Ma imestan, et ma pole seni kirjutanud seedekulgla tervisest ja selle tähtsusest üldisele keha tervisele. Kogu organismi hea enesetunne mistahes vanuses sõltub olulisel määral soolestiku õigest tööst. Soolestiku mikrofloora määrab suuresti meie üldise heaolu ning mängib olulist rolli ka hormoonide tasakaalu juures. Kuidas need omavahel seotud on? Vaatame lähemalt!
Mis toimub soolestikus?
Inimese soolestik on koduks mikroorganismide äärmiselt keerulisele ökosüsteemile, mille kõiki funktsioone inimene veel ei ole suutnud avastadagi. Soolestiku mikrofloora – 100,000 miljardit organismi – hõlmab koguni 95% rakkude koguarvust inimkehas! Ja huvitav fakt – ühes grammis väljaheites on rohkem baktereid kui maal inimesi! Seega räägime me väga olulisest ökosüsteemist.
Soolestiku mikrofloora mõju kehale
Soolestiku mikrofloora võib kaaluda kokku kuni 2 kg, millest ⅓ on meil kõigil sama, kuid ülejäänu individuaalne, mistõttu on meil kõigil erinevad talumatused ja toidud, mis vastupidi meile hoopis sobivad. Soolestiku mikrofloora:
- toetab toidu seedimist
- toodab antibiootilisi aineid
- toetab sooleseina terviklikkust
- on põletikuvastane
- stimuleerib ja tasakaalustab immuunsüsteemi
- toetab kolesterooli lagundamist
- sünteesib B-vitamiine, K-vitamiini ja lühikese ahelaga rasvhappeid
- töötleb ümber aminohappeid
Mõju kehakaalule
Kehakaalu regulatsioon on keeruline, hõlmates geneetilisi ja keskkonnaga seotud tegureid. Kuigi on tõsi, et kehakaalu reguleerimiseks ei tohi manustavate kalorite hulk ületada kulutatud energiat, siis mängib tegelikkuses olulist rolli ka söödud toiduainete omastatavus. Soolestiku mikrofloora võib seda muuta, mis tähendab, et nende kaloriline väärtus meie jaoks muutub. Põhimõtteliselt on see seletus meie “kiirele/aeglasele ainevahetusele”, kus sama kaloraaži juures toitudes, mõjutab see organisme erinevalt. Muidugi on mängus veel lisaks geneetika ja palju muud, kuid üks põhjuseid peitub meie soolestikus.
Toiduga saadud bakteriaalsed põletikuained raskendavad me soolebakterite tööd ning avaldavad mõju kilpnäärmele. Selle tulemusena valmistatakse vähem kilpnäärmehormoone ning rasvapõletus muutub aeglasemaks.
Mõju nahale
Soolestiku mikrofloora tasakaalutusel on leitud tugev seos erinevate nahaprobleemidega nagu akne ja psoriaas.
Mõju vererõhule
Soolebakterid aitavad toitu metaboliseerida, mille käigus toodetakse lühikese ahelaga rasvhappeid, mille siis veri kannab omakorda organitesse k.a neerudesse energia saamiseks laiali. Neerude sees ja väljaspoolt asuvatelt rakkudelt on leitud just nende samade soolebakterite poolt toodetud lühikese ahelaga rasvhapete retseptoreid, mis tähendab, et need mõjutavad seda, kas neerud tõstavad või langetavad vererõhku.
Soolestiku bakterid pideva rünnaku all
Meie soolestiku mikrofloora oleneb suures osas toitumisest ja elustiilist. Keskmine lääne tüüpi dieet hävitab kasulikke baktereid ning võimaldab soolestikus vohada halbade bakterite ja pärmseene kooslusel. Antibiootikumid hävitavad head soolestikubakterid – kui neid tõesti väga vaja võtta on, siis ei tohiks seda mitte kunagi teha ilma probiootikume kõrvale tarbimata. Tavapäraselt kasvatatud lihaloomadele on rutiinselt antud antibiootikume, mistõttu toob nende liha söömine kehasse omakorda veel pidevalt väikeses koguses antibiootikume. Suhkrurikkad ja töödeldud toidud toetavad eelkõige nn „halbu“ baktereid soolestikus, mis võtavad „headel“ bakteritel eluruumi ja toidu eest. Lisaks hävitab soolestikubaktereid veel tihe kokkupuude kloori- või fluoriidisisaldusega veega, antibakteriaalsete seepide ja muu kodukeemiaga ning põllumajanduskemikaalidega.
Kuidas soolestiku mikrofloorat parandada?
Umbes 80% meie immuunsüsteemist oleneb soolestiku mikrofloorast. Seega on selle tasakaalu säilitamine oluline igasuguste haiguste puhul, alates külmetusest kuni vähini. Õnneks on see meie kätes, tehes teadlikke otsuseid:
- väldi enda toidus tugevalt töödeldud ja rafineeritud toiduaineid
- söö traditsionaalset fermenteeritud ja hapendatud tooteid, mis ei oleks pastöriseeritud. Headeks valikuteks on lassi (India jogurtijook), hapendatud orgaaniline piimatoode nagu keefir, natto (hapendatud sojaoad) ja erinevad hapendatud köögiviljad.
- kui võimalik, väldi antibiootikume, kloori või fluoriidiga vett, antibakteriaalset seepi, loomseid tooteid (kuna neile võidakse sööta antibiootikume või GM-teravilja) ja põllumajanduslikke kemikaale (eelistada tasub mahepõllunduse tooteid).
- võta lisaks kvaliteetset probiootikumi toidulisandit.
Probiootikumid
Kui tervisliku soolestiku floora on funktsionaalselt hädavajalik, ning selle mõju tervisele on meile teada, siis võib järeldada, et õiget liiki bakterite manustamine lisandina võib olla kasulik. Neid baktereid kutsutakse probiootikumideks, ning Maailma Terviseorganisatsiooni WHO definitsiooni kohaselt on need “elusorganismid, mis adekvaatsetes kogustes manustatuna toovad kasu peremeesorganismi tervisele”. Lisaks toodavad probiootikumid aineid, mida kutsutakse bakteriotsiinideks.
Bakteriotsiinid käituvad kui looduslikud antibiootikumid tappes soovimatuid mikroorganisme (seeni , nt pärmseent), viiruseid, parasiite ja baktereid. Lähtudes aga bakterite erinevusest ja paljudest teguritest, mis võivad nende elujõulisust mõjutada, ei ole kõik probiootilised tooted võrdväärsed ning ausalt öeldes on lausa väljakutseks leida need, mis on tõesti efektiivsed.
Toitumisnõustamisel soovitan tihtipeale võtta seedeprobleemide korral lisaks probiootikume. Kui küsitakse aga milliseid, siis olen kimbatusse jäänud. Ise olen mikrofloora taastamiseks kasutanud kunagi elusbaktereid, mis hapendasid mul külmkapis üleöö piima ja hommikul sain juua täitsa koduvalminud keefiri. Küll aga oli nende bakteritega korralikult tegemist ja laktoosi ma väga enam ei kannata.
Seejärel proovisin ma igasugu apteegiriiulitel müüdavaid probiootikume, kuid tõenäosus, et sealt ühtegi elusbakterit enam alles on, on minimaalne. Ja nii, kena paar aastat hiljem, sattusin ma dr. Ohhira toidulisanditeni. Dr. Ohhira probiootikumid on, erinevalt teistest riiulitoodetest, 21. sajandi kõrgtehnoloogia. Nende toode koosneb nii pre- kui ka probiootikumidest ja sisaldab endas kaheteistkümne sõbraliku bakteri tüve (looduslikult esinevad prebiootilised toitained on tähtsad soolestiku heaolule), nelja orgaanilist hapet (aitavad luua jämesooles õige pH taseme) ja palju olulisi mikrotoitaineid (vitamiine, mineraalaineid ja aminohappeid).
Dr. Ohhira probiootikumid on tehtud erinevatest köögi-ja puuviljadest, vetikatest, juurikatest, seentest ja ravimtaimedest, mis on käsitsi kogutud Jaapani mägedest ning merest. Koostisosad on kokku segatud järgides iidseid Jaapani traditsioone ja kääritatud looduslikul meetodil, erinevalt teistest laboratoorsel viisil kasvatatud bakteritest. Dr. Ohhira probiootikum:
- normaliseerib seedetrakti mikrofloorat tänu selles sisalduvatele piimhappebakteritele;
- leevendab kõrvetisi ning puhitisi;
- tasakaalustab seedetrakti optimaalse pH taseme;
- pärsib haigusi tekitavate bakterite kasvu;
- stimuleerib ja tugevdab immuunsüsteemi ja organismi vastupanuvõimet;
- tugevdab keha võimet omandada toitaineid;
- sisaldab erinevaid B-grupi vitamiine, antioksüdante, mineraale, aminohappeid, ensüüme ja prebiootikume;
- sisaldab ainulaadset elavkultuuri
- koosneb 92-st erinevast orgaanilisest looduslikust toorainest (puuviljad, juurviljad, ravimtaimed, seened, merevetikad);
Ise olen võtnud dr. Ohhira probiootikume nüüdseks juba mitu kuud ja ma ei tea, kas asi on minu toitumises või on tõesti aidanud kaasa ka probiootikumid, aga mitte ükski haigus mind gripihooajal ei tabanud, kuigi olen palju olnud haigete seltsis.
See ei sisalda kunstlikke lisaaineid, kemikaale, säilitusaineid, värvaineid, maitseaineid, keemilisi väetisi, pestitsiide või herbitsiide, on GMO-, piima- ja gluteenivaba ning sobilik ka veganitele. Toode on müügil laialdaselt üle Eesti kliinikutes, tervisepoodides, ilusalongides ja apteekides. Kogu nimekirja vaata SIIT!
Kollageen
Kollageen on inimorganismi kõige tähtsam valk, moodustades 30% kõikidest valkudest ning 70% naha valkude massist. Kollageen on meile ühtlasi nii rakkude ehitusmaterjaliks kui “liimiks”, mis tagab kudede ja organite tugevust, prinkust ja elastsust. Peale selle, vastutab ta rakkude ja organite ning rakkude ja peaaju vaheliste informatiivsete sidemete eest ehk teisisõnu osaleb organismi kõigis eluliselt tähtsates protsessides.
Laste ja noorte inimeste organismis uuenevad kollageeni kiud pidevalt. Kuid umbes 25-aastast alates hakkab inimese organism igaaastaselt kaotama u 1,5% naturaalset kollageeni. Juba 45-aastasena on me organismis 30%-line kollageenikadu, mille tulemusel hakkab organism vananema ning tema funktsioonid hääbuvad. Niipea kui organism kaotab võimet kollageeni produtseerimiseks, kajastub see eesotsas naha seisundis. Nii tekivad kortsud, venitusarmid, nahk muutub kuivaks ning nahal ilmneb elujõu üldine langus.
Alustasin dr. Ohhira kollageenijookide kuuri. Erinevalt tavapärasest kollegeenijoogist, sisaldab see lisaks probiootikume, hüaluroonhapet, elastiini, keramiidi, C-vitamiini, Q10-t ja mesilasema piima. Üks kuur näeb ette 2 pakendit (10 pudelit). Ühes pakendis 5 pudelit. Täiskasvanutel võtta üks pudel (20 ml) päevas esimese 5 päeva jooksul, seejärel üks pudel iga kolme päeva tagant. Soovituslik tarbida enne magamaminekut, kuna keha uuendus protsessid toimuvad põhiliselt öösiti. Ühe kuuri kestvus on 20 päeva. Soovitatav on 3-4 kuuri aastas. Parima efekti saavutamiseks on hea antud toode kombineerida Dr. Ohhira probiootikumidega paralleelselt. Ma olen absoluutselt hooked selle maitsest ja millegipärast on kollageeni võtmise järgselt unenäod palju kirkamad, hehe!
Tervenemiskriis
Kõik looduslikud keha toetavad raviviisid, olgu need siis tervislikud menüümuutused, taimsed toidulisandid, detoxid, vaimsed praktikad või muud, toetavad keha isetervenemisvõimet. Iga meie rakk on võimeline isetervenema kui kõrvaldada tema funktsioneerimist takistavad asjaolud (toksiinid, patogeenid, toitainete tasakaalutus, madal rakuenergia). Selleks, et rakkude elu oleks mugav, on kehas erinevad rakkude tööd toetavad süsteemid (veresoonkond viib rakkudesse toitaineid ja hapnikku, lümfisüsteem viib toksiinid kehast välja, immuunsüsteem võitleb haigustekitajatega jne.). Ravimid tavaliselt pärsivad või soodustavad mõnd biokeemilist protsessi kunstlikult (valuvaigisti võtab valu, kuid valu põhjust ei kõrvalda, põletikuvastased ravimid kõrvaldavad põletiku, kuid põletiku põhjusega ei tegele). Looduslikud keha toetavad raviviisid aga tegelevad probleemide juurpõhjuste kõrvaldamisega ning seega loovad kehas harmooniat, et kõik protsessid saaksid toimida loomulikult ja takistusteta, nii nagu algselt loodud.
Isetervenemise protsessi käigus tekib sageli selline ebameeldiv reaktsioon nagu „tervenemiskriis“, mis võib väljenduda sümptomites nagu nohu, väsimus, nahalööve, külmetuslaadsed sümptomid, varasemate haiguslike sümptomite taasilmnemine (õigesti välja ravimata põletikud, haigused) jne. Erinevalt haiguslikust kriisist (haigusest), on tervenemiskriis märk tervise paranemisest ning kestab tavaliselt lühikest aega – mõnest tunnist mõne päevani.
Tavaliselt toimub tervenemine:
- suunaga seest välja – loomuliku tervenemise käigus hakkavad probleemid järjest väljapoole tulema.
- ülevalt alla – tavaliselt annab tervenemiskriis esmalt märku endast peavaluna, väsimusena, külmetushaiguste sümptomitena jne.
- vastupidises järjekorras sümptomite tekkele – loomuliku tervenemise käigus hakkab keha järjest lahendama vanu, poolikult lahendatud probleeme vastupidises järjekorras nende tekkele, kuni jõuab näiteks lapsepõlves täielikult lahendamata jäänud bronhiidini või põiepõletikuni, seljavaludeni.
Tervenemiskriisi jälgides ja lahti mõtestades saab palju infot iseenda, enda keha, terviseprobleemide ja emotsionaalsete reaktsioonide kohta. Seetõttu ei ole mõistlik tervenemiskriisi sümptomeid medikamentidega maha suruda, vaid tuleks jätkata keha puhastamisega, järgida tervislikku elustiili ning aidata probleemidel pinnale ujuda neid toetades loodusravi vahenditega (erinevad looduslikud teed, toormahlad, hea kvaliteediga vesi, kompressid, loputused jne.).
Ka minul esines tervenemiskriis… esineb veel. Mul tekkis tohutu väsimus (vaevlesin kunagi unehäirete käes), mul tekkisid põletikulised punnid nii näole (kannatasin akne käes) kui ka vähemal määral seljale (kunagi ammu olin mures seljal ilmnevate punnidega). Lisaks olen ma tundnud justkui oleks mul palavik – pea on kuum, külmavärinad ja nõrk on olla – kuid kraadiklaas seda ei tunnista. Samal ajal läbin ma ka teatoxi, millest räägime lähemalt juba tulevas postituses, toitun vääääga tervislikult (kes mu Instagrami storyt jälgivad) ning olen füüsiliselt väga aktiivne.
Kuidas on lood sinu soolestiku tervisega? Mis lisandeid oled sina kasutanud? Soovin kuulda sinu lugu!
The post Soolestiku tervise tähtsusest appeared first on Paljas Porgand.