
võib mõjutada imiku immuunsüsteemi ja mikrobioota kujunemist. Mitmed välised faktorid raseduse ajal nagu ravimid, haigused, stress ja raskemetallidega kokkupuude võivad mõjutada imiku arengut ja käitumist. Madal bifidobakterite ja laktobatsillide tase võib põhjustada koolikute teket, allergiaid, ärritunud soole sündroomi, tsöliaakiat ja muid häireid immuunsüsteemi töös kogu eluks.

 

Kas teadsid, et meie immuunsus on ohus juba varajases eas? Seda mõjutavad enim:

  • antibiootikumide kasutamine – eriti esimeste eluaastate jooksul, võib omada pikaajalisi efekte tervisele. Antibiootikumide kasutamine on seotud atoopiliste haiguste sh astma tekke kõrgema riskiga ning risk suureneb iga antibiootikumikuuriga. Ka ema rasedusaegne antibiootikumide kasutamine soodustab lapsel atoopiliste haiguste teket ning nende esinemissagedus suureneb vastavalt ema antibiootikumikuuride arvule raseduse jooksul. Antibiootikumid suurendavad ka soole põletikku, vähendavad soole mikroobide mitmekesisust ning seeläbi võivad tekkida erinevad autoimmuunhaigused. Probiootikumide manustamine antibiootikumikuuri järgselt võib parandada soole mikrobiootat ning leevendada AB mõju soolele.
  • enneaegsus Soole kolonisatsioon enneaegsetel imikutel toimub ajalistest imikutest erinevalt ja „normaalne“ mikroobide kooslus saavutatakse hiljem ning sageli puudulikult. Enneaegsetel imikutel on mikrobioota mitmekesisus väiksem ning on leitud, et probiootikumid võivad aidata normaliseerida kesist soole kolonisatsiooni.
  • sünniviis – Vaginaalselt sündinud vastsündinute mikrobioota sarnaneb ema vaginaalsele ja
    fekaalsele mikrobiootale (laktobatsillid ja bifidobakterid), keisrilõikega vastsündinute
    puhul pärinevad esimesed mikroobid aga ema nahalt ja haigla keskkonnast ning  laste mikrobioota mitmekesisus on madalamVaginaalne sünnitus soodustab ka erinevate tsütokiinide tootmist, mis mõjutavad vastsündinu immuunsuse arengut. Keisrilõikega lastel on täheldatud kõrgemat riski immuunhäirete, nagu allergiline nohu, astma ja tsöliaakia, tekkeks. Teadustöödega on tuvastatud, et isegi seitsmeaastasena erineb keisrilõikega sündinud laste mikrobioota vaginaalselt sündinud laste omast, seega keisri teel sündivate laste seedimine vajab esimestel eluaastatel kindlasti tuge piimhappebakterite näol. Pilootuuringus, kus ema vaginaalne kooslus kanti üle keisrilõikega sündinud vastsündinutele, sarnanes mikrobioom vaginaalselt sündinud imikute omaga juba 1-kuuselt. Mistõttu lahendus sellele oleks vaginaalne külv ehk tupekanali bakteriaalne külv vastsündinule, kuid Eesti haiglates seda kahjuks veel ei tehta.

Allikas: https://www.nutriciaresearch.com/the-infants-gut-a-centre-of-immunity/

 

Bacillus subtilis – võimas immuunsuse salarelv

Arvukad teadusuuringud on tõestanud, et inimese tervislik seisund sõltub väga suures osas soole
mikrobiootast, mistõttu on selle tasakaalus hoidmine hea tervise tagamiseks ülioluline. Soole
mikrobioomi aitavad tasakaalustada probiootikumid. Kuni tänaseni on probiootikumidena peamiselt käsitletud piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, nt Bacillus´ed. Viimaste silmapaistvaim esindaja on B.subtilis, kelle potentsiaali probiootikumina on viimastel aastakümnetel laialdaselt uuritud. Lisaks kasulike ja kahjulike bakterite tasakaalu mõjutamisele, omistab B.subtilis positiivset efekti inimese tervisele veel mitmel muul moel:

  • Tootes antimikroobseid aineid (antibiootikumid ja ensüümid), mis on otseselt haigustekitajaid hävitava toimega.
  • Tootes ensüüme, mis aitavad kaasa seedesüsteemi tööle.
  • Stimuleerides immuunsüsteemi haigustekitajatega võitlema.
  • Parandades soole barjääri füüsilist seisundit, tõkestades seeläbi patogeenide pääsu vereringesse.
  • Mõjutades põletikku tekitavate ja põletikuvastaste ainete tasakaalu.
  • Arvukad teaduslikud ja kliinilised uuringud on näidanud, et B.subtilis on väga mitmekülgne ja
    atraktiivne probiootikum, kellest võib abi olla paljude erinevate tervisehädade puhul:
  • Leevendades põletikulise soolehaiguse sümptomeid.
  • Inhibeeribdes Helicobacter pylori kasvu ning parandab H.pylori raviks kasutatavate tavaravimite
    toimet ja vähendab nende kõrvalmõjusid.
  • Tõstes vanematel inimestel immuunsust, vähendades haigestumist hingamisteede ja seedesüsteemi nakkustesse.
  • Vähendades antibiootikumidega seotud kõhulahtisust ja teisi antibiootikumide kasutamisega
    seotud kõrvalmõjusid.
  • Olles efektiivne ägedate seedetrakti infektsioonide puhul, sh Salmonella.
  • Olles efektiivne kroonilise kõhulahtisuse puhul.
  • Olles viirusevastase toimega.
  • Olles mükoplasma vastase toimega.
  • Toetades regulaarset sooletegevust, leevendades kõhukinnisust.
  • Aidates ka atoopilise dermatiidi, ülekaalu ja diabeedi puhul.

B.subtilis´e ohutust ja mittepatogeensust on kinnitatud mitmete uuringutega ning B.subtilis on
tunnustatud ohutuks ka FDA poolt. B.subtilis´e multifunktsionaalsus ja korduvalt tõestatud
efektiivsus näitavad, et B.subtilis´el on potentsiaali tõusta ohutuks, efektiivseks ja soodsaks alternatiiviks antibiootikumide jt ravimite kasutamisele erinevate haigusseisundite puhul.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis-bacillus-subtilis-immuunsus-viirused-immuunsüsteem

Mina kasutan viiruslikel aegadel profülaktika mõttes ning haigustekitajatega kokkupuutel Biolatte Subtilist, mis sisaldab lisaks B.subtilis´ele tsink pikolinaati (kõrgeima imanduvusega tsingivorm), mis toetab rasvhappe ainevahetust, pH tasakaalu ning immuunsüsteemi tavapäraseid toiminguid. Ärge unustage, et koodiga “paljasporgand” on kõik tooted haerm.ee lehel -15%!

 

Ettevaatust: libatooted!

Elusate bakterite tootmine vajab ekspertiisi ja tugevat kvaliteedi kontrolli kogu protsessi jooksul. Ainult üksikud firmad maailmas omavad teadmisi ja tööstuslikku võimet toota baktereid viisil, mis tagab, et toote etiketil toodu vastab tegelikkusele: puhas, elus, stabiilne, terviklik bakteripreparaat. Kvaliteedi tagamiseks on äärmiselt oluline, et toote etiketil välja toodud elus rakkude arv vastaks tegelikkusele. Uuringud on aga näidanud, et paljud kommertsiaalsed tooted sisaldavad raporteeritust oluliselt vähem elus rakke. Turg on täiesti reguleerimata ja iganädalaselt sünnib maailmas uus probiootikume müüv firma, kes on kopeerinud algset probiootikumide retsepti ning seda oma äranägemise järgi piisavalt palju muutnud, et anda elu “uuele võimekale” tootele.

 

Olen seda ka varem kirjutanud, kuid kordame üle, kuidas valida probiootikume:

  1. Toote sildil peaks olema täpselt ära toodud kasutatud organismid tüve tasemel, sest sama bakteriliigi erinevad tüved võivad käituda erinevalt, mistõttu teatud kliinilise uuringu tulemused on omistatavad ainult konkreetsele kasutatud tüvele.
  2. On leitud, et probiootikumid, mis sisaldavad erinevaid bakteritüvesid ja bakteriliike on efektiivsemad kui üht tüve sisaldavad, seega ära vali üht tüve sisaldavat bakteripreparaati. Mitmetüvelised probiootikumid võivad sooles tekitada nišši, mis võimaldab ka soolde jõudmise teekonnal kahjustada saanud bakteritel paremini koloniseeruda.
  3. Samas on äärmiselt oluline, et tüvesid poleks liiga palju, et valitud tüvede vahel valitseks sümbioos ja et nad üksteist ei inhibeeriks. Tüvede arv võiks mitte ületada 6! Mõni topib neid turundustrikina kapslisse lausa 16 tükki!
  4. Kindlasti jälgi, et tegemist oleks ka inimspetsiifiliste bakteritega, kuna teadlased on arvamusel, et inimpäritolu tüved elavad liikumise läbi mao paremini üle ja suudavad soolestikus koloniseeruda.
  5. Ideaalis peaks etiketil toodud organismide arv vastama aegumistähtaja omale (mitte sellele ajahetkele, kui bakterid on kapslisse pandud) ja kasutama peaks tüvesid, mis on leitud selles doosis antud peremehel (ehk siis Sulle ka aegusmistähtajal) efektiivsed olema. Probiootikumide doosid on tavaliselt standardiseeritud elavate bakterite arvule mahuühiku kohta: ühele elus bakterile vastab üks kolooniat moodustav ühik (cfu). Kui palju on piisav doos probiootikume, ei ole konkreetselt defineeritud, kuid rusikareegliks on, et probiootikume kasutatakse minimaalselt doosis 109 cfu.
  6. Bakterite eraldamiseks kultuurvedelikust kasutatakse tsentrifuugimist või filtreerimist. Filtreerimine on rakke säästvam. Tsentrifugaaljõu tulemusel võivad rakkude seinad rebeneda ja rakud kahjustuda või hukkuda. Tihti saab kahjustatud ka bakteriraku pind, mis mõjutab selle kleepumist pindadele. Paljud tootjad kasutavad aga tsenrifugaalmeetodit, sest see odavam ja ajaefektiivsem. Uuri, kuidas tootja baktereid eraldab.
  7. Bakterite säilitamisel tuleb toote paremaks säilimiseks tagada niiskustase 0%. Teadustöödega on lubatud maksimaalne niiskustase 2,8-5,6%.
  8. Teadustööd näitavad, et ka hapniku tase probiootikumide pakendis peab olema nii madal kui võimalik, kuna hapnik võib olla osadele rakkudele toksiline, teatud bakterid võivad hapniku olemasolul toota toksilisi peroksiide ja ainete oksüdeerumisel tekkivad vabad radikaalid on bakterirakkudele toksilised. Kõik see kinnitab Yves Delatte 80ndatel tehtud avastust, et pikaajalise fermentatsiooni käigus tekivad söötmemassi toksiinid ning muuhulgas metaboliseerub kõik – järele jääb vaid hape, ei ühtegi bakterit. Samas on (ka Eesti) turul probiootikumide tootjaid, kes lubavad aastate pikkust fermentatsiooni oma probiootikumidele justkui lisaväärtust, kuid tekib küsimus, kas asi pole mitte vastupidi?

Rohkem infot, kuidas reguleerimata bakteriturul pettuseid läbi viiakse, loe siit:
https://haerm.ee/artiklid/probiootikumid-imerohi-voi-pettus?fbclid=IwAR1PfMyiPO-P1YpWnJWp1seNK9bz1-9wVBEGKNG9YGDasXxYPV8KUa-8xJo

 

Maskide dilemma

Tahan panna kõigile südamele enne, kui pimesi kannate maski lootuses hoiduda nii viirustest… Keskmiselt ei ole maskid piisavalt tihedad, et takistada nii väikeseid osakesi nagu viirused. Koroonaviiruse osakeste läbimõõt on 0,00012 mm, võrdluseks juuksekarva keskmine läbimõõt on 0,045-0,11 mm. Maski pikemalt kandes saab see hingeõhu niiskuse tulemusel niiskeks, mis loob ideaalse pinnase kõiksuguste seeneliste, bakterite ja viiruste vohamiseks. Te võite küll arvata, et kaitsete end ühe viiruse eest, kuid tegelikult tõmbate ligi palju teisi ning seate lõppkokkuvõttes ikkagi oma tervise ohtu. Sellest on juttu teinud paljud teadlased, kes seavad küsimärgi alla üldsusele seatud soovitused ja ettekirjutised, et rõhuda just nende eesmärgipärasusele, mis tihtipeale on loogiliselt ebapädev.

Et hoiduda viirustest oma immuunsüsteemi tugevdades ja mitte jäädes lootma koroonapisikust hoidumisele, siis olen andnud kõik soovitused, mis kindlustavad Sulle tugeva immuunsüsteemi! Kui kardad haigestumist elu hinnaga, siis koli maale värske õhu kätte. Kui oled haige või nakatunud, püsi kodus, hoidu kontaktist ning turguta oma tervist.

 

Kuidas on sündinud aga Biolatte tooted?

Biolatte OY (Soome firma) on piimhappebaktereid uurinud pikki aastaid. 1983-dal aastal Prantsuse päritolu teadlane Yves Delatte (Biolatte OY asutaja) eestvedamisel hakati loomadele andma piimhappebaktereid sisaldavat toitu. Viis aastat kestnud tähelepanuväärsete uurimistulemuste põhjal leidis Yves Delatte esimesena, et kuni 70% vastupanuvõimest peitub soolestikus.

1986. aastal alustas ta piimhappebakterite kasutamist uurima inimestel. Aastate jooksul mõistis ta, et piimatööstuse bakterid ei sobi hästi inimeste soolestiku flooraga ning nende kinnitumine epiteelrakkudele ei ole eriti tõhus. Ta hakkas uurima ka muid baktereid ja leidis inimestele paremini sobivad bakteritüved ehk siis inimspetsiifilised bakteritüved. Nende bakterite rakuseinte geneetika võimaldas bakteritel loomulikul moel inimese limaskestale kinnituda.

Biolatte OY ei lisa oma toodetesse vitamiine, inuliini ja muid koostisaineid, sest need ei anna bakterittootele lisaväärtust. Nende lisamisel saadakse lihtsalt palju odavam toode ja ka suurem kasum, sest bakterite arv väheneb muude koostisainete arvelt (nagu seda teeb nii mõnigi Eestis müüdav probiootikumide firma rõhutades just lisaainete “olulisusele”, mis on BS müügiargument). Bakterisegud, kuhu on lisatud mineraale, vitamiine ja inuliini, ei ole tõhusad, sest reaalsuses ei püsi koostisosad seedesüsteemis koos ning väidetud ühistoimimist (sünergiat) ei toimu. Lisaained tunduvad etiketil veenvad, kuid toote mõju on marginaalne, hoolimata sellest, et in vitro tulemused on head. In vitro (katseklaasis) on kaugel in vivo (kehas/organismis) reaalsusest. Arvesse ei võeta kehatemperatuuri, ainevahetust, pH-d, geene ja biorütme, seega kui testitulemused on paljulubavad ei vasta nad siiski reaalsusele.

Biolatte on oma toodetesse jätnud vaid toimivad ja uuritud bakterid. Nad eemaldasid toodetest kõik süsivesikud, kuna 99,9%-l inimestel on süsivesikud soolestikus olemas. See arengusamm vähendas ka kasutajate allergilisi reaktsioone ning väetisejääke ja niiskust toorainetes. Lisaks paranes toote säilivus ning oli võimalik bakterite hulka tõsta. Pidage meeles, et piimhappebaktereid tuleb alati võtta tühja kõhuga, et vältida bakterite viivitust (toiduga jäämist makku ning hilisemat heitlust sooleseina ruumi eest). Parima tulemuse saavutamiseks peavad elavad ja taasaktiveerunud bakterid jõudma soolestikku nii kiiresti kui võimalik.

Alates 2002. aastast kasutatakse toodetes vaid puhtaid inimspetsiifilisi bakteritüvesid, mille eraldamine (filtreerimismeetodil) ja kasvatamine toimub koostöös maailma juhtivate bioloogide ja tippklassi biotehnoloogia abil. Kuna inimestele sobivad bakteritüved on spetsiifilised ja mesofiilsed (kasvavad 37 kraadi juures), sobivad nende rakuseinad inimese limaskestadega ning nende efektiivsus on võrreldamatu. Inimspetsiifilised bakterid suudavad läbida ka nn maohappe barjääri, sest nad on happele ja sapile vastupidavad. Poelettidelt võib leida ka nn happekindlate kapslitega bakteritooteid, mis aga võivad põhjustada tarbetut fermentatsiooni protsessi soolestikus.

Biolatte tooteid on kopeeritud korduvalt ning mõningate muudatustega loodud uued “probiootikumide firmad”, mille tooted ei ole läbi viidud muudatuste tõttu enam sama stabiilsed, efektiivsed, eluvõimelised jne. Seda on tõestanud mitmed katsed ja laboriuuringud. Ma ei hakka tooma välja neid ettevõtteid, kuid nad on Eesti turul väga laialdaselt müügil ning kasutavad ka tänase päevani ära Biolatte mainet, kasutades ära nende nime ja usaldusväärsust enda turunduses ja kodulehel. Palun uurige enne probiootikumide firma tausta, kui neid oma tervise eest hoolitsema usaldate!

Olen Yves’iga ka otseses suhtluses ning tegemist on tõeliselt vinge vanema härraga, kes tahab maailma muuta ja tervendada. Ta teadmiste ja kogemuste pagas on metsikult lai ning ta on inimkonnale juba nii palju andnud. Küll aga on kahju, et nii mõnigi on tema heatahtlikkust ära kasutanud ning tema arvelt miljoneid teeninud. Mu suur soov on teda blogis intervjueerida, et jagada teile täiesti teistmoodi mõtteviisi valitsevast meditsiinitööstusest ning panna teid küsitlema kõike, mida teile elu jooksul pähe on määritud. Kuid sellest juba tulevikus!

Et tervist tõeliselt bakteritega turgutada, on kõik tooted haerm.ee lehel -15% koodiga “paljasporgand”! Lisaks on käimas Instagramis ka auhinnamäng, kus annan ära koostöös Härmiga 1 komplekti Original (110 kapslit), Boulardii (110 kapslit) ja Subtilis (60 kapslit) ning loomulikult vajadusel tasuta nõustamise minu soolestiku tervise kogemusnõustaja Küllike Põlmaga ehk auhinna koguhinnaga kuni 160 eurot.

Kasutatud materjalid:

The post Sügisele vastu raudse tervisega! appeared first on Paljas Porgand.

Ma värvisin juukseid taimedega?!

$
0
0

On vähe inimesi, kes oleks nii varakult ja nii palju juukseid värvinud kui mina. Mul on olnud musta värvi juuksed, roosad triibud, blondeeritud juuksed, kärtspunased juuksed, lillaka alatooniga juuksed jne. Mulle on alati meeldinud vaheldus ja oma välimusega eksperimenteerimine. Kuni…

Ma astusin teekonnale, kus ma hakkasin end süviti harima tervise teemadel nädalaid kestvate summitite abil, mida viivad läbi oma ala eksperdid. Olen hakanud aina kriitilisemalt vaatama otsa oma toitumisele, elustiilile, tervisele, kosmeetikale jne. Seminar meid ümbritsevatest toksiinidest avas mu silmad mu igapäeva kosmeetika osas, mis hooldamise asemel mind hoopis mürgitas. See tekitas minus sügavaid küsimusi ka juuksevärvide osas ja ma hakkasin kompama alternatiivsel tervislikumal maal. Kas juuksevärv peab olema kange, keemiline ja mürgine? Või saab ka paremini?

 

Mürgid meie juuksevärvis

Kõik juuksevärvid pole ühe puuga löödud, küll aga tahan ma tuua välja 7 kõige kahjulikumat toksiini, mida juuksevärvide koostisainete seast leida võite:

  1. PPD – naftapõhine kemikaal, mida kasutatakse eelkõige tumedate värvide puhul, mis sisaldab veel omakorda benseeni, naftaleeni, fenoole, aniliini ja teisi kemikaale. Seda kasutatakse ka puidu sälitusvahendina ning seda tuleks hoida eemal kontaktist nahaga. PPD kombineeritult vesinikperoksiidiga võib põhjustada vähki.
  2. Vesinikperoksiid – kasutatakse enamasti, et saada lahti juuksele omasest värvist enne juuste värvimist. See on nii kange, et on võimeline muutma juuksestruktuuri, jättes juuksed kuivaks ja katkiseks.
  3. Ammoniaak – kasutatakse juuksekutiikuli ehk välise kihi avamiseks, et juuksevärv pääseks sügavamale juustesse. Lisaks juuste kahjustamisele, on ammoniaak söövitav ning kopse ärritav.
  4. DMDM hüdantoiin – säilitusaine, mis pidevalt vabastab toksilisi kemikaale. Selle eesmärk on tappa seent, hallitust ja baktereid. Seda kasutatakse ka tööstuslikes vahendites. Sattudes aga kontakti inimesega, võib see põhjustada ärritust ja kahjustada immuunsüsteemi.
  5. Parabeenid – Laialdaselt kasutatud juuksehooldustoodetes. Võivad põhjustada rasket ärritust ja allergiat.
  6. Plii-atsetaat – kasutatakse värvainena tumedates juuksevärvides. Võib põhjustada aneemiat ja neuroloogilisi häireid.
  7. Resortsinool – toksiline värv, mis võib põhjustada peanaha ärritust ja kahjustada meie endokriinsüsteemi.

Juuksevärvides leiduvaid toksiine võiks siia lisada veel mitukümmend, kuid minule sellest listist juba piisab, et vaadata kaugemale ning avastada enda jaoks alternatiive.

 

Orgaanilised taimsed juuksevärvid

Aastaid tagasi oli mu esimene kokkupuude naturaalsete taimsete juuksevärvidega Radicolt. Käisin siis Juusteakadeemias oma kärtspunaseid juukseid sellega värvimas. See postitus innustas paljusid seda järele proovima ning sel suvel küsisid paljud minult, kas olen vahepeal veel taimselt juukseid värvinud ja kas seda soovitaksin? Kuna toona vajasid mu kärtspunased juuksed siiski Elumeniga värvimist, et püsida pikemalt eredad, siis tänasel päeval oma naturaalse juuksetooniga ma seda ei vaja. Ja tänu mõnele uudishimulike kirjale mu postkastis tuli mulle see alternatiivne võimalus taas meelde. Enam ma ju ei vaja sünteetilist värvi, sest mu eesmärk on niikuinii lõpetada juuste värvimine ja jääda oma loomuliku värvi juurde.

Kuna mul on pooled juuksed siiski veel värvipesust suhteliselt blondid ja vajavad aeg-ajalt värvimist, et see kollakas inetu toon ära peita, siis ma seni veel käisin juuksuris neid värvimas (tooniva maskiga enamasti, et neid mitte kahjustada enam), kuid pärast seda seminari, tekkis taas huvi proovida taimset värvi. Taimse värviga ei saa oma juukseid heledamaks värvida – ainult sama tooni, tumedamaks või oranžikaks ja punakaks. See tähendab, et oma kollased juukseotsad peaksin ma teoreetiliselt saama kenasti juure värvi värvida.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

Radico Colour Me Organic on kemikaalidevaba taimne orgaaniline püsijuuksevärv. See on segu juukseid värvivatest ja hooldavatest orgaanilistest sertifitseeritud taimedest, mis katab hallid juuksed efektiivselt ja korralikult ning värvib juukseid pehmelt ja naturaalselt. Juuksevärv jätab juuksed kohevaks (nagu kohe väga kohevaks), läikivaks ja naturaalselt terveks. Lisaks soodustab see peanaha tervist ja juuste kasvamist. Saadaval on lausa 23 värvitooni (minul kasutati copper brown tooni) ning neid müüakse ka koduseks värvimiseks (mida ma kommertsbrändide puhul üldse ei julgeks kasutada neid sisaldavate mürkide pärast). Ja mis kõige ägedam, see värv on täiesti OHUTU!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

 

Minu uued ja tervemad juuksed

Minu teine kogemus Radico juuksevärviga oli reedel, mil ma külastasin Madara tänaval asuvat Juuksetervisekeskust. See on väga teistsugune kogemus tavapärasest juuksuritoolist, sest sinu juustega tegelevad trihholoogid ehk juukse- ja peanahateadlased. Nende eesmärk pole ainult juuste väljanägemine, vaid ka sinu juuste ja peanaha parem tervis. Seetõttu kasutataksegi seal naturaalseid toksiinidevabu toitvaid juuksehooldustooteid ja värve.

Minu juuksuriks osutus Liina. Mind küll hoiatati ette, et taimsete värvide mõjuaeg on pikem ja ma võiksin külastuseks kenasti aega varuda. Küll aga juhtus mul õlaga õnnetus ning ainus SOS aeg, mille ma füsioterapeudi juurde sain, lühendas minu külastust tunni võrra. Me saime kolme tunniga küll mu juuksed sügavpuhastava savimaskiga hooldatud, värvitud ja pestud, kuid me ei jõudnud mu juukseid lõigata. Tegelikult olen ma õnnelik, sest olenemata mu katkistest juusteotstest ja lahkunud poolmärja peaga, nägin ma KUI KOHEVAD mu juuksed kõigest selle savimaski ja taimse värvi tulemusel olid. Me ei jõudnud teha föönisoengut, rääkimata sirgendamisest. Aga mu juuksed olid imeliselt pehmed ja kohevad, kui nad lõpuks ära kuivasid.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

Lõikusele lähen ma juba kolmapäeval! Olen otsustanud juuste lühikeseks lõikamise jätta praegu minevikku, sest mu juuksed kasvavad niiiiii kiiresti, et ma ei jõua juuksuris ära käia. Võtame siis pikad juuksed vahelduseks jälle ette. Üks asi, mida taimse värvimise puhul tuleb tõdeda, on selle ebameeldiv vetikalõhn. See on suhteliselt hingemattev ning soovitan 24 tunni pärast juuksed ära pesta, et sellest lahti saada. Vaene mees, kes mind pärast värvimist voodis kaisutama pidi, haha!

Kui soovid ka taimsete teenustega tutvuda ja oma ala professionaali poolt esmalt need järele proovida, siis tutvu Radico tooteid kasutavate salongidega ning müügikohtadega SIIN!

 

Kas ma saan seda ka kodus teha?

Elame keerulisel ajal ja paljudel ei ole võimalust juuksurisse taimedega värvima minna või soovivad vältida liigset kontakti. Selleks on hea võimalust proovida kodust värvimist! Koduvärvimisel on ka omad eelised:

  • kuna tegemist on taimse täiesti turvalise juuksevärviga, siis ei ole kodus värvides vahet, kas hoiad 1 h või 3h värvi peal. Mida tumedamat ja intensiivsemat lõpptulemust soovitakse, seda kauem soovitatakse juuksevärvi peas hoida. Kui värvid aga salongis ja elad salongi lähedal, siis võid värvi mõjumise aeg kodus olla ja maha pesemise ajaks salongi naasta.
  • koduvärvimise pakend sisaldab kõik, mida selleks vaja läheb
  • ajaliselt ja rahaliselt soodsam

Üks kõige sagedamini kodus tehtav viga on, et taimne värv kantakse mustadele pesemata juustele ja imestatakse, miks see peale ei jää. Taimne värv kantakse alati ainult puhastele juustele ja esimesel korral soovitatakse eelnevalt läbi sügavpuhastus sügavpuhastava šampooni või isegi savipesu abil, et juuksed maksimaalselt puhtaks saada. Seda tehti ka minule.

Kes lõhna väga ei kannata nagu nt mina, siis võib juuksuris või kodus värvides juukseid väga korralikult loputada ning kanda juustele palsamit. Kui lõhn tõeliselt vastu hakkab, siis selle võib ka šampooniga maha pesta. Soovitatav on juukseid pärast värvimist mitte peste enne 24-36 tunni möödumist. Järsku ühel päeval ma hakkan taimse värvi lõhna veel armastama, kui näiteks pärast 6 kuu kasutamist märkan kui säravad ja terved mu juuksed on. Õppisin ma ju ometi ka sellerimahla joomise ära, haha!

Kõikidele Radico juuksevärvidele, savidele ja šampoonidele kehtib -20% soodustus koodiga “PALJASPORGAND20” kuni 15.11.2020 Waku Organics e-poes!

 

Aga henna?

On olemas ka henna värve, aga need on väga püsivad värvid ja neid on hiljem väga raske välja saada. Seega kui hennaga värvida, siis pead oma otsuses kindel olema. Juuksetervisekeskus pakub välja ka võimaluse, et kui taimne juuksevärv ja antud toon sobib ja meeldib, siis selleks, et pikendada selle keskmist 4-nädalast tulemust on võimalik eelnevalt värvida hennaga ja siis taimse värviga üle. Henna aitab värvil jõuda palju sügavamale juuksestruktuuri ning teha tulemus kauapüsivaks. Seekord me hennat ei kasutanud, et ma saaksin näha, kas mulle antud toon üldse meeldib. Olen selle tooniga väga rahul ja olenevalt, kui pikalt see mul peal püsib, langetan siis otsuse, kas teine kord kasutan ära ka henna võimalust.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

Kokkuvõttes olen ma väga rahul ja õnnelik, et olen astunud jällegi ühe sammu kaugemale toksiinidest! Kas sina oled kunagi taimset juuksevärvi kodus või salongis proovinud? On sul kunagi sünteetilisest juuksevärvist tekkinud allergiat vms? Kas sul on ehk hoopis oma naturaalne juuksevärv?

The post Ma värvisin juukseid taimedega?! appeared first on Paljas Porgand.

Supertoitudega supertervis!

$
0
0

Milline rõõm on tunda end normaalse ja terve inimesena, kes ei pea kartma iga ampsuga, kas ta lõpetab diivanil kõveras paistes kõhu ja valudega või mitte. Mu kõhuvalud on olematud! Ma pole elus söönud nii palju värsket ja tervislikku toitu, mis varem andis mulle reeglina paistes kõhu ja krambid! Ma hoidusin süsivesikutest nagu kurjajuurest. Arvasin, et need teevad mind paksuks. Tegelikult ajasid mind lihtsalt paiste, kuna mu keha ei suutnud nendega toime tulla. Täna söön ma OHTRALT süsivesikuid, vähe valku ja piisaval määral häid rasvu. Ma tunnen end värske, energilise ja tervena.

Kui tahad viia end kurssi, mis mind varem vaevas ja kuidas ma end ravisin, siis loe mu postitusi lekkiva soole, pärmseene ja tervenemise kohta! Täna räägime, kuidas ma oma tervise olen uuele tasemele viinud ja kuidas saad seda teha Sinagi!

 

Muutunud toitumine

Ehk olete märganud IG storydes, et olen oma toitumist muutnud päris palju… Kui ma varem ei saanud täistaimselt toituda, sest mu kõht oli megapaistes ja mul oli talumatus paljude taimsete valkude vastu, siis ma otsustasin oma valguallikana tarbida suuresti mereande (kala, krevette) ja muna, harvem ka liha, kui seda pakuti näiteks külas käies. Nüüd, mil ma olen aina rohkem ja rohkem end harinud nii meie tervise, eetilisuse kui ka keskkonna osas, siis olen samm-sammult astunud aina rohkem taimse toitumise suunas. Mu soolestik on terve ja mu keha saab hakkama läätsede, ubade ja sojaga, millest varem võisin vaid unistada. Lõpuks ometi ei saa ma pärast salatikausi söömist enam õnnesoove oma esimese raseduse puhul, hehe!

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-immuunsus-superfood-iconfit-toidulisandid-elustiil-toitumine-keha-tervis-blogi-postitus

 

Minu peamised toidugrupid IGA PÄEV on:

  1. teraviljad (gluteenivaba kaer, kinoa, tatar, riis) – pudruna, salati sees, pearoa kõrvale, jahuna magustoitudes
  2. köögiviljad – üksikult, salatid, vokid, mahlad, püreed
  3. puuviljad – üksikult, smuutid, mahlad, moosid
  4. pähklid ja seemned – toorelt, röstitult, pähklivõina
  5. kaunviljad – karris, salatis, vokis, hummusena

Ma söön nii palju kõrge FODMAP sisaldusega toite ja mu soolestik armastab seda! See tähendab, et mu soolebakterite tasakaal on paigas ja pärmseen ei voha. See oligi kogu mu tervenemise eesmärk! Et mul oleks vabadus süüa ja samas tunda end hästi!

 

Tervislik toitumine uuel tasemel

Kuna ma olen alati uskunud, et me saame olla ALATI paremad ning teha kõike kasvõi väheke paremini, siis ma olen seda mõtteviisi kandnud ka toitumises. Nagu teate, siis vähe sellest, et ma toetan end sajaga toidulisanditega, toetan ma end ka igasuguste supertoitudega (olen sellest ju lausa retseptiraamatu kirjutanud)!

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-immuunsus-superfood-iconfit-toidulisandid-elustiil-toitumine-keha-tervis-blogi-postitus

Miks süüa ainult puuviljadest ja marjadest tehtud smuutisid, kui sinna saaks lisada oma tervise buustimise nimel veel:

  • supertoidupulbreid
  • kollageeni
  • taimset valku
  • oomega rasvhapete rikkaid seemneid, pähkleid

Ma olen sellega nii next level läinud, et ma olen kokku miksinud endale ideaalsed pulbrisegud ning kannan neid pisikestes topsikutes endaga igalpool kaasas, sest kunagi ei tea kui nälg näpistab ning tekib soov kuskilt smuuti võtta. Kohvikutes valmistatavad smuutid on tihtipeale lahjad ning mitte väga toitvad. Kui ma aga palun oma pulbrisegu sinna sisse lisada, siis on tulemuseks ALATI veel maitsvam, paksem ja kõhtutäitvam smuuti, mis sisaldab lisaks VALKU, supertoite, antioksüdante ja mineraalaineid! Samamoodi kannan ma endaga kaasas taaskasutatavat topsi ja metallkõrt. Nii olen ma alati üks samm elust ees ja hoolitsen enda ja keskkonna eest parimal viisil!

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-immuunsus-superfood-iconfit-toidulisandid-elustiil-toitumine-keha-tervis-blogi-postitus

Lisaks kasutan ma supertoite ka hommikupudru (eriti üleöö pudru) valmistamisel! Siin kohal tuleb märkida, et supertoitu ei tohiks kunagi lisada tulikuumale toidule, sest see hävitab antioksüdante. Kui ma tahan neid pudrule lisada, siis parim on teha üleööpuder ehk segada kokku helbed ja vesi/taimne piim, eelistatud magusaine, tiba soola, taimne valk ning supertoidupulber. Kui aga armastad sooja putru, siis eemalda puder tulelt ning serveeri kaussidesse. Siis on puder juba piisavalt jahtunud, et segada sisse ka supertoidupulber.

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-immuunsus-superfood-iconfit-toidulisandid-elustiil-toitumine-keha-tervis-blogi-postitus

Toortatraüleööpuder

 

Valmis supertoidusegud

Ma tean, ma tean… turg on ÜLEKÜLLASTUNUD kõiksugustest supertoidusegudest ja ma võin öelda, et olen paljusid proovinud. Üks asi, mis kõigi puhul aga eriti silma jääb, on KRÕBE HIND. Hind, mis paneb kahtlema, kas seda ikka on vaja osta? Ma olen täiesti nõus, et keskmine turuhind on kõrge, pakid pisikesed ning lai valik segadusttekitav. Kuid see ei pea olema nii.

Turul on olemas ka igati taskukohase hinnaga suuremates pakkides supertoidupulbreid, mis on segatud juba võimalikult optimaalselt kokku nii, et pakkuda iga tarbimise korral kõike vajalikku vastavalt tarbija eesmärkidele. Sellist võimalust pakub turul juba tuntud kodumaine tootja ICONFIT, kes on viimastel aastatel olnud eriti kiire kasvuga! Nende tootearenduses on rõhk puhtusel, vältides ebavajalikke värvaineid ja stabilisaatoreid.

Eestis on ICONFIT juba paljude toodetega (sporditooted) oma klientide lemmikuks saanud, kuid hiljuti on valik veelgi täienenud ja valikusse on toodud lai valik looduslikke supertoidusegusid ning vegan tooteid! ICONFIT pakub klientidele vähemalt sama head kvaliteeti suuremas koguses, mugavamas kartongpurgis ning soodsama hinnaga. Paljud toorained on tegelikult pärit konkurentidega samadelt tarnijatelt, kuid tänu suurematele tootmismahtudele saavad nad pakkuda soodsama hinna eest palju rohkem väärtust. Lisaks on nad kombineerinud paljud supertoidud ühte purki, et vältida olukorda, kus kapis on 20 erinevat supertoidupakki. Ma tellisin endale paar kuud tagasi laia valiku nende supertoidusegusid ja olen neid ükshaaval proovinud ja katsetanud, et teaksin neid teile soovitada.

Oma igapäeva smuutisse lisan ma 13 g valguallikana Collageni (4.2 g valku) ja lisaks 25 g kas Protein & Fibre (10.6 g valku) või Natural Weight segu (9.5 g valku), mis tagab mulle kenasti 15 g valku ning palju supertoitu! Smuutide valmistamisel on üks KULDREEGEL (kehtib mulle vähemalt) – lisa sarnase maitsega tooteid ühte smuutisse (toorkakao Protein/Natural Weight koos toorkakao Collageniga või marjane Protein/Natural Weight koos marjase Collageniga). Kollageen on oluline liigeste, naha, küünte ja juuste heaolule. ICONFITi kollageen on toodetud kemikaalidevabalt ning on üle 99% valgusisaldusega.

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-immuunsus-superfood-iconfit-toidulisandid-elustiil-toitumine-keha-tervis-blogi-postitus

Lisaks valgule ja kollageenile, lisan ma oma smuutisse alati ka 8g lisabuusti! Selleks kasutan ma igapäevaselt erinevat pulbrit, et pakkuda oma kehale võimalikult laia spektrit kasulikke aineid (vitamiine, antioksüdante, mineraale):

  • Chaga Detox – supertoidusegu toksiinide väljutamise jaoks: chaga, spirulina, klorella, nisuoras, hernevalk ja vitamiinirikas pohlamari.
  • Immunity – supertoidusegu immuunsüsteemi tervise jaoks: külmkuivatatud mustsõstar, baobab, chaga, hernevalk, astelpaju.
  • Digestive – supertoidusegu seedimise tervise heaks:  külmkuivatatud aroonia, inuliin (sigurijuurest), psülliumiseemne kestade pulber (psyllium ovata), baobab (ahvileivapuu) ja chia proteiin.
  • Energy Boost – supertoidusegu energialaengu jaoks: rikkalikult C vitamiini astelpajust, macast ja baobabist ning looduslik kofeiin guaraanast.
merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-immuunsus-superfood-iconfit-toidulisandid-elustiil-toitumine-keha-tervis-blogi-postitus

Kui püüan kausiga pildile jääda ja kauss käest kukub…

Lisaks valgule ja supertoitudele, mida smuutidesse lisada, on ICONFITil olemas ka segu, mida smuutide peale lisada, kuid miks mitte ka pudrule, müslile jne. Tegemist on Breakfast Crunchiga, mis on väga äge toode ja mida ma tarbiks suurima hea meelega, kuid ma lihtsalt ei saa. Nagu OG lugejad teavad, siis ma ei kannata mee maitset silmaotsaski, või peaksin ma ütlema keeleotsaski, kuid antud tootele on lisatud justnimelt seda väga võimsat ja tervislikku õietolmu (ingl. k bee pollen). Segust leiab veel olenevalt maitsest ka külmkuivatatud vaarikaid või banaani, kookost või toorkakaonibse, mis annavad segule hea tekstuuri ja magusa maitse.

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-immuunsus-superfood-iconfit-toidulisandid-elustiil-toitumine-keha-tervis-blogi-postitus

Breakfast Crunch

Sügis ja talv on ajad, mil värske toidukraam ei ole just kõige kättesaadavam ja seda olulisem on turgutada end vitamiinide ja antioksüdantidega supertoitude abil! Need on teile alati kättesaadavad nii ICONFIT e-poes kui ka suuremates toidupoodides. Lisaks pakun ma teile ka -20% sooduskoodi “paljasporgand”, mis kehtib kõikidele supertoidusegudele vaid oktoobrikuu lõpuni! Kindlasti proovi õnne ja keeruta õnneratast ka mu Instagrami auhinnamängus, kus annan ära kolmele õnnelikule 5 supertoidusegu!

Kuidas turgutad oma keha Sina? Mis on Sinu lemmikud supertoidud? Kuidas neid kasutad ja kui tihti? Kas sul on ka ICONFITi toodete seas oma lemmik olemas?

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-immuunsus-superfood-iconfit-toidulisandid-elustiil-toitumine-keha-tervis-blogi-postitus

Mina iga kord, kui ma toidu enne pildistamist ära rikun…

The post Supertoitudega supertervis! appeared first on Paljas Porgand.

Kõik vajalik ühest kohast!

$
0
0

Sügis on kätte jõudnud ning pole talv ka enam kaugel. Seetõttu on käes paras aeg, et varuda endale sobilik sügis- ja talveriietus. Sest nagu öeldakse, pole halba ilma, vaid vale riietus. Täna vaatame, kuidas on võimalik leida kõik vajalik (kosmeetika, riided, tehnika, aiakaubad, lasteasjad jne) turvaliselt kodust lahkumata, mobiiltelefonist või arvutist, kõik ühest kohast, ilma lisapostikuluta, soodsalt, vajadusel järelmaksuga ja kätte saada see kõik vaid paari päevaga! Lisaks jagan ma postituse lõpus teile fantastilise sooduspakkumise, millest on raske ära öelda!

Rino & Pelle karvane ja kõige pehmem mantel

 

Kaubanduskeskusest internetti

On palju põhjuseid, miks inimesed on kaubanduskeskustest võõrdunud ning leiavad end aina rohkem e-poodlemast (isegi toidukaupade puhul):

  • ilmselgelt on üks peamisi põhjuseid täna Covid-19 ning paljud kardavad tervise pärast ning eelistavad võimalikult vähe teistega kokku puutuda
  • muidu on valdavalt põhjuseks aga ajakulu. Netis saab šopata ju millal iganes (potil, bussis, EMO järjekorras, haha)
  • paremad hinnad ja pakkumised
  • mugavus huvi pakkuvaid asju kõrvutada ja võrrelda ning tellida kodust lahkumata

Minu kõige pikema lõikega uus Luhta mantel, millel on haigelt pehme karvakrae, mis hoiab kogu keha soojas ja näeb väga naiselik välja!

Ainsaks miinuseks on kindlasti fakt, et riideesemeid ei saa selga proovida. Küll aga saab neid tasuta tagastada, kui ei peaks sobima. Nii olen mina juba viimased 4 aastat ainult veebis poodelnud. Võib-olla pulmakleiti ma jah käiksin kohapeal valimas, aga muidu olen saanud isegi teksavalikuga netis ideaalselt hakkama.

Roometile eriti palju meeldiv naiseliku lõikega Icepeaki suusajope.

 

Kõik asjad mugavalt ühest kohast

Üheks selliseks kõike kokku koondavaks ostuplatvormiks on Hansapost, kes pakub väga laias valikus brändirõivaid, jalanõusid, elektroonikat, lasteasju, kosmeetikat, tervisekaupu ja spordivahendeid. Ploomimahlast juuksevahuni, nutikellast akutrellini, murutraktorist projektorini – üle 300 000 toote ühest poest ühe tellimusega. Hansapost on juba pea 25 aastat seisnud selle eest, et ostlemine oleks lihtne. Aastatepikkuse kogemuse baasil pakub Hansapost tooteid, mida just eestlased eelistavad, ja hindadega, mis on kõigile taskukohased. Hansapost on Eesti ettevõte ja samasse gruppi kuuluvad ka HobbyHall.fi veebipood Soomes ning Xnet.lv veebipood Lätis.

Ülipehme Rino&Pelle sall.

Hansaposti valikusse on tulnud hiljuti palju uusi tuntud ja kvaliteetseid moebrände nagu Champion, Luhta, Icepeak, Tamaris, Rino&Pelle, Didriksons, Molly Bracken, Tom Tailor jt. Hansapost pakkus mulle välja võimaluse tellida endale igalt brändilt midagi, et saaksin ka teile neid tooteid näidata. Mõned tooted sain ka endale jätta, seega otsustasin oma Timberlandid, neoonse kevad-sügis jope ja sportliku talveparka aastast 2016 vahetada välja millegi uue vastu. Mu stiil on ajas palju muutunud ja tahtsin midagi, milles end hästi tunda ja mis oleks võimalikult praktiline.

Ma olen juba pikalt nillinud Didriksons parkat, sest see tõrjub vett, on ülisoe, stiilne, pehme ja kvaliteetne.

Didriksons parka juures meeldib mulle enim selle värv ja kalipsot meenutavad varrukad!

Tellimisel saab kasutada eelistatud filtreid, et kiirelt ja mugavalt leida vajalikud tooted. Lisaks saab filtreerida tooteid ka tarneaja järgi, valides selleks nt 1-4 tööpäeva, 2-5 tööpäeva või 1-2 nädalat. Silma jäänud tooted soovitan lisada võrdlusesse, et siis hiljem kergemini otsus langetada. Lisaks on neil olemas ka Hansakonto võimalus krediidilimiidi baasil, juhul kui esineb ootamatuid väljaminekuid.

Tom Tailori minimalistlik ent tüdrukulik seljakott.

Hansapostis poodlemisel kasuta minu sooduskoodi, mis annab lisaks -10% kahelt tootekategoorialt: riided ning jalanõud! Koodi saab kasutada veebis, sisestades sooduskoodi lahtrisse “paljasporgand“. Täiendavalt saate ka tasuta transpordi pakiautomaati sooduskoodiga “Mood“, kui tellimuse summa on vähemalt 30€. Lisaks saab Tallinnas Järve keskuses pakile ise mugavalt järgi minna uuenenud Hansaposti Outleti. Tellijal on õigus 14 päeva jooksul tellitud kauba kättesaamisest kaup tasuta ümber vahetada või tagastada.

Mine tšeki ka mu Instagrami, sest seal on käimas auhinnamäng Hansaposti 100€ krediidile!

Championi saapad talle ja Luhta saapad mulle!

The post Kõik vajalik ühest kohast! appeared first on Paljas Porgand.


Tegin läbi kuivpaastu!

$
0
0

Antud postitusest on keelatud kasutada sisu ja pilte ilma autori kirjaliku nõusolekuta.

Ma pole kunagi olnud nii sügavalt huvitatud tervisest kui praegu. Olen end juba viimane pool aasta metsikult harinud meid ümbritsevate mürkide, toitumise, une, ärevuse, hormoonide, vaktsiinide, paastumise, hammaste tervise jmt kohta. Selline tunne, et mida rohkem sa tead, seda vähem sa tead ja seda rohkem tahaks teada. See maailm on palju laiem, kui meile “promotakse” ja räägitakse. Ja kuigi ma olen seda juba aastaid öelnud, siis üha tugevamalt ma ka selle taga seisan, et meie tervis on täielikult meie endi (ja kahjuks ka meie vanemate) kätes.

Täna piirdun ma aga ühe väga kitsa teemaga, milleks on ILMA VEETA paastumine. Jeapp, ma ise ka ei uskunud, et ma kunagi midagi nii hullumeelset ette võtaksin. Aga näe võtsin ja olen piisavalt selge, et täna veel teiega oma lugugi jagada, hehe! Kelle jaoks on paastumine üleüldse üks suur küsimärk, siis esmalt mine loe läbi mu postitus intervallpaastumisest ja veepaastust. Siis saad tulla siia postitusse piisavalt teadlikuna tagasi, et suuta ka kõike järgnevat mõista.

 

Kuivpaast vs veepaast

Nagu juba nimetusest võib välja lugeda, siis kuivpaast tähendab kuiva paastu ehk ilma veeta paastumist. Veepaaste olen ma läbi viinud juba vägagi mitmeid, alates 24 h kuni 6 päeva. See on imeline viis, kuidas hoida oma keha ja vaimu noore ja tervena. See tugevdab immuunsust, ravib olemasolevaid haiguseid, tervendab soolestikku ja seedimist ning teeb oi kui palju enamat! Me kõik oleme loodud paastuma ning see on meie keha viis, kuidas autofaagiat käivitada.

Paastumine on kõige kiirem viis organismi tervendamiseks, sest organismi energiavarud ei kulu seedimisele. Paastumine on kõige iidsem ravimisvahend, mis ei kaota vaid sümptomeid ning tee sind omakorda veel haigemaks nagu medikamendid. Lisaks on see kõige loomulikum organismi puhastumise viis. Paastumine on meie keha loomupärane instinkt, kui oleme saanud haavata või oleme haigestunud. Inimesel kaob söögiisu ning keha annab märku, et tervenemiseks on tal vaja seedimine peatada, et kogu energia suunata tervenemisesse. Küll aga ei kuula me oma keha ning sunnime end sööma, sest “kehal on ju energiat vaja et terveneda”… VALE! Kehal JUBA ON energiat, et terveneda, aga ja ta teeb seda siis, kui sa EI SÖÖ!

 

Kust keha paastumise ajal energiat saab?

  1. Süsivesikud– toidust saadud süsivesikud on meie organismi primaarseks energiaallikaks. Süsivesikutest sünteesitakse glükoosi, mis läheb meie vereringesse ehk veresuhkruks, kandes energiat laiali nii üle meie keha. Glükoos on ka aju eelistatud energiaallikas. Glükoos, mida keha ei suuda koheselt kasutusse rakendada talletatakse meie lihastes ja maksas glükogeenina. Kui glükogeenivarud on täis, siis talletakse see rasvana. Ka üleliigne toidust saadud valk ja rasv talletatakse rasvavarudes.
  2. Glükogeen ehk glükoosivarud – peamine organismisisene energiaallikas on glükoos. Kui seda parajasti toidust pole saada, siis sünteesib keha seda glükoosivarudest, kus see on talletatud peamiselt polüsahhariididena. Tervel söömata 70 kg täiskasvanu maksas ja lihastes on talletunud keskmiselt u 400g. Kalorites teeb see u 1700-2200 kcal. Seega, kui kardad nälga surra, siis arvestades, et keskmise naise BMR on 1400 kcal ja mehel 1800 kcal, oled voodis lebodes juba 1-1,5 päeva täitsa safe!
  3. Rasvavarud – kui glükoosivarud on otsas, siis keha järgmiseks energiaallikaks on kontsentreeritud rasvavarud ehk triglütseriidid. Enamus sellest leidub meie naha ja lihaste vahel, kuid kahjuks (ebatervisliku eluviisi tulemusel) leidub seda üha enam ka organite vahelises koes vistseraalrasvana. Olenevalt sinu rasvaprotsendist jagub su kehale rohkem kui küll energiat paastumise ajal, sest 1 g rasva peidab endas 9 kcal. Keskmise 25% rasvaprotsendiga 70 kg kaaluva täiskasvanu puhul tähendab see pea 160 000 kcal! Seetõttu on paastumine ka imeline rasvapõletusvahend, sest iga natukese aja tagant söömisega ei saa pideva insuliini kohaloleku tõttu meie keha rasvavarude kallale minna. Esmalt on vaja põletada ära toidust saadud glükoos, siis glükogeen ja alles siis rasvavarud.

  4. Valgud – isegi kui rasvavarud peaksid lõpuks otsa saama (olenevalt rasvavarudest keskmiselt paar kuud kuni aasta paastudes), siis meie keha ei anna ikka veel alla ja sa ei sure nälga (küll aga võid surra toitainepuudusesse või nõrkedes/minestades end surmavalt vigastades)! Sel juhul asub meie keha neljanda eelistatud energiaallika kallale, milleks on skeletilihased (esmalt nõrgenenud ja haiged koed, paistetused, liited, armid, verevalumid, patogeensed organismid). Valgust energia sünteesimine on kehale üsna energiarikas protsess, mistõttu ei ole see keha esmaseks valikuks. 1 g valku sisaldab 4 kcal, kuid maha tuleks arvestada sünteesimisele kuluv energia (20-30%) ehk organismi netotulu oleks u 2,8-3,2 kcal. Arvestades keskmise inimese lihasmassiks 33%, siis 70 kg inimese kohta oleks tal kaloreid veel u 162 000 kcal.

Seega on ühel keskmisel 70 kg kaaluval inimesi kehas energiat varuks u 324 000 kcal, mis oleks võrdeline u 162 paastupäevaga. Enamik inimesi muidugi nii kaua vastu ei peaks ja sureks mõnesse tüsistusse, kuid see oli lihtsalt piltil näide, et demonstreerida, kui tark meie keha on ning ta ei jäta meid “rasketel” aegadel nälga. Ühe sõnaga, sa ei sure 1-3 päeva paastudes nälga.

 

Kust keha kuivpaastu ajal vett saab?

Nüüd siis kõige põletavam küsimus: “Vesi on ju inimesel ellu jäämiseks kõige olulisem! Sa sured, kui sa vett ei joo!” Tõsi, üks päev kindlasti, kuid mitte 24 tunniga. Keskmiselt elab inimene üle 3-4 päeva ilma igasuguse veeta. Kuid ka see on treenitav… MITTE, et ma seda üldse teha soovitaksin. Vaatasin YT videot, kus üks naine treenis end pideva lühiajalise kuivpaastuga, et ette võtta 5 päeva kuivpaastu ning ta sai sellega imehästi hakkama. On inimesi, kes on jäänud ellu ka 10 päeva ilma toidu ja veeta, kuid see on juba pigem vaeeevu ellu jäämine.

Aga kuidas see saab võimalik olla, kui vesi on meie keha ellujäämiseks erakordselt oluline? Sest meie keha on tark ja ettevaatlik nagu toiduga, siis meie keha oskab seda varuda. Pole ju kellelegi uudis “vett täis”, “turses”, “paistes” keha tähendus. See tähendab, et keha hoiab tavapärasest rohkem vett kinni. Tegelikult varub meie keha pidevalt vett, et taastada keha veetasakaal pärast rasket trenni, higistamist jms. 1-7% meie rasvarakkudest on vesi ning rasvarakud omakorda “põlevad” süsinikdioksiidiks ja veeks.

Kuna veepaastuga on sul vaja lisaks energiale rasvast veel ka vett saada, siis on rasvapõletus ka oluliselt kiirem. Öeldakse, et kuivpaastu efekt on ajaliselt 3x võimsam kui veepaastu oma ehk 1 päev kuivpaastu = 3 päeva veepaastu. Ma pole sellist väidet kinnitavat teadust veel näinud, seega ei saa seda siin väita. Küll aga pean tunnistama, et tunne oli küll selline, olles läbinud varasemalt korduvalt 3-päevaseid veepaaste.

 

Autofaagia

Autofaagia on kõige maaaaagilisem keha funktsioon enda tervendamiseks, taastamiseks, efektiivsemaks muutmiseks, puhastamiseks, tugevdamiseks ja palju muud. Olen sellest rääkinud oma paastumise postituses, kuid mis täpsemalt on autofaagia, kuidas see toimib ja mis on selle efekt meie organismile, võite lugeda nt siit: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3010857/.

 

Minu kogemus ja tulemus

Ma olen end oma kehas tundnud juba pikalt mugavamalt kui kunagi varem. Olen juba pikemat aega toitunud enamasti taimselt, tarbinud rohkelt puu- ja köögivilju, hoidunud võimalikult palju gluteenist ning lisanud oma toiduahelasse supertoite ja tervendavaid toidulisandeid. Lisaks elimineerisin ma oma igapäevast palju toksiine (kosmeetika, puhastusvahendid, lõhnaõlid, kraanivesi, E-ained jne). Kõige selle tulemusel tunnen ma end energilisemana, mu uni on väga kvaliteetne, mu keha paistetus on veel rohkem alla läinud ja olen kaotanud ka mõne aastaid tallel istunud kilo. Sealjuures lugemata enam ühtegi kalorit, järgimata ranget treeningrežiimi, olemata toidust sõltuvuses jne. Ma olen teinud rahu toidu ja oma kehaga ja ma lõikan tänasel päeval intuitiivse toitumise kõige magusamat vilja!

Enne paastu

Minu otsus teha läbi kuivpaast polnud kuidagi seotud minu kehakaaluga. Kuigi ilmselgelt olin ma kursis ka paastu positiivsest mõjust kaalunumbrile ning naisena sellest ära ka ei ütleks. Aga pigem nägin seda kui toredat kõrvalmõju. Minu esmane eesmärk oli siiski keha tervendamine, detox ja immuunsuse tugevdamine. Kuna kevadel enne mu soolestiku teekonda veepaast kukkus mul päris kiiresti läbi, sest mu kehas oli arvatavasti palju jääkaineid, toksiine ja raskemetalle, siis tahtsin loota, et mu parem toitumine, keemiast hoidumine ja tervem soolestik teevad selle mulle seekord kergemaks.

Paastumispäevaks valisin ma ovulatsioonipäeva, kuna siis on kehas testosteroonitase naistel kõige kõrgem. Testosteroon on põhjus, miks meestel on kergem toidust hoiduda, nende rasvapõletus efektiivsem ja treeningtulemused kiiremad. Olin korduvalt proovinud mensese ajal paastuda ja see oli mission impossible! Alles mõni aeg tagasi sain teada miks.

Sõin päeva jooksul vähe ja kergesti seeditavat taimset toitu, mis sisaldas võimalikult vähe süsivesikuid (madala glükeemilise indeksiga). Kell 18 panin alla korraliku paugu vett ja võtsin kõik vajalikud mineraalid ja vitamiinid sisse. Seejärel suundusin trenni, kuhu ma enam veepudelit kaasa ei võtnud. See aitas mul esimese hooga higistada korralikult vett välja ja anda kiirem algus mu kuivpaastule. Ülejäänud 24 h ma hoidusin suuremast aktiivsusest, kuid jalutasin sellegi poolest palju.

Ma veendusin, et paastupäev oleks võimalikult tegevusterohke, et mul ei oleks aega tunda janu ja nälga. See aitas väga kaasa. Käisin ühel üritusel, sõbrannadega väljas istumas ja siis sõitsin maale vanavanematele külla. Kuigi pean tunnistama, et olukorda raskendas asjaolu, et sõbrannadega istusime restoranis ja teised sõid mu lemmikut poke bowli ja vanavanemate juures oli laud heast ja paremast lookas. Vanaisa isegi ütles: “Viina võid ju ikka võtta!” Haha, ma oleks olnud sekundiga laua all!

Kindlasti aitas mind kõige selle juures ka fakt, et Roomet seda minuga koos tegi. Ma mõistan täiesti, et paljudel ei ole seda luksust, sest nad elavad lastega, vanematega või elukaaslasega, kes paastu läbi viia ei tohi või ei taha. Kindlasti on raske kodus olla toidulõhnade sees ja kuulda kedagi vett alla kulistamas. Seetõttu soovitan teha seda päeval, mil oled üksi kodus, või võtta lihtsalt päev endale kodust eemal!

Paast läks meil mõlemal imehästi – ei mingit nälga ega imekombel ka janu! Peavalu jõudis alles järgmise päeva õhtuks kohale ning ma lausa tundsin, kuidas mu keha end puhastab! Uriin oli pruun ja setteline, mis tähistab organismi aktiivset vabanemist kõikvõimalikest toksiinidest, parasiitidest, kolesteroolist ja kõigest mittevajalikust. Ja seda loomulikul viisil! Meie keha on võimeline regenereeruma ja end uuesti üles ehitama. Selleks on vaja vaid tahet ja tõuget!

Paastu lõpetasin vähese veega. Võtsin sisse elektrolüüdid ja jõin klaasitäie vett vähese soodaga. Seejärel võtsin probiootikume, et mikrobioomi toetada, ning esimese toiduna sõin küpsetatud bataati ja sibulat. Läksime täis kõhuga magama ja järgmine päev oli kõik juba vanaviisi. Paastumine on imeline meenutus, kui vähe me tegelikult süüa ja juua vajame ning millised sõltlased me oleme.

Kuivpaastumisega oleksin ma justkui andnud oma kehale restardi, sest mu kaal on pärast paastumist hakanud langema ja jõudnud kohta, kus ta oli viimati aastal 2017. Ma olen šokis. Ma tunnen end erksa, terve ja tugevana! Otsustasin proovida järgmist kuivpaastu juba järgmise ovulatsiooni ajal! Mõni inimene paastub iga nädal, mõni iga kuu ja mõni kord aastas. Kõige olulisem on, et me siiski annaksime oma kehale puhkust toidust ja seedimisest!

 

Kes võiksid kuivpaastu läbida?

Paastumine võiks olla osa iga inimese elust – seda siis intervallpaastu või pikema veepaastu näol. See on osa meie kehapärasest funktsioonist, mida me liiiiigagi harva (paljud mitte kunagi) kasutame. Selle võime tervendada on üüratu ning paastumine 16-24 h ei tohiks (ALATI leidub kõigele erandeid) avaldada negatiivset mõju. Kuivpaast aga vajab pikemat ettevalmistamist veepaastudega, et keha suudaks kuivpaastul piisavalt kiiresti adapteeruda.

Kuivpaast võib osutuda ohtlikuks, kui:

  • sa oled rase või imetad
  • sa teed seda pikemalt kui 24 h
  • sa oled ravimitel
  • sa pole kunagi varem paastunud
  • sa oled kuumades oludes

 

A miks mulle seda kõike üldse vaja on??

Võiks ju arvata, et meie keha saab ise kõikide toksiinide elimineerimisega hakkama, sest meil on olemas selleks ettenähtud organid nagu neerud, maks, kopsud, nahk jt. Nad saavadki oma tööga suurepäraselt hakkama. Vähemalt kunagi said. Kunagi, kui:

  • inimene ei söönud koguaeg
  • inimene liikus rohkem
  • kui õhk oli puhas
  • kui vesi oli puhas
  • kui muld oli toitaineterikas ja puhas
  • kui toit oli puhas
  • kui organismi ei viidud toidu, kosmeetika, puhastusvahendite, ravimite, vaktsiinide ja muude viisidega toksiine, raskemetalle jpm.

Me peame arvestama kumulatiivse efektiga, mil toksiine tuleb nii palju peale, et meie keha ei saa nendest puhastamisega enam hakkama. See pole enam mingi uudis ja sellel teemal on tohutult palju teadustöid tehtud. Need mürgid mõjutavad meid ja need kanduvad ka emalt lapsele. Üks teadustöö leidis, et lapsed on juba enne sündi läbi platsenta kokku puutunud 287 toksiiniga, millest 180 on vähki põhjustavad, 218 neurotoksiinid ja 208 väärarengut põhjustavad. Teine teadustöö leidis, et pea 99% loodetest saavad emalt vere kaudu kõige enam selliseid väga toksilisi metalle nagu arseen, plii ja kaadmium.

Ideaalses maailmas ei oleks meile kahjulikud toksiinid ja raskemetallid toiduainetes, ravimites ja tarbeesemetes lubatud. Ja võiks ju arvata, et on olemas mingi ühing või seadus, mis turgu reguleerib ja kontrollib, et tagada meie ohutus. Imekombel ongi, USA-s Toxic Substances Control Act (TSCA), mis aga on täiesti mitte-toimiv akt. Väljavõte ühest uuringust:

“Viimase sajandiga on kümned tuhanded kemikaalid leidnud oma tee kommertsi ja keskkonda, enamasti ekstreemselt kõrgetes kogustes (mitu miljonit kilo aastas). Tänaseks päevaks on teada, kuidas need mürgid mõjutavad eelkõige arenevaid organisme ehk lapsi ja rasedaid. Primaarne federaalne seadus, mis peaks reguleerima kemikaalide kasutust USA-s, ei ole suutnud kaitsta lapsi ja rasedaid alates ajast, mil see vastu võeti 35 aastat tagasi. Alates sellest ajast on kümnetest tuhandetest kemikaalidest reguleeritud vaid 5 kemikaali (polychlorinated biphenyls (PCBs); fully halogenated chlorofluoroalkanes; dioxin; asbestos; hexavalent chromium). TSCA on nii ebaefektiivne, et USA kongress pidi muutma seda akti, et US Environmental Protection Agency (EPA) saaks reguleerida asbesti, mis on üks kõige toksilisemaid substantse.” Ja asbest ei ole ikka veel keelatud, kõigest reguleeritud, sest selle taga on meeletu lobitöö.

Meil ei tasu uskuda, et kõik, mis müügil on puhas ja seiffff, sest muidu see ju poleks müügil. Meil tasub teha ise uurimistööd ja välja selgitada, mis on need toksiinid, millega te enim kokku puutute ja teha elus vastavaid muudatusi. Kunagi pritsiti DDT-d tüdrukutele seelikute alla, lastele söögi peale või söödi seda sootuks sisse, arvates, et see on kahjutu. DDT on tänaseks päevaks keelatud, see on kergesti bioakumuleeruv (ehk meie kehasse jääv) ja väga mürgine pestitsiid. See on ka põhjus, miks paastumine ja detox on tugevaks terviseks nii olulised! Need toksiinid ja raskemetallid kahjustavad meid pidevalt ja mida rohkem me nendega kokku puutume, seda kõrgem on akumulatsioon ja rängem mõju.

DDT riigipoolne propaganda

Mida teadus ütleb?

Teadustöid veepaastust on tuhandeid. Tasub vaid endale huvi pakkuva teemaga seoses neid otsida. Kuivpaastu kohta on küll vähem, aga ka piisavalt, et endale sel teemal mingi pilt ette manada, millest mõned on siin:

Andke teada kommentaarides, kas olete kunagi paastunud? Kuidas see teil läks? Põhjused, raskused, tulemused? Kas teeksite seda veel?

The post Tegin läbi kuivpaastu! appeared first on Paljas Porgand.

Jõuludeks nahk ilusaks!

$
0
0

Pole enam mingi uudis, et ma vannun mineraalmeigi nimel juba aastaid ja viimased poolteist aastat just Bellapierre’i nimel. See bränd on saanud mulle nii südamelähedaseks, sest nende väärtused käivad minuga käsikäes: läbipaistvus, naturaalsus, tervis, kvaliteet ja kindel tulemus. Kõik Bellapierre’i tooted on sündinud meie naha nimel ning meie ilu jaoks! 100% mineraalne bränd, mis ei kasuta oma toodetes kunstlikke parabeene, täite-, lõhna-, värv- ega säilitusaineid, vaid ainult mineraale, taimsed õlisid ning nahale täiesti ohutuid koostisosasid. Miks ma olen otsustanud just Bellapierre mineraalkostmeetika kasuks, mida see sisaldab ning kuidas toimib, loe SIIT!

Ma andsin juulikuus nendega koostöös välja Paljas Porgand iluboxi, mis sai suureks hitiks ning müüdi välja tohutu kiirusega! Pole ka ime, sest boxis olid vaid minu lemmikud BP tooted, mis on läbinud minu  kvaliteedikontrolli ning mida kasutan igapäevaselt, pakkudes mulle perfektsuseni lihvitud meigitulemuse, mis samaaegselt EI UMMISTA POORE ega TEKITA AKNET! Vastupidi, laseb nahal hingata, kaitseb seda väliste tegurite eest ning on põletikuvastase toimega (tänu tsingile). Boxi tegi eriti populaarseks sellega kaasnev soodustus, mis andis -30% alla kõikidelt toodetelt, mida te ise sinna lisada otsustasite. Ei olnud vaja tellida ühtegi toodet, mis teil kodus juba olemas oleks või mida te ei soovi. Boxi sisu oli täiesti teie endi teha! Sest meie huvi pole teile saata tooteid, mis jääksid niisama seisma ja raiskaksid teie väärtuslikku raha.

 

Uus ja veel parem – jõulubox!

Nagu ikka, siis head asja tuleb korrata, tehes heast asjast veel parem asi. Nii ka iluboxiga! Olen tänaseks ära proovinud teie palvel ka teie lemmiktooted ning teinud neile range kvaliteedikontrolli. Seega võib boxist leida lisaks minu uusi ja vanu lemmikuid, mis eelmisesse boxi ei mahtunud! Jõulubox tuleb nüüd kahes suuruses, olenevalt sellest, palju tooteid te tellida soovite!

Jõulubox on imeline kingitus nii iseendale kui ka kõigile, kellest hoolite! Sest vastupidiselt laialdaselt levinud uskumusele meie ei usu, et ilu nõuab ohvreid! Ilu nõuab hoolt ja armastust! Ja seda BP oma toodete kvaliteedi ja puhtusega pakubki – hoolt ja armastust oma naha vastu – mitte peites meie ilu, vaid rõhutades seda!

Enne – pärast

Lubage mul tutvustada Paljas Porgand jõuluboxi, mis annab teile võimaluse soetada minu kõige enam kasutatud ja armastatud tooteid taas 30%-lise soodustusega! See tähendab, et kõikidest minu iluboxi tootest on sul võimalik valida 3 kuni kõik tooted -30%-lise soodustusega. Et -30% soodustus aktiveeruks, kasuta ostukorvis kupongit “paljasporgandbox”! Kõikidele teistele toodetele kehtib endiselt mu kood “paljasporgand”, mis annab -10% soodustust!

 

Jõuluboxi saate lisada:

  1. MEIGIALUSKREEM – kasutan seda alati enne õhtumeiki, kui eesmärk on saavutada võimalikult veatu meik, sest see katab kõik naga ebatasasused ning jätab naha siidiselt pehmeks! Muidugi võib seda ka igal teisel ajal enne meiki kasutada, kuid hommikuti kasutan ma juba niigi nahka siidiseks tegevat mineraalset päikesekaitset. Liiga palju tooteid ei tahaks meigi alla üksteise peale kihitada. Primer on rikkaliku geelja koostisega, mis ei ummista poore ning on nahale õrn.  Kanna väike kogus primerit üle näo ja oota 2-3 minutit toote täielikuks imendumiseks.
  2. PEITEKREEM (mina kasutan light tooni) – ülikatva toimega peitepulk, mida kasutan alati oma tumedate silmealuste peitmiseks. Kanna toode väikeste tõmmetega soovitud kohtadele ning kasuta Bella Blendrit, et see tupsutades hajutada. Peitekreem KINDLASTI kinnitada heleda mineraalpuudriga (silme all kasutan ivory tooni) või kontuuripaleti heleda presspuudriga.
  3. BB KREEM (kombineerin light ja dark tooni jumele vastavalt) – kombinatsioon nahahooldusest ja ideaalsest katvusest. Vananemisvastase koostisega  BB kreemi saab kasutada nii jumestuskreemi, peitepulga, päikesekaitse kreemi (SPF 15) kui ka niisutava kreemina. Toode püsib kaua peal, hoiab rasust ja läikima kippuvat nahka kontrolli all ja tulemus jääb kaunis ning ühtlane. Parima tulemuse saavutamiseks soovitan peale kanda see Bella Blenderiga. Eriti veatu tulemuse jaoks soovitan BB kreem kinnitada õrna kihi mineraalpuudriga. Aitäh, et mulle seda soovitasite!
  4. BELLA BLENDER – hüpoallergeenne, lõhnatu ja ei sisalda lateksit, mis tõttu sobib ka kõige tundlikumale nahale. Olen blenderit kasutanud aastaid jumestuskreemide pealekandmisel. Bella Blender sobib ideaalselt BB kreemi peale kandmiseks. Esmalt teha märjaks ja lasta sel võimalikult palju vett endasse imada, et vaja läheks peale kandmisel minimaalselt toodet ja tulemus oleks veatu. Kasutada tupsutades.
  5. MINERAALNE JUMESTUSPÕHI – toode, millest sai mu armusaaga alguse. Tõesti parima katvuse ja püsivusega mineraalpuuder mu aastatepikkuse kogemuse juures! Kasutan silme all ivoryt, talvel iseruunistunud keha puhul cinnamon tooni ja suvel isepruunistunud + päevitunud naha puhul nutmeg tooni! Puudrit kannan ma silme alla ja punnikeste/armide peale peitepintsliga, mis võimaldab eriti head katvust ning ülejäänud näole tihedama puudripintsliga, mille leiate reisikomplektist. Mida suurem pintsel, seda õrnem katvus, mida tihedam pintsel, seda parem katvus.
  6. JUMESTUSPALETT NÄO KONTUURIMISEKS – täielik lemmik kontuurpalett. Antud palett on loodud põskede, nina, lõuajoone ja otsmiku kontuurimiseks ning põsesarnade ja kulmukaare esiletoomiseks. Sealsed puudrid on samuti mineraalsed! Kui seda paletti proovisin, siis viskasin oma NYX paleti kohesele minema! Nina kontuurimiseks kasutan üht vana ninakontuurimispintslit ning ülejäänud näo kontuurimiseks Bellapierre’i põsepunapintslit, millega on hajutamine väga lihtne!
  7. MINERAALNE PÕSEPUNA (lemmik toon amaretto) – kõigest kolmest koostisosast (Mica, Titanium Dioxide, Iron Oxides) tehtud 100% mineraalne põsepuna annab põskedele ÜLIILUSA pehme õhetava kuma! Tänu põsepuna tekstuurile kohandub see perfektselt iga nahatooniga. Kuna tegemist on puhta pigmendiga, siis toodet läheb korraga vaja kõige imetillukesem kogus (nagu päriselt ole kogusega ettevaatlik, haha!) ning seda jagub aastateks kui mitte mitmekümneks aastaks! Kuna toode on 100% mineraalne, siis sellele ei kehti ka mingit “parim enne” tähtaega!
  8. KULMUPALETT – ma ise kasutan kulmupigmentpuudrit, kuid see sama asi on paletis pressitud vormis. See palett sisaldab endast pintsette, pintslit ja kulmuharja, kolme kulmutooni ning highlight tooni. Paletis olevad toonid on valmistatud 100% mineraalidest, mis ei ärrita nahka, ega
    ummista poore ning on väga tugeva pigmendiga ehk toodet kulub tõesti vähe. Lisaks saad kasutada kulmude modelleerimisel mitut tooni, et luua 3D efektiga perfektsed kulmud! Toode ei kulu päeva jooksul maha ega lähe laiali.
  9. PEITEPINTSEL – kasutan seda punnikeste ja tumedate silmealuste katmiseks ning silmalauvärvide pealekandmiseks.
  10. PÕSEPUNAPINTSEL – kasutan näo modelleerimisel.
  11. MATT HUULEPULK (lemmik toon incognito) – täieliku katvusega mineraalne matt huulepulk. Ei kuivata huuli ÜLDSE, sest sisaldab toitvaid koostisosasi nagu päevalille ja jojoba õli. Kestab peal tunde, kuid pärast söömist ja musutamist oleks vaja huulemeiki värskendada.
  12. KISS PROOF LIP CREME (lemmik toon incognito) – täieliku katvusega matt vedel huulepulk, mis nagu päriselt ka püsib peal eemaldamiseni! Ainus huulepulk, millega Room mulle nõus musi tegema, haha! Ei määri mitte mingil moel ning ei vaja värskendamist. Võib natuke huuli kuivatada, mistõttu niisutan huuli enne selle peale kandmist. Kui pikemalt kandes hakkab liialt huuli kuivatama, siis soovitan neid niisutada huuleläike või -palsamiga. Ideaalne üritusteks, kus on palju söömist, joomist, higistamist, suudlemist, tantsimist. Ehk siis igaks peoõhtuks ja ka basseinipeoks!

Instagramis on käimas ka AUHINNAMÄNG, kus võid võita endale minu jõuluboxi! Vaata ka minu make-up tutorialeid SIIT (jõuluboxi eri), SIITSIIT ja SIIT! Mis Bellapierre tooteid kasutad/oled kasutanud? Missugused on sinu lemmikud? Kas kasutad mineraalmeiki või tavakosmeetikat? Miks? Igasugune tagasiside on oodatud!

The post Jõuludeks nahk ilusaks! appeared first on Paljas Porgand.

Kas meie keha puhastab või kogub mürke?

$
0
0

Olen viimased kuud olnud väga uutmoodi rajal, püüdes end võimalikult paljudest ümbritsevatest kemikaalidest puhastada. Jagan teiega kõike Instagramis ning see oli minu üks põnevamaid teekondasid. Tänu teie kaasaelamisele avastasin palju uusi naturaalseid alternatiive igapäevastele toodetele, mis meid järjepidevalt tasapisi mürgitavad ja hukatusele lähemale lükkavad. Enamik kahjuks aga ei teagi, kui kahjulik nende igapäevane tarbimine nende tervisele olla võib. Räägime selles postituses meid ümbritsevatest mürkidest, kuidas need meie tervist mõjutavad, kuidas neid vältida ning mida eelistada!

 

Meid ümbritsevad mürgid

Ma olen suht nerd, kui asi puudutab lugemist ning eneseharimist. Kui mind hakkab juba miski huvitama, siis ma mitte lihtsalt ei guugelda, et saada vastust, vaid loen läbi antud teemal teadustöid, võtan oma ala spetsialistidelt summiteid, loen raamatuid jne. Mind hakkas soolestikku tervendamise teekonnal korduvalt üles tulnud mürkide teema vägagi huvitama. Olen ka varasemalt sel teemal blogipostitusi kirjutanud, kuid väga kitsa spektriga. Seekord võtsin asja ette ikka süviti. Võtsin ette nädalase summiti, kus erinevad arstid, toitumisspetsialistid ning tervendajad jagasid päevas tundide kaupa teadmisi sel teemal. Ma olin kergelt öeldes blown away, missuguses mürgises maailmas me elame.

Olin kunagi üks neist, kes arvas, et detox on hoax, et määrida pähe detox teesid, pille, jooke jne kaalulangetuse eesmärkidel. Olin veendunud, et meil on selle jaoks olemas keha puhastamise organid nagu maks, neerud, kopsud, nahk, lümfid jt, mis teevad kogu töö ise ära. Jah, usun ikka veel, et need tooted võivad (pane tähele: võivad) hoax olla  ja ma ei soovitaks kunagi kellelgi toote tagamaid uurimata midagi tarbida. Jah, usun ikka veel, et meil on keha puhastamise organid ka kenasti olemas ja väga võimsad kusjuures… KUID üks asi tekitab küll küsimusi: kas meie keha suudab tõesti puhastuda kõikidest mürkidest ja kemikaalidest, millele me tänasel päeval exposed oleme. On see meile võimetekohane? Eriti veel raskemetallid ja neurotoksiinid, mis ladestuvad meie kehas ning põhjustavad rodu terviseprobleeme?

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-tervis-detox-mürgid-toksiinid-raskemetallid-ökoloogiline-mahe-keha-tervis-blogi-postitus

Meil on juba sündides sadu päritud toksiine veres, me määrime endale kaenla alla alumiiniumiga deodoranti, lõhnastame ja määrime end parfüümi, parabeenide ja ftalaatidega, sööme sisse raskemetalle, hormoone, antibiootikume, mikroplasti, pestitsiide ja E-aineid, joome sisse kloori, fluoriidi ja hormoone, suitsetame 7000 kemikaali, kasutame plastmassi, laseme süstida endale sisse alumiiniumit ja elavhõbedat, võtame rasedusest hoidumiseks hormoone, ravime end kemikaalidega, värvime juukseid veel karmimate kemikaalidega jne jne jne. Kui meie kehad neist nii tõhusalt end puhastada suudavad, siis how come need kõik meil organismis on nagu analüüsid näitavad? Ja seni, kuni keha pole neid veel välja uhtunud, kahjustavad nad meie rakke, häirivad meie endokriinsüsteemi ning põhjustavad paljusid haigusid, s.h vähki. Teadus näitab, et kuna maa, õhk ja vesi pole enam puhtad, siis pole ka meie kehad enam puhtad. Me oleme see, mida me tarbime.

 

Kumulatiivne mõju

Ma ei ütle absoluutselt, et me peaks nüüd tsivilisatsiooni maha jätma ja paleoliitilise eluviisi juurde koopainimesena naasema. Kõikidel nende toksiinidel on kumulatiivne efekt ehk kuhjuv negatiivne mõju meie tervisele (ja emade puhul tulevastele lastele). Me tahame vähendada tegureid, mis kumuleeruksid kaoseks. Selleks on kaks varianti:

  1. me kas detoxime pidevalt kuhjunud mürkidest
  2. või lihtsalt hoidume mürkidest ennetavalt.

Mõistlikum oleks ilmselt teine variant. Aga kõige efektiivsem ja lollikindlam oleks teine variant (igapäevaselt) esimese variandiga (vahete vahel) kombineerituna. Loe minu postitusi kuivpaastu ja veepaastu kohta, et näha, kuidas mina detoxi enda ellu olen toonud meie kehale kõige loomulikumal moel. Siin aga räägin teile siis teisest variandist ehk kumulatiivse efekti ennetamisest.

 

Tagasi juurte juurde

Seades oma tervise (ja looduse) esikohale, olen ma kriitilise meelega oma tarbimisharjumused üle vaadanud ja viinud sisse vajalikke korrektuure, et enda (ja looduse) mürgitamist minimaliseerida. Selleks ma:

  • vahetasin alumiiniumiga deodorandi kristalldeodorandi vastu
  • vahetasin kogu kosmeetikakoti puhta mineraalkosmeetika vastu
  • lõpetasin parfüümi kasutamise ja segasin kokku oma eeterliku õliga “lõhna”
  • hakkasin taimsete juuksevärvidega juukseid värvima
  • kodukeemia vahetasin aurupuhasti ja naturaalsete puhastusvahendite vastu
  • keemialabori pesupulbri vahetasin täiesti naturaalse ja tõhusa pesuvahendi vastu
  • nõudepesutabletid vahetasin naturaalsete vastu
  • plastmassveepudeli vahetasin klaaspudeli vastu
  • väldin plastmassist topside, kõrte, pakendite jmt kasutamist
  • hakkasin kasutama naturaalset fluoriidivaba hambapastat
  • joon ainult filterkannu vett
  • loobusin E-ainetest võimekkuse piirides
  • eelistan orgaanilist ja kodumaist
  • toitun taimselt, mitmekülgselt ja tervislikult
  • (kuiv/vee)paastun jätkuvalt
  • tarbin vajalikke toidulisandeid
  • magan 8-10 h ööpäevas
  • ei stressa
merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-tervis-detox-mürgid-toksiinid-raskemetallid-ökoloogiline-mahe-keha-tervis-blogi-postitus

Pööra selg sellele, mis sind tapab, ja naerata sellele, mis sind armastab! Foto – Kersti Niglas MUAH – Jenni Korjus

 

Livin – mahetoodete koonduspaik

Kuidas saada aru, millised tooted on head ning millised neist on valmistatud erinevatest asendajatest või potentsiaalselt kahjulikest ainetest? Kuidas mõista, mida kirjutatakse etikettidel ja ridade vahel? Milline tootja hoolib tarbijast tegelikult ja kes räägib sellest vaid suu soojaks? Ja lõpuks, kuidas leida selle kõige jaoks aega?

Siinkohal tuleb mängu mahetoodete e-pood Livin! Nende töö on teha tark tarbimine Sinu jaoks võimalikult lihtsaks, olles kriitikud Sinu ja toodete vahel. Livin müüb ainult kvaliteetset looduslikku maitsvat mahetoitu, kvaliteetset ökokosmeetikat ja tõhusaid puhastusvahendeid. Livin usub siiralt, et toode ei pea olema meile ja loodusele mitte ainult kahjutu, vaid tagama ka soovitud tulemuse ehk olema tõhus. See, et toode on ökoloogiline, ei vabasta toodet kõikidest muudest eeldustest. Turult võib leida igasuguseid ökotoote sertifikaatidega kehva kvaliteediga tooteid ning tavapärast masstoodangut, mida esitletakse ökotoodanguna. Livinis peetakse aga tähtsaks toodete kvaliteeti, nende keskkonnasõbralikkust ning häid suhteid inimeste ja looduse vahel.

Enamus Livini pakutavatest toiduainetest on mahetoodete sertifikaadiga. Mis tähendab, et need on kasvatatud ilma tugevatoimeliste pestitsiidide, kasvuhormoonide, sünteetiliste väetiste, GMO’de ning muu taoliseta. Ökoloogilised tooted on valmistatud ilma kahtlaste lisanditeta, nagu seda on naatriumglutamaat, sünteetilised värvi- ja lõhnaained. Ökoloogiline ja looduskosmeetika ei sisalda parabeene, kunstlikke värvi- ja lõhnaaineid, mineraalõlisid, parafiine ega naftasaadusi.

 

Minu esimene tellimus

  • ökoloogiline kakao – olen alati tarbinud orgaanilist toorkakaod.
  • ökoloogiline kookosõli toidu valmistamiseks – kasutanud kookosõli alates 2013, leian et lõhnatu ja maitsetu kookosõli on kõige multifunktsionaalsem, saab kasutada nii magusate kui soolaste toitude valmistamisel. Kuumutamisel ei teki kahjulikke aineid ega vabu radikaale.
  • ökoloogilised bataadi- ja tatranuudlid – olen ääriselt elevil neid proovima! Nagu teate ma ARMASTAN kõiksugu pastasid, mis ei ole nisujahust! Läätse, tatra, sojaoa, köögivilja, pruuni riisi jt pastad on kõik ära proovitud ja pole ühtegi veel, mis maitsenud ei oleks.
  • Kanada metsik riis – olen suurim fänn, kuid see on üpriski kallis, nii et ostan seda pigem harva. Sain metsikut riisi hiljuti ühes poke bowlis proovida ja tekkis isu ka koju muretseda, et endalegi seda teha!
  • siidist hambaniit kardemoniga – miks niiditada hambaid mitte-jätkusuutliku plastmassiga, kui saab ka eetiliselt saadud siidiga seda teha (lisaks zero waste pakend)?
  • ökoloogilised nõudepesumasina tabletid – ei sisalda ensüüme, kloori vabastavaid valgendajaid, fosfaate ja sünteetilisi lõhnu ning laguneb looduses täielikult.
  • ökoloogiline nõudepesumasina želee – hüpoallergeenne. Dermatoloogiliselt testitud. Naturaalsetest ja taimsetest ainetest, mis lagunevad kiiresti ja lihtsalt. Pudel on valmistatud suhkruroost toodetud bioplastist.
  • pulkadega kodulõhnastaja apelsini-, nelgi- ja kaneeliaroomiga – üliiihea jõululõhn! Toode on alkoholivaba, glükoolivaba ja tehtud taimeõli baasil.

Kaup jõudis kenasti minuni vaid paari päevaga. Livini tootevalikust võid leida veel kingitusi nii perele, sõpradele kui ka iseendale. Sealhulgas nii igapäevaseks kasutamiseks kui ka erilisemateks juhtudeks. Olemas on ka spetsiaalsed jõulupakid sobilikud kinkimiseks kõigile, kes vähegi oma tervisest hoolivad (või ei hooli, hehe). Minu sooduskoodiga “PALJASPORGAND” saad ostukorvilt -20% alla kuni 2021 ja esimene tellimus toimetatakse kohale tasuta! Mine piilu ka minu Instagrami auhinnamängu, kui soovid võita 30 euro väärtuses Livin e-poe krediiti!

Livini füüsilised kauplused asuvad hetkel vaid Leedu linnades, kuid Eestis on nad laia tootevalikuga olemas e-poes aadressil livin.ee.

The post Kas meie keha puhastab või kogub mürke? appeared first on Paljas Porgand.

Bakteritega reisile!

$
0
0

Ma ei suuuda siin enam olla. Minu positiivne mullike oleks justkui popitud! Ma ei saa aru, kuhu see kadus. Ma lihtsalt ei kannata enam päevagi siin Eestis olla. Kindlasti ei mängi rolli ainult ilm, vaid ka inimesed mu ümber, rutiin, linnaelu jne. Keegi oleks justkui ankru visanud lõunamaale ning see tirib mind kaasa nii jubedalt, et raske on kümne küünega Eestimaa pinnasest enam kinni hoida. Ma tahan saada minema ja rohkem kui kunagi varem!

Kui aus olla, siis ega ma pole siiamaani saanud Austraaliast üle. Lahkusin sealt pisarates, ega tahtnud üldse koju tagasi tulla. Kängurumaale jäi maha suur tükk mu südamest. Austraalia juutuuberite jälgimine on ühtlasi kõige ilusam ja valusam asi, mida endale teen, sest see viib mind 15-ks minutiks tagasi mu kadunud südame-“saare” juurde. Nii pea kui video aga lõpeb või on reklaamipaus, elan lahkumineku taas läbi. Jah, ma tahaks ikka veel iga kell tagasi Aussi kolida ja jäädavalt. Küll aga ma ei kahetse sponsorviisast ära ütlemist, sest muidu ma ei oleks täna see, kes olen, ja äkki ei oleks mul ka teid!

 

Rutttttu reisileeee!

Minu sees on avastaja hing. Ma ei kannata ühe koha peal liiga kaua olla ja mulle ei meeldi “vana hea”. Ma igatsen pidevalt uusi kogemusi, avastusi, elamusi, vaateid, teavet jne. Minu silmis peitub elu väärtus uudsuses! Seepärast armastan ma end pidevalt harida, midagi uut järele proovida, ei tee ma üht retsepti mitu korda, reisin alati uude riiki ja ei jää reisil kunagi basseini äärde või randa lebotama. Ma vajan PÕNEVUST! Ja mis saaks tuua ellu rohkem põnevust, kui reisimine?

Püüdega pääseda valitsevast koroona”palavikust”, otsustasin minna reisile. Ei, see ei pea olema keeva õhuga soojamaareis. Ei, see ei pea olema hüpereksootiline. Ei, see ei pea olema midagi erilist. Kõik, mis tähendab rutiinist eemale, on minu jaoks antud hetkel eriline.

Kuna Küpros sai paar kuud tagasi äärmiselt populaarseks reisisihtpunktiks ja nägin kui palju sel riigil on pakkuda, siis mõtlesin endamisi “miks ka mitte?”. Lõpliku otsuse langetasin muidugi selle järgi, et seal on praegu mõnusalt 20+ kraadi, seal on imeilus loodus, lennupiletid ei maksa tuhkagi ning lend on kiire ja vaevatu. Lõpliku tõuke andis üks armas Instagrami jälgija, kes jagas minuga Ryanairi Musta Reede pakkumist ehk lennupiletitele 1=2. Nii saimegi Roomiga edasi-tagasi piletid vaid kopika eest! Lisaks broneerisime Musta Reede pakkumisega ka autorendi ja ööbimise.

Pealegi vajan ma kriitiliselt sisuloomet väljaspool korterit, et leida taas inspiratsiooni pildistada ja kirjutada! Eestis pole pildimaterjali loomiseks valgustki! Mis saaks olla parem, kui minireis enne jõule soojale maale, et tühjendada pead, pildistada, blogida ja luua ka teile midagi toredat!

 

Nagu alati, läheb miskit pekki!

Muidugi hoiatati meid ette ja taha koroona ajal reisimise osas. Nii palju testimist, paberimajandust, ekstreemseid nõudeid, ootamatuid tühistamisi jne. Noh, ega enne ei usu, kui ise ära proovid. Ja noh, ütleme nii, et ega see kerge polnud. Kõik läks kohe alguses juba pekki.

Esiteks tähendas minu jaoks reisimine seda, et jõule ma perega veeta ei saa. Sellest ma parem rohkem ei räägi, sest see on väga valus teema mu jaoks… see koroona on mu peresuhted täiesti pea peale keeranud.

Teiseks tühistati meie lend u 5 päeva enne väljasõitu. Ma juba jõudsin paaniliselt nutta, kuid avastasin, teistkordselt selgema pilguga kirja läbi lugedes, et tühistati vaid tagasilend. Siis hüppasin taas lakke ja asusin välja selgitama uut lennuaega tagasi. Algselt oli selleks 24.12, kuid nüüd pidime selle oluliselt ettepoole nihutama, mis kuivatas meie reisi üpris kokku. Meie uus reisiperiood on kõigest 5 päeva. Aga pole hullu, jõuame tagasi ja saame aegsasti end taas jõululainele ümber lülitada.

Kolmandaks tühistas meie hotell broneeringu, mida märkasin Booking.com lehel alles paar päeva enne reisi. Põhjenduseks, et nad on suletud… Miks nad siis Bookingus üldse olemas on? Olgu, misiganes, võtsin jälle u 3h, et uus ööbimispaik valida. Jumal tänatud, et esmane valik tühistas, sest saime OLULISELT parema hinnaga EBAMAISELT kaunisse kohta endale majutuse. Tihtipeale osutuvad “halvad” uudised hoopis imelisteks korrektuurideks.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-soolestik-tervis-immuunsus-immuunsüsteem-mikrobioom-bakterid-biolatte-reisimine-küpros

Neljandaks pidime me tegema koroonatesti. See oli lihtsalt läbi ja lõhki ebameeldiv. Ma tahaks loota, et ma pole ainus, kes selle ajal kopse välja köhis ja kel pisarad ojadena silmadest alla voolasid. Test tuli tagasi õnneks negatiivsena, küll aga märgiti meie testi tegemise kuupäev nii testil kui sertifikaadil erinevad ja mõlemad kusjuures veel valed ka (nagu oleksime teinud testi rohkem kui 72h enne sihtpunkti jõudmist). Avastasime selle alles lennukis, kuid õnneks piiri peal kedagi see väga ei kottinud.

Veel läks meil pekki autorendiga, ilmaga ja Küprose piirangutega, mis keerasid suure osa reisist pea peale. Sellest aga järgmises postituses. Praegu vaatame üle, kuidas see reis võimalikult mugavalt ja tervelt üle elada…

 

Kuidas reisil terve püsida?

Keskkonna- ja kliimavahetus, harjumuspärasest erinev hügieenitase, muutused toiduvalikus (s.h toidus olevad uut tüüpi bakterid), pikalt päikese käes viibimine, reisistress, koroonastress, lennuväsimus, vähene puhkus ja magamine, alkohol, reisiks vaktsineerimine ja muud tegurid mõjutavad ka meie immuunsüsteemi. Liigagi tihti, reisi nautimise asemel, veedetakse puhkus tualetis või haigevoodis. Selle vältimiseks on aga lihtsaid näpunäited mida järgida:
  1. jooge vett ainult korgitud pudelitest
  2. sööge kooritavaid puuvilju
  3. vältige jääkuubikutega jooke
  4. vältige väheküpsetatud toitu
  5. toetage enda seedesüsteemi

Esimesed neli on nagu aamen kirikus. Kuid viies ei tiku enamikele pähegi. Kuna meie immuunsus aga saab alguse soolestikust, täpsemini soolemikrobioomist, siis on see aga äärmiselt oluline, et püsida ka reisi ajal terve ja tugev!

 

Reisibakter – kõik ühes!

Minu bakteritarbimise teekond ei lõppenud soolestiku tervendamisega. Minu jaoks on soolestiku toetamine pidev protsess, sest kahjuks me ei ela ideaalses maailmas ja meie toit ning keskkond ei varusta meid piisavalt sõbralike ja vajalike bakteritega. Reisil veel enam, sest toitumine on tihtipeale hektilisem ning ebatervislikum, mistõttu kannatab ka meie mikrobioomikooslus. Et aga reisile mitte kaasa võtta kohvritäis toidulisandeid, siis kasutan ma nende jaotamiseks ettenähtud toidulisandite karpi. Igaks päevaks oma sektsioon.

Kuna mu Biolatte probiootikumid ja ensüümid on aga väga sarnastes kapslites ning võin neid kergelt segi ajada, siis tellisin kaasa võtmiseks minipurkides bakterid. Neid tellides oli rõõm avastada, et neil on olemas ka Biolatte Travel, mis ongi mõeldud just täpselt reisiva inimese soolestiku toeks. Selles on:

  1. Piimhappebakterid (vähemalt 4x10E9 cfu/g), mis aitavad organismil konkureerida haigustekitajatega.
  2. Saccharomyces Boulardii (vähemalt 10E9 cfu/g), mis aitab kaitsta soole limaskesta ning vältida seeläbi haigustekitajate sissepääsu vereringesse.
  3. Tsink (9,6 mg ehk 96% päevasest kogusest), mida on kasutatud arengumaade lastel endeemilise kõhulahtisuse korral.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-soolestik-tervis-immuunsus-immuunsüsteem-mikrobioom-bakterid-biolatte-reisimine-küpros

Biolatte Travel ei sisalda inuliini, mis küll soodustab heade bakterite kasvu, kuid seejuures ka haigustekitajate kasvu. Kuna viimasena mainitud kasvavad kiiremini kui “sõbralikud” bakterid, siis on jäetud inuliin tootesse lisamata. Soolestikus on iseenesest bakterite jaoks alati piisavalt kiusodi olemas ja selleks ei ole vaja inuliini lisada. Lisaks ei reisi kapslis olevad prebiootikumid (ehk misiganes FOS, GOS, MOS, inuliin vms) terve soolestiku läbimise ajal bakteritelt käest kinni hoides ringi ning oodatavat mõju piimhappebakteritele ei ole. Küll aga on oht, et prebiootikumid toidavad sooltes just soovimatuid patogeene.

Soovitav on alustada Traveli kuuriga juba üks kuni kaks nädalat enne reisi ja jätkata sellega reisimise ajal. Mida soojemasse riiki minek, seda varem võiks kuuriga alustada. Kes tahab tagada raudse tervise, siis soovitan lisaks veel Biolatte Subtilist võtta, mida võiks nimetada lausa immuunsuse salarelvaks. Ägeda haiguse algfaasis võib seda võtta ka suuremas doosis ja sagedamini kui 2 kapslit päevas. Nt 1 kapsel 3x päevas kuni 3 kapslit 3x päevas. Muidugi võib Travelit võtta ka ilma reisimiseta. Näiteks viirusperioodil 1-2 kapslit, et saada paras päevane kogus baktereid, Boulardiid ja tsinki tugevama tervise nimel!

Kui reisi ajal koged kõhulahtisust, siis tarbid liiga vähe kiudaineid. Kui toidulaud on kaootiline ja sellega pigem pead murda ei soovi, siis soovitan lisaks võtta Biolatte Havitalli, mis aitab ägeda kõhulahtisuse korral hetkega liigse vee soolestikus kokku siduda ning kõhuprobleemid ei ole nii ebamugavad. PS! Ära unusta piisavalt vedelikku tarbimast, sest keha kaotab kõhulahtisuse ajal liigselt vett.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-soolestik-tervis-immuunsus-immuunsüsteem-mikrobioom-bakterid-biolatte-reisimine-küpros

Postitus on sündinud koostöös Härm OÜ-ga, kes pakub teile koodiga “paljasporgand” kõikidelt Biolatte toodetelt -15% tellides haerm.ee e-poest! Mine tšeki ka mu Instagrami auhinnamängu, kus võitja saab reisimiseks (või ka koduseks tarbimiseks) vajalike toodete komplekti!

Järgmises postituses räägin juba reisist, paljugi läks pekki vol 2-st ning jagan inimtühje silmipimestavaid pilte. Praegu tahan aga kuulda, kas te hoolitsete oma tervise eest ka reisil olles? Kas olete jäänud reisil olles haigeks või kannatanud kõhulahtisuse käes? Oleks põnev teie lugusid kuulda!

The post Bakteritega reisile! appeared first on Paljas Porgand.

Koroonane Küpros – ettevalmistus

$
0
0

Kuna peaaegu et kogu reis oli TEIE planeeritud, siis on minu soov teid selle eest tänada ja jagada ka omapoolseid soovitusi Küprose kohta! Olen väga õnnistatud, et mul on nii ägedad jälgijad, kes võtsid vaevaks mulle pikalt ja laialt oma kogemusest kirjutada, soovitusi ja isegi pilte ja videoid jagada, et mu reisikogemus oleks ikka maksimaalne! Esimest korda läksin reisile nii, et bucket list voolas üle ja ma ei guugeldanudki tavapärasel viisil: “Things to see and do in … “. Ainus asi, mida ma guugeldasin, oli hetkeolukorraga seonduvad piirangud. Kui eelmises postituses rääkisime, kuidas reisides terveks jääda, siis selles postituses räägime, kuidas praegusel ajal reisida, mida silmas pidada ja kuidas meil ikka viltu veab, hehe.

 

Hetkeolukorras reisiks valmistumine

Esmalt tuleb vaadata, kas riigipiirid on lahti. Seejärel, kas PCR testi nõutakse. Kolmandaks, kas kohapeal praegu üldse midagi teha on. Neljandaks, tuleks veenduda, et ettearvamatutel juhtudel oleks kõik tehtud kulutused tagastatavad või edasi lükatavad. Reisikindlustus on tugevalt soovituslik!

Sihtkohaks valisin Küprose, sest see oli eestlaste seas veel hiljuti populaarne sihtkoht (võib-olla kuna see oli ainsana mingi aeg ka avatud turistidele, hehe). Kuigi minu reisi valiku ajal olid ka teised kohad avatud, siis see tundus rahaliselt, ilma ja vaatamisväärsuste poolest kõige apetiitsem valik. Tenerifel olen juba 2x käinud, Hispaanias ja Itaalias on juba jahe ja Maldiivid, Mehhiko jmt on liiga kallis sellisel ajal reisimiseks, mil paljud võimalused riigis on nina eest suletud.

Üli-ülioluline on veenduda, et kui lend tühistatakse, siis lennufirma kas tagastab raha või laseb reisiks uue aja valida. Küprosele pääsemiseks on vaja lennujaamades näidata ette mitte kauem kui 72h tagasi tehtud negatiivne PCR test ja inglisekeelne sertifikaat. Lisaks oli vaja täita ära Cyprus flight pass. Teiseks on ülioluline valida reisikindlustus, mis kataks tehtud kulutused ka juhul, kui PCR test osutub positiivseks ja sa pead reisi ära jätma. VÕI veel hullem, kui sa haigestud kohapeal ja pead jääma võõrasse riiki karantiini. Ainus kindlustuspakkuja Eestis kes pakub Covidi reisikindlustust oli Salva Kindlustus, kes hüvitab COVID-19 haigestumise tõttu tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) ning katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 1500 eurot (tutvu kindlustustingimustega lähemalt salva.ee). Lisaks hüvitavad nad reisitõrke alusel reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse haigestumine enne reisi Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Selle ka stressi vältimiseks valisime!

 

Suletud Küpros

Küprose piirangutest nii palju, et kõik restoranid, kaubanduskeskused, muuseumid, kunstigaleriid jmt olid suletud ning ei mingeid avalikke üritusi. Restoranid olid avatud vaid kaasa tellimiseks ning Woltimiseks ja Boltimiseks. Eks restoranid panid valitsusele protestidega vastu ikka ja avaldasid meelt, mida nad nendest piirangutest arvavad, kuid kahjuks see olukorda ei muutnud. Lugesin uudistest, et Küprosel on kevadest saati juba toitlustusasutused suletud, vaid paar korda lühikeseks ajaks on saanud end taas avada, kuid käest lipsas aasta kõige olulisem hetk, milleks on turismi tipphooaeg ehk suvi. Ennustatakse, et vaid kolmandik Küprose toitlustusvaldkonnast elab selle viiruse üle. Looks like it really is a killer virus… for democracy and capitalism at least.

Toidupoed olid tavapäraselt avatud. Riigis kehtis curfew ehk kella 21-st saati pidid kõik kodus olema, just nagu tatikatena. Uskumatu, et täiskasvanud inimesed sellisele “regulatsioonile” alluvad. Nagu lasteaed! Tahaks teada, kuidas see õieti viiruse levikut tõkestab? Oehh! Kõikjal tuli maski kanda ja väga kuulekalt kanti ka – isegi üksinda rannas, üksinda autoga sõites ja üksinda vabas looduses jooksmas, jalutamas ning rattaga sõitmas. Tekkis lausa küsimus, millal siis värsket õhku ka hingatakse? Kuigi kohalike sõnul võis maskita käimise eest koheselt 300 eurot politseilt trahvi saada, siis ma ei näinud kordagi kedagi kuskil maskide kandmist kontrollimas. Tagantjärele sain teada, et meie reisi ajal kohaldus turistidele vist veel linnadevaheline liikumiskeeld. Kui oled Paphoses, siis sinna peadki jääma. Ma teadsin, et see oli enne meie reisi, kuid sain aru, et see kadus vahepeal ära. Hiljem kuulsin aga, et see vist ikka oli veel teemas? Imestan, et riiki sisenedes keegi käimasolevaid regulatsioone ei tutvustanud või vastavat brožüüri ei jaganud… Meie igatahes sõitsime ringi nagu segased.

 

Rahajutud ja reisitõrked

Reisimise tegi lisaks päikesele eriti atraktiivseks selle hind praegusel ajal. Või peaks ma ütlema hoopis: selle hinna olematus? Kuna reisiotsingud toimusid novembri lõpus, siis juhtumisi oli samal ajal Black Friday. Ega ma poleks kunagi arvanud, et selle ostuhullusega lähevad kaasa ka lennukompaniid, aga nii oli. Ryanair pakkus kõikidele lennupiletitele: ostad ühe, saad teise tasuta! Suurimad tänud ühele jälgijale, kes selle pakkumise mulle saatis, nähes mind suremas siin Eesti halli kliima kätte. Niisiis ostsingi Ryanairi pakkumisega 2 piletit +1 äraantava pagasi vaid 121.78 euro eest.

Reisitõrked said meie puhul alguse juba kohe pärast reisi. Meie lend tühistati üsna pea ja ma nutsin juba hoogsalt. Kui hakkasin aga kirja Roometile ette lugema, sain aru kui kõõrdi ma kirja oma hirmudest lähtuvalt olin mõistnud. Mitte mõlemad lennud ei tühistatud, vaid ainult tagasilend. Meie algselt 10-päevasest reisist jäi järele vaid 6 päeva! Kõige kurvem loo juures on see, et ilmaennustus näitas reisi esimestele päevadele metsikut äikesetormi ja null päikest. 10-päevase reisi puhul polegi nii hull, aga 6-päevase?!

Lisaks sai tunde minu ajast korstnasse kirjutatud, kui minu pingsa otsingu ja valiku tulemusel broneeritud hotell andis teada, et nad on suletud ja peavad mu broneeringu tühistama vaid paar päeva enne väljalendu. Siis läks mul umbes täpselt sama palju aega, et uus koht leida… aga jumal tänatud, et see juhtus, sest uus koht osutus KÕIGE ILUSAMA vaatega hotelliks, kus ma kunagi viibinud olen! Psssst… ja oluliselt odavamaks täna Bookingu Genius programmile! Lisaks teenin Bonuswayga cashbacki. Nii olen soodsamalt iga reisi majutuse, autorendi ja vahel ka lennupiletid läbi nende platvormi teinud. Kui soovid ka raha säästa, siis lituda saad siin: https://www.bonusway.ee/.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

Ainus jama oli see, et see osutus kindlaks valikuks, kuna seal olevat ka jõusaal, mis on ka kõik üleriigiliselt suletud (v.a hotelli omad klientidele). Tuli välja, et nad pidasid silmas välijõusaali ja Eesti näidetest me teame kõik, kui närused need on ja ei liigitu kuidagi jõusaali alla. Aga muus osas jäime kõigega rahule! Merevaatega, basseiniga, köögiga, wifiga Paphose külje all privaatselt mere ääres asuva apartemendi 7 öö hinnaks osutus 229.32 eurot.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

Ka autorendi sain enneolematu Black Friday pakkumisega. Võtsin kõige lihtsama ja odavama rendiauto, sest meil polnud plaanis sellega midagi väljakutsuvat vastu võtta (khmm, see oli kohutav otsus!). Broneeringu tegin Aercaris, mille pakkumine oli teistest pea poole odavam. Ka põhjusega, sest me saime lubatust oluliselt rotima ja vanema auto ning esindus oli neil päris rott. Aga noh, mida sa tahad, kui 6-päeva autorendi hinnaks on 37 eurot, hahahahha!

Kui asi on nii odav, siis tasub silmad lahti ja kõrvad kikkis hoida kõikide kaardiviibutamiste ja allkirjastamistega. Roomet oli märgitud ainsaks autojuhiks, kuna, noh, mees on roolis ja mina loen kõrval GPMS-i (Global Positioning Merru’s System). Küll aga jättis poiss oma rahakoti kõikide kaartide ja dokumentidega Eestisse maha. Mida oli aga vaja autorendis ja sõiduki juhtimiseks? Autojuhilube. Broneeringuga oli võimalik vahetada autojuhti või neid lisada ja seda lisatasuta. Kuna see tuli aga üllatusena alles autorendiesinduses, siis öeldi meile, et juhti enam vahetada ei saa. See lihtsalt pole võimalik… Seejärel küsis mees minult minu juhilube, mis olid mul õnneks kaasas ning sõnagi lausumata palus mul täita mingeid dokumente. Me küll ei küsinud, aga jäi mulje, et ta vist ikkagi vahetas süsteemis juhi ära, kuigi enne saime möliseda, et load maha jäid ja meile vannuti, et vahetus pole võimalik.

Seejärel küsiti meilt krediitkaarti. Seni on saanud nii mu SEB kui LHV kaarti kasutada igas autorendikohas deposiidi jaoks. Nüüd ütles aga mees, et see pole võimalik ja me ei saa autot rentida ilma reaalse krediitkaardita. Ilmselgelt meil pole krediitkaarti, kas tõesti muud moodi ei saa? Siis ütles, et peame 9 eurot päevas lisaraha maksma ning siis veel 350 eurot deposiiti. Uhm, kui 350 eurot saab deebetkaardiga deposiiti maksta, siis miks ma 3000 eurot ei saa nagu lepingus ette nähtud? “Lihtsalt ei saa,” ütles mees.

See kõik oli nii segane ja me püüdsime talt mingitki loogikat välja imeda, sest tõesti jäi mulje, et meilt pressitakse praegu lisaraha välja. Lõpuks mees murdus ja ütles: “No kui teil tõesti on 800 eurot, siis saan seda deebetkaardilt deposiidina võtta ja siis ei pea te mingeid lisarahasid maksma. Kui auto on tagastades korras, siis teeme täielikult 800 eurot tagasimakse.” Ilmselgelt on, mille peale oli mees hämmingus ja küsis üle, kas tõesti on? Me ei saanud kumbki aru, millest siis algselt üldse probleem tekkis? Miks meil selle jaoks krediitkaarti vaja oli? Andsime alla püüdluses seda mõista ja olime rahul, et saime siiski kella üheks hommikul auto kätte, et sõita apartementi magama.

Kuna mind määrati juhiks, siis pidin mina sealt autorendiparklast sõitma. Vähe olin ma kursis, et neil on vastupidine liiklus. Rool istus kõrvalistmel, kus olin mina alati harjunud istuma, aga nina telefonis, mitte käed roolil. Samamoodi pidi käike vahetama parema käega ning suuna sisse panema vasakuga. Lisaks oli tegu automaadiga ja ma pole juba u poolteist aastat juba automaadiga sõitnud. Põnev, kuidas seegi meelest läheb, haha! Ütleme nii, et mul on siiralt kahju, et Room ei filminud minu esimest paari minutit roolis. Ma tundsin end nagu UFO laevas, saamata üldse aru mis toimub. Ja ma olen muidu 10-aastase juhikogemusega ja väga äss sõitja, eks?! Ringile oli raske siseneda, suuna asemel läksid kojamehed käima (ka Roometil terve see nädal aega kusjuures, haha!), leidsime end ikka ja jälle vastassuunast ning istusime ikka valele poole autosse.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

Õnneks kujunes meie esimene sõit läbi kummituslinna. MITTE ÜHT HINGE. Paphose kesklinnas lasime autoaknad alla ja kuulatasime. Me reaalselt kuulsime kauguses tuule käes mööda asfaltit keerlevaid puulehti. Sõitsime ka ühest mendiautost mööda ja ootasime huviga, kas kimab järgi, et öiseid rikkujaid trahvida, kuid ei – seekord märulit ei saanud.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-reisimine-reis-küpros-paphos

Siinkohal vabandan, aga pean selle postituse otsad siinkohal kokku tõmbama, et seda mitte liiga pikaks venitada ja asuda korraks jõululainele. Järgmises postituses saate kogeda vapustavaid vaateid, pööraseid seiklusi ja maitsvaid toiduelamusi. Loodan, et kõik saavad turvaliselt mingil kujul oma D-vitamiini doosi kätte – olgu see toidulisandite abil või soojamaa päikese all! Tervist ja tugevat immuunsust teile ning südamlikke ja sooje jõulupühi!

The post Koroonane Küpros – ettevalmistus appeared first on Paljas Porgand.

Viewing all 349 articles
Browse latest View live