“Kuidas sa suudad tervislikult toituda? Kas sul ei teki isusid HEADE asjade järele? Ma koguaeg alustan, aga siis jälle libastun…” Seda kuulen ma rohkem kui palju. Minul tekib siinkohal hoopis küsimus, kuidas on tervislik toitumine üldse nii raske või vaevanõudev? Kas me pole mitte loodud sööma täisväärtuslikku toitu? Tervislik toitumine ei tähenda salatilehte, valget riisi ja maitsetut kana. See on kombinatsioon kõigest looduslikust ning ei ole lihtsalt võimalik sellest tüdineda. Meie loomuses on toituda mitmekülgselt ning toitaineterikkalt.
Ja on täiesti vale arusaam, et tervisliku toiduga pead sa unustama need “HEAD” toidud, sest kõik, mida need sisaldavad, on vaid “PAHAD” asjad. Ometigi soovime vahel justkui oma dieedist pea ees väljuda ning süüa midagi, mida me muidu kunagi ei puutuks. Fitnessmaailmas on see eriti levinud ning sellele on olemas lausa omaette termin – CHEAT MEAL!
Cheat meal
… on üks toidukord, mida ei trackita ning mille jooksul nauditakse tavapärasest “patusemat” toitu, mis on tavaliselt süsivesikute- ja/või rasvarikkam. Selle eesmärk on, lisaks isude rahuldamisele, täita meie keha glükogeenivarusid, ennetada katabolismi, ergutada ainevahetust ning anda dieeditajale midagi motiveerivat, mida range dieedi ajal pikisilmi oodata.
Cheat meali tehakse enamasti kord nädalas ning “patutoiduks” on tihtipeale burger, pitsa, jäätis, pannkoogid, sõõrikud või mõni muu kaloririkas ja enamasti ebatervislik toidukord. Ka mina teen kord nädalas cheat meali ja seda, mida ma eelistan siis süüa, teavad mu Instagram Storyde jälgijad väga hästi!
Kuidas cheatida ilma, et see su progressi rikuks?
Cheat meal on ohtlik rada. Võib juhtuda, et enam ei saada pidama ja ühest cheat mealist võib saada cheat day, mis võib rikkuda sinu progressi. Minu soovitused cheatimiseks:
- cheat meal peaks olema ette nähtud ainult siis, kui seda tõesti vajad. Vastasel juhul rikub see su progressi.
- cheat meal peaks olema kontrollitud toidukord, kus sead endale piirid, et sellest ei saaks cheat dayd.
- parim võimalus selleks on lükata cheat meal õhtu viimaseks toidukorraks, sest siis puudub risk, et end üle pugid ja ühest patusest toidukorrast saaks patupäev.
- cheatimise päeval ei tasu teha meeletult kardiot, sest cheati eesmärk on taastada glükogeenivarud.
- cheatimisele järgmisel päeval peaks olema sul tavapärasest rohkem jõudu ja jaksu, kasuta seda ära!
Kuidas cheatida tervislikult?
Tean-tean… just ju kirjutasin, et cheat meali idee on ju süüa ära üks ebatervislikum toidukord, et isusid rahuldada ja glükogeenivarusid täiendada. Miks seda siis tervislikult üldse teha? Sest cheatimine on tihtipeale isegi rohkem meie aju vajadus seda teha, kui et me tegelikult seda vajaks. Mina näiteks ei tunne kunagi, et vajan nüüd jubedalt mingit EBATERVISLIKKU toidukorda. Mul ei isuta isegi cheat meali saabudes ühegi patutoidu järele… ja miks?
Sest ma suudan oma igapäevase tervisliku toitumisega hoida oma isud kontrolli all. Ma EI KEELA endale ühtegi toitu, vaid leian oma isudele ALTERNATIIVSED lahendused. Võti on aju trikitamises. Kui panete ta uskuma, et olete söönud midagi, mis on teid pikalt isutanud, siis reaalselt saategi oma isust jagu. Näiteks on minu üks suurimaid isutekitajaid pannkoogid ja VAHVLID! Nüüd näitan teile, kuidas süüa vahvleid kasvõi IGA PÄEV ilma süütundeta!
FIT-vahvlid
“Vahvlid on kõigest pannkoogid kõhulihastega”, kuid miski neis mõjub mu ajule teisiti. Kui ma söön vahvleid, on mul tunne justkui oleksin söönud ära eriti korraliku magustoidu ning see rahuldab mu ajus igasuguse vajaduse millegi kallal “patustada” ja n-ö väljapääsu leida igapäeva toidust. Kui alguses käisime Ukuga Mrs Waffle’is korralikke Belgia kaloripomme kord nädalas nautimas, kuid suureks kurvastuseks pole sinna ikka tulnud kattevõimaluste sekka maapähklivõid. Sealt tekkis mul juba küsimus, et miks mitte kodus ise vahvleid meistardada… tervislikumalt… ning laduda sinna peale, mida hing ihaldab?
Järgmine moment olin tellinud endale chilli.ee veebipoest vahvlimasina! Kahjuks avastasin alles hiljem, et neil on olemas ka TÕELINE BELGIA VAHVLIMASIN! Peab selle ka teine kord ikka endale sebima…
Kuna vahvlid muidu on julm süsivesikute allikas, siis otsustasin oma elu lihtsustamiseks, aja kokkuhoiuks ja paremate makrode nimel proovida midagi uut. Kasutan vahvlite valmistamiseks proteiinipannko
Ja kui ma juba chilli.ee veebikaubamajja ära eksisin, siis hakkas silma ikka igasuguseid põnevaid proteiinitooteid. Seega läksin ma full beast mode! Nagu eelpool mainitud, on heast vahvlist isegi olulisem selle kate. Minu jaoks kehtib siin vaid 1 reegel – mida rohkem, seda uhkem! Tellisin Chillist:
- Frankys Bakery proteiinipannkookide segud (Coconut White Chocolate & Cookies and Cream) – 100 ml vett ja 50 g pulbrit, shake-shake
valgusheikeris või kerge blenderimürin ja ongi valmis! Mina lisasin ka ühe muna. Nii tulid vahvlid veelgi toitvamad ja taigent jätkus lausa kahele suurele vahvlile! Mõlemad maitsed on väga head ja ükskõik mis maitseline võtta, siis rohkete toppingsite all, jääb see niikuinii peitu! Kindlasti proovin teha sellest ka sõrnikuid, lisades kohupiima või näiteks Kreeka jogurtit. - Frankys Bakery proteiinijäätised (Stra
ciatella & Lemon) – OMG, kuidas on võimalik, et need maitsevad mulle rohkem kui igasugune tavaline jäätis. Jällegi segad kokku 100 ml vett ja 50 g pulbrit, asetad sügavkülma ja ongi valmis! Tõesti mõnus konsistents, tugev maitse ja head makrod! Siin võib loovusel lennata lasta ja sisse segada mustikaid, maasikaid, moosi, šokolaadi ja mida kõike hing veel ihaldab. - Frankys Bakery proteiinirikas maapähklivõi (White Chocolate & Chocolate Banana) – sõltuvusttekitavalt head. Maitsed on suurepärased ja kohe kindlasti proovin ära ka ülejäänud maitsed. Sobib vahvlitele nagu valatult!
- Frankys Bakery kalorivabad siirupid (ChocoCherry & Coffef
ee) – üpris tugeva maitsega ning kindlast vastavad oma nimetustele. Kui dieedil olles vahtrasiirupiga möllata ei saa, siis sellega võib. Tahaks väga Apple Pie ja Choco Banana maitseid proovida.
Kui vahvlid valmis, siis esmalt soovitad peale lisada jäätise, et see seal soojusega vähe pehmeneks ja vahvlitele sulaks. Nüüd on aeg lisada oma lemmik puuvilju (minu puhul alati banaan või mango) ja/või marju (kohustuslikult kultuurmustikad), pähklivõid, siirupit ja muidugi veel ka seemneid, helbeid ja/või pähkleid. Selleks avastasin mugavas taassuletavas pakendisülimaitsvad tervisesnä
Koduste vahvlite eelis
- sa tead täpselt, mida sa sööd – cheat meal või mitte
- söö neid kasvõi igapäev, kuniks need su makrodesse mahuvad
- need on valgurikkad ning toitvad
- katseta erinevate maitsetega ja lisanditega, sa ei tüdine kunagi ära
- kokkuvõttes hoiad sa raha meeletult kokku! Eriti veel kui kasutad minu sooduskoodi “paljasporgand”, mis annab sulle chilli.ee tervise ja fitness kategooria toodetele lausa -10% soodustust (kehtib kuni august, 2017)!
Mul oleks väga põnev teada, kui tihti cheatid sina? Mis on su lemmik cheat meal? Kas sa suudad ennast kontrolli all hoida või lõpetad hoopis süütundega? Kas oled ühtegi Frankys Bakery toodet proovinud ja mis sina nendest arvad? Kommenteeri julgelt! Viska pilk peale ka mu INSTAGRAMI AUHINNAMÄNGULE, sest loosin seal osalejate vahel välja kogu kupatuse tooteid, et saaksid kodus ise järele proovida!
The post Õpime koos CHEATMEALima! appeared first on Paljas Porgand.