Tänapäeva võimalused on ikka vapustavad. Vereproov ütleb sinu kohta rohkem kui tuhat sõna – kas toitud hästi, liigud piisavalt, oled sa suitsetaja, tarbid liigselt alkoholi, kas stressad palju, kas sul on toiduallergiaid jpm. Kui nägin SYNLABi erinevaid vereanalüüsi pakette ja neid sadu näitajaid, siis poleks enam imestanud, kui need ütlevad ära ka su lemmikvärvi ja ema neiupõlvenime, hehe!
SYNLAB
SYNLAB on Eesti suurim erakapitalil põhinev üle 20-aastase kogemusega meditsiinilabor, mis ühtlasi kuulub Euroopa suurimasse laboriketti. Aastas tehakse seal ligi 6 miljonit laborianalüüsi, millest valdav enamus tellivad pere- ja eriarstid jm tervishoiuteenuse osutajad. Viimastel aastatel järjest enam pöörduvad inimesed ise otse laborisse, et oma tervisenäitajaid kontrollida, ennetada riske või mõne vaevuse puhul, nt puukborrelioosi, toiduallergia või –talumatuse kahtlus jne.
Uus Veerenni tervisekeskus
2017. aasta mais avati aadressil Veerenni 53A Veerenni tervisekeskuses uus SYNLABi labor, mille meediale suunatud avamisele sain ka mina kutse. Kuna mul tol päeval aega polnud, siis minna ei saanud. Küll aga taassündis sellest kirjast minus huvi testida oma verenäitajaid. Toitumisnõustamisel saadame paljusid mure korral verd testima, et leida väsimuse, kurnatuse, peavalude jm tervisehädade põhjustajaid. Kuna mul otseselt pole tervisehädasid seni olnud, pole näinud ka põhjust minna. Tegelikult võiks see olla aga meie igaühe südametunnistusel veenduda oma tervislikus seisundis vähemalt kord aastas, sest ega häda hüüa tulles. Mõeldud – tehtud!
Paketi valimine
Käisin 20. juuni varahommikul verd andmas. Enne seda peab olema 10-14 h söömata-joomata, mistõttu oli varahommikune aeg mulle ainsana sobilik. Kogu protsessi vältel nõustas ja konsulteeris mind selline tore doktor nagu Meeli Glükmann. Kuna tegelen pea igapäevaselt trenniga, siis sobis mulle kõige paremini tervisesportlase pakett, mis koosneb 12 analüüsist. Selle käigus saad vastused järgnevale:
- Milline on minu üldine tervislik seisund?
- Kas minu immuunsüsteem on tugev?
- Milline on minu füüsilise koormuse mõju organismile, sh südamele ja neerutalitusele?
- Ega mul pole mõnda varjatud terviseprobleemi?
- Kas minu energiavarud on piisavad?
- Ega minu treeningkoormus pole liiga suur?
- Kas mu lihased saavad treeningujärgselt piisavalt puhkust?
- Millised on minu organismi mineraalainete ja D-vitamiini varud?
Et ma pole aga kunagi end varem testinud, otsustasin siis juba ka kõikvõimalikud vajalikud lisanäitajad endale selgeks teha. Seega võtsin ma lisaks veel laktoosi- ja gluteenitalumatuse paketi, rasvhapete paketi ja tellisin lisaks ka oma hormonaalse talitluse analüüsi. Pillid ja kogu see varasem jama menstruaaltsükliga, khmm.
Vereanalüüsi andmine
Paljude vereanalüüside tulemuste korrektsus sõltub otseselt sellest, kuidas “käitutakse” enne proovi andmist. Nagu juba mainitud, peab enne vereproovi olema söömata-joomata. Näiteks suhkrut sisaldava toidu söömine ja magusa joogi (sh näiteks suhkruga kohv või tee) joomine enne vere andmist tõstab veres glükoosi taset ja veresuhkru määramine ei anna enam korrektset tulemust. Seega on parim aeg vere andmiseks ajavahemik 8:00-10:00. Enne vere andmist võiks olla vähemalt 1 tund ärkvel olnud. Eelneval päeval võib süüa ja juua nagu tavaliselt, kuid tuleb piirata alkoholi, kohvi ja rasvase toidu tarbimist. Sama päeva hommikul tuleb vältida füüsilist ja emotsionaalset koormust, suitsetamist ja võimalusel ravimite kasutamist.
Ütlen ausalt, et ma olen titest saati olnud nõelatorgetele kümne küünega vastu. Mäletan veel selgelt, kuidas enne kooli astumist ema mind perearsti juurde vereproovi tahtis viia, aga minu liftist välja saamiseks ei aidanud isegi mitte jäätisemäega meelitamine. Ja selline sallimatus süstalde ja vere vastu saadab mind siiamaani. Eks ma saan nüüd selle proovi antud, aga südames ikka taob ja ega kohe pärast torget püsti tõusta ei saa. Vähemalt sain vere antud ja kaua oodatud tulemused on nüüdseks ka käes. Kusjuures enamus sain järgmisel päeval, vaid rasvhapete paketiga läks kauem, sest rakusiseselt uuritakse rasvhappeid, vitamiine ja mineraale SYNLABi kesklaboris Saksamaal.
Tulemused
Tuleb välja, et olen terve nagu purikas! Arst oli lausa imestunud, et mul kõik näitajad nii head on. Ütles kohe, et asi on täiesti toitumises kinni ja minu tulemused peegeldavad mu toitumisharjumusi väga hästi. Liha tarbin harva, kana vähe rohkem, köögivilju iga päev ohtralt, puuvilju ja marju iga päev vähemalt korra, poolfabrikaate üldse mitte, gluteeni pea üldse mitte, joon rohkelt vett, söön kvaliteetseid rasvu, võtan lisaks multivitamiini, D- ja C-vitamiini, oomega-3 õli ja magneesiumi.
Peamised näitajad olid järgmised:
- Hemoglobiin 131 g/l )118-150) – hea hemoglobiini tagab toidus piisav raua, B12 ja foolhappe sisaldus.
- Ferritiin e rauadepoo 108,5 µg/l (10,0-150,0) – tagab lihaskontraktsiooni, jõudu, energiat ja hoiab küüned ning naha korras. Kui on langenud, siis esimene sümptom on väsimus.
- Leukotsüüdid 4,8 E9/L (4,1-9,4) – kaitserakud, mis vastutavad immuunsuskaitse eest.
- Glükoos e veresuhkur 4,9 mmol/l (4,1-6,1) – kõrge näitaja puhul tähendab suhkruhaigust
- Aspartaadi aminotransferaas 21 U/l (<32) – maksanäitaja, mis sisaldub ka skeletilihastes ja peegeldab ka suur füüsilist lihaskoormust. Kui üle normi, siis viitab ülekoormusele, soovitatakse treeningpuhkust või jõusaali inimestele aeroobsete treeningute osakaalu kasvu anaeroobsete kõrvale.
- Kolesterool 4,9 mmol/l (<5,0) – kui üle normi, siis on risk haigestuda südame- ja veresoonkonnahaigustesse.
- Kaltsium 2,38 mmol/l (2,15-2,60) – üks olulisemaid organismis sisalduvaid mineraale, mille üle normi olev näit võib viidata luude hõrenemisele ja alla normi jääv näit võib viidata D-vitamiini puudusele ja krambivalmidusele.
- Magneesium 0,85 mmol/l (0,53-1,11) – osaleb süsivesikute ainevahetuses, valkude sünteesis ning lihaste ja närvide talitluses. Magneesiumivaegus põhjustab lihasnõrkust ja krambivalmidust, samuti seotud südame tervisega.
- Oomega-3 rasvhapped 10,22% (3,1-20,8) – hea südamele, veresoonkonnale ja ka ajutegevusele.
- Oomega-6 rasvhapped 31,32% (18,6-39,6) – põletikku soodustav rasvhape. Põletikulised protsessid on iseenesest meile vajalikud ja olulised, kuid neid peab hoidma kontrolli all.
- Oomega-6/Oomega-3 rasvhapete suhe 3 (1-6,7) – Normi piires suhe viitab toidust piisavalt saadavale kasulike oomega-3 rasvhapete hulgale. Tasakaalus suhe aitab vähendada südamehaiguste, põletike, äkksurma, astma jne riske
- Monoküllastumata rasvhapped 16,21% (11,6-29,3) – monoküllastumata rasvhapped ennetavad südamehaigusi
- Küllastatud rasvhapped 41,7% (31-43,7) – kõrge küllastatud rasvhapete sisaldusega dieet põhjustab järjepidevat LDL-kolesterooli sisalduse tõusu vereseerumis.
- Trans-rasvhapped 0,56% (0,1-2,1) – kõrge transrasvhapete sisaldusega dieet põhjustab samuti järjepidevat LDL-kolesterooli sisalduse tõusu vereseerumis.
- Vitamiin B12 846 pmol/l (156-672) – vajalik foolhappe metabolismis, rasvhapete, nukleiinhapete, müeliini jt biomolekulide sünteesil, pantoteenhappe ja vitamiin C funktsioneerimisel.
- Vitamiin D 130 nmon/l (>75,0) – D vitamiini vähesuse puhul on häiritud eelkõige kaltsiumi ja fosfaatide imendumine soolest. Madalat taset seostatakse väga mitmete haiguste riskiga.
- Hormoonid on ka igati korras ja näitajad head!
Laktoositalumatuse test
Tahtsin võtta lisaks ka laktoosi- ja gluteenitalumatuse paketti. Ma küll väldin mõlemat oma toitumises, kuid oleks ju hea teada, kas nende vastu esineb talumatust või mitte. Seni pole ma otseselt tahtlikult neid vältinud, kuid näiteks gluteeni mu toidulauale lihtsalt ei satu. Laktoosi aga küll vähe rohkemal määral, sest ma ei tea paremat magustoitu kui Kreeka jogurt… Lisaks naudin vahel ka proteiinitooteid, milles leidub laktoosi ning ega kohv jää joomata, kui kohvikus taimset piima pole.
Gluteenitalumatuse testi ma aga teha ei saanud, sest see eeldab, et oled enne testi tarbinud 2 nädalat ohtralt gluteeni sisaldavaid tooteid. Laktoositalumatuse test on vähe lihtsam. Esmalt võetakse veenist verd, siis peab ära jooma laktoosi lahuse (fuhh, kui rõve see oli!). 20 minuti möödudes võetakse taas verd ja siis juba 40 minuti pärast veel kolmandat korda! Mu veenid olid nii mitmest verevõtust jummala paistes, aga noh, tulemused olid valu väärt!
Tuleb välja, et mul on osaline laktoositalumatus. Seda põhjustab ensüüm laktaasi vähenenud aktiivsus peensooles, mistõttu jääb osa piimasuhkrut ehk laktoosi lõhustamata ja imendumata ning see võib põhjustada kõhuvaevusi (puhitust, rohket gaaside eritumist, kõhukorisemist ja -valu ning kõhulahtisust). Laktaasi abil lagundatakse laktoos soolestikus glükoosiks ja galaktoosiks, mis imenduvad läbi sooleseina vereringesse. Laktaasi puudulikkuse korral ei lagundata laktoosi täielikult, mille tõttu satub imendumata laktoos peale piimasuhkrut sisaldavate toitude söömist jämesoolde, kus jämesoole mikrofloora abil see lagundatakse. Tekkivad gaasid ning happed ärritavad soolestikku ning kutsuvad esile ebamugavustunde. Laktoosi liigtarbimine toob minu puhul esile ka aknet.
Muudatused
Mida ma siis õppisin ja kuidas toitumisega oma keha seisukorda veelgi parandada? Nagu välja tuli, söön ma vägagi eeskujulikult ning kõik ained on kenasti normis. Tõstan oomega-3 rasvhapete osakaalu oma toidus (söön rohkem rasvast kala, pähkleid, seemneid) ning võtan kohusetundlikumalt kalaõli. Kuna mu vitamiin-B12 näitajad olid liiga kõrged, siis vahetan ma oma multivitamiini välja selliste vastu, kes antud vitamiini poleks.
Osalise laktoositalumatuse tõttu ei tasu piimatooteid täiesti välja jätta, sest neist saan ma ka piimhappabaktereid ning hästi imenduvat kaltsiumi. Pealegi just tulekski vähesel määral laktoosi tarbida, sest see hoiab ensüümi töös ning asi ei arene välja täieliku talumatuseni. Küll aga vähendan ma laktoosi tarbimist. Päris topsi Kreeka jogurtit ma kohupiimaga alla enam ei kugista ning püüan eelistada hapendatud piimatooteid.
Kas sina oled teinud vereanalüüsi? Missugused olid tulemused? Kas oled viinud sisse muudatusi ja näinud ka tulemusi? Tšeki ka mu FACEBOOKI AUHINNAMÄNGU, kus võid võita endale TERVISESPORTLASE PAKETI KOOS LABORIARSTI KONSULTATSIOONIGA!
The post Vereanalüüsi abil tervis korda! appeared first on Paljas Porgand.