Uni mängib hea tervise juures ülimalt olulist rolli. Piisava ja kvaliteetse une saamine on vaimse ja füüsilise tervise, kõrge elukvaliteedi ja heaolu alus. Kuidas me end ärkveloleku ajal tunneme, on tugevalt sõltuvuses sellest, kuidas me eelneval ööl oleme maganud. Magamise ajal me keha töötab aju normaalse funktsioneerimise nimel, mis omakorda vastutab meie füüsilise funktsioneerimise eest. Laste ja noorukite puhul on uneaeg oluline ka kasvu ja arengu jaoks.
Une olulisus
Uni pole mitte vaid kauni välimuse ja hea enesetunde võti. Hea uni on tervise üks olulisemaid aspekte. Kusjuures, see on täpselt sama oluline kui tervislik toitumine ja trenn.
Piisav ja kvaliteetne uni:
- parandab immuunsust – uni on vajalik terve keha ja vaimu heaks. Kui me oleme pidevalt väsinud, langeb me immuunsus oluliselt ning me oleme vastuvõtlikud igasugustele haigustele.
- tagab ajule keskendumisvõime ja teeb meid produktiivsemaks – minul on küll nii, et kui unetu öö selja taga, siis tööd ma järgmisel päeval teha ei suuda! Ma olen koguaeg väsinud ning ei suuda midagi produktiivset korda saata. Uuringud on näidanud, et vähene uni omab me ajule sarnast mõju kui alkoholijoove. Me ei suuda keskenduda ning me pole täielikult adekvaatsed oma tegemistes.
- parandab mälu – ei, meie aju ei puhka magamise ajal. Vastupidi, see on äärmiselt tegus sel hetkel. Une ajal on võimalik mälu parandamine ja ärkvel olnud aja jooksul õpitu/kogetu parem talletamine ehk konsolideerumine. Ega enne eksameid niisama öelda, et tuleb end välja magada.
- alandab stressi – vähese une korral on meie stressihormoon kortisool keskmisest kõrgem, mis mõjutab otseselt meie tuju ja enesetunnet. Kõrge kortisoolitase võib viia meid emotsionaalse söömiseni, et parandada tuju ja enesetunnet.
- aitab kaasa kaalulangusele – lisaks kortisoolile on ka näljahormoonide greliini (tekitab näljatunnet) ja leptiini (vähendab näljatunnet) tasakaal häiritud. Kui me pole piisavalt maganud, otsime energiat rohkem toidust ning eneselegi teadvustamata, tarbime päeva jooksul hulga rohkem kaloreid. Unepuudusest tingitud muud negatiivsed hormonaalsed mõjud on insuliiniresistentsus, kilpnäärme ainevahetuse häired ja kilpnäärmehormooni ebaühtlane eritus, mis pikemas perspektiivis võib alandada energiakulu, vähendada kasvuhormooni eritust ja testosterooni sisaldust.
- on vajalik taastumiseks – oled kuulnud sportlasest sõpra ütlemas: “Ei, ma täna välja ei saa tulla, pean kell 22 magama minema, sest mul on võistlused tulemas?” Mina küll! Tean omast käest, et uni on võti meie keha taastumise ning treeningtulemuste parandamise juures. Taastumine ja lihaskudede ehitamine toimub just une ajal, mil meie organismis toimub kasvuhormooni vallandumine. Just seetõttu vajavad noored organismid eriti palju und.
- peletab depressiooni – unetus ei muuda meid vaid kergelt ärrituvaks, vaid mõjub lausa depressiivselt. Pidev unetus, vähendades meie elukvaliteeti oluliselt, viies halvimal juhul depressioonini.
Kahjuks on võrreldes varasemate aegadega inimkonna unetunnid tunduvalt vähenenud. Lisaks, ei ole me vähesed unetunnid enam ka kaugeltki nii kvaliteetsed kui kunagi.
Kuidas võidelda unetusega?
Kes mind pikemalt jälginud, see teab, et ma pole Unematiga just alati sina peal olnud. Austraalia aegadel, kui töötasin kokana, magasin vaid paar tundi ööpäevas. Ärkasin tihti kell 2 öösel üles ja saamatagi und, läksin enne kella seitsmest töövahetust trenni. Mingi aeg soovitas arst mul isegi unerohtu võtta, et unedefitsiiti tasa teha. See aga saatis mind veel sügavamasse auku, kus ilma unerohuta enam üldse magama ei osanud jääda. Teinud selgeks, mis põhjustab unetust, suutsin ma olukorra kontrolli alla saada ja naudin nüüd pikki tunde kvaliteetset und!
Unetuse peamised põhjused ja kuidas nendega toime tulla:
- erksad tuled – meediaajastu on teinud meist unetuse ohvrid, mil me lihtsalt ei saa und. See pole aga normaalne nagu ehk arvad. Unetust põhjustavad erksad tuled, mida meie elektroonikaseadmed ja kunstlikud valgusallikad kiirgavad. Melatoniin ehk unehormoon hakkab tööle pimedas. Õhtutundidel kustuta suuremad ja erksamad tuled ning lülitu välja elektroonikamaailmast või kasuta kollast hämarat valgustust! Viimase nimel on loodud arvutitele näiteks äpp Flux.
- une planeerimatus – nagu me planeerime oma ärkvelolekuaega, peaksime me tegema sama ka unega. Meil on komme lükata uneaega edasi, et muud toimetused lõpetada või lemmikseriaali veel enne magamaminekut vaadata. Lõpeta! Uni on olulisem veel kui me päevased toimetused, sest see seab ju aluse nende kvaliteedile. Sea rangelt magamamineku aeg nii, et saaksid iga öö vähemalt 7-9 tundi und!
- ärevus – kirevad mõtted või kõrgenenud pulss ei lase magada? Peamiseks põhjuseks on suurte tegevuste ette võtmine vahetult enne magamaminekut nagu olulised ja intrigeerivad vestlused, õppimine, füüsiline töö jms. Valmistu magamaminekuks juba varakult ette, hoidudes paljunõudvatest tegemistest, vältides konflikte ja ärevusttekitavaid vestlusi ning praktiseerides näiteks joogat ja mediteerimist!
- kofeiin – mina olen küll seda sorti inimene, kes võib pärast tassikest kohvi kohe uinuda, kuid kui oled üks kofeiinile tundlikest inimestest ning kannatad unetuse käes, siis peaksid kaaluma kofeiini koguse vähendamist. Joo viimane kohv (s.h ka roheline ja must tee) mitte hiljem kui 6 tundi enne magamaminekut või vaheta õhtune kohv kofeiinivaba vastu!
- miljöö – paljudel ei ole luksust magada privaatses magamistoas, mis oleks hea õhkkonnaga, värske jahedama õhuga ning igati soodne unele. Tegelikult on miljöö väga oluline ning magamistuba tuleks hoida ainuüksi magamise jaoks (ja khmm, sealsete muude toimetuste jaoks), et me lülituksime voodisse heites automaatselt unerežiimile. Ära veeda magamistoas niisama asjatult aega, hoia magamistoa temperatuur tavatemperatuurist paar kraadi madalam, lase tuppa värske õhk ning hoia tuba kena ja korras, et seal oleks võimalikult hea ja rahulik olla!
- ebamugavustunne – viimane, kuid üldse mitte vähem tähtis, on pöörata tähelepanu voodile, millel me suure osa oma elust veedame. Olen pidanud magama pool aastat lahtikäival diivanil ja ma pole elus tundnud sellist ängistust ja unetust, mis mõjutas mind kõige rohkem just ärkvel oldud ajal äärmiselt negatiivselt. Uni on minu jaoks number üks! Nii olen investeerinud voodisse, mille tulemusel magan nüüd iga päev 7-11 tundi kvaliteetset ja ühtlast und. Investeeri kvaliteetsesse madratsisse, sobivasse patja, tekki ning mõnusatesse voodilinadesse!
Napsie – kvaliteetse une nimel
Julgen tõdeda, et madratsi pehmus, kasutajasõbralikkus ja kvaliteet on üks olulisemaid punkte, kuidas oma une kvatiteeti parandada! Ajal, mil lahtikäival diivanil veel vähkrema pidin, mõistsin madratsi tähtsust alles siis, kui juhtusin mõnel korral 5* hotellis ööd veetma. Suur voodi, pehme ja kvaliteetne madrats tagasid mulle alati pika ja rahuliku une, olgugi et miljöö polnud selleks ehk soosivaim. Tänapäeval saadab õiget madratsit tootearendus, mille käigus on silmas peetud kõiki aspekte, mis me und komplimenteerivad. Vähemalt nii on jõudnud me turule Napsie madratsid!
Napsie saabus minu koju otse kätte suhteliselt väikeses pakendis madratsi kohta, olles vaid viiendik originaalsuurusest. Paki suurus annab madratsi tellijale võimaluse saada see kiirelt ja mugavalt ükskõik kuhu ja millisesse riiki. Seega on Napsie tasuta ja kiire transport (5-7 päeva) kindlasti üks suur eelis konkurentide ees.
Madratsi omadused:
- mugavuse ja toe tasakaal
- hüpoallergeensed materjalid
- survepunktid puuduvad
- rahmelduste summutus (ei ole tunda, kui kaaslane külge vahetab, madratsile istub või sealt
tõuseb) - ideaalne magamistemperatuur
- väga hea vastupidavus
Poolas toodetud Napsie madratsid põhinevad Belgia tehnoloogial. Kõik madratsi tootmisel kasutatud materjalid on OEKO-TEX Standard 100 sertifikaadiga (testid läbinud sünteetilised tooted ei sisaldada inimesele nahakontaktis ohtlikke aineid ning sobivad suurepäraselt ka allergikutele ja tundliku nahaga kasutajatele).
Napsie madrats on 18 cm kõrge ja selle kandevõime on 140 kg/inimese kohta. Sellel on 4-kihiline ülesehitus:
- Paks elastne memory-vaht (2 cm), mis hoiab ja toetab keha ilma liigselt madratsisse vajumata. Memory-vaht võtab keha survepunktidelt pinge maha ja tekitab tunde nagu magaksid pilvel.
- Hingav toetav vaht (3 cm), mille kiire taastusvõime annab madratsi ülemisele kihile vastava toetuse.
- Kärjekujuline toetav vedrusüsteem (5 cm) moodustub kolmest kohanduvast vetruvast vahukihist, mis tagavad kehale parima toetuse. Magaja jaoks tähendab see täpselt parajat jäikust, vetruvust ja jahutust terve öö jooksul.
- Tihe polüuretaanvaht (8 cm) on madratsi põhjaks, mis tagab Napsie vastupidavuse aastateks.
- Polüestrist antibakteriaalne lukuga kate, mida saab masinas pesta 40 kraadi juures.
Kui madrats ei peaks sobima, saab selle 101 päeva jooksul tagastada ja raha tagastatakse kogu ulatuses. Kui aga peaks mingeidki probleeme olema, siis on sinu Napsiel 10-aastane turvalisuse garantii! Lõpetuseks ka hea uudis kõikidele mu lugejatele – võlusin teile välja sooduskoodi „PALJASPORGAND“, mis annab Napsie madratsitele lausa 100€ soodustust!!!
The post Une tähtsus tervisele appeared first on Paljas Porgand.