Quantcast
Channel: Paljas Porgand
Viewing all articles
Browse latest Browse all 349

Võitlus nohu vastu

$
0
0

Märkamatult on suvi läinud nagu poleks üldse näinud. Eestlasena oleme sellega juba harjunud, ma tahaks arvata. Eestimaa rannaliival minu varbavahesid kõditada igatahes ei õnnestunud. Augusti lõpu saabudes, oleme valmis tervitama juba sügisepoissi, kes toob mõnele algava kooliaasta, teisele uued põnevad projektid ning kolmandala nohuse nina. Mina olen see teine! Kui sa just kolmas olla ei soovi, siis see postitus on sinule! Räägime allergilisest, kroonilisest ja külmetusnohust ning kuidas neid kõiki võimalikult soodsalt, looduslähedaselt ning minimaalse ajakuluga ennetada, peletada ja ravida!

Mis on nohu?

Lapsekeeli on nohu üks tilkuv nina. Natuke keerukamas maailmas on see nina-neelupõletik, mille sümptomiteks on:

  • vesise sekreedi eritumine ninast (ehk siis nohu)
  • ninakinnisus
  • lõhnatundlikkuse kadu

Sagedaseim ägeda nohu põhjus on ülemiste hingamisteede viirusinfektsioon, millega võib kaasneda ka:

  • palavik
  • kurguvalu
  • köha
  • üldine kehv enesetunne

Hullumeelne mõelda, et normaalselt funktsioneeriv nina limaskest toodab ööpäevas 1-1,5 liitrit nohu, mis liigub enamasti ninaneelu kaudu kurku. Juhul, kui oleme terved, siis ei pruugi me seda märgata, kuid erinevate ninaga seotud haiguste korral (viiruslik nohu, kroonilised ning ägedad ninakõrvalkoobaste põletikud, allergiline nohu) võib toodetava nohu kogus tõusta ning muutuda sitkemaks, mille tõttu selle eemaldamine ninast ja ninakõrvalkoobastest võib olla raskendatud.

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Olenemata sellest, mis on nohu tekke põhjustaja, tekitab liigne nohu ja nina limaskesta turse erinevaid kaebusi nagu vesine ja kinnine nina, peavalud, lõhna ja maitsemeele nõrgenemine, stress ja unetus. Need mõjutavad meie igapäevaseid toimetusi ning madaldavad meie elukvaliteeti.

Krooniline nohu

Olen kroonilist nohu tunnistanud terve elu – oma isa peal. Taskurätt on olnud talle kaaslaseks kogu elu ning kujutan ette täpselt, kui morjendav võib pidev nohu olla. Aga ega see polegi kõige haruldasem haigus. Kroonilise nohu ehk kroonilise rinosinusiidi sagedus on Euroopas keskmiselt 10,9%  elanikkonnast. Tihti saab krooniline nohu alguse just ülemiste hingamisteede ägedast infektsioonist või ägedast põskkoopapõletikust, mis ei parane ja sellest võib välja areneda aeglaselt, kuude ja aastate jooksul krooniline rinosinusiit, mis röövib inimeselt igapäevase heaolu.mis röövib inimeselt kogu elurõõmu. Kroonilise nohu esinemist seostatakse haigestunutel märgatava elukvaliteedi langusega, sest neil on pidevalt kehv enesetunne, unehäired, väsimus, stress, kõrvavalu või survetunne kõrvas, pearinglus, halb lõhn ninas, hambavalu, ärritustunne ninas või kurgus, hääle häire.

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Kui külmetusnohu kestab tavaliselt 7–10 ööpäeva, siis krooniliseks nohuks hinnatakse põletikulist protsessi, mis haarab nii ninakõrvalkoopaid ​ehk paranasaale ​kui ka ninaõõnt, ja mis on kestnud kauem kui 12 nädalat. Kuna tegemist on haigusega, mis kestab pikalt, vajavad kroonilist nohu põdevad inimesed elukvaliteedi tõstmiseks pidevat ravi, mis oleks tervistsäästev, kuid efektiivne.

Kroonilise nohu põhisümptomid on:

  • mädase nohu voolamine ninast või nina tagumise osa kaudu neelu
  • ninakinnisus või ninahingamistakistus
  • näovalu või survetunne näo piirkonnas
  • lõhnatundlikkuse langus

Allergiline nohu

Allergiline rinosinusiit on allergiline põletik ninas ja ninakõrvalkoobastes. Põletik ei teki mitte külmetusest ega bakteritest, vaid organismi ülitundlikkuse tõttu mingi aine (allergeeni) suhtes. Tihtipeale me ei pane ise tähelegi, et meie nohu võib olla seotud allergeeni esinemisega ning arvame selle olevat kroonilise nohu pähe. Kuidas seda aga kroonilisest nohust eristada?

Peamisteks haigusnähtudeks on:

  • sügelus, aevastamine, kipitustunne ninas
  • pisaratevool
  • silmade sügelus, punetus, turse
  • ninakinnisus
  • lõhna- ja maitsetundlikkuse kadumine
  • rohke vesine eritis ninast sõõrmete kaudu või selle vajumine tahapoole kurgu-neelu ossa
  • surve- või valutunne näos

Kui allergeeni ise tuvastada ei oska, siis on levinumaid allergeene võimalik nahatestide või vereanalüüsidega kindlaks määrata. Sagedasemateks allergeenideks on:

  • kodutolmulestad – mikroskoopilised ämblikulaadsed organismid, kes elavad madratsites, vaipades, voodipesus, patjades ja pehmes mööblis. Eelistavad sooja ja niisket elukeskkonda.
  • linnud ja karvkattega loomad kodudes – allergiat põhjustavad eelkõige nende naha osakesed (kõõm), suled, karvad. Loomaomanikud kannavad neid osakesi riietega kodust välja ja nii võib vastav allergia kujuneda ka inimestel, kellel endal kodus loomi-linde ei ole.
  • hallitusseente eosed, mida leidub palju niisketes, halva ventilatsiooniga ruumides, keldrites ja kasvuhoonetes. Välisõhus suureneb eoste hulk niiskete ilmadega hilissuvel ja sügisel.

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Allergiline nohu võib olla hooajaline (sesoonne; näiteks kevadine) või kesta aastaringselt (perenniaalne). Hooajaliselt esinev nohu ja nina või silmade ärritusnähud on enamasti põhjustatud puude ja taimede õietolmudest. Seetõttu nimetatakse allergilist riniiti sageli ka heinapalavikuks. Kevadel on sagedasemaks allergia põhjustajaks puude õietolm (lepp, sarapuu, kask, haab), suvel kõrreliste heintaimede õietolm ning hilissuvel umbrohtude õietolm (malts, puju, koirohi, timut).

Kuidas nohuga võidelda efektiivselt ning tervist kahjustamata?

Parema enesetunde saavutamiseks leidub apteegis palju erinevaid vahendeid, millega leevendada nohu sümptomeid: ninaloputusseadmed, ookeanivee spreid, toimeainepõhised spreid, -tabletid ja -siirupid. Enne aga, kui hakkad tegema valikut, tuleks veenduda, et valitud tooted oleksid efektiivsed ning tervistsäästvad.

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Teadusuuringute kohaselt peetakse nina loputamist soolalahusega efektiivseks ravimeetodiks nohu sümptomite leevendamisel, mis ühtlasi aitab tõsta ka elukvaliteeti. Nina loputamine on tegevus, kus vedelik liigub ühest ninasõõrmest sisse ning väljub teisest. Kuna nimetatud ravimeetod on efektiivne ning kahjulike kõrvalmõjudeta, saab seda kasutada pikaajaliselt, ilma et see kahjustaks nina limaskesta. Seetõttu on see sobilik nii lastele, rasedatele, imetavatele emadele, kui ka kõigile teistele, kellel esineb allergia või kõrvalnähud muude nohuravimite korral.

Nina loputamist on tugevalt soovitatud ka väljaandes “European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2012”, mis on üldine kõrva-nina-kurguarstide ravijuhend ägeda ja kroonilise nohu, sealhulgas allergilise nohu korral. Efektiivne nina loputamine aitab ninast ja ninakõrvalkoobastest eemaldada paksemat nohu ja koorikuid, vähendades sinna kogunenud bakterite, viiruste ja allergeenide hulka, alandades sellega põletikku ning taastades limaskesta loomuliku funktsiooni.

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Turul on olemas palju selliseid seadmeid, mida soovitatakse nina loputamiseks. Osad seadmed võimaldavad efektiivset ninaloputust, kuid teised mitte või siis ainult niisutavad nina. Teadusuuringute kohaselt leevendavad sümptomeid parimal viisil need seadmed, mis võimaldavad:

  • loputada mõlemat nina poolt vähemalt 100-200 ml soolalahusega
  • nina loputamist madala positiivse survega

Lihtsaim ning mugavaim seade efektiivseks nina loputamiseks

Eesti oma poisid on välja arendanud koostöös Eesti kõrva-nina-kurguarstitega kasutajasõbraliku seadme, millega on võimalik efektiivselt ja ohutult loputada nina. Ninaloputusseade Capster on tehtud pehmest meditsiinilisest silikoonist, mis loputab sinu nina ja nina kõrvalkoopad ühe korraga 500 ml soolalahusega.

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Capster hiilgab kasutusmugavuse ja suuruse poolest, mahtudes ka väikesesse taskusse. Lisaks sellele ühildub Capster iga tavalise pooleliitrise plastikpudeliga ning toote sees olevad õhu- ja vedelikuvoolu reguleerivad mehhanismid muudavad loputuse eriti mugavaks ja turvaliseks tegevuseks. Suunates vee ühest ninasõõrmest sisse, voolab see lihtsalt teisest välja, puhastades ühtlasi nina kõiksugu jamast, mis selle limaskesta ärritada ja nohu põhjuseks olla võib. Kuigi tegevus tundub esmapilgul ebameeldiv ja tülikas, siis tegelikult on asi väga lihtne ja palju mugavam kui esmapilgul karta võiks.

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Kuidas toimida:

  1. Täida 0,5-liitrine plastikpudel veega ja sega sisse üks ninaloputussegu.
  2. Keera Capster pudelile ja suru seda õrnalt, kuni käib klõps! NB! Ära seda liiga kaugele suru, sest muidu teed oma Capsterile liiga ja aja jooksul võib hakata see vett läbi laskma. Idee on just õrnalt see kinnitada! Nüüd on Capster valmis kasutamiseks.
  3. Istu kõrgema laua taha ja aseta enda ette kauss. Kalluta end kausi kohale, keera pudel tagurpidi, aseta Capsteri ots ninna ning hakka vaikselt pudelit survestama nii, et vesi voolaks ninna.
  4. Terve protseduuri vältel hinga normaalselt, mitte ära hoia hinge kinni. Ära suru ka korraga liiga palju, et vältida pudeli vaakumisse tõmbumist. Ja nii lasedki kogu vee läbi nina ja tulemuseks on puhtad ja hooldatud ninakõrvalkoopad.

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Capster ongi mõeldud korduvaks ja pikaajaliseks kasutamiseks, sest seda võib keeta, steriliseerida etanooli lahusega ning pesta nõudepesumasinas. See on täiesti ohutu ja sobilik abivahend kõigile (al 3. eluaastast). Capsterit võib julgelt kasutada 3-6 korda päevas või vastavalt arsti soovitusele. Tekkinud küsimuste korral, leiad rohkelt informatsiooni Capsteri kodulehelt!

viiruslik-allergiline-krooniline-nohu-heinapalaviku-rinosinusiit-haigus-terve-tervis-capster-nina-loputamine-sool-lahus-merilin-taimre-paljas-porgand

Kas sinul on probleeme nohuga? Kas tegemist on tihedalt esineva viirusliku, kroonilise või allergilise nohuga? Millist ravimeetodit kasutad? Kas oled proovinud samuti nina loputamist?

Sooduskoodiga “PaljasPorgand” on Capsteri kodulehelt kõik tooted sulle -15% soodsamad!

The post Võitlus nohu vastu appeared first on Paljas Porgand.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 349